693
هفته ششم
نوشته : 1393/01/10 240

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

در هفته ششم بارداری بدن کودک شما در حال شکل‌گیری است، و سلول‌هایی که بعدا اندام‌ها و دستگاه‌های بدن او را تشکیل خواهند داد، به‌ سرعت در حال تقسیم‌شدن هستند. ‌
اندازه جنین در هفته ششم بارداری درست مثل یک‌دانه کوچک عدس (با عرض تقریبی 4 تا 5 میلی‌متر) است. اگر شما می‌توانستید درون رحم خود را ببینید، یک سر بزرگ و چند نقطه تیره‌رنگ را می‌دیدید که محل تشکیل چشم‌ها و بینی او خواهند بود.

دو حفره کوچک در دو طرف سر، محل شکل‌گیری گوش‌ها هستند، و دست‌ها و پاهای او به شکل برآمدگی‌های کوچکی قابل‌مشاهده می‌باشند.
دست‌ها و پاهای جنین در هفته ششم، شبیه به باله ماهی هستند که پرده ضخیمی بین انگشت‌های در حال رشد قرارگرفته است؛ اما انگشتان دست و پای او به‌زودی از یکدیگر جدا خواهند شد.

زیر سوراخی که بعدا دهان او خواهد شد، چین‌های کوچکی قرار دارند که نهایتا به گردن و آواره پایین تبدیل خواهند شد. در داخل بدن او، زیان و تارهای صوتی در حال شکل گیری می‌باشند
.


در هفته 6 بارداری، قلب جنین شما که مرحله تقسیم به حفره‌های چپ و راست را آغاز کرده است، حدود 100 تا 130 بار در دقیقه (تقریبا دو برابر تعداد ضربان قلب شما در دقیقه) می‌زند، و جریان خون در بدن او آغازشده است.

روده‌های جنین 6 هفته، در حال رشد هستند و مجاری کوچک عبور هوا به‌ تدریج در محلی که بعدا به ریه او تبدیل خواهد شد، ظاهر می‌شوند. تولید سلول‌های ماهیچه‌ای آغازشده است و احتمالا از اواسط ، کودک شما تکان دادن اعضای کوچک خود را آغاز خواهد کرد. متاسفانه باید تا چند هفته پس از پایان سه‌ماهه اول دوران حاملگی خود صبر کنید تا بتوانید از احساس کردن حرکت‌جنین خود، لذت ببرید! 

 

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

اگر تا هفته ششم هم این احساس را تجربه نکرده باشید، به زودی خود را در مسیر پرتلاطم احساسات دوران حاملگی خواهید یافت.
ممکن است یک روز بداخلاق و روز دیگر شادباشید! هرچند ممکن است این احساسات متضاد برای شما نگران‌کننده باشند (به‌خصوص اگر قبلا به اینکه کاملا بر احساسات خود تسلط دارید، افتخار می‌کردید)، اما کاملا طبیعی هستند و ممکن است در تمام مدت حاملگی شما ادامه پیدا کنند.

این احساسات متضاد در اثر تغییر میزان هورمون‌ها و معمولا به خاطر میزان زیاد هورمون‌ها، رخ می‌دهند. جدای از بحث هورمون‌ها، کل زندگی شما نیز در حال تغییر است، و چه کسی در این حالت دچار هیجانات روحی نمی‌شود؟
!

در 6 هفتگی دیدن لکه‌خون پس از ادرار بر روی لباس‌زیر یا دستمال توالت و یا خونریزی طبیعی است؛ اما گاهی از اوقات ممکن است این خونریزی علائم اولیه سقط‌جنین نیز باشد. در صورت مشاهده لکه یا خونریزی، به‌ سرعت با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید تا او مشخص کند که آیا این موارد بیان‌گر یک مشکل احتمالی هستند یا خیر.

 

فعالیت‌های هفته ششم بارداری

بعد از گذراندن 6 هفته بارداری برای مصرف ویتامین‌های روزانه، برنامه منظمی طراحی کنید:
ویتامین‌ها را در یک جعبه دارو که محفظه‌های جداگانه‌ای برای هر یک از روزهای هفته دارد، قرار دهید.

هرروز شک کردید که آیا ویتامین
های آن روز را مصرف کرده‌اید یا نه، محفظه مربوط به آن روز را چک کنید.
جعبه دارو را در کنار مسواک خود قرار دهید تا هر شب در هنگام مسواک زدن، مصرف ویتامین را به یاد بیاورید. 

 

رژیم غذایی در هفته ششم حاملگی

در تغذیه هفته شش بارداری، پروتئین نقش مهمی دارد. پروتئین یکی از عناصر اصلی برای ساختمان بدن نوزاد است.
جنین در هفته ششم برای سلول‌ها و اندام‌هایش و مادر برای داشتن "جفت" نیاز به پروتئین دارد.

بدن زنان باردار به 10 گرم پروتئین اضافه نیاز دارد یعنی به‌جای 50 گرم پروتئین که زنان غیر باردار به آن نیاز دارند، شما به 60 گرم پروتئین نیاز دارید.

سعی کنید برای تامین پروتئین موردنیازتان از غذاهای کم‌چرب یا بدون چربی‌های اشباع‌شده استفاده کنید. به‌طور مثال از تکه‌های بدون چربی گوشت گوساله و مرغ بدون پوست استفاده کنید
.

چند نمونه از غذاهای سرشار از پروتئین :

100 گرم مرغ بدون پوست‌واستخوان : 30 گرم پروتئین

115 گرم همبرگر زغالی با گوشت گوساله : 30 گرم پروتئین

115 گرم ماهی تن : 25 گرم پروتئین

215 گرم ماست بدون چربی : 12 گرم پروتئین

215 گرم شیر بدون چربی : 8 گرم پروتئین

2 قاشق کره بادام‌زمینی : 8 گرم پروتئین

1 عدد تخم‌مرغ : 8 گرم پروتئین

این دستور غذایی را هم امتحان کنید.

 

نگران نباشید

از علائم هفته ششم بارداری میتوان به حالت تهوع اشاره کرد.
شما تنها کسی نیستید که در دوران بارداری‌تان دچار تهوع و استفراغ می‌شوید. سه ماه اول بارداری‌ها معمولا همراه با تهوع است که پزشکان آن را ناخوشی‌های صبحگاهی می‌نامند.

علت اصلی این تهوع‌ها افزایش هورمون‌های حاملگی، همراه با تقویت حس بویایی است. ممکن است فکر کنید که این ناخوشی‌های صبحگاهی می‌تواند به جنین صدمه بزند در‌حالی‌که به
ندرت تاثیرات مضری برای جنین دارد.
بهتر است از غذاها و بوهایی که سبب تهوع‌تان می‌شود پرهیز کنید و غذایتان را در اتاق و دور از بوی نامطبوع میل کنید.

 

توصیه‌های مذهبی مخصوص هفته ششم بارداری

سعی کنید در همه حال، آرامش خود را حفظ کنید و عصبانی نشوید. خواندن قرآن را فراموش نکنید و در صورت خستگی یا عدم توانایی، به‌صورت روزانه به نوار قرآن گوش کنید.

مراقب هیجانات روحی خود باشید و آن‌ها را تحت کنترل درآورید. از پیش کشیدن اختلافات، جروبحث‌های طولانی، دعوا و نزاع به‌شدت بپرهیزید چون تمامی این حالات بر روی جنین تاثیر می‌گذارد و این تاثیر از بین نخواهد رفت.

فشار عاطفی مادر باردار در طولانی‌مدت خواه ناشی از مشکلات زناشویی باشد یا عقاید منفی در مورد بچه‌دار شدن و یا حوادث ناگوار زندگی، نتایج منفی برای کودک به دنبال خواهد داشت.

برای شما گفتهایم که اضطراب مادر چه تاثیری بر جنین خواهد داشت.

 

بایدهای هفته ششم

در هفته ششم بارداری شما باید روزانه 8 لیوان آب مصرف کنید و چنانچه بیشتر اوقات استفراغ می‌کنید، تعداد لیوان‌ها را در روز افزایش دهید.

آب بهترین نوشیدنی است چون در دوران بارداری حجم خونتان تا 40 درصد افزایش می‌یابد که حدود 4 درصد از وزن حاملگی شمارا تشکیل می‌دهد.

این حجم از خون اضافی وظیفه انتقال و رساندن مواد غذایی لازم به جنین را بر عهده دارد و کمک می‌کند تا کلیه‌های شما مواد زائد را دفع نماید. مصرف آب خطر ابتلا به عفونت مثانه، مجاری ادراری و کلیه‌ها را پایین می‌آورد و مانع از یبوست می‌شود.

 

نبایدها در هفته 6 بارداری

ازآنجاکه حاملگی وضعیت فوق‌العاده و بحرانی است وزنان در این مرحله آسیب‌پذیرتر هستند، لازم است تا مراقبت بیشتری از خود به عمل‌آورید.

 از تماس با افراد مبتلا به بیماری‌های عفونی، رفت‌وآمد در اماکن عمومی و شلوغ و سربسته و مکان‌هایی که احتمال آلودگی وجود دارد، استفاده از مواد غذایی تهیه‌شده در خارج از منزل و به‌طورکلی شرایطی که سلامت مادر و جنین را به خطر می‌اندازد، خودداری کنید.

زیرا به علت شرایط خاص حاملگی و محدودیت در تجویز داروها، درمان زنان باردار مشکل‌تر خواهد بود
.

 

 

ویدیو

ارسال نظر شما

login captcha
nininura
nininura
7 ساعت پیش

سلام

روز بخیر

اولین روز آخرین پریود من ۲۳ خرداد بود، می‌خواستم بدونم الان چند هفته هستم؟

ممنونم

@nininura

سلام دوست عزیز با توجه به اولین روز آخرین قاعدگی شما سن بارداریتان امروز  ۵ هفته  و  ۳ روز می باشد موفق باشید. 

avajoooon
avajoooon
8 ساعت پیش

سلام من هفته ششم بارداری هستم. بنا به دلایلی قرص پردنیزولون استفاده می کردم از موقعی که باردار شدم پزشکم گفتن قرص رو با دوز 5 ادامه بدم . منم چند روزه دارم استفاده می کنم ولی خیلی نگرانم. لطفا راهنمایی بفرمایید مصرف پردنیزولون 5 در بارداری ضرری برای جنین نداره؟

@avajoooon

سلام دوست عزیز من شرح حال کاملی از شما ندارم می توانید به پزشک متخصص دیگری مراجعه نموده تا پرونده کامل پزشکی شما رویت شده و نظر نهایی داده شود موفق باشید. 

با سلام. من دیروز تازه رفتم آزمایش خون دادم و نتیجش هم امشب باید بگیرم. راستش دکترم تا شنبه هفته آینده مسافرت هست و من فعلا دسترسی به دکتر مناسب ندارم. تاریخ آخرین پریودم 20 خرداد بوده، و 22 تیر ماه خودم بیبی چک زدم مثبت بود. تا الان که 25 تیر هست هم هنوز علائم خاصی از تهوع و سردرد و غیره ندارم... طببیعی هست؟ آیا واقعا باردار هستم؟ الان 5 هفته و یک روز هست درسته؟ نباید علائم باشه؟ فقط هم اسید فولیک 1 میخورم... ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

@نداقشم

سلام دوست عزیز با توجه به اولین روز آخرین قاعدگی شما سن بارداریتان امروز ۵ هفته ویک روز می باشد روزی یک عدد قرص اسید فولیک یک میلی گرمی استفاده کنید همه خانم های باردار علائم یکسانی در دوران بارداری ندارند معمولا از هفته ۶ بارداری به بعد حالت تهوع شروع می‌شود  بهتر است ۱۶ روز دیگر برای رویت ضربان قلب جنین سونوگرافی انجام بدهید موفق باشید. 

@سمیرا امیدوار

سلام دکتر عزیز. خیلی ممنونم از راهنمایی تون. آزمایش بتام جوابش بالای 400 بود. خوشحالم...

رها89
رها89
1 هفته پیش

با سلام من برای هفته 8 بارداری وقت سونوگرافی گرفتم، قبلش 6 تا قرص دایمتیکون گفتن هردو ساعت2 عدد مصرف کنم خواستم ببینم برای جنین ضرر نداره این قرص جویدنی؟

@رها89

سلام دوست عزیز در دوران بارداری به خصوص در ۳ ماهه اول بارداری نباید دارو بی جهت مصرف شود هر چقدر میزان مصرف دارو کمتر باشد بهتر است مصرف قرص دایمتیکون قبل از انجام سونوگرافی روتین نیست و معمولا برای خانم های باردار تجویز نمی شود می توانید از این قرص ها استفاده نکنید  موفق باشید.  

111mahoor
111mahoor
1 هفته پیش

سلام من هفته 6هستم قرص پریناتال میخورم و فولیک اسید 800داره اشکال نداره؟؟

@111mahoor

سلام دوست عزیز با توجه به اینکه قرص پری ناتال آهن دارد بنابراین بهتر است از هفته ۱۶ بارداری شروع به مصرف قرص پری ناتال کنید در ۳ ماهه اول بارداری طبق دستور العمل وزارت بهداشت بهتر است روزی یک عدد قرص اسید فولیک یک میلی گرمی استفاده کنید موفق باشید. 

رها89
رها89
2 هفته پیش

با عرض سلام من در هفته 6 بارداری هستم اسیدفولیک 5 میلی مصرف میکنم، یا باید 1 میلی باشه؟ در ضمن تا 4 ماهگی فقط اسید فولیک مصرف می شود؟

@رها89

سلام دوست عزیز اگر بیماری خاصی ندارید دوقلو و یا چند قلو باردار نیستید باید از قرص اسید فولیک یک میلی گرمی استفاده کنید تا هفته ۱۶ بارداری فقط مکمل اسید فولیک تجویز می شود موفق باشید. 

سلام خسته نباشید من تا دیروز حالم خوب بود 

با وجود اینکه روزی دوتا آمپول پرژسترون میزنم باز لک قهوه ای میبینم دو تا ساک حاملگی دارم

از دیشب همش عرق می‌کنم موقع خواب حالتم عوض شده 

صبحم استفراغ کردم ولی چون جمعه اس نتونستم برم بیمارستان 

فردا صبح میرم 

من الان ۵ هفته ۵ روزم 

توروخدا دعام کنید کمکم کنید 

@solijon

سلام دوست عزیز باید استراحت نسبی داشته باشید و از داروهای خود تحت نظر پزشک معالج خود استفاده نمایید این علائمی را که ذکر کرده اید در ۳ ماهه اول بارداری طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد موفق باشید.

سلام خسته نباشید طبق محاسبه که گذاشتین من در هفته ششم بارداری هستم حالت تهوع و کمردرد و یبوست دارم بنظرتون کمردرد مشکلی نداره اگه زیاد بایستم کمردرد بیشتر میشه و اکثرا سر شب کمردردم عود میکنه وسط کمرم میسوزه.گودی کمر هم دارم.

@خداوعشقم

سلام دوست عزیز بله در دوران بارداری کمر درد طبیعی است با توجه به اینکه گودی کمر هم دارید باید استراحت بیشتری داشته باشید و کمتر سرپا بایستید به علت تغییرات هورمونی در دوران بارداری خانم های باردار به خصوص در ۳ ماهه اول بارداری دچار حالت تهوع و یبوست می‌شوند که باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشید تا دچار مشکل نشوید موفق باشید

سلام خسته نباشید. من آخرین پریودم 15 اردیبهشت بود دو روز مونده به وقت پریودم بتام 460 بود. دکترم گفته دوم تیر برم واسه ویزیت..شدیدا تهوع دارم و دلم ضعف میره..همش بیحالم و میخوابم و یکم رحمم تیر میکشه..این علایم طبیعیه و اینکه اگه دوم تیر برم واسه سونو چند هفته میشه و قلب جنین و نشون میده؟؟

@nazlim

سلام دوست عزیز با توجه به تاریخ اولین روز آخرین قاعدگی شما سن بارداریتان در تاریخ دوم تیرماه ۷ هفته و یک روز خواهد بود برای اطمینان از رویت ضربان قلب جنین در سونوگرافی بهتر است بین تاریخ پنجم تیرماه تا هشتم تیرماه سونوگرافی انجام بدهید این علائمی را که ذکر کرده اید در ۳ ماهه اول بارداری کاملا طبیعی است وجای نگرانی وجود ندارد موفق باشید.

@nazlim

سلام من آخرین پریود 14 اردیبهشت بود دکتر برام 5تیر سونو نوشت

سلام من اولین روز اخرین پریودم ۱۱ اردیبهشت بود . به خاطر تاخیر امروز رفتم آزمایش دادم خدا رو شکر مثبت بود.  الان من هفته چندم بارداری هستم؟ از علایم بارداری هیچی ندارم. به نظرتون جای نگرانی هست؟ این روزا هم سرما خورده بودم قرص مصرف کردم. ماه پیش به خاطر تاخیر تو پریود رفتم سونو دادم  تخمدان پلی کیستیک داشتم. این سری هم احتمال می دادم تاخیر نتیجه اونه به نظرتون مصف دارو تاثیری نداشته باشه ؟ ممنون

@elza6266

سلام دوست عزیز نگران نباشید مصرف داروهای سرما خوردگی باعث مثبت شدن آزمایش خون نمی شوند بنابراین تاخیر در پریود شما به علت بارداری است با توجه به اولین روز آخرین قاعدگی شما سن بارداریتان ۵ هفته و ۶ روز می باشد موفق باشید.

@سمیرا امیدوار

ممنون از پاسختون. البته منظور من این بود که مصرف دارو تاثیری رو جنین نداشته باشه؟ممنون