833
هفته سی و پنجم
نوشته : 1393/01/16 57

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

کودک شما در حال بزرگ شدن است! وزن جنین در هفته 35 بارداری بیشتر از 2250 گرم شده و طول بدن او هم کمی بیشتر از 45.7 سانتی‌متر است.

هرچند رحم شما جای گرم و نرمی است، اما چون فضای داخل رحم کمی کوچک است کودکتان نمی‌تواند در آن شیرجه بزند یا غلت بخورد! البته او همچنان به لگدزدن ادامه خواهد داد.

کلیه‌های جنین 35 هفته کاملا رشد کرده‌اند و کبد او نیز می‌تواند مقداری از ضایعات بدن را فرآوری و دفع کند. رشد فیزیکی کودک شما تقریبا به پایان رسیده است و او در چند هفته آینده فقط وزن اضافه خواهد کرد. بنابراین تولد جنین در هفته 35 آسیب جدی به او وارد نخواهد کرد.
 

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

رحم شما تا 15 برابر حالت عادی بزرگ‌شده بهطوری‌که بالای رحم شما تقریبا زیر دنده‌های سینه قرارگرفته است و شاید احساس کنید که دیگر جایی برای رشد آن باقی نمانده است.

اگر می‌توانستید به درون رحم خود نگاهی بیندازید متوجه می‌شدید که حجم مایع آمنیوتیک درون رحم خیلی کم شده و جای آن را یک کودک کوچولو گرفته است.

رحم شما جای بقیه اندام‌های داخلی‌تان را هم تنگ کرده و شما ممکن است به همین خاطر بیشتر به دستشویی بروید و یا دچار برخی عوارض ناشی از سوءهاضمه (مثل سوزش معده) شوید. اگر این مشکلات را ندارید از معدود خانم‌های خوش‌شانس هستید!

ممکن است پزشک یا ماما از شما بخواهد که از این به بعد تا زمان زایمان هر هفته شما را معاینه کند. همچنین ممکن است از شما بخواهد که حرکات جنین داخل رحم را به‌دقت تحت نظر قرار دهید تا از میزان فعالیت کودک در درون رحم مطمئن شود.


الان زمان مناسبی است تا برای زایمان و تولد کودک خود برنامه‌ریزی کنید. همه موارد مهم را در یک لیست وارد کنید: چه کسی در زمان زایمان در کنار شما خواهد بود؟ از چه روشی برای کاهش درد استفاده خواهید کرد؟ و می‌خواهید چه مدت در بیمارستان بمانید؟ این کار می‌تواند یک نقطه شروع مناسب باشد تا با تیم پزشکی خود در این موارد صحبت کنید.

زمان دقیق زایمان را نمی‌توان پیش‌بینی کرد و شما هم احتمالا نمی‌توانید برنامه موردنظرتان را جزءبه‌جزء اجرا کنید، اما پیش‌بینی‌های زودهنگام و جمع‌آوری تمام گزینه‌های ممکن برای اتفاقات احتمالی می‌تواند از نگرانی‌های این مرحله از حاملگی بکاهد. فراموش نکنید ممکن است زایمان در هفته 35 بارداری اتفاق بیفتد.
 

فعالیت‌های هفته سی و پنجم بارداری

به آرایشگاه بروید: از آرایشگر خود بخواهید که موهای شما را به یک شکل ساده و مرتب کوتاه کند به‌نحوی‌که لازم نباشد وقت زیادی برای نظافت و آراستن آن‌ها صرف کنید.

از این به بعد ممکن است شما وقت کافی برای سشوار کشیدن و حالت دادن به موهایتان نداشته باشید.

همچنین بهتر است موها را به‌گونه‌ای کوتاه کنید که تا چند وقت دیگر به اصلاح مجدد احتیاج نداشته باشد.

اگر موهایتان را رنگ هم می‌کنید بازهم به همین نکات توجه کنید. ممکن است تا مدتی نتوانید برای تجدید رنگ موهایتان به آرایشگاه بروید.
 

رژیم غذایی

این رویای هر زن بارداری است که پس از بارداری به وزن قبلی خود بازگردد.

باوجودآنکه هنوز چندهفته‌ای از بارداری را در پیش دارید به فکر برنامه کاهش وزن خود بعد از تولد فرزندتان باشید.

درباره هفته 35 بارداری و تغذیه باید بگوییم درصورتی‌که شما 5/13 کیلوگرم اضافه‌وزن داشته‌اید، 5/3 کیلوگرم از آن چربی خواهد بود که در دوران شیردهی لازم است و مابقی در پایین کفل و بازوها و پاهای شما قرار دارد که زیبایی‌اندام شما را از بین برده است و در این میان پاهای شما کمتر از بقیه اعضا چربی در خود اندوخته است.

البته در دوران شیردهی کاهش سریع وزن توصیه نمی‌شود زیرا مانعی برای تولید شیر در بدنتان خواهد شد.

اما باید بدانید که ممکن است خود شیردهی به کاهش وزن شما کمک کند تا جایی که بعضی از خانم‌ها معتقدند شیردهی و مراقبت از نوزادشان به آن‌ها کمک کرده تا وزن خود را چندین کیلوگرم کاهش دهند.

البته عده دیگری از مادران اظهار کرده‌اند که دوران شیردهی حتی گرمی وزن کم نکرده‌اند. کاهش چربی ناشی از بارداری و رسیدن به اندام پیش از بارداری مستلزم داشتن برنامه ورزشی و رعایت رژیم غذایی صحیح پس از زایمان است.

برای برنامه‌ریزی تغذیه در هفته 35 بارداری و پس‌ازآن آماده‌باشید.
 

نگران نباشید

اغلب مادرانی که در انتظار کودک دوم خود هستند به این می‌اندیشند که آیا می‌توانند کودک دوم خود را به اندازه بچه اول دوست داشته باشند.

اگر فرزندی دارید، مطمئنا به‌قدری به او عشق می‌ورزید که حتی نمی‌توانید تصور کنید این احساس دوباره به هنگام تولد فرزند دوم به وجود بیاید.

اما خوشبختانه مادران منبع عشق‌ورزی به نوزاد هستند، پس مطمئن باشید شما همه فرزندانتان را عاشقانه دوست خواهید داشت.

مطمئن باشید که پیوند عاشقانه دیگری به گرمی همان انس و الفتی که با کودک اول خود داشته‌اید با نوزاد تازه‌وارد هم خواهید داشت.
 

توصیه‌های مذهبی مخصوص هفته سی و پنجم بارداری

روزهای پنج‌شنبه سوره "محمد" و روزهای جمعه سوره "الصافات" تلاوت کنید و بعد از هر نماز 70 بار استغفارکنید.

بیشتر کودکان مبتلا به امراض روحی بیماری خود را از مادرشان به ارث می‌برند. پس ازآنجاکه تمام خصوصیات مادر در فرزند اثر خوب یا بد خود را می‌گذارد و خوشبختی یا بدبختی کودک را در رحم پی‌ریزی می‌کند ضرورت دارد که بیشتر مراقب رفتار و گفتار خود باشید تا فرزندانی صالح و نیکو به دنیا بیاورید.

در این زمینه از پیامبر اکرم نقل‌شده است که فرموده‌اند : "سعادت و شقاوت انسان در شکم مادر پایه‌ریزی می‌شود."

مراقب باشید حتی اصرار بر انجام مستحبات، رعایت تمام موارد و دعاهای واردشده یا عدم موفقیت یا فراموشی در انجام بعضی از اعمال به روحیه شما لطمه وارد نکند و آرامش را از شما سلب نکند.

با آرامش و نشاط اعمال را فقط تا حدی که در توانتان است انجام دهید.
 

بایدهای هفته سی‌وپنجم بارداری

دریافت کافی کلسیم، پروتئین، آهن و فولیک اسید در این ماه نسبت به هر ماه دیگری ضروری‌تر بوده و در صورت نیاز دریافت مکمل ضروری است.

در طی سه‌ماهه سوم بارداری بیشترین نیاز به مصرف کلسیم وجود دارد و برای جلوگیری از یبوست انجام ورزش و فعالیت منظم و دریافت مقادیر کافی میوه‌جات، سبزیجات و منابع فیبر مفید می‌باشد.

دقت کنید که پوسیدگی دندان‌ها در این ماه شایع‌تر است، درنتیجه مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان خصوصا در این ماه الزامی است.

 

نبایدهای هفته 35 حاملگی

در صورت مشاهده این علائم حتما به پزشک خود مراجعه کنید زیرا ممکن است علائم زایمان زودرس در هفته 35 باشند:

  • خونریزی، لکه بینی و ترشحات واژینال : در صورت بروز خونریزی حتی به میزان کم فورا به پزشک یا ماما مراجعه کنید و در صورت بروز لکه بینی و افزایش ترشحات، ابتدا اول تماس گرفته و در صورت نیاز مراجعه کنید.
  • انقباضات رحمی : درصورتی‌که در هر ساعت بیش از شش انقباض رخ دهد، فورا مراجعه کنید اما درصورتی‌که انقباضات دردناک بوده اما شدت کمتری دارد، ابتدا تماس بگیرید.
  • سردرد شدید و دائم / تاری دید
  • کرامپ و گرفتگی عضلات ساق پا در خواب را در مراجعه بعدی به مراقب اطلاع دهید اما گرفتگی عضله به همراه قرمزی باشد یا درد به همراه تب یا خونریزی باشد، مراجعه فوری ضروری است.
  • تهوع خفیف و گاه‌گاهی را در ویزیت بعدی به مراقب اطلاع دهید اما اگر بیش از سه بار در یک روز استفراغ کردید یا قادر به خوردن و نوشیدن نبودید سریعا مراجعه کنید.

ویدیو

 

ارسال نظر شما

login captcha

سلام وزن جنینم 2750 هست هفته 35 ام زیاده؟

راستی سونوگرافی دو روز پیش گفت که مقدار مایع امونیوتیکم زیاده مشکلش چیه من چیکار کنم حالا.

@saee74roze

سلام دوست عزیز نگران نباشید وزن جنین شما نرمال است برای مایع آمنیوتیک بهتر است تحت نظر پزشک معالج خود یک هفته دیگر مجدد سونوگرافی انجام بدهید تا وضعیت شما بررسی شود موفق باشید. 

_22raman
_22raman
3 هفته پیش

سلام 

من امروز وارد ۳۵ هفتگی شدم دوهفته دیگه باید برای برداشتن سرکلاژم پیش دکترم برم خیلی استرس دارم. ایا امکان داره کیسه آب پاره بشه؟؟ چند روز بعد از برداشتن سرکلاژ زایمان انجام میشه ممنون میشم جواب بدین

@_22raman

سلام دوست عزیز نگران نباشید از هفته ۳۷ بارداری به بعد مشکل جدی جنین شما را تهدید نمی کند بهتر است پایان هفته ۳۷ بارداری این کار انجام شود بنابراین استرس نداشته باشید وبه پزشک خود اعتماد کنید موفق باشید. 

سلام رفتم سونو دادم گفت هفته ۳۴ بارداری هستم و وزن جنین ۱۹۷۰ بعدش گفت جنین لاغرم هست. این بده یا خوب من چه کنم که وزن بگیره.امکان وزن گیریش هست تا ۳کیلو برسه؟😟

@حنا۷۴

سلام دوست عزیز نگران نباشید با داشتن رژیم غذایی مقوی ومغذی و مصرف مکمل های ویتامینی تحت نظر پزشک وزن جنین شما در هنگام زایمان به وزن نرمال می‌رسد وزن جنین به ژنتیک پدر و مادر واسکلت بندی آن ها نیز بستگی دارد موفق باشید 

با سلام من در هفته سی و پنج هستم در سونو من دور سر جنین 32 هفتگی زده و دور شکم 30  هفتگی نمیدونم چه کنم لطفا راهنمایی کنید

@پارسه۹۷

سلام دوست عزیز احتمال خطا ممکن است در سونوگرافی رخ دهد و این جور موارد بوده نمی توان گفت جنین شما صد درصد مشکل دارد بهتر است مجدد تحت نظر پزشک خود در هفته های آینده سونوگرافی انجام بدهید موفق باشید. 

سلام خسته نباشید من ۳۵ هفته و پنج روزمه و شدیدا شکمم دچار خارش میشه تا حدی که پوستم رو زخم میکنم موقع خارش نمیدونم باید چی کار کنم میشه راهنماییم کنید

@farkl68

سلام دوست عزیز باید دائم شکم خود را چرب نگه دارید تا دچار خارش نشود موفق باشید 

سلام خسته نباشید امروز  یعنی ۹۷/۷/۱۳

من آب آناناس طبیعی یک لیوان خیلی بزرگ خوردم  الان استرس شدید دارم چون توی گوگل سرچ کردم الان دیدم میگن ضرر داره  لطفا راهنمایی کنید من هفته ۳۵ تازه شدم

@pegah_2016

سلام دوست عزیز نگران نباشید خیر از نظر علمی همچین مطلبی اثبات نشده است ومشکلی ندارد موفق باشید. 

@سمیرا_امیدوار

ممنونم از همدردی

سوال دیگه ای دارم چند روزه نمیتونم مدفوع کنم حالت یبوست دارم بیشترین غذای من میوه جات هست. برنج و چیزای نشاسته دار اصلا نمیخورم  دیگه تقریبا خسته شدم و اذیت میشم واقعا نمیدونم چیکار کنم آزار دهنده ترین قسمت بارداریم همین هستش لطفا کمکم کنید

@pegah_2016

خواهش می کنم 

دوست عزیز برای رفع یبوست رژیم غذایی صبح ناشتا وشب قبل از خواب مهم است شب قبل از خواب یا صبح ناشتا یک تا دو قاشق غذاخوری خاکشیر با یک لیوان آب گرم مخلوط کرده ومیل نمایید از انجیر خیسانده شده در آب گرم استفاده کنید موفق باشید. 

سلام‌خسته نباشید من ۳۴هفته و ۳روز سونوداپلردادم وزن رو تقریبا ۱۷۰۰گزارش کردن و جنین تقریبا ۳۰تا۳۱ هفته رو نشون میداد.گفتن تا ۳۷ هفته باید هرهفته داپلر وان اس تی بدم.بنظرتون تا اون موقع اضافه میکنه وزن یا نه.بعد از تولد هم تاخیر رشد داره یا نه.تشکر

@snowidol

سلام دوست عزیز نگران نباشید بله تا زمان زایمان وزن جنین شما افزایش می یابد بهتر است تحت نظر پزشک از مکمل های ویتامینی به صورت روزانه برای افزایش وزن جنین استفاده کنید موفق باشید. 

سلام دوستان در کرج بیمارستانی رو سراغ دارین که به پیشنهاد خودمون سزارین کنه و هزینه اش چقدره؟ آخه اولین بچه ام طبیعی بود خیلی میترسم از طبیعی.

منم امروز وارد ۳۵ هفته شدم سخت میگذرن روزای آخر. من این یک ماهو باید بخاطر بندناف بچم هر هفته nst و سونو بدم خیلی کلافه میشم هربار ۳.۴ساعت معطلی داره. خداکنه زودتر این یک ماهم بگذره.

سلام من توی  هفته ۳۴ و ۵ روز هستم الان دو روزه کمر درد مثل درد پریودی دارم . بچمم توی حالت بریچ هست. امکانش هست بچه بچرخه و طبیعی زایمان کنم؟

@shirin7

سلام دوست عزیز با توجه به شرح حال شما احتمال چرخیدن جنین  از حالت بریچ به حالت سفالیک  ضعیف است اما برای اطمینان می توانید ۳ هفته دیگر سونوگرافی انجام بدهید موفق باشید. 

@shirin7

سلام

اگه ماما یا خانم ماهری پیشتون هست، ازش بخایید بچتون رو بچرخونه

البته با احتیاط،حتما با تجربه باشه