569
هفته دهم
نوشته : 1393/01/16 61

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

در هفته دهم حاملگی، کودک شما دیگر یک رویان کوچک نیست. 
هرچند او بزرگ‌تر از یک خرما نیست، یعنی طول بدن او از فرق سر تا انتهای بدن تنها در حدود 2.5 سانتی‌متر یا کمی بیشتر است و کمتر از 8 گرم وزن دارد، اما بحرانی‌ترین مرحله رشد خود را پشت سر گذاشته است.

از هفته نهم و دهم به بعد مرحله موسوم به دوره جنینی آغازشده است، که در این مرحله، بافت
ها و اندام‌های بدن او به‌سرعت رشد کرده و کامل می‌شوند. اکنون اندام‌های حیاتی او شامل کبد، کلیه، روده‌ها، مغز و ریه‌ها در محل خود قرار داشته و در حال آغاز کردن فعالیت خود هستند.

هرچند این اندام‌ها در ادامه دوران حاملگی به رشد خود ادامه می‌دهند. کبد او به ساختن گلبول‌های خونی مشغول است و دیگر به کیسه زرده که قبلا این سلول‌ها را تامین می‌کرد نیازی نیست و این بافت به‌تدریج از بین می‌رود
.

اندازه جنین در سه هفته آینده، یعنی هفتههای یازدهم، دوازدهم و سیزدهم بارداری، بیشتر از دو برابر خواهد شد و به حدود 7.5 سانتی‌متر خواهد رسید. سر او در مقایسه با چند هفته‌های اول بارداری نسبتا کوچک‌تر است، اما هنوز هم تقریبا نیمی از طول بدن او را تشکیل می‌دهد.

پیشانی او موقتا مغز در حال رشد او را به‌صورت متورم در برگرفته و جلوتر از سر او قرار دارد؛ پیشانی او در آینده عقب‌تر خواهد رفت و ظاهر کودک شما به یک انسان کامل شبیه‌تر خواهد شد.

​​​​​​از هفته دهم بارداری به بعد، هرروز جزئیات بیشتری بر روی بدن او ظاهر خواهند شد:
ناخن‌های انگشتان دست‌وپا، و موهایی شبیه به کرک هلو. انگشتان او اکنون کاملا از یکدیگر جداشده‌اند؛ بازوها در محل آرنج‌ها خمیده شده و انحنای کمی پیداکرده‌اند. 
دستانش از مچ خم‌شده و روی قلبش قرارگرفته‌اند؛ پاهای او بزرگ‌تر شده‌اند؛ و احتمالا پاهای او به‌اندازه‌ای بزرگ‌شده‌اند که بتوانند در جلوی بدن او به یکدیگر برخورد کنند. او مشغول بلعیدن مایع آمنیوتیک بوده و با پاهایش لگد می‌زند!

اگر می‌توانستید عکس جنین در هفته دهم را ببینید شکل کلی ستون فقرات او را از زیرپوستش که به کلفتی یک کاغذ پوستی است مشاهده می‌کردید. اعصاب جنین در 10 هفتگی، از طرف نخاع در حال شکل‌گیری است.

 

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

در هفته 10 حاملگی اندازه رحم شما دو برابر شده می‌شود.
قبل از حامله شدن، رحم شما به‌اندازه یک گلابی بود. در دهمین هفته، اندازه آن در حدود یک گریپ‌فروت می‌شود.

در معاینه بعدی توسط پزشک، ممکن است بتوانید به کمک گوشی طبی که پزشک بر روی شکم شما حرکت می‌دهد، صدای ضربان قلب تند کودک خود را بشنوید.

برخی از خانم‌ها می‌گویند که صدای قلب کوچک کودکشان شبیه به صدای اسب‌هایی است که چهارنعل می‌دوند و شنیدن این صدا برای اولین بار، یکی از بهترین لذت‌های سه‌ماهه اول حاملگی است
.

 

 

فعالیت‌های هفته دهم بارداری

بستگی به قابلیت بدنی خود، می‌توانید در دوران حاملگی خود، فعالیت‌های متنوعی را انجام دهید. شنا و پیاده‌روی بهترین انتخاب‌ها برای کل نه ماه حاملگی هستند.

ورزش میزان کشیدگی طبیعی، قدرت و استقامت عضلات را ارتقا می‌دهد.
این موارد می‌توانند به شما در تحمل وزن اضافی دوران حاملگی کمک کنند، شمارا برای فشار فیزیکی زایمان آماده کرده و پس از زایمان، بازگشت اندام شما به حالت طبیعی را آسان‌تر کنند.

متاسفانه، دلیلی در دست نیست که نشان دهد تمرینات ورزشی منظم، طول زایمان را کاهش می‌دهند. اما زایمان راحت با ورزش در دوران بارداری ممکن است.

 

در هفته دهم بارداری چه بخوریم

رژیم غذایی در هفته دهم بارداری باید سرشار از پروتئین باشد. ماهی یکی از غذاهای بسیار عالی و منبعی از پروتئین است که چربی‌های اشباع‌شده کمی دارد و غنی از اسیدهای چرب امگا3 هست که به ساخت و نگهداری مغز و سیستم عصبی کمک می‌کند. اما نکته قابل‌توجه این است که تمام ماهی‌ها و صدف‌ها حاوی رگه‌هایی از جیوه هستند که این موضوع می‌تواند برای خانم‌های باردار خطرناک باشد زیرا امکان دارد به سیستم عصبی جنین آسیب برساند.
 

  •  گوشت کوسه، نیزه‌ماهی و ماهی مهره‌دار و ماهی‌های پررنگی که عمر طولانی دارند، نخورید.
  •  در هفته تنها 30 گرم ماهی یا صدف دارای جیوه کم بخورید. ماهی‌هایی مثل میگو، تن کنسرو شد، ماهی آزاد، ماهی مرکب، قزل الای تازه جیوه‌ کمی دارند.
  •  هرگز ماهی خام مصرف نکنید.

 

نگران نباشید

مانند بسیاری از تغییراتی که در دوران بارداری روی می‌دهد، هورمون‌ها نیز دگرگونی‌هایی را در سطح تمایلات جنسی ایجاد می‌کنند. ممکن است برای برخی از خانم‌ها، بارداری حس جدید و تمایل بیشتری به عشق‌بازی ایجاد کند.

درحالی‌که برای بعضی دیگر ممکن است این حس کاملا متفاوت بوده و آنها را دچار ناراحتی کند. عده‌ای از خانم‌ها هم یک روز کاملا احساسی و روز بعد به خاطر تغییرات در سطح هورمون‌هایشان کاملا سرد و خشک هستند.

اگر علاقه چندانی به برقراری رابطه جنسی با همسرتان ندارید، صبور باشید. این وضعیت تا پایان سه‌ماهه دوم از بین خواهد رفت
. اگر اطلاعات بیشتری در اینباره می‌خواهید اینجا را بخوانید.

 

 

توصیه‌های مذهبی مخصوص هفته دهم بارداری

قبل از نماز دستتان را روی شکمتان بگذارید و صلوات کبیره را قرائت کنید. گندم، گوشت و شیر بخورید و صبح‌ها کمی عسل بخوردید. از همسرتان بخواهید تا دست بر پهلوی راست شما بگذارد و هفت بار سوره "قدر" را بخواند، توصیه‌شده این عمل هرماه تکرار شود.

سوره "یس" را 40 روز بخوانید و به انار فوت کرده و آن را میل نمایید. از سبزیجاتی مانند ریحان، نعناع و گیاهان صحرایی مانند شنک و وانک یا آویشن دم‌کرده میل نمایید زیرا در روحیه بچه و طراوت و نشاط او تاثیر گذار است
.

 

 

بایدهای هفته دهم

یکی از مسائل رایج، یبوست در دوران بارداری است. یکی از راهکارهای مناسب برای جلوگیری از یبوست بیرون رفتن و پیاده‌روی است. سعی کنید برای پیشگیری و رفع یبوست، مایعات بیشتری بنوشید و از غذاهایی با فیبر بالا استفاده کنید. برای کسب اطمینان از دریافت 30-25 گرم فیبر در روز، به توصیه‌های زیر توجه نمایید :

  •  سبزیجات خام بخورید و یا آن‌ها را با بخار تا حدی بپزید که نرم شوند.
  •  از آب‌میوه و سبزیجات به جای خود میوه و سبزیجات استفاده نکنید.
  •  پوست میوه‌ها را نکنید و برای شستن میوه‌ها از آب گرم استفاده کنید تا باکتری‌های آن‌ها از بین برود.
  •  صبح‌ها ناشتا 2 لیوان آب سرد بنوشید.
  •  بعد از هر وعده غذایی یک قاشق مرباخوری روغن‌زیتون میل نمایید.


نبایدهای هفته 10 بارداری

برای جلوگیری و یا رفع یبوست از خوردن داروهای ملین و مسهل خودداری کنید زیرا این داروها به تنها مفید نیستند بلکه روده‌ها را تحریک می‌کنند و باعث بی‌نظمی اجابت مزاج می‌گردند.

مسهل‌های قوی باعث تشنج معده و روده و احیانا قولنج روده می‌گردند و علاوه بر این ممکن است باعث ایجاد دردهای زایمانی زودرس و یا حتی سقط‌جنین بشوند. 

 

ویدیو

ارسال نظر شما

login captcha

سلام هفته نهم هستم سونو رفتم ضربان طبیعی بود ولی یه کیست به اندازهmm46*64 دارم بنظرتون مشکلی نداره برای جنین؟برای اینکه زیاد ضرر نداشته باشه چیکار کنم؟

سلام من ۲۷ سالمه و دو ساله ازدواج کردم. ۱۰ هفته س که باردارم و به طور ناخواسته اتفاق افتاد. من ۱۰/۱ پریود شدم و آخرین نزدیکیم دو روز قبلش و تاریخ بارداریم که سونوگرافی مشخص کرده دو روز بعد از پریودیمه. سوالم اینه که چطور ممکنه هم پریود باشم هم حامله؟

سلام 

من الان تو هفته دهم هستم و مشکل ایمنی دارم

ماهی یک بار سرم ای وی ای جی استفاده میکنم به اضافه روزی دو تا قرص پرینیزولون 5.

علاوه بر این ها شیاف سیکلوژست و امپول پروژسترون و آمپول پرولوتون و روزی دوبار امپول هپارین مصرف میکنم

میخواستم ببینم این ها واسه بچه ضرر داره یا نه؟

@mania68

سلام دوست عزیز من شرح حال کاملی از شما ندارم معمولا تجویز همزمان آمپول پرولوتون و آمپول پروژسترون وشیاف سیکلوژست با هم را نمی دهیم داروهای خود ایمنی خود را زیر نظر پزشک متخصص می توانید مصرف کنید منعی ندارد موفق باشید.

ممنون

عالی بود

من میل زیاد به هر چیز ترشی دارم ولی هرکی میبینه باهام دعوا میکنه که ازین چیزا نخور😔☹به هزار و یک دلیل

آیا واقعا خوردن ترشیجات ضرر داره؟

سلام و خسته نباشید.من به حساب اولین قاعدگی هفته ی ۱۰هستم.اما توی سونوی ۴روز پیشم زده بود که ۶هفته و ۵روز هستم.میشه بهم بگین دقیقا چه جوری محاسبه میشه.واینکه من مدتی بود لک داشتم که صورتی بود اما دیروز یه دفه ترشحات قهوه ای شد و شدید هم بود.مقداری هم درد در شکم و زیر شکم داشتم.که البته بعد از کمی استراحت بهتر شد دردش.دکترم بهم شیاف دادن .یک بار استفاده کردم اما حس کردم این ترشحاتمو شدیدتر کرد .بتظرتون ممکنه بهم نساخته باشه و یا بهتر نیست امپول. مصرف کنم؟


سوال دیگه ای هم داشتم و اون اینکه شما روش طب سنتی برای جلوگیری از لکه بینی ها میدونین.ممنون میشم راهنماییم کنین💟

@مامیگل

سلام دوست عزیز تخمک گذاری شما ممکن است دیرتر صورت گرفته باشد به همین علت بین تاریخLmpشما با سونوگرافی ممکن است اختلاف وجود داشته باشد  برای خانمهایی که پریودی منظمی قبل از بارداری داشته اند سن بارداری از اولین روز آخرین قاعدگی محاسبه می شود نگران نباشید  در ۳ ماهه دوم و سوم بارداری از روی ارتفاع رحم روی شکم نیز می توان  سن دقیق بارداری را  تخمین زد موفق باشید. 

لک بینی قهوه ای در هفته دهم دارم چیکارکنم؟

@yh

دوست عزیز  بهتر است به پزشک مراجعه نمایید تا سونوگرافی برای شما درخواست شود و وضعیت جنین بررسی شده ودر صورت نیاز برای شما دارو تجویز شود موفق باشید. 

سلام من امروز 10 هفته و 5 روز از اولین روز آخرین پریودم گذشته الان هفته دهم بارداری محسوب میشه یا هفته یازدهم 

ممنون میشم جواب بدین 

@نوشین1

سلام دوست عزیز شما در  هفته ۱۰ بارداری هستید ۲ روز دیگر وارد هفته یازدهم می شوید موفق باشید

@نوشین1

شما هفته یازدهم هستید و 2روز دیگر 11هفته تمام و وارد 12هفته میشوید

من هفته ده باردايم

به خاطر لك بيني از همون اول بارداري شياف پروژسترون شبي يه دونه استفاده ميكنم

صداي قلب رو هم اخر هفته هشت شنيديم خدارو شكر

من يه مدت لكه بينيم قطع شده بود ولي الان ٤ روزه دوباره شروع شده

استراحت هم دارم

خيلي خيلي نگرانم يعني ممكنه بچم چيزيش شده باشه

لكه بينيم قهوه اي رنگ ولي بيشتر وقتا صورتي رنگه

منتها امروز تو لكهام يكي دوتا رگ خوني خيلي كوچيك ديدم

درد هم دارم ولي از ده به دردام نمره ٣-٤ ميدم

تورو خدا راهنماييم كنيد

دو هفته ديگه نوبت دكترمه

ايران نيستم

يكسال هم طول كشيد تا باردار شدم

@لوبیا_پلو

دوست عزیز نگران نباشید استراحت نسبی داشته باشید و از داروهای خود استفاده کنید مشکلی به وجود نمی اید موفق باشید

zobyd
zobyd
1 هفته پیش
@لوبیا_پلو

استراحت مطلق و پزشک خوب.