693
هفته بیست و چهارم
نوشته : 1393/01/11 29

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

جنین در هفته بیست‌وچهارم بارداری، به‌سرعت در حال رشد است.
 وزن جنین 24 هفته حدود 110 گرم نسبت به هفته قبل (که تنها کمی بیشتر از 450 گرم وزن داشت) زیادتر شده است. 

ازآنجاکه طول بدن جنین در حدود 168 روزگی تقریبا به 30 سانتی‌متر رسیده، جنین در هفته 24 در داخل رحم شما به‌صورت خمیده قرارگرفته است اما اندازه اندام‌های بدن او تقریبا متناسب هستند.

شما می‌توانید حرکات جنین در هفته 24 بارداری را کاملا حس کنید.

شاید به نظر کمی لاغر بیاید ولی به‌زودی بافت چربی در بدن او تجمع می‌یابد. پوست کودک شما نازک، نیمه شفاف و چروک‌خورده است.

مغز جنین 6 ماهه به‌سرعت بزرگ می‌شود و اندام چشایی او نیز در حال رشد است.

دستگاه تنفسی جنین 24 هفتگی، تکامل خود را آغاز کرده، درخت تنفسی شاخه‌شاخه می‌شود و سلول‌هایی در ریه سورفاکتانت تولید می‌کنند؛ ماده‌ای که موجب می‌شود کیسه‌های هوایی نوزاد بعد از تولد و هنگام تنفس به‌راحتی بزرگ و پر از هوا شوند.

 

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

قسمت بالایی رحم در بیست و چهار هفتگی بارداری، چند سانتی‌متر بالاتر از ناف قرارگرفته است، یعنی اندازه آن در حدود یک توپ فوتبال است. 

هفته 24 بارداری در ماه ششم قرار دارد و شما ممکن است به دلیل کشیده شدن پوست شکم و پستان‌هایتان گاهی اوقات احساس خارش کنید. اگر پوست شما خشک است مرطوب نگه‌داشتن آن می‌تواند در رفع این عارضه به شما کمک کند. 

همچنین ممکن است حساسیت چشمان شما نسبت به نور افزایش‌یافته باشد یا احساس خشکی چشم و یا اینکه چیزی وارد چشم شده است داشته باشید. این عارضه در دوران حاملگی طبیعی است و به‌عنوان «چشمان خشک» شناخته می‌شود. برای بهبود وضعیت خود می‌توانید از قطره اشک مصنوعی استفاده کرده و چشمان خود را مرطوب کنید.

برای اکثر خانم‌های حامله بین هفته‌های بیست و چهارم  تا بیست و هشتم یک‌بار تست غربالگری گلوکز (GCT) انجام می‌شود. این آزمایش مشخص می‌کند که آیا دچار دیابت دوران حاملگی شده‌اید یا خیر. لازم است علائم دیابت بارداری را جدی بگیرید.

در دیابت بارداری میزان قند خون در دوران حاملگی افزایش می‌یابد. درصورتی‌که این عارضه درمان نشود احتمال سخت شدن زایمان طبیعی یا لزوم سزارین برای شما افزایش می‌یابد زیرا در این حالت کودک شما چاق می‌شود و این چاقی در اندام‌های فوقانی بدن او نمایان‌تر خواهد بود.

اگر دچار دیابت بارداری باشید، احتمال ابتلای کودک شما به مشکلاتی همچون سطح پایین قند خون در هنگام تولد افزایش می‌یابد. درصورتی‌که نتیجه آزمایش قند خون شما مثبت باشد بدان معنی نیست که شما به دیابت دوران حاملگی دچار شده‌اید، بلکه بایستی تست تحمل گلوکز (GTT) بدهید تا معلوم شود که آیا مشکلی دارید یا خیر.

همچنین آگاهی از نشانه‌های زایمان زودرس در بارداری هفته 24 می‌تواند برای شما مفید باشد. 

در صورت مشاهده افزایش ترشحات واژن که آبکی، لزج، صورتی یا خونی باشند به‌سرعت با ماما یا پزشک خود تماس بگیرید. 

همینطور در صورت مشاهده خونریزی از واژن یا لکه بینی، درد شکم یا گرفتگی و انقباضات عضلانی مشابه با دوران قاعدگی که بیشتر از 4 بار انقباض عضلانی در ساعت باشد، افزایش فشار در ناحیه لگن یا کمردردی که قبلا نداشته‌اید، بلافاصله با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید.

 

فعالیت‌های هفته

خانه خود را برای ورود نوزاد آماده کنید: با همسر خود بنشینید و آنچه را که می‌خواهید قبل از آمدن نوزادتان در خانه تغییر وضعیت دهید یا جمع کنید، سروسامان دهید.

آنگاه لیست را به همسرتان بدهید خودتان یک‌گوشه بنشینید و بگذارید تا او وسایل را بچیند. شما با تحمل دوران حاملگی به‌اندازه کافی زحمت‌کشیده و می‌کشید! بهتر است برای ایمنی بیشتر به این نکات هم توجه کنید:

- یک کپسول اطفاء حریق فراهم کنید یا اگر سیستم هشداردهنده دود و آتش‌سوزی دارید، آن را آزمایش کنید. اگر مسیر خروج اضطراری دارید، مسیر آن را باز و پاک‌سازی کنید.

- مبل‌ها یا سایر لوازم و اشیاء خراب و شکسته را دور بیندازید یا تعمیر کنید.

- اتاق نوزادتان را رنگ کنید پرده‌های جدید آویزان کنید یا یکدست مبل نو جفت‌وجور کنید!

 

رژیم غذایی

اگر تغذیه دوران بارداری را رعایت کرده باشید؛ در هفته‌های 23 و 24 بارداری، میزان افزایش وزن طبیعی حدود 5/6 تا 5/7 کیلوگرم است. اگر بیش از این مقدار وزنتان بالا رفته است، دقت کنید چه چیزی می خورید و چقدر ورزش می کنید.

در هفته بیست و چهارم حاملگی وقت رژیم غذایی نیست بنابراین مصرف غذاهای بی فایده را کنار بگذارید و به جای آن از میوه ها و سبزیجات استفاده کنید. اگر تحرکتان کم شده است، حالا وقت آن است که تحرکتان را بیشتر کنید.

یک دستگاه گام سنج بخرید و پیاده‌روی را شروع کنید. اگر افزایش وزنتان زیاد است، با درایت و هوشمندی غذا بخورید و ورزش کنید تا وزنتان را در بقیه بارداری متعادل نگه‌دارید.

 

نگران نباشید

ممکن است در این هفته به طرز عجیبی برای سومین بار کلیدتان را گم کرده باشید و یا ممکن است برای خرید شیر به سوپرمارکت رفته باشید اما در بازگشت همه‌چیز خریده باشید جز شیر. یکی از مشکلاتی که خانم‌های باردار از آن شکایت دارند، حواس‌پرتی است. شما حواس‌پرت نشده‌اید، فقط کمی تمرکز خود را ازدست‌داده‌اید.

این حواس‌پرتی موقتی است اما این مشکل با بالا رفتن ماه‌های بارداری بیشتر می‌شود. این مشکل تا حدودی به بالا رفتن هورمون‌ها بازمی‌گردد و تا حدودی هم به این خاطر است که بیشتر به درونتان توجه دارید. برنامه‌ریزی و فهرست کردن کارهایتان می‌تواند کمک زیادی به شما بکند.

 

توصیه‌های مذهبی مخصوص هفته بیست‌و‌چهارم بارداری

غسل‌های مستحبی به‌خصوص غسل جمعه را انجام دهید.

ازآنجاکه گفتن ذکر سبب آرامش و رفع استرس می‌گردد، بنابراین به مادران باردار توصیه می‌شود در این دوران با گفتن ذکر و صلوات آرامش را هم برای خود و هم برای جنینتان به وجود بیاورید.

خوب است که در اتاق کار یا خوابتان چند گلدان با گل‌های رنگارنگ طبیعی قرار دهید تا دائم چشمتان به آن‌ها بیفتد زیرا این کار تاثیر زیادی بر روی زیبایی جنین شما دارد.

 

بایدهای هفته بیست و چهارم بارداری

گاهی ممکن است دچار اسهال شوید که البته معمولا با باکتری معده- روده‌ای در اثر تماس با فرد آلوده یا خوردن غذاهای آلوده ایجاد شود و به‌ندرت بیشتر از 72 ساعت طول می‌کشد.

اجازه دهید اسهال دوره خود را طی کند. شاید نگران این موضوع باشید که غذایی ک می‌خورید مستقیما دفع می‌شود اما از دست رفتن مواد غذایی برای دو روز چندان به شما آسیب وارد نمی‌کند.

آب ازدست‌رفته بدنتان را با نوشیدن آب تمیز، آب مرغ و آب‌میوه برطرف کنید. اگر اسهالتان شدید یا طولانی شد و یا همراه با تب، مدفوع خون‌آلود یا حاوی خلط بود به پزشک اطلاع دهید.

 

نبایدهای هفته 24 حاملگی

اگر ذخیره آهن بدنتان کم است، گلبول‌های قرمز خونتان آهن کافی برای محافظت از عضلات شما و جنینتان را ندارند.

چنانچه کمبود آهنتان درمان نشود، شما از تپش بیش‌ازحد قلب به خاطر هموگلوبین ناکافی و عدم اکسیژن کافی در خون، مقاومت کمتر در برابر عفونت‌ها ، کمبود خون طی زایمان رنج خواهید برد. اگر دچار فقر آهن خون باشید، جنینتان نیز به آن مبتلا خواهد شد.

برای حل این مشکل پزشکتان مکمل‌های آهن تجویز می‌کند که با مصرف آن‌ها دچار یبوست می‌شوید و به همین خاطر باید مصرف مایعات را بالا ببرید و فعال باشید.

 

ویدیو

ارسال نظر شما

login captcha
farkl68
farkl68
2 هفته پیش

سلام تو هفته ۲۴ هستم و جفتم قدامی هستش حرکات نی نی رو خیلی نامنظم حس میکنم بعضی وقتها صبحها بعضی وقتها شبها و بعضی اوقات هم حرکاتشو زیر شکمم حس میکنم این خطرناک نیست ؟بعدشم ممکن یهو دو ساعت هیچی حس نکنم و خیلی نگران میشم میشه راهنماییم کنید😔

@farkl68

سلام دوست عزیز نگران نباشید این وضعیت شما طبیعی است وجای نگرانی وجود ندارد این طور نیست که حرکات جنین در همه ساعات و دائم  توسط شما احساس شود مهم آن است که بعد از صرف غذا یا ماده غذایی شیرین حرکات جنین خود را احساس کنید هر چه سن جنین بالاتر رود حرکات جنین را بهتر احساس خواهید کرد موفق باشید 

لام خسته نباشید من 24 هفتمه میخواستم بپرسم استخر میتونم برم؟ و اینکه میتونم با مایو قبلیم برم؟ یا مایو مخصوص بارداری هم هست

@نینااا

سلام دوست عزیز می‌توانید استخر بروید اما شیرجه زدن رفتن به سونا و جکوزی ممنوع می باشد خیر مایوی مخصوص بارداری نداریم می توانید از مایوهایی که سرهم نیستند استفاده کنید موفق باشید. .

سلام من هفته 24 هستم ترشحات خیییلی رقیق سفید رنگ یعنی فرض کنید نوک یک قاشق گچ رو تو آب بریزیم به این رنگ سفید و رقیق هستش ؛ وقتی دفع میشه میریزه تا روی رون هام منتهی وقتی توجه میکنم هی فشار میارم یا سرفه میکنم اگر تموم شده باشه قطع میشه ؛ آیا کیسه آبه یا فقط ترشح ؟ 

@مامان__سنجد

سلام دوست عزیز نگران نباشید  این علائمی را که ذکر کرده اید مربوط به ترشحات واژن می باشد ربطی به کیسه آب جنین ندارد بهتر است به خودتان فشار نیاورید زیرا دچار مشکل  می شوید این ترشحات طبیعی خارج می شوند موفق باشید 

سلام خسته نباشید من تو هفته ۲۴ هستم و دوقلو باردارم تا الان فقط دوکیلو اضافه کردم. ویتامیناهامو کامل مصرف میکنم .چجوری وزن بگیرم؟ نمیخوام نی نیا ضعیف باشن.

@sarasolat

سلام دوست عزیز بهتر است رژیم غذایی مقوی ومغذی داشته باشید مانند( گوشت مرغ ماهی تخم مرغ آجیل خام خرما )می توانید با پزشک متخصص تغذیه نیز مشورت داشته باشید موفق باشید اما نگران نباشید با مصرف مکمل های ویتامینی و قرص آهن مواد مورد نیاز به جنین های شما می رسد موفق باشید.

سلام و خسته نباشید من تو هفته ی 24 هستم و ترشحات تقریبا زیادی نسبت به قبل دارم و بهم گفتن که جفتم کمی پایینه و باید نزدیکی نداشته باشم ولی من کم کم نزدیکی رو داشتم بچم تا دو روز پیش تحرکش خوب بود ولی الان خیلی کم حرکت میکنه و من نگرانشم دلیلش چی میتونه باشه ؟

@rihanne

سلام دوست عزیز نگران نباشید این مسئله به رژیم غذایی شما میزان استراحت و نداشتن استرس و اضطراب بستگی دارد مهم آن است که بعد از صرف غذا جنین شما حداقل ۴ حرکت داشته باشد موفق باشید

سلام من قبل از بارداری 74کیلو بودم الان هفته 23 بارداریم هستم وزنم 79 کیلوهستش الان وزنم چطوره آیا رشد جنین خوب هست یا نه چون شکمم یکم بزرگ شده اکثرا بهم میگن اصلا بهت نمیخوره باردار باشی

@saharn

سلام دوست عزیز افزایش وزن شما طبیعی بوده است وجای نگرانی ندارد وزن جنین و رشد آن از طریق سونوگرافی بررسی می شود موفق باشید.

سلام

ببخشید اگه آزمایش تحمل گلوکز ندیم طوریه؟

من قند خون ناشتام توی آزمایشی که 13 هفتگی دادم، 86 بود

یعنی ممکنه منم قند خون بارداری بگیرم؟ آخه شیرینی جات کم مصرف میکنم

اگه قند بارداری داشته باشیم و آزمایش ندیم مشکلی ممکنه پیش بیاد برامون که با دونستن قند خون برطرف میشه؟

@بانو سریر

سلام دوست عزیز بین هفته ۲۴ تا ۲۸ بارداری به صورت روتین از همه خانم های باردار تست تحمل گلوکز گرفته می شود وشما نیز باید بین هفته ۲۴ تا ۲۸ بارداری زیر نظر پزشک معالج خود این آزمایش خون را انجام بدهید موفق باشید.

هفته 23هستم و فقط سه کیلو اضافه کردم، بشدت نگران وزن نی نی هستم!

  

دیابت بارداری گرفتم و متفورمین مصرف میکنم 


@sekanjebin

دوست عزیز نگران نباشید بهتر است به متخصص تغذیه مراجعه نمایید تا رژیم غذایی مناسبی برای شما ارائه شود تا تمام مواد مغذی و مقوی به بدن شما برسد با داشتن رژیم غذایی مناسب ومصر ف مکمل های ویتامینی زیر نظر پزشک مشکلی برای جنین شما به وجود نمی آید موفق باشید

من درد پاما يا صبح كه وقتي از خواب بيدار ميشم انقدر خس ميكنم ورم كرده كه وقتي ميذارمش زمين حس ميكنم الان ميتركه

يه چند بار هم شبا با درد گرفتگي عضلات ساق پام از خواب پريدم

چن دقيقه بعد از بين ميره

ولي درد همون چند دقيقه وحشتناكه

@فاطمه٢ب

دوست عزیز علت گرفتگی عضلات پای شما افزایش کلسیم و کاهش منیزیم می باشد باید زیر نظر پزشک معالج خود از مکمل منیزیم استفاده کنید تا دچار گرفتگی عضله پا نشوید موفق باشید. 

سلام من هفته24و2روز هستم دوقلو باردارم و 25سالمه ی پسر 4ساله هم دارم لطفا کسی اگ دوقلو داره راهنماییم کنه.ی سوال دیگه هم داشتم هفته18و5روز وزن 200و250گرم طبیعیه واسه دوقلو .چند روز دیگ باز سنو وزن گیری میدم دوسدارم تپل بشن

@naziiiiiiii

سلام دوست عزیز نگران وزن جنینهای خود نباشید اگر رژیم غذایی مقوی ومغذی داشته باشید و مکمل های دارویی خود را زیر نظر پزشک مصرف کنید  مشکلی برای جنین های شما از نظر تغذیه ای به وجود نمی آید