693
هفته هجدهم
نوشته : 1393/01/10 62

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

جنین در هجده هفته تقریبا 14 سانتی‌متر است. یعنی تقریبا به‌اندازه یک سیب‌زمینی بزرگ. 
وزن جنین در هفته 18 بارداری حدود 220 گرم است.

او مشغول خم کردن دست‌ها و پاهایش است و شما به‌تدریج این حرکات را بیشتر و بیشتر احساس خواهید کرد. رگ‌های خونی او را می‌توان از زیرپوست نازک و شفافش دید و گوش‌های او اکنون در مکان نهایی خود قرار دارند و بخش‌های بیرونی گوش‌های او نیز پیدا هستند.

دور اعصاب  جنین  با میلین (که یک پوشش محافظ از جنس چربی است) در حال پوشیده شدن است و این فرآیند تا یک سال پس از تولد او نیز ادامه خواهد یافت. اگر کودک شما دختر است رحم ولوله‌های فالوپ او شکل‌گرفته و در محل نهایی خود قرار دارند. اگر کودک شما پسر است اندام‌های جنسی او قابل‌مشاهده هستند هرچند ممکن است در سونوگرافی دیده نشوند.

 

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

با افزایش اشتها و اندازه دور کمر، پوشیدن لباس‌های گشادتر و راحت‌تر برای شما ضروری به نظر می‌رسد. به دنبال لباس‌های حاملگی که مناسب شکم برآمده شما باشند بگردید.
لازم نیست هزینه زیادی برای این کار بپردازید. گاهی می‌توانید از دوستان و اقوام به امانت بگیرید یا لباسی را انتخاب کنید که تا آخر بارداری و حتی مدتی بعد از آن قابل‌استفاده باشد
.

ممکن است شنیده باشید که در 6 ماه آخر حاملگی بهتر است به‌طرف چپ بخوابید.
علت آن این است که اگر به پشت بخوابید رحم شما به استخوان لگنی فشار می‌آورد به‌ویژه این فشار به سیاهرگ بزرگ تحتانی وارد می‌شود که مسئولیت بازگرداندن خون از اندام‌های تحتانی شما به قلب را بر عهده دارد.

اگر به‌طرف چپ بخوابید این فشار از بین می‌رود. یک بالش بین پاها یا زیر کفل یا پای خود قرار دهید تا راحت‌تر باشید.

تغییرات بسیاری زیادی در سیستم قلبی- عروقی شما در حال اتفاق افتادن است و در سه‌ماهه دوم احتمالا فشارخون شما کمتر از معمول خواهد بود. درصورتی‌که در حالت خوابیده یا نشسته قرار دارید به‌سرعت بلند نشوید زیرا ممکن است دچار سرگیجه شوید.

درصورتی‌که تابه‌حال آزمایش سونوگرافی انجام نداده‌اید احتمالا این آزمایش را در این سه‌ماهه (معمولا بین هفته‌های شانزدهم تا بیستم) انجام خواهید داد.

این آزمایش بدون درد به پزشک شما کمک خواهد کرد تا ببیند که شما چند جنین در شکم خوددارید، وضعیت رشد کودک شمارا ارزیابی کند، برخی عیوب مادرزادی احتمالی را چک کند، جفت و بند ناف را بررسی کند و اینکه آیا تاریخ تعیین‌شده برای تولد کودک شما دقیق است یا خیر؟
ممکن است شما کودک خود را در صفحه مخصوص سونوگرافی در حال حرکت یا مکیدن انگشت ببینید.

هنگامی‌که برای آزمایش می‌روید همسر خود را هم ببرید و یک پرینت هم از عکس فرزند خود برای گذاشتن در اولین آلبوم عکس او بگیرید!

می‌توانید قبلا بپرسید که آیا می‌توانید دوربین هم با خود ببرید یا خیر و شاید بتوانید با یک ضبط‌صوت مراحل سونوگرافی را ثبت کنید.

 

فعالیت‌های هفته هجدهم بارداری

خیلی عالی خواهد بود اگر بتوانید دریکی از کلاس‌های مربوط به آموزش‌های دوران بارداری و تمرینات زایمان ثبت‌نام کنید.

در ایران فعلا این کلاس‌ها به‌صورت منسجم و همگانی ارائه نمی‌شود، پس جستجوی خود را از همین حالا آغاز کنید.

ممکن است بیمارستان شما کلاس‌هایی را برگزار کند، یا می‌توانید به توصیه‌های پزشک یا مامای خود و یا دوستانتان توجه کنید. وقتی زمان زایمان فرابرسد خواهد دید که شرکت در این کلاس‌ها ارزش صرف وقت و هزینه را داشته است.

 

رژیم غذایی

اگرچه مقادیر بسیار کم ید برای بدن لازم است اما همین مقدار کم جهت سلامت مادر و کودک ضروری است.

ید کافی را می‌توان از طریق مصرف غذاهای دریایی، دو بار در هفته یا با مصرف نمک یددار به بدن رساند.

در بعضی از نواحی که آب‌وخاک ید خود را ازدست‌داده‌اند و بنابراین موادی که در این نواحی به عمل می‌آیند حاوی مقادیر کافی ید نیستند، پزشک مقادیر کمی ید را به خانم باردار تجویز می‌کند که مصرف آن باید تحت نظر پزشک صورت گیرد.

فراموش نکنید که ید اضافی می‌تواند باعث گواتر یا بزرگ شدن غده تیروئید جنین شود.

 

 نگران نباشید

اصلا نگران تپش قلب ناگهانی نباشید.

تپش قلب در دوران بارداری بسیار رایج است زیرا حجم خون تا 40 درصد افزایش پیدا کرده و لازم است که اکسیژن‌رسانی به جنین بیشتر شود.

اگر کافئین زیادی مصرف کنید، قلبتان خیلی تند می‌زند بنابراین باید میزان مصرف آن را کم یا حذف کنید.

معمولا تپش قلب یکی از علائم تیروئید فعال نیز هست. پس در معاینات پزشکی هرگونه علائم تیروئید را بگویید.

 

توصیه‌های مذهبی

جنین در 18 هفتگی علاوه بر حرکت ظاهری، می‌تواند انگشتانش را هم حرکت دهد. او می‌تواند صداهای بلند را بشنود و واکنش نشان دهد.

بعد از هر نماز دستتان را روی تربت بکشید و بر شکمتان بمالید. هر جه قدر که می‌توانید سوره "انبیا" را تلاوت کنید چون خواندن این سوره در دوران بارداری برای صالح شدن فرزند بسیار موثر است.
خوب است بدانید که خوردن خربزه در این دوران باعث خوش‌رو و خوش‌خلق شدن فرزندتان می‌شود
.

 

بایدهای هفته هجدهم بارداری

برای تقویت خود و بازیابی انرژی‌تان غذاهایی را بخورید که حاوی پروتئین هستند و ترکیبات کربوهیدرات مثل بیسکوئیت‌های سبوس‌دار با کره بادام‌زمینی یا یک‌کاسه برشتوک یا شیر بخورید.

پروتئین باعث راه انداختن سیستم‌های عصبی مغزتان می‌شود و ترکیبی از کربوهیدرات‌ها موج آرام و پیوست‌های از انرژی به راه می‌اندازد و کمک می‌کند که سطح انرژی شما بالا بماند.
پیاده‌روی هم با افزایش پمپاژ خون به قسمت‌های مختلف بدن به حفظ و بازیابی انرژی‌تان کمک می‌کند
.

 

نبایدهای هفته 18 حاملگی

در دوران بارداری اصلا لزومی ندارد که عضلات رحم خود را تقویت کنید زیرا جنین این کار را برای شما انجام می‌دهد.

از انجام ورزش‌های کششی پرهیز نمایید زیرا باعث باز شدن بیش‌ازحد شکاف ماهیچه‌ای می‌شود. ورزش‌های کششی رحمی را بعد از تولد نوزاد انجام دهید.

از نوشیدنی‌های انرژی‌زا به‌جای وعده‌های غذایی استفاده نکنید زیرا جایگزین مناسبی برای وعده‌های غذایی نیستند و معمولا مثل نوشابه‌های حاوی شکر می‌باشند.

 

 

ویدیو

ارسال نظر شما

login captcha
_22raman
_22raman
2 هفته پیش

سلام ببخشید من ۱۸ هفته و ۴ روزم. بخاطر وزن کمم دکتر برام لیدی میل تجویز کرده. قبل ازبارداری ۴۵ بودم الان ۵۰.۵۰۰ دوبار استفاده کردم ولی وقتی میخوام بخورم حالم بدمیشه حالت تهوع دارم. بعدم استفراغ میکنم باید حتما بازور بخورم یا جایگزین داره؟؟؟

@_22raman

سلام دوست عزیز با توجه به سن بارداری شما ، وزن گیری شما در دوران بارداری مطلوب بوده است وجای نگرانی وجود ندارد  بله جایگزین دارد می توانید از قرص مولتی ویتامین هفته ای ۳ بار تحت نظر پزشک استفاده کنید موفق باشید. 

سوال بعدی اینکه من هیچ کار نمیتونم بکنم مثل آشپزی یا بلند کردن چیزی چون دردم میگیره در حالی که سونوهام نرمال بوده . هنوز سونو آنومالی نرفتم ولی ایزوپرینم میخورم. کلا از زندگی افتادم :(((

@ناهیدناهید

دوست عزیز من شرح حال کاملی از شما ندارم اگر لکه بینی و یا خون ریزی ندارید و یا جفت شما پایین نیست یا طول دهانه سرویکس نرمال است و بیماری خاصی ندارید فقط گهگاهی درد دارید جای نگرانی وجود ندارد و این مسئله طبیعی است به همه خانم های باردار توصیه می کنیم که وسایل سنگین بلند نکنند. بهتر است در مورد قرص ایزوپرین با پزشک دیگری نیز مشورت داشته باشید زیرا نباید به مدت طولانی از این قرص استفاده کنید موفق باشید. 

سلام  من دارم وارد هفته 18 میشم . تازگیا خیلی نوک سینه هام دردناک شده . تو این زمان طبیعیه ؟ بعد اینکه من الان هم ویتامین د میخورم هم روز درمیون کلسیم د . این مشکلی نداره؟ 

@ناهیدناهید

سلام دوست عزیز بله این درد سینه طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد نباید نوک سینه خود را دستکاری کنید در رابطه با مصرف قرص ویتامین دی باید نتیجه آزمایش رویت شود تا بتوان نظر داد من شرح حال کاملی از شما ندارم موفق باشید. 

سلام من در ۱۱ روز پیش سونو انجام دادم گفتن ۱۷ هفته و ۳ روزه ولی با توجه به تاریخ اولین روز آخرین پریودیم که ۵ اسفند ۹۶ بوده  الان ۱۸ هفته هستم پس چرا ۱۱ روز پیش گفتن ۱۷ هفته هستم؟ 

@طلابلاقدیمیم۱۴۰۰۰۰

سلام دوست عزیز شما باید سن بارداری خود را از اولین روز آخرین قاعدگی خود محاسبه کنید طبق دستور پزشک خود بنابراین کاری با سونوگرافی نداشته باشید از ۱۲ هفته به بعد سن بارداری از سونوگرافی مشخص نمی شود زیرا از روز اسکلت بندی وجثه جنین سن بارداری را گزارش می کند به همین علت سن بارداری را که پزشک معالج از روی ارتفاع رحم با معاینه شکم و اولین روز آخرین قاعدگی شما محاسبه می کند دقیق است و ملاک خود قرار دهید موفق باشید. 

سلام و خسته نباشید من تو ۱۸ هفته و چهار روزمه دیروز رفتم برای فوتبال سینما و اونجا خیلی سرو صدا و جیغ و داد بود الان میترسم بلایی سر بچم اومده باشه میخواستم بدونم سرو صدای بلند باعث سقط میشه؟😔

@farkl68

سلام دوست عزیز نگران نباشید خیر مشکلی برای جنین شما به وجود نیامده است زمانی که به  لکه بینی و یا خون ریزی بیافتید خطر سقط وجود دارد موفق باشید 

 سلام من 18 هفته و 5 روز رفتم سونو انامولی به محضی که دراز کشیدم دکتر گفت دختره...من همش فکر میکردم پسره الانم خیلی مرددم  که درسته تشخیص به این سرعت خیلی دوست داشتم پسر داشته باشم.... سوالم اینه دیگه احتمال خطا وجود نداره؟؟؟

@13681362

سلام دوست عزیز با توجه به سن بارداری شما احتمال خطا در تشخیص جنسیت جنین در سونوگرافی آنومالی ضعیف است بنابراین احتمال اینکه جنسیت جنین شما دختر باشد درصد بالایی دارد موفق باشید

سلام من سمت چپ زير دلم خيلي درد ميكنه اين ربطي به جنسيت داره ؟

@ساميييار

سلام دوست عزیز این دردها که گهگاهی به سراغ شما می آید در دوران بارداری به علت تغییرات هورمونی طبیعی است وجای نگرانی ندارد این دردها ربطی به جنسیت جنین ندارند موفق باشید

سلام من هفته١٢ رفتم سونو گفت دختره و هفته ١٨ رفتم انومالي گفت پسر و اندام جنسيشو نشونم داد هم ٣ بعدي بود هم ٤ بعدي بنظرتون ديگه جنسيتش عوض نميشه مطمئن باشم ؟

@نگين٨٠٠

سلام دوست عزیز در هفته ۱۲ بارداری جنسیت جنین مشخص نیست از هفته ۱۷ بارداری به بعد جنسیت جنین با انجام سونوگرافی معمولی مشخص می شود با توجه به اینکه سونوگرافی سه بعدی انجام داده اید احتمال خطا ضعیف است موفق باشید

سلام وقت بخیر 12 هفته و 4 روز سونو غربالگری دکتر فرزانه رفتم قطعی گفتن پسره آیا شکی نیست یعنی 100در 100 پسره؟

@navaykohan

سلام دوست عزیز با توجه به سن بارداری شما احتمال خطا وجود دارد بهتر است برای اطمینان از هفته ۱۷ بارداری به بعد سونوگرافی انجام بدهید موفق باشید. 

توی این هفته تکون های جنین و باید حس کنم

@88mona

دوست عزیز تا هفته ۲۲ بارداری برای حس کردن حرکات جنین خود زمان دارید بنابراین جای نگرانی وجود ندارد موفق باشید.