هفته سوم  بارداری
نوشته : 1393/01/10 95

کودک شما در هفته سوم بارداری چگونه تغییر می کند؟

در هفته سوم بارداری، اتفاقات زیادی درون رحم شما در حال رخ دادن است.

در این هفته، کوچولوی شما هنوز توده‌ای متشکل از صدها سلول است که به‌ سرعت در حال تکثیرند. اندازه این توده سلولی هم، که به‌ هیچ‌وجه به انسان شباهت ندارد، 0.1 میلی‌متر و معادل یک سرسوزن است. این یعنی اگر درون شما نبود، با چشم غیرمسلح هم قابل‌دیدن بود.

توده سلولی شما در هفته 3 بارداری، بلاستوسیت نام دارد و در حال جایگیری در دیواره رحم است. جایی که بعدها جفت به آن می‌چسبد و محل اتصال جفت و رحم، و راه تبادل بین جنین و مادر خواهد بود. قسمتی از توده سلولی هم تبدیل به جفت خواهد شد و هورمون بارداری (HCG) ترشح خواهد کرد، یعنی ماده‌ای که به تخمدان‌های شما فرمان می‌دهد تا تخمک جدیدی آزاد نکنند و با تحریک افزایش ترشح هورمون‌های استروژن و پروژسترون، از ریزش و خونریزی جداره رحم جلوگیری می‌کند. این هورمون همان ماده‌ای است که تست بارداری شما را مثبت می‌کند.

در پایان سه هفتگی جنین، می‌توانید با استفاده از یکی از انواع آزمون‌های حاملگی خانگی، وضعیت بارداری خود را چک کنید. توجه داشته باشید که اگر جواب آزمایش شما منفی شد، اما علائم بارداری در هفته سوم را داشتید، می‌توانید 2 تا 3 روز بعد، یک‌بار دیگر، آزمایش را تکرار کنید.

مایع آمنیوتیک نیز از حدود 21 روزگی نطفه، یعنی انتهای هفته سوم بارداری، شروع به جمع شدن در اطراف توده سلولی می‌کند و حفره پر از مایعی را به وجود می‌آورد که بعدها کیسه آب خواهد بود. این مایع مانند بالشتکی، در طول هفته‌ها و ماه‌های آینده، جنین را در برگرفته و از او محافظت می‌کند.

جنین سه‌هفته‌ای، اکسیژن و مواد غذایی موردنیاز خود را از طریق سیستم گردش خونی ابتدایی به دست می‌آورد که به‌صورت تونل‌های میکروسکوپی، وی را به عروق خونیِ دیواره رحم شما مرتبط می‌کند. جنین از همین راه مواد زائد را نیز دفع می‌کند. چراکه ساختمان جفت، هنوز توانایی انجام تبادلات را پیدا نکرده و تکمیل ساختمان آن تا پایان هفته چهارم بارداری طول می‌کشد.
 

 

در هفته سوم بارداری شما چگونه تغییر می‌کنید؟

در گروه اندکی نیز اصلا این خونریزی اتفاق نمی‌افتد. لکه بینی هفته سوم یا چهارم، "لکه بینیِ لانه گزینی" نام دارد و ناشی از فرورفتن تخم بارورشده در دیواره پرخون داخل رحم است. جایی که اگر لقاح اتفاق نمی‌افتاد، فروریخته و خونریزی قاعدگی را در شما به وجود می‌آورد. توجه داشته باشید که این روند احتمالا از هفته دوم بارداری، یعنی حدود 6 روز بعد از باروری تخمک، آغازشده است، اما واقعا نمی‌توان در مورد زمان دقیق آن خیلی مطمئن بود.

در سومین هفته بارداری، هنوز به‌طور قطعی مشخص نیست که باردار شده‌اید. بااین‌حال ممکن است در انتهای هفته سوم، لکه بینی مختصری داشته باشید. بعضی از خانم‌ها فکر می‌کنند که شاید پریود شده‌اند. در بعضی هم خونریزی آن‌قدری مختصر است که شاید متوجه آن نشوند.

اتفاق خارق‌العاده‌ای درون شما رخ‌داده است: یک اسپرم، دیواره خارجی تخمک را شکافته، به دورن آن راه‌یافته و آن را بارور کرده است! چند روز بعد از لقاح هم، این تخم بارورشده شروع به لانه گزینی در جداره داخل رحم کرده و رشد خود را آغاز کرده است. یک انسان در حال پدید آمدن است.

 

فعالیت‌هایی که در سومین هفته بارداری باید انجام دهید

یک تست حاملگی خانگی از داروخانه تهیه کنید. بیشتر این تست‌ها در هفته‌ای که موعد قاعدگی است، یعنی دو هفته بعد از تخمک‌گذاری و دقیقا حالا که سه هفته است باردارید، جواب مثبت را نشان می‌دهند. خوب است که برای گرفتن جواب بهتر، از ادرار صبحگاهی استفاده کنید.

دقت داشته باشید که ممکن است تست خریداری‌شده توسط شما، چند عدد در یک جعبه داشته باشند. همان‌طور که گفتیم، این موضوع به دلیل آن است که شاید در هفته سوم، جواب اولین تست خانگی، مثبت نشود. پس اگر بار اول جواب شما مثبت نشد، می‌توانید یک نوبت دیگر هم وضعیت حاملگی خود را تست کنید.

 

رژیم غذایی در هفته سوم بارداری

تغذیه صحیح، بیشترین اثر را روی سلامت جنین دارد و کاملا طبیعی است که نیازهای غذایی، در دوران بارداری افزایش بیابد.

نکته مهم در تغذیه دوران بارداری (ازجمله هفته سوم بارداری)، رعایت تنوع غذایی است و بهترین راه برای دستیابی به این تنوع، استفاده از مواد غذایی قابل‌دسترس در محل، فصل و سفره خانوار است. شما باید احتیاجات غذایی خود را از 5 گروه غذایی در طول مدت بارداری تامین کنید: نان، غلات و دانه‌های مقوی؛ حبوبات؛ سبزی‌ها و میوه‌ها؛ گوشت، مرغ، ماهی و تخم‌مرغ؛ لبنیات شامل شیر، ماست و پنیر. پیشنهاد ما این است که از همین سومین هفته بارداری شروع کرده و کم‌کم در تغذیه خود تغییراتی به وجود آورید تا مواد مغذی بیشتری به بدن شما برسد.

دوران بارداری زمان مناسبی برای رژیم گرفتن نیست، اما فرصت خوبی است تا مصرف دسرهای شیرین، غذاهای سرخ‌کردنی، پفک‌های شور و غذاهای فست‌فودی را کم کنید! همچنین توصیه می‌کنیم که در روزهای جمعه، قبل از صبحانه انار میل کنید. خوردن انار برای رفع حالت تهوع، بسیار مفید است.
 

 

نگران نباشید

کاملا طبیعی است که حاملگی، مخصوصا در اوایل دوره و همین هفته‌های ابتدایی، یعنی زمانی که یا قصد باردارشدن نداشته‌اید، یا قصد داشته‌اید اما در گوشه‌هایی از ذهن خود نسبت به این‌که می‌توانید حامله شوید یا نه شک داشته‌اید؛ می‌تواند تا حدودی غافلگیرکننده باشد. پس حتما تست حاملگی مثبت در هفته سوم، شما را غافلگیر کرد. پیشنهاد ما این است که در صورت مثبت بودن نتیجه، نگران نشوید و انرژی خود را حفظ کنید.
در صورت مثبت بودن نتیجه، ما هم به‌نوبه خود به شما تبریک می‌گوییم و امیدوار هستیم شما به‌خوبی این مرحله را پشت سر بگذارید.


 

توصیه‌های مذهبی هفته سوم بارداری

ماه اول، ماه قلب است. چون در 4 هفته اول زندگی جنین، این قلبِ جنین است که فعالیت خود را آغاز می‌کند. سعی کنید همیشه با وضو باشید، خصوصا هنگام غذا خوردن. صبح‌ها کمی سیب شیرین بخورید. روزهای پنجشنبه و جمعه سوره "یس" و "الصافات" بخوانید و به شکم بدمید.


 

بایدهای هفته سوم حاملگی

فعال بودن شما در طول دوران بارداری (از جمله در هفته 3 بارداری)، فواید بسیاری برایتان دارد. تحرک به شما انرژی می‌دهد و به شما کمک می‌کند وزنتان را متعادل نگه‌دارید، همچنین خطر ابتلا به دیابت بارداری را کاهش می‌دهد، آرامش بیشتری برای کار و زایمان برایتان به ارمغان می‌آورد و حالتان را بهتر می‌کند. بنابراین برای این‌که از چنین فوایدی بهره‌مند شوید، سعی کنید ورزش های مناسب بارداری را انجام دهید.

 

نبایدهای هفته سوم حاملگی

برخی از حیوانات اهلی، منتقل‌کننده پاره‌ای از بیماری‌ها هستند که بر روی حاملگی و جنین، تاثیرات نامطلوبی می‌گذارد. از این نوع حیوانات می‌توان گربه را نام برد که انتقال‌دهنده انگل توکسوپلاسموز است. مبتلا شدن زن باردار در اوایل دوره حاملگی به این بیماری، منجر به سقط‌ جنین خواهد شد. در مراحل پایانی حاملگی نیز، منجر به مرگ جنین و یا ناهنجاری‌هایی از قبیل عقب‌ماندگی ذهنی، یرقان یا اشکالات مغزی خواهد شد. بنابراین زن باردار باید از تماس با حیوانات اهلی جدا خودداری نماید.


ویدئو

ارسال نظر شما

login captcha

با  سلام. دکتر علوی برای من قرص اتینل اسرادیول تجویز کردند که تا 3 دوره روز 5 تا 12 پریود استفاده کنم .ماه اول با 8 روز تاخیر پریود شدم. ماه دوم ک الان باشه روز 15 بعد از نزدیکی موقع پاک کردن دستمال همراه ترشحات خونی به رنگ تقریبا قهوه ای شد. ازون روز خیلی کم موقع ادرار لخته های خون خارج میشه. دلیلش چیه ؟ ممکنه نشونه بارداری باشه یا ممکنه نطفه ای تشکیل شده باشه حالا از بین رفته باشه؟ سوال بعد اینکه ورزش با شدت بالا که در هنگام اقدام باعث میشه که باراری صورت نگیره؟


@مری22293

سلام دوست عزیز اگر زمان تخمک گذاری شما بوده این مسئله طبیعی است وجای نگرانی ندارد با توجه به شرایط شما بهتر است از انجام فعالیت های سنگین ورزشی در حوالی  زمان پریودی خود پرهیز داشته باشید تا اگر باردار بودید مشکلی به وجود نیاید موفق باشید. 

mgh1374
mgh1374
2 هفته پیش

سلام من اقدام برای بارداری داشتم نزدیک دوماه متفورمین مصرف کردم و یه دوره ۲۰ تایی کپسول اوابوست.الان ۶ روزه عقب انداختم ولی باتوجه به این که ماه قبل هم ۶ روز عقب انداخته بودم و درد مشابه درد پریود داشتم ولی باردار نبودم الان استرس دارم نمیدونم چیکار کنم میترسم تست بزنم منفی باشه.الان هیچ دردی مث پریودی ندارم ولی باسرما دل درد و کمر درد خفیف میگیرم وقتی گرم میشم آروم میشه خیلی پکرم بی حالم و فکر میکنم خوابم نسبتا زیاد شده بنظرتون امکان داره باردار باشم؟؟

@mgh1374

سلام دوست عزیز بله احتمال بارداری وجود دارد بهتر است برای اطمینان از تست بی بی چک استفاده کنید موفق باشید. 

@mgh1374

سلام دوست عزیز بله احتمال بارداری وجود دارد اگر تا ۴ روز آینده پریود نشدید آن وقت تست بارداری انجام بدهید موفق باشید. 

fakhteh
fakhteh
3 هفته پیش

با عرض سلام

من 17آذر شروع قاعدگیم بود و23و27آذر نزدیکی محافظت نشده داشتم.سیکل قاعدگیم هم یا 25 یا26 روزه است .چندماه برابارداری دارم اقدام میکنم.والبته این بارداری دومم.از سه روز بعد نزدیکی دومم سینه سمت راستم حساس شده وزیر دلم دردای شبیه درد پریودی هست وتا الان که 5دیماه درد زیر دلم بیشتر حس میشه .ولی حساسیت سینم کم شده.وطبق سیکلم باید 12دی پریودیم شروع بشه.ممکن باردار باشم؟چه زمانی میتونم از کیت خانگی (بی بی چک)استفاده کنم؟

ممنون

@fakhteh

سلام دوست عزیز با توجه به شرح حال شما  بله احتمال بارداری وجود دارد بهتر است صبر کنید اگر تاخیر در پریودی داشتید آن وقت از تست بی بی چک استفاده کنید موفق باشید. 

fakhteh
fakhteh
2 هفته پیش
@کارشناس نی نی سایت

سلام

من بخاطر اینکه موعد قرص ویتامین d رسیده برای اطمینان سه روز قبل از پری سه تا بی بی چک مارکای مختلف  گذاشتم که سه تاشون یک خط کمرنگ افتاد و روز دوم خط راحتتر دیده میشد.دوروز قبل پری رفتم از تیتر بتا دادم 16/67بود یعنی روز بیست وچهار سیکلم.با توجه به اینکه سیکلام 25 یا26 روزه است این نتیجه یعنی چی؟من فردا یعنی 12 دی موعد پریمه.

fakhteh
fakhteh
2 هفته پیش
@fakhteh

الان 27 پری هستم ولی خبری از پری نیست.من نهایتش سیکلم 26 روزه باشه.بی بی چک مثبت بود ولی کمرنگه.چه زمانی ازمایش بدم

من امروز متوجه شدم باردارم 

اصلا نمیخواستم 

چیکار کنم 


@adele123

دوست عزیز به هر حال جلوگیری نداشته اید و بارداری صورت گرفته است بهتر است به فکر حفظ بارداری خود باشید و باید روزی یک عدد قرص اسید فولیک یک میلی گرمی مصرف کنید موفق باشید

سلام من ماه اوله اقدام کردم انسولینم بابابود چندماهه متفورمین میخورم وفولیک اسید هیچ مشکل دیگه ام نداشتم الان ۱روز مونده به پریودم لک بینی دارم و واقعا ناراحتم فکرمیکردم حالا که مشکلی نیست راحت باردارمیشم😓😢

@الستانزا

سلام دوست عزیز نگران نباشید شما تازه یک ماه است که برای بارداری اقدام کرده اید هنوز فرصت کافی برای باردار شدن را دارید باید  در تایم تخمک گذاری خود یک شب در میان برای بارداری اقدام کنید اگر تا ۵ ماه دیگر باردار نشدید نیاز به پیگیری وجود دارد موفق باشید 

با سلام 

من 21 آبان شروع دوره قاعدگیم بود و شروع سیکل بعدیم 15 آذر  که نشدم فقط یه لک خیلی کوچک صورتی رنگ داشتم به همراه درد شدید کمر و زیر شکم. بعد از 4 روز بی بی چک زدم مثبت بود بعد از دو روز دوباره تکرار کردم مثبت بود . ولی از دیروز به شدت خارش و سوزش وهمچنین قرمزی و التهاب واژن دارم، متاسفانه دکترم امروز وقت نداد و برای سه روز دیگه گذاشت . لطفا راهنماییم کنید که از شدت این التهاب چطور کم کنم تا شنبه تحملش خیلی سخته .ضمنا صبح رفتم آزمایش دادم جواب عصر آماده میشه .

باسلام 

من 18 آبان شروع دوران قاعدگیم بود ماه بعد 15 آذر باید پریود میشودم که نشد بعد از 4 روز بیبی چک زدم خط دوم کم رنگ بود عفونت دهانه رحم داشتم ودارو مصرف می کردم الان میتونم استفاده کردن ازداروها را ادامه بدم؟

ممنون  

@سروشیما

سلام دوست عزیز با توجه به اینکه در حال حاضر باردار هستید و داروهای شما در زمان قبل از بارداری تجویز شده است بهتر است در حال حاضر  در رابطه با عفونت خود به پزشک خود اطلاع داده و با دستور پزشک دارو مصرف کنید موفق باشید. 

ممنون

سلام

من پنج شنبه هفته قبل که روز ۱۸ سیکلم بود و با کیت تخمک گذاری متوجه شدم روز تخمک گذاریمه,اقدام کردم و از جمعه لکه بینی های قهوه ای عجیبی داشتم تا ۶ روز این جوری نشده بودم تاحالا و از روز یک شنبه هم زیر دلم درد میکرد الان دو روز نافمم درد میکنه

احتمال بارداری هست؟

@زهراتک

سلام دوست عزیز بله احتمال بارداری وجود دارد بهتر است صبر کنید اگر تاخیر در پریود داشتید آن وقت از تست بی بی چک استفاده کنید موفق باشید. 

سلام من 15 روزه اقدام کردم.الان بدجور شکم درد ودل درد دارم.راهنمایی میخوام.امروزم لکه دیدم

@عسل13

سلام دوست عزیز احتمال بارداری وجود دارد بهتر است استراحت کافی داشته باشید و  صبر کنید اگر تاخیر در پریود داشتید آن  وقت از تست بی بی چک استفاده کنید موفق باشید.