833
هفته هجدهم
نوشته : 1393/01/10 83

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

جنین در هجده هفته تقریبا 14 سانتی‌متر است. یعنی تقریبا به‌اندازه یک سیب‌زمینی بزرگ. 
وزن جنین در هفته 18 بارداری حدود 220 گرم است.

او مشغول خم کردن دست‌ها و پاهایش است و شما به‌تدریج این حرکات را بیشتر و بیشتر احساس خواهید کرد. رگ‌های خونی او را می‌توان از زیرپوست نازک و شفافش دید و گوش‌های او اکنون در مکان نهایی خود قرار دارند و بخش‌های بیرونی گوش‌های او نیز پیدا هستند.

دور اعصاب  جنین  با میلین (که یک پوشش محافظ از جنس چربی است) در حال پوشیده شدن است و این فرآیند تا یک سال پس از تولد او نیز ادامه خواهد یافت. اگر کودک شما دختر است رحم ولوله‌های فالوپ او شکل‌گرفته و در محل نهایی خود قرار دارند. اگر کودک شما پسر است اندام‌های جنسی او قابل‌مشاهده هستند هرچند ممکن است در سونوگرافی دیده نشوند.

 

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

با افزایش اشتها و اندازه دور کمر، پوشیدن لباس‌های گشادتر و راحت‌تر برای شما ضروری به نظر می‌رسد. به دنبال لباس‌های حاملگی که مناسب شکم برآمده شما باشند بگردید.
لازم نیست هزینه زیادی برای این کار بپردازید. گاهی می‌توانید از دوستان و اقوام به امانت بگیرید یا لباسی را انتخاب کنید که تا آخر بارداری و حتی مدتی بعد از آن قابل‌استفاده باشد
.

ممکن است شنیده باشید که در 6 ماه آخر حاملگی بهتر است به‌طرف چپ بخوابید.
علت آن این است که اگر به پشت بخوابید رحم شما به استخوان لگنی فشار می‌آورد به‌ویژه این فشار به سیاهرگ بزرگ تحتانی وارد می‌شود که مسئولیت بازگرداندن خون از اندام‌های تحتانی شما به قلب را بر عهده دارد.

اگر به‌طرف چپ بخوابید این فشار از بین می‌رود. یک بالش بین پاها یا زیر کفل یا پای خود قرار دهید تا راحت‌تر باشید.

تغییرات بسیاری زیادی در سیستم قلبی- عروقی شما در حال اتفاق افتادن است و در سه‌ماهه دوم احتمالا فشارخون شما کمتر از معمول خواهد بود. درصورتی‌که در حالت خوابیده یا نشسته قرار دارید به‌سرعت بلند نشوید زیرا ممکن است دچار سرگیجه شوید.

درصورتی‌که تابه‌حال آزمایش سونوگرافی انجام نداده‌اید احتمالا این آزمایش را در این سه‌ماهه (معمولا بین هفته‌های شانزدهم تا بیستم) انجام خواهید داد.

این آزمایش بدون درد به پزشک شما کمک خواهد کرد تا ببیند که شما چند جنین در شکم خوددارید، وضعیت رشد کودک شمارا ارزیابی کند، برخی عیوب مادرزادی احتمالی را چک کند، جفت و بند ناف را بررسی کند و اینکه آیا تاریخ تعیین‌شده برای تولد کودک شما دقیق است یا خیر؟
ممکن است شما کودک خود را در صفحه مخصوص سونوگرافی در حال حرکت یا مکیدن انگشت ببینید.

هنگامی‌که برای آزمایش می‌روید همسر خود را هم ببرید و یک پرینت هم از عکس فرزند خود برای گذاشتن در اولین آلبوم عکس او بگیرید!

می‌توانید قبلا بپرسید که آیا می‌توانید دوربین هم با خود ببرید یا خیر و شاید بتوانید با یک ضبط‌صوت مراحل سونوگرافی را ثبت کنید.

 

فعالیت‌های هفته هجدهم بارداری

خیلی عالی خواهد بود اگر بتوانید دریکی از کلاس‌های مربوط به آموزش‌های دوران بارداری و تمرینات زایمان ثبت‌نام کنید.

در ایران فعلا این کلاس‌ها به‌صورت منسجم و همگانی ارائه نمی‌شود، پس جستجوی خود را از همین حالا آغاز کنید.

ممکن است بیمارستان شما کلاس‌هایی را برگزار کند، یا می‌توانید به توصیه‌های پزشک یا مامای خود و یا دوستانتان توجه کنید. وقتی زمان زایمان فرابرسد خواهد دید که شرکت در این کلاس‌ها ارزش صرف وقت و هزینه را داشته است.

 

رژیم غذایی

اگرچه مقادیر بسیار کم ید برای بدن لازم است اما همین مقدار کم جهت سلامت مادر و کودک ضروری است.

ید کافی را می‌توان از طریق مصرف غذاهای دریایی، دو بار در هفته یا با مصرف نمک یددار به بدن رساند.

در بعضی از نواحی که آب‌وخاک ید خود را ازدست‌داده‌اند و بنابراین موادی که در این نواحی به عمل می‌آیند حاوی مقادیر کافی ید نیستند، پزشک مقادیر کمی ید را به خانم باردار تجویز می‌کند که مصرف آن باید تحت نظر پزشک صورت گیرد.

فراموش نکنید که ید اضافی می‌تواند باعث گواتر یا بزرگ شدن غده تیروئید جنین شود.

 

 نگران نباشید

اصلا نگران تپش قلب ناگهانی نباشید.

تپش قلب در دوران بارداری بسیار رایج است زیرا حجم خون تا 40 درصد افزایش پیدا کرده و لازم است که اکسیژن‌رسانی به جنین بیشتر شود.

اگر کافئین زیادی مصرف کنید، قلبتان خیلی تند می‌زند بنابراین باید میزان مصرف آن را کم یا حذف کنید.

معمولا تپش قلب یکی از علائم تیروئید فعال نیز هست. پس در معاینات پزشکی هرگونه علائم تیروئید را بگویید.

 

توصیه‌های مذهبی

جنین در 18 هفتگی علاوه بر حرکت ظاهری، می‌تواند انگشتانش را هم حرکت دهد. او می‌تواند صداهای بلند را بشنود و واکنش نشان دهد.

بعد از هر نماز دستتان را روی تربت بکشید و بر شکمتان بمالید. هر جه قدر که می‌توانید سوره "انبیا" را تلاوت کنید چون خواندن این سوره در دوران بارداری برای صالح شدن فرزند بسیار موثر است.
خوب است بدانید که خوردن خربزه در این دوران باعث خوش‌رو و خوش‌خلق شدن فرزندتان می‌شود
.

 

بایدهای هفته هجدهم بارداری

برای تقویت خود و بازیابی انرژی‌تان غذاهایی را بخورید که حاوی پروتئین هستند و ترکیبات کربوهیدرات مثل بیسکوئیت‌های سبوس‌دار با کره بادام‌زمینی یا یک‌کاسه برشتوک یا شیر بخورید.

پروتئین باعث راه انداختن سیستم‌های عصبی مغزتان می‌شود و ترکیبی از کربوهیدرات‌ها موج آرام و پیوست‌های از انرژی به راه می‌اندازد و کمک می‌کند که سطح انرژی شما بالا بماند.
پیاده‌روی هم با افزایش پمپاژ خون به قسمت‌های مختلف بدن به حفظ و بازیابی انرژی‌تان کمک می‌کند
.

 

نبایدهای هفته 18 حاملگی

در دوران بارداری اصلا لزومی ندارد که عضلات رحم خود را تقویت کنید زیرا جنین این کار را برای شما انجام می‌دهد.

از انجام ورزش‌های کششی پرهیز نمایید زیرا باعث باز شدن بیش‌ازحد شکاف ماهیچه‌ای می‌شود. ورزش‌های کششی رحمی را بعد از تولد نوزاد انجام دهید.

از نوشیدنی‌های انرژی‌زا به‌جای وعده‌های غذایی استفاده نکنید زیرا جایگزین مناسبی برای وعده‌های غذایی نیستند و معمولا مثل نوشابه‌های حاوی شکر می‌باشند.

 

 

ویدیو

ارسال نظر شما

login captcha

سلام . من هفته 18 بارداری هستم. سه ماه اول رو فولیک اسید خوردم. الان چه مکملی رو باید استفاده کنم. لطفا راهنمایی بفرمایید. ممنون.

@avajoooon

سلام دوست عزیز باید تحت نظر پزشک هفته ای ۴ روز از قرص آهن هفته ای سه روز از قرص کلسیم ویتامین دی استفاده کنید اگر اشتهای شما کم است می توانید هفته ای  ۲ تا ۳ روز از قرص مولتی ویتامین نیز استفاده کنید موفق باشید. 

aayta
aayta
2 هفته پیش

سلام . من ١٧ هفته و ١ روز كه باردارم. اما حتی يك كيلو هم به وزنم اضافه نشده. آيا طبيعي هست؟؟

@aayta

سلام دوست عزیز از هفته ۱۶ بارداری به بعد با کاهش حالت تهوع خانم های باردار به تدریج وزن وزن خانم های باردار بیشتر می شود باید رژیم غذایی مقوی ومغذی داشته باشید واز مکمل های ویتامینی استفاده کنید موفق باشید. 

@aayta

سلام دوست عزیز نگران نباشید بله این مسئله طبیعی است زیرا از هفته ۱۶ بارداری به بعد با کاهش حالت تهوع به تدریج اشتهای مادر باردار زیاد می شود ضمنا مکمل‌های ویتامینی که از هفته ۱۶ بارداری به بعد مصرف می شود اشتهای مادر باردار را زیاد می‌کند 

موفق باشید 

minarej
minarej
3 هفته پیش

سلام خسته نباشین

هفته ۱۸بارداری هستم؛وقت دکترم دو هفته دیگه است؛میخواستم بپرسم ازمایش آنومالی یا سونو در این هفته دارم یا خیر؟!

تا وقت دکترم برسه وقت ازمایشم نگذره؟!

@minarej

سلام دوست عزیز بله زمان انجام سونوی آنومالی و آزمایش غربالگری مرحله دوم هست اما در کسانی که غربالگری مرحله اول آن ها نرمال بوده نیازی به انجام آن نیست یعنی در اصل واجب و ضروری نیست در سه ماهه دوم بارداری فقط باید یک سونوگرافی معمولی انجام بدهید که آن هم دو هفته دیگر پزشک برای شما درخواست می دهد موفق باشید. 

سلام من 17 هفته و چهار روزم هست،سونوگرافی غربالگري سه بعدی دوم که دادم دکتر بهم گفت که جفت پایین و یه تکه دوسانتی از جفت جدا شده که بیست تا شیاف پروژسترون داد و گفت که پیاده روی طولانی و ایستادن طولانی مدت نکنم، خواستم بدونم خیلی خطرناکه؟ آیا باید استراحت مطلق کنم؟ تو رو خدا استرس دارم اصلا شوکه شدم چیکار کنم.

@معصوم1367

سلام دوست عزیز نگران نباشید با داشتن استراحت ومصرف دارو به مرور این مشکل برطرف می شود بهتر است استراحت نسبی داشته باشید موفق باشید 

سلام من هفته ۱۸ بارداری هستم. میخواستم در مورد سونوی ناهنجاری ها و لزوم انجام اون بدونم. ضرورتی برای انجام این سونو وجود داره؟

@مریم۱۱۰

سلام دوست عزیز طبق دستورالعمل وزارت بهداشت انجام یک سونوگرافی معمولی در ۳ ماهه دوم بارداری در بارداری های نرمال کافی است و انجام سونوی آنومالی ضرورتی ندارد و واجب والزامی نیست می توانید آن را انجام ندهید موفق باشید. 

سلام 

ببخشید من ۱۷ هفته و ۵ روز نوبت سونو آنومالی دارم  آیا زود نیست؟

@ترنم۲۵۵۹۹۶

سلام دوست عزیز خیر زود نیست زمان مناسبی را پزشک شما  برای انجام سونوی آنومالی انتخاب کرده اند سونوی آنومالی را بهتر است بین  هفته ۱۶ تا ۱۸ بارداری انجام داد موفق باشید 

سلام هفته هجده بارداریم.. دیروز ویزیت داشتم همه چیم کاملا نرمال هست و خودمو و جنینم بدون مشکل بودیم.امروز از صبح کمرم و پاهام خیلی درد میکنه .وگاها شکمم درد میکنه و بیحالم.. خواستم ببینم طبیعیه؟

@nazlim

سلام دوست عزیز نگران نباشید این دردها که گهگاهی به سراغ شما می آید طبیعی است وعلت آن بزرگ شدن رحم می باشد  وجای نگرانی وجود ندارد بهتر است استراحت کافی داشته باشید موفق باشید 

با سلام

من الان 18 هفته تمام دارم. وزنم قبل بارداری 56 کیلو بود اوایل یک کیلو کم کردم و الان 57 کیلو هستم. آیا وزنم نرمال هست؟

@شمیم51

سلام دوست عزیز با توجه به سن بارداری شما این مسئله طبیعی است  رژیم غذایی مقوی ومغذی داشته باشید. بهتر است تحت نظر پزشک خود هفته ای ۳ بار از قرص مولتی ویتامین و قرص کلسیم دی استفاده نمایید هر روز نیز باید از قرص آهن استفاده نمایید موفق باشید 

در ضمن اطراف نافم تیر میکشه آیا طبیعیه؟

و واژنم مرتب عفونت میکنه و خارش شدید دارم دکتر دارو داد مصرف کردم خوب شد ولی باز بعد از چند روز خارش ها برگشت از کلوتریمازول موضعی استفاده میکنم تا وقتی که نوبت دکترم برسه.

@sediqr

اگر گهگاهی این تیر کشیدن وجود دارد و دائمی نیست جای نگرانی وجود ندارد علت آن بزرگ شدن رحم می باشد دستگاه تناسلی خود را همیشه خشک نگه دارید  ماست پروبیوتیک وعسل  را در رژیم غذایی خود بگنجانید مصرف کرم موضعی کلوتریمازول منعی ندارد موفق باشید. 

سلام خسته نباشید.من ۱۷هفته و ۳روزم. چون قبلا چندتا سقط داشتم دکترم از همون هفته ۵ام شیاف پروژسترون و امپول هپارین و قرصasaتجویز کرد ومن هرشب اینارو مصرف میکنم.حاملگیهای قبلی هفته ۵ام قلب تشکیل نمیشد و سقط میشدن.خداروشکر این سری بچم سالمه همه سونو ها و غربالگریها رو انجام دادم همه اوکی بودند هفته دیگه هم انشالا سونو آنومانی رو باید انجام بدم.بچمم تو سونو قبلی گفتند دختره🤗😍

حالا سوالم اینه شیافها رو من از پشت استفاده میکنم مشکلی نداره آیا تاثیر خودشو داره؟چون تازه تو سایتها خوندم ک باید به واژن تزریق شه..

واینکه تا هفته چندم باید این داروها رو مصرف کنم. به دکترم که گفتم گفت اگه دردی نداری میتونی شیاف کم کنی ولی خب من گاهی زیر دلم تیر میکشه و سمت راستم درد میاد براهمین هنوز کمش نکردم. امپولم ینی تا ماه اخر باید تزریق کنم😩؟

ممنون از سایت خوبتون

@sediqr

سلام دوست عزیز استفاده شیاف پروژسترون از طریق مقعد مشکلی ندارد شما به ۲ طریق می توانید از شیاف پروژسترون استفاده کنید هم واژینال وهم مقعدی اگر مشکل لکه بینی ویا خون ریزی ندارید می توانید طبق گفته پزشک خود دوز شیاف پروژسترون را کم کنید یعنی یک روز درمیان استفاده کنید به مدت یک هفته وبعد کامل قطع کنید این دردها که گهگاهی به سراغ شما می آید طبیعی است وجای نگرانی وجود ندارد موفق باشید.