569
هفته پانزدهم
نوشته : 1393/01/10 43

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

طول بدن جنین در هفته پانزدهم بارداری، از فرق سرتاپا حدود 10 سانتی‌متر، و وزن او در حدود 80 گرم است.

جنین در 15 هفتگی عملیات دم و بازدم را با مایع آمنیوتیک (به جای هوا) انجام می‌دهد که به رشد کیسه‌های هوا در ریه‌های او کمک می‌کند.

اگر میتوانستید عکس جنین در هفته پانزدهم بارداری را ببینید، متوجه میشدید اکنون اندازه پاهای او بزرگ‌تر از دست‌های او شده است، و می‌تواند همه مفصل‌ها و اعضایش را حرکت دهد. این بدان معنی است که دست‌های او بهتر کار می‌کنند.

غده‌های عرقی به‌تدریج ظاهر می‌شوند و با اینکه پلک چشم‌های او بسته است، چشمانش می‌توانند نور را احساس کنند. اگر شما یک نور شدید را به‌طرف شکم خود بتابانید، احتمالا کودک شما روی خود را از نور برمی‌گرداند.

در اطراف کودک شما چیز زیادی وجود ندارد که او بتواند مزه آن را امتحان کند، اما اندام چشایی او در حال ظاهر شدن است.

اگر در این زمان سونوگرافی انجام دهید، شاید و فقط ممکن است از جنسیت کودک خودآگاه شوید! با این‌حال اگر این آزمایش هم نتوانست جنسیت کودک شما را تعیین کند ناراحت نشوید.

تعیین جنسیت جنین، به عواملی از قبیل میزان شفافیت تصویر و وضعیت کودک در زمان انجام سونوگرافی بستگی دارد. کودک شما ممکن است به حالت حلقه‌زده قرارگرفته یا چرخیده باشد تا شما را سر کار بگذارد!

 

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

احتمالا شما تا کنون حدود 2 کیلوگرم یا کمی بیشتر وزن اضافه کرده‌اید.

اگر میزان اضافه‌وزن شما کمی کمتر یا بیشتر از این مقدار است اندازه شکمتان در هفته 15 بارداری بزرگتر از حالت عادی به نظر می‌رسد خیلی نگران نشوید. میزان اضافه‌وزن در خانم‌های حامله با یکدیگر متفاوت است.

هرچند شما با نوسانات دوره حاملگی خو گرفته‌اید اما ممکن است هر از چند گاهی با بروز یک عارضه جدید غافلگیر شوید. اگر دچار گرفتگی بینی شدید می‌توانید آن را هم ازجمله عوارض حاملگی فرض کنید؛ زیرا افزایش هورمون استروژن ممکن است به تورم غشاء مخاطی و درنتیجه تولید مخاط بیشتر منجر شود.

حجم خون شما نیز در حال افزایش است که درنتیجه موجب گشادشدن رگ‌های شما (که شامل رگ‌های بینی نیز می‌شوند) می‌گردد. درنتیجه ممکن است گاهی اوقات خون‌دماغ شوید.

از آنجا که حاملگی موجب ایجاد تغییراتی در سیستم ایمنی بدن شما می‌شود و احتمال ابتلای شما به برخی عفونت‌های خاص افزایش می‌یابد ممکن است بیشتر دچار سرماخوردگی یا آلرژی شوید.

در هرحال از مواد محرک مانند دود سیگار، گردوغبار و الکل دوری‌کنید. برای بهبود وضعیت منافذ بینی شب‌ها از بخارساز یا مرطوب‌کننده‌های هوا استفاده کنید و مقادیر زیادی مایعات بنوشید.

همچنین می‌توانید از قطره نمکی بینی یا کلروسدیم استفاده کنید. درصورتی‌که وضعیت‌تان خیلی بد است از پزشک یا مامای خود در مورداستفاده از داروی ضد احتقان یا دکونژستانت سوال کنید.

اگر خود و همسرتان این روزها کمی استرس دارید نگران نباشید، شما تنها نیستید. بسیاری از زوج‌ها نگران سلامتی کودک و خیلی چیزهای دیگر هستند، مثلا اینکه آیا از عهده مسئولیت خود به‌عنوان والدین برمی‌آیند یا خیر؟

با این‌حال اگر مشکلات فیزیکی و بدنی شما کم باشد و کمی هم انرژی به دست آورید این دوره سه ماه می‌تواند بسیار جالب باشد. پس سعی کنید از آن لذت ببرید.

 

فعالیت‌های هفته پانزدهم بارداری

با کودک خود حرف بزنید. این کار برای ایجاد پیوند بین شما و کودکتان بسیار خوب است. اگر حرف زدن با کودک، به نظر شما کار عجیب‌وغریبی است می‌توانید برایش داستان بگویید؛ یک کتاب، مجله یا روزنامه بخوانید؛ یا رازهای خود را به او بگویید!
انجام این تمرین پس از تولد کودکتان در برقراری ارتباط بین شما خیلی کمک می‌کند بعلاوه حرف زدن با کودکان یکی از بهترین راه‌هایی است که در یادگیری زبان به آن‌ها کمک می‌کند.

 

رژیم غذایی هفته پانزدهم بارداری

اگر گوشت نمی‌خورید یا از فکر همبرگر دچار تهوع می‌شوید، می‌توانید با راه‌های مختلفی پروتئین موردنیاز بدنتان را بدون خوردن گوشت تامین کنید.

برخی از منابع غیر گوشتی حاوی پروتئین شامل: لبنیات (شیر، پنیر، ماست)، تخم‌مرغ، حبوبات (عدس، لوبیا، لوبیا چشم‌بلبلی، لوبیاچیتی، لپه)، مغزها ( بادام‌زمینی، گردو، بادام‌هندی)، سویا و غذاهایی مثل یک فنجان عدس، لوبیا، ساندویچ کره بادام‌زمینی و یا یک ظرف لوبیا می‌باشد.

حتما به میزان چربی و کلسترول غذاهای غیر گوشتی توجه کنید. بهتر است از لبینات کم‌چرب استفاده کنید و بیش از 4 زرده تخم‌مرغ در هفته میل نکنید.

 

نگران نباشید

وجود ترشحات زیاد و بوی نامطبوع آن‌ها، کاملا طبیعی است. اگر ترشحات سفیدرنگ و آبی‌رنگ و شبیه سفیده تخم‌مرغ کش‌دار است و بوی پنیر دارد، اوضاع خوب است.

اگر از این وضعیت ناراضی هستید، بدنتان را در دفعات بیشتری بشورید و شورت‌های خنک و نخی بپوشید. همیشه شورت اضافی همراه داشته باشید و به‌هیچ‌وجه شورت‌های آستردار نپوشید زیرا ممکن است باعث کهیر یا تحریک پوستی شود.

اما اگر بدنتان بوی گند یا بوی ماهی مانند می‌دهد و ترشحاتتان زرد، سبز یا همچون پنیر فاسد است به پزشک مراجعه کنید زیرا احتمال عفونت "مخمر" یا عفونت "تریکومونیازیس" یا عفونت "باکتری مهبل" وجود دارد.

 

 

توصیه‌های مذهبی مخصوص هفته پانزدهم بارداری

هرروز بعد از نمازها 140 مرتبه صلوات بفرستید.

سیب شیرین، عسل و انار میل کنید. از اول ماه چهارم نماز شب بخوانید. بهتر است نماز شب را در صورت امکان در نیمه‌شب و اگر موفق نشدید، قضای آن را به‌جا آورید.

این نکته را همواره به خاطر داشته باشید که استغفار و توجه قلبی و دائمی به خداوند متعال، در طهارت قلب و روح فرزندتان بسیار موثر است.

ختم قرآن نیز در این دوران بسیار توصیه‌شده است بخصوص برای سلامتی امام زمان.

 

بایدهای هفته پانزدهم بارداری

برای سلامت پاها در دوران بارداری هنگامی‌که استراحت می‌کنید، پاهای خود را در وضعیتی بالاتر از قلب قرار دهید تا به‌جای آنکه خون به سمت پاها برود به سمت قلب بازگردد.

در هنگام نشستن پاهای خود را به‌طور ضربدری روی‌هم نیندازید زیرا این حالت باعث کندی گردش خون می‌شود.

از ایستادن و نشستن طولانی‌مدت اجتناب کنید. نیم ساعت در روز پیاده‌روی کنید و یا روی یک صندلی گهواره‌ای بنشینید و از پاهایتان برای عقب و جلو فرستادن صندلی استفاده کنید.

سعی کنید تا جوراب‌های واریس استفاده کنید و آن‌ها را قبل از بلند شدن از رختخواب بپوشید.

 

نبایدهای هفته 15 بارداری

اگر یک ورزشکار پرکار هستید که نمی‌توانید هفته‌ای را بدون ورزش یا پیاده‌روی سخت تصور کنید.

خوب است بدانید که شما می‌توانید ورزش‌های سخت پیش از بارداری را به‌شرط رعایت نکات زیر همچنان ادامه دهید:

  • به یاد داشته باشید که تعادل بدن شما در دوران بارداری تغییر می‌کند و به همین خاطر در انجام ورزش‌های تعادلی کاملا مراقب باشید.
  • از انجام ورزش در گرمای شدید اجتناب کنید.
  • همیشه کفش‌های محافظ بپوشید و برای پیاده‌روی از کفش‌های ساق‌دار استفاده کنید.
  • حتما از کرست ورزشی که سینه‌ها را می‌پوشاند استفاده کنید.
  • در حین ورزش به میزان کافی آب بنوشید و میان وعده‌های سبک با خود داشته باشید
  • و در آخر اینکه بعد از سه‌ماهه دوم از انجام ورزش‌هایی که نیازمند دراز کشیدن به پشت هستند، پرهیز کنید.

 

ویدیو

ارسال نظر شما

login captcha

سلام من 30 اردیبهشت رفتم سونو گفت یازده هفته و پنج روزم بود الان میخوام بدونم چند هفته هستم و اینکه دکترگفت احتمالا جنین پسره میخوام بدونم این قطعیه یاباید هنوز صبر کنم و اینکه توسونوی بیست هفته جنسیت جنین معلوم میشه...

@ااااااااااالهههههههه

سلام دوست عزیز با توجه به تاریخ ذکر شده در سونوگرافی انجام شده سن بارداری شما ۱۵ هفته می باشد جنسیت جنین زیر ۱۶ هفته دقیق نیست بهتر است بالای ۱۷ هفته برای تعیین جنسیت جنین سونوگرافی انجام بدهید موفق باشید.

سلام من هفته 13 و چهار روزم بود که رفتم غربالگری اول گفتن بند ناف دور گردن بچه هست میخواستم بپرسم چیکار کنم الان هفته 15 هستم خوب میشه؟

@نینااا

سلام دوست عزیز نگران نباشید نیازی به اقدام خاصی وجود ندارد مشکلی برای جنین شما به وجود نمی آید با توجه به اینکه تحت نظر پزشک هستید در هفته های آخر بارداری بررسی و پیگیری لازم صورت می گیرد موفق باشید.

 سلام خسته نباشید من هفته ی 13 و چهار روزم بود رفته بودم غربالگری اول گفتن دور گردن بچه بند ناف پیچیده می خوام بپرسم چی کار باید کنم تا مشکلی پیش نیاد الان هفته 15 هستم

سلام من هفته 15 بارداری هستم و داخل سونو زده وزن جنین من 106 گرم هستش. هرکجا جست و جو کردم بین50 تا 70نوشته شده بود که طبیعی هستش. آیا ممکنه که مشکل داشته باشه؟

بارداری دومم هست وبچه اولم مشکل ژنتیکی و قلبش مشکل داشت. 

@zshra

سلام دوست عزیز نگران نباشید مشکلی وجود ندارد وزن جنین از هفته ۲۰ بارداری به بعد برای ما اهمیت دارد. بنابراین جای نگرانی وجود ندارد موفق باشید.

سلام من هفته 15 بارداری هستم زیر دلم سمت چپ درد دارم و ترشحات زرد رنگ دارم اما موقع ادرار سوزش ندارم،درد دلم مثل زمان پریودی هست ،البته درست تو زمانی هستم که در ماههای قبل بارداری پریود میشدم اگه امکان داره علت رو بگیدممنون

@مهرومهرو

سلام دوست عزیز به علت تغییرات هورمونی و افزایش رشد جنین و بزرگ شدن رحم این دردها که گهگاهی به سراغ شما می آید طبیعی است وجای نگرانی ندارد بهتر است استراحت بیشتری داشته باشید موفق باشید

عالی بود واقعا ممنونم

سلام من دوازده هفتگی رفتم سونوی غربالگری. بهم گفتن بچه ات دحتره. آیا تو‌این دوره اندام تناسلی کاملا شکل گرفته که سونولوژیت تشخیص داده یا براساس فاکتورهای دیگه ای جنسیت بچه رو در این دوازده ماهگی تعیین میکنند؟ 

@mordadi

سلام دوست عزیز در ۱۲ هفتگی دستگاه تناسلی جنین کامل تشکیل نشده است و نباید تعیین جنسیت انجام شود زیرا احتمال خطا وجود دارد بنابراین بهتر است برای اطمینان در ۳ ماهه دوم بارداری برای تعیین جنسیت سونوگرافی انجام بدهید موفق باشید.

سلام من هفته 15 هستم در هفته 13 رفتم سونو گف احتمالا پسر هست ولی الان چندروزه پهلو راستم وزیر شکم سمت راستم خیلی درد میکنه همش سرفه میزنم خیلی نگران هستم از چی هست

@12440

سلام دوست عزیز با توجه به اینکه دو هفته پیش سونوگرافی انجام داده اید ومشکلی نبوده ولکه بینی ویا خون ریزی ندارید جای نگرانی وجود ندارد ممکن است سرما خوردگی داشته باشید بهتر است استراحت بیشتری داشته باشید ودر صورت تداوم داشتن سرفه به پزشک عمومی مراجعه کنید تا برای شما دارو تجویز شود موفق باشید.

سلام خدمت کارشناس محترم نینی سایت, من الان در هفته پانزده بارداری هستم.هر روز سعی میکنم در حد 6 لیوان اب. سه عدد انجیر. سه عدد خرما. هفت هشت تا پسته و کمی نخود کشمش بخورم. یه نوع میوه مثل انگور موز یا سیب صبح. یه کم سبزیجات در حد یه کاسه مثل بروکلی. کلم سفید یا فلفل رنگی عصر. صبحانه اکثرا یه تیکه نان بربری اندازه کف دست با پنیر و گردو. ناهار در حد یه بشقاب میوه خوری برنج با یه چیزی کنارش و شام هم در همین حد ولی اکثرا چیزای غیر برنجی. ماست و شیر هم خیلی کم میخورم چون نه دوست دارم نه معدم سازگاره. حالا میخاستم شما لطف کنید بگید ایا این مقدار خوردن من در حد نرمال هست واسه یه خانم باردار در هفته 15. معدم خیلی کوچیکه و بیش از این مقدار سختم هست خوردن ولی همش نگرانم خیلی کمه غذام. پیشاپیش ممنون از راهنماییهاتون

@نیکا2017

سلام دوست عزیز مهم آن است که شما رژیم غذایی مقوی ومغذی داشته باشید که شما آن را رعایت می کنید پر خوری و خوردن مواد نشاسته ای به مقدار زیاد و یا شیرینی جات به مقدار زیاد توصیه نمی شود بنابراین جای نگرانی وجود ندارد شما رژیم غذایی مناسبی دارید موفق باشید. 

باسلام خدمت کارشناس محترم نی تی سایت من قبلا سوال کرده بودم ک تو ۱۵ هفته دکتر با قاطعیت گفت پسره و تو برگه قید کرد 

حالا سوالم اینه ک ایا اندام تناسلی پسر تو ۱۵ هفته شکل گرفته ک با قاطعیت  گفت پسره یعنی التش ظاهر شده یا نسبت ب دید داخل بدن گفته؟؟؟؟

@گلدان_من

سلام دوست عزیز بله به مقداری است که قابل تشخیص باشد اما تشخیص آن در ۱۵ هفتگی بستگی به دستگاه سونوگرافی و پزشک سونولوژیست دارد که بتواند تشخیص دهد یا نه اگر پزشک با قاطعیت وصد در صد تشخیص داده است احتمال خطا ضعیف است موفق باشید