833
هفته سی و دوم
نوشته : 1393/01/11 48

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

احتمالا وزن جنین در هفته 32 حدود 1800 گرم و طول او هم حدود 43.2 سانتی‌متر است و بیشتر فضای رحم شما را به خودش اختصاص داده است.

ناخن‌های انگشتان پاهای او درآمده‌اند و ناخن‌های انگشتان دست‌های او هم رشد کرده‌اند.

اگر خوب به ‌عکس جنین در هفته 32 بارداری نگاه کنید، کشف خواهید کرد نوزاد شما چقدر مو دارد! بعضی از جنین‌ها در این مرحله موی واقعی هم درآورده‌اند درحالی‌که برخی دیگر تنها موهای نرمی شبیه به کرک هلو دارند.

 

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

در حال حاضر حجم خون شما (پلاسمای خون و گلبول‌های قرمز آن) حدود 40 تا 50 درصد بیشتر از زمانی شده است که حامله نبودید. این تغییر برای آن است که نیازهای شما و کودکتان تامین شود.

همچنین این خون اضافی خونریزی هنگام زایمان را هم جبران خواهد کرد. وزن شما به میزان نیم کیلوگرم در هفته در حال افزایش است که نیمی از این افزایش وزن متعلق به جنین سی‌ودو هفته می‌باشد.

با نزدیک شدن رحم به دیافراگم و فشار آوردن به آن و افزایش فشار بر روی شکم ممکن است بیشتر از قبل دچار سوزش معده شوید یا گاهی اوقات احساس تنگی نفس کنید.

برای رفع مشکل تنگی نفس غذای خود را در حجم کمتر و دفعات بیشتر (به‌جای سه بار در روز) میل کنید و هنگام خوابیدن پای خود را بالاتر از بدن قرار دهید.

خوردن حجم کمتری از غذا به رفع سوزش معده نیز کمک می‌کند.

با رشد کودک شما به‌واسطه افزایش وزن در ناحیه شکم ، وضعیت ظاهری بدن و همچنین مرکز ثقل شما تغییر می‌کند.

بعلاوه ماهیچه‌های شکمی شما در 32 هفتگی بارداری کشیده‌تر شده، هورمون‌ها موجب سست‌تر شدن رباط‌های ماهیچه‌ها می‌شوند و حتی ممکن است رحم در حال رشد، بر تعدادی از عصب‌های شما نیز فشار وارد کند.

این موارد ممکن است باعث بروز کمردرد و یا احساس درد در کفل و یا کشاله ران شما شوند. درصورتی‌که در پاهای خود احساس کرختی (بی‌حسی) و یا خارش می‌کنید به پزشک یا مامای خود اطلاع دهید.

 

فعالیت‌های هفته سی و دوم بارداری

لیست اسامی کسانی را که می‌خواهند پس از زایمان به شما کمک کنند آماده کنید:

ممکن است دوستان و اقوام شما بخواهند پس از تولد نوزاد در امور مختلف ازجمله کارهای خانه به شما کمک کنند.

اما سر بعضی از خانم‌ها آن‌قدر پس از زایمان شلوغ می‌شود که حتی نمی‌توانند برای انجام کارهای خانه به دیگران امرونهی کنند!

این نکته مهمی است که باید به آن توجه کنید؛ روزها و هفته‌های اول پس از ورود نوزاد واقعاً غافلگیر خواهید شد و افرادی هستند که واقعا دوست دارند به شما کمک کنند مشروط بر اینکه بدانند چه‌کاری را و در چه زمانی باید چگونه انجام دهند.

پس از هم‌اکنون آماده شوید؛ فهرست زیر می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید کارهای مختلف را افراد مناسب واگذار کنید:

  •  اگر کسی به شما گفت که مایل است در هفته‌های اول پس از زایمان به شما کمک کند نام و شماره تماس او را یادداشت کنید.
  •  اطمینان حاصل کنید که امکانات و مواد شوینده به‌اندازه کافی در دسترس است.
  •  یک برنامه مراقبت یا یک گردش برای بقیه فرزندان خود تدارک ببینید.
  •  از یکی از همسایگان یا دوستان خود بخواهید که برای آب دادن به گلدان‌ها یا مراقبت از حیوان خانگی به شما کمک کند.
  •  یک لیست کامل از خواروبارهای موردنیاز روزانه یا چندروزه را تهیه کنید که بتوانید آن را برای خرید به یکی از دوستانتان بدهید.
  •  نحوه استفاده از دستگاه‌های مختلف (مثلا ماشین لباسشویی یا ظرف‌شویی) را بنویسید.
  •  از یکی از همسایگان بخواهید که زباله‌های شما را در وقت مقرر بیرون ببرد.


 

رژیم غذایی

مادرانی که در دوران بارداری و به‌خصوص در سه‌ماهه آخر به‌اندازه کافی اضافه‌وزن نداشته‌اند، می‌توانند از نان برنجی، ماکارونی، سیب‌زمینی، پروتئین‌ها و مواد قندی طبیعی مثل خرما و عسل استفاده کنند.

آنچه بسیار در این دوران حائز اهمیت است، رعایت تنوع و تعادل در مصرف مواد غذایی است. پس همواره سعی کنید از گروه نان و غلات، میوه و سبزیجات، شیر و لبنیات، گوشت و تخم‌مرغ و حبوبات به میزان کافی استفاده کنید تا مواد غذایی موردنیاز بدن شما و جنین در حال تکامل تامین شود.

در دوران بارداری در صورت کاهش مصرف مواد غذایی، جنین بیش از شما آسیب می‌بیند و وزن کم می‌کند.

 

نگران نباشید

تحقیقات نشان می‌دهد مادران آرام که ترس کمتری از زایمان دارند، زایمان کوتاه‌تر و نوزادان سالم‌تری دارند.

آرامش مادران علاوه بر تاثیرات روانی، ازنظر جسمی نیز موثر است. معمولا خانم‌هایی که در حین زایمان دچار ترس می‌شوند، ممکن است با فشردن دندان‌ها، چنگ زدن به نرده‌های حفاظت تخت و یا خم کردن انگشتان نسبت به درد واکنش نشان دهند.

این واکنش‌ها ازنظر جسمی به علت ترشح هورمون آدرنالین توسط بدن در شرایط ترس، مانع از تولد جنین می‌شود.

درواقع ترس شما از درد در حین وضع حمل می‌تواند بدن شما را از انجام کارهای لازمی که برای حرکت جنین به مجرای زایمان لازم است، بازدارد.

 

توصیه‌های مذهبی مخصوص هفته سی و دوم بارداری

هرروز بر یک عدد میوه "به" سوره یاسین بخوانید و آن را ناشتا بخورید.

در خصوص فواید میوه به، پیامبر خدا فرموده‌اند : " به بخورید و آن را به هم هدیه بدهید زیرا به بینایی را جلا می‌بخشد و بذر دوستی و مدت را در دل‌ها می‌کارد و زنان باردارتان به بدهید زیرا خوردن به سبب می‌شود که فرزندانتان زیباروی شوند" .

در روایت دیگر آمده است " اخلاق فرزندتان نیکو می‌گردد." امام صادق نیز فرموده‌اند : " به زن باردار به بدهید زیرا رنگ و بوی فرزند را زیبا می‌کند."

از ماه هفتم به بعد پنج سوره قران را که با تسبیح شروع می‌شود را تلاوت کنید که عبارت‌اند از : حدید، حشر، صف، جمعه و تغابن.

 

بایدهای هفته سی و سوم بارداری

اغلب مشکلات بند ناف هیچ‌گونه آسیب یا مشکل جدی را برای جنین در پی ندارند.

 بهترین راه برای زودتر متوجه شدن در مورد مشکلات بند ناف این است که به حرکات جنین دقت داشته باشید. اگر متوجه شده‌اید که جنین حداقل 8 تا 10 حرکت در یک ساعت ندارد، ساعت بعد، تعداد حرکاتش را بشمارید زیرا ممکن است در ساعت اول جنین شما خواب بوده که هیچ حرکتی نداشته است.

اگر متوجه شدید که جنین حرکتی ندارد یا حرکاتش کاهش پیداکرده است به پزشک اطلاع دهید و از او سوال کنید که آیا لازم است که برای انجام سونوگرافی مراجعه کنید.

 

نبایدهای هفته 33 حاملگی

همه خانم‌ها نمی‌توانند به نوزادان خود شیر بدهند.

اگر کمبود‌وزن‌ دارید، به مواد مخدر یا الکل اعتیاددارید و یا از داروهای خاصی استفاده می‌کنید که وارد شیرتان می‌شود، باید با شیر خشک نوزادتان را تغذیه کنید.

برای مثال داروهای سرطان، فشارخون، یا برخی بیماری‌ها مثل ایدز یا عفونت پرولاکتین از شیر وارد بدن نوزاد می‌شود.

اگر قبلا عمل سینه یا توده داشته‌اید در مورد شیردهی با پزشکتان مشورت کنید.

ویدیو

ارسال نظر شما

login captcha
nazlim
nazlim
6 روز پیش

سلام من روز اول هفته سی ودو  بارداریمه..امروز هنگام پاک کردن تو دستشویی ترشح سفید که داخلش رگه صورتی بود روی دستمال دیدم. حدود دو هفته پیش هم اینطوری لکه قهوه ای دیدم که با آزمایش و‌ سونو و معابنه مشخص شد مشکلی ندارم ولی‌دکترم ده روز بهم گفت قرص‌دوفاستون بخورم. حرکت جنین هم خیلی خوبه..این رگه صورتی چه علتی میتونه داشته باشه؟ میتونه بخاطر خوردن قرص دوفاستون باشه؟

@nazlim

سلام دوست عزیز اگر این ترشحات صورتی رنگ ادامه دار نباشند و با استراحت کردن رفع شوند جای نگرانی وجود ندارد موفق باشید.  

sediqr
sediqr
2 هفته پیش

سلام خسته نباشی

من هفته ۳۲ بارداری هستم.چند وقتی میشه که بالای شکمم زیر سینه همونجا که شکم برامده است یه قسمت خاصیش درد میکنه چه دست میزارم چه وقتی خم و راست میشم فقطم یک نقطه است ورم یا برامدگی و کبودی هم نداره. فقط درد میاد ممکنه جفت زیر این قسمت باشه و درد مربوط به اون باشه.هفته دیگه سونو دارم ولی خب تااون موقع گفتم از شما کمک بگیرم نگران شدم.

ممنونم

@sediqr

سلام دوست عزیز با توجه به سن بارداری شما و بزرگ شدن جنین و فشار رحم این مسئله طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد موفق باشید. 

سلام ...خسته نباشید...

ببخشید سونوگرافی ۸ماهگی دقیق تو چند هفتگی باید انجام بدم؟؟

ممنونم از شما...

@حنانه25

سلام دوست عزیز سونوگرافی مخصوص ۸ ماهگی نداریم در سه ماهه آخر بارداری در بارداری های نرمال  یک سونوگرافی معمولی برای بررسی وضعیت جنین وجفت وقت باید انجام شود که پزشک شما با صلاح دید خود برایتان درخواست می دهد موفق باشید. 

باسلام من ۳۲هفته و چهار روزهستم امروز برای سونو رفتم موقعیت جفت رو زده.. جفت دارای موقعیت خلفی همراه با لوب فرعی قدامی است. خطر نداره ؟؟ میشه بگین یعنی چی

@_22raman

سلام دوست عزیز خیر مشکل جدی برای جنین شما  وجود ندارد اگر پلاسنتا پرویا بود نیاز به پیگیری وجود داشت بنابراین جای نگرانی وجود ندارد موفق باشید 

سلام. تو هفته 32 بارداری هستم. دوتا مساله خیلی ناراحتم میکنه یکی ترش کردن معده که واقعا دارم از این موضوع رنج میبرم و دومی اینکه شبا موقع خواب ماهیچه پشت ساق پام منقبض میشه و درد بسیار شدیدی داره. ممنون میشم راهنماییم کنین

@**صبا**2

سلام دوست عزیز باید وعده های غذایی خود را زیاد و حجم غذا را کم کنید از خوردن غذاهای چرب و پر ادویه پرهیز داشته باشید بعد از صرف غذا دراز نکشید یکی از علت انقباض عضله پشت ساق پا به هم خوردن تعادل کلسیم و منیزیم است باید هفته ای ۲ بار قرص کلسیم مصرف کنید  نیازی به مصرف روزانه قرص کلسیم نیست موفق باشید. 

باسلام من سی و دو هفتمه . دیروز رفته بودم سونو . گفتش دور سر جنین یه خورده بزرگه ولی مشکلی نداره . یعنی همه چی سالم و اوکی هستش

ولی چرا دور سر بزرگه؟؟؟

BPD:91.79

HC:320.89

هجده هفتگی ک رفتم سونو دور سرجنین اینگونه بود

BPD:43.71

HC:163.83

@neda7072

سلام دوست عزیز نگران نباشید اندازه  دور سر جنین شما نرمال است این مسئله ژنتیکی است موفق باشید 

من ٣٢هفته و شيش روز هستم جنينم ١٧٠٠گرم دكترم گفته كمه و يك هفته عقب چيكار كنم؟ 

@هيرادي

نگران نباشید مشکل جدی وجود ندارد  بهتر است رژیم غذایی مقوی و مغذی داشته باشید تحت نظر پزشک از پودر لیدی میل استفاده کنید موفق باشید. 

سلام 

من هفته پیش رفتم دکتر گفت ۳۱ هفتمه و وزن بچه ۱۴۸۰ و رشد بچه کمه یعنی امکان داره الان که وارد ۳۲ هفته شدم هنوز رشدش کم باشه لطفا راهنمایی کنید ممنون.

@ya30maryam

سلام دوست عزیز نگران نباشید تحت نظر پزشک روزی یک عدد از قرص مولتی ویتامین و یا پودر لیدی میل استفاده کنید هفته ای ۲ بار از قرص امگا ۳ و رژیم غذایی مقوی ومغذی داشته باشید وزن جنین شما در هنگام زایمان به وزن نرمال خواهد رسید موفق باشید. 

سلام من دکترم سونو آزمایش برای هفته 31 نوشته بودن نتونستم انجام بدم هفته 32 دیر برای انجامش؟ 

@royajon

سلام دوست عزیز اگر سونوگرافی و آزمایش درخواست شده توسط پزشک خود را انجام ندادید می‌توانید هفته ۳۲ آن را انجام بدهید موفق باشید. 

با سلام . 

من دیروز رفتم سونو برام حدود 32 هفتگی زده وزن بچمم 2کیلو هستش اما قدشو بهم 35 سانت گفت بنظرتون کم نیست ؟ یعنی بچم قد کوتاهه ؟ آخه هم من و هم باباش هردو قد بلندیم ..175 و 181 هستیم .. ممکنه مشکلی وجود داشته باشه ؟

@fattaneh9554

سلام دوست عزیز نگران نباشید با توجه به سونوگرافی انجام شده هم وزن جنین شما وهم قد آن نرمال است بنابراین جای نگرانی وجود ندارد موفق باشید.