787
هفته بیست و چهارم
نوشته : 1393/01/11 46

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

جنین در هفته بیست‌وچهارم بارداری، به‌سرعت در حال رشد است.
 وزن جنین 24 هفته حدود 110 گرم نسبت به هفته قبل (که تنها کمی بیشتر از 450 گرم وزن داشت) زیادتر شده است. 

ازآنجاکه طول بدن جنین در حدود 168 روزگی تقریبا به 30 سانتی‌متر رسیده، جنین در هفته 24 در داخل رحم شما به‌صورت خمیده قرارگرفته است اما اندازه اندام‌های بدن او تقریبا متناسب هستند.

شما می‌توانید حرکات جنین در هفته 24 بارداری را کاملا حس کنید.

شاید به نظر کمی لاغر بیاید ولی به‌زودی بافت چربی در بدن او تجمع می‌یابد. پوست کودک شما نازک، نیمه شفاف و چروک‌خورده است.

مغز جنین 6 ماهه به‌سرعت بزرگ می‌شود و اندام چشایی او نیز در حال رشد است.

دستگاه تنفسی جنین 24 هفتگی، تکامل خود را آغاز کرده، درخت تنفسی شاخه‌شاخه می‌شود و سلول‌هایی در ریه سورفاکتانت تولید می‌کنند؛ ماده‌ای که موجب می‌شود کیسه‌های هوایی نوزاد بعد از تولد و هنگام تنفس به‌راحتی بزرگ و پر از هوا شوند.

 

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

قسمت بالایی رحم در بیست و چهار هفتگی بارداری، چند سانتی‌متر بالاتر از ناف قرارگرفته است، یعنی اندازه آن در حدود یک توپ فوتبال است. 

هفته 24 بارداری در ماه ششم قرار دارد و شما ممکن است به دلیل کشیده شدن پوست شکم و پستان‌هایتان گاهی اوقات احساس خارش کنید. اگر پوست شما خشک است مرطوب نگه‌داشتن آن می‌تواند در رفع این عارضه به شما کمک کند. 

همچنین ممکن است حساسیت چشمان شما نسبت به نور افزایش‌یافته باشد یا احساس خشکی چشم و یا اینکه چیزی وارد چشم شده است داشته باشید. این عارضه در دوران حاملگی طبیعی است و به‌عنوان «چشمان خشک» شناخته می‌شود. برای بهبود وضعیت خود می‌توانید از قطره اشک مصنوعی استفاده کرده و چشمان خود را مرطوب کنید.

برای اکثر خانم‌های حامله بین هفته‌های بیست و چهارم  تا بیست و هشتم یک‌بار تست غربالگری گلوکز (GCT) انجام می‌شود. این آزمایش مشخص می‌کند که آیا دچار دیابت دوران حاملگی شده‌اید یا خیر. لازم است علائم دیابت بارداری را جدی بگیرید.

در دیابت بارداری میزان قند خون در دوران حاملگی افزایش می‌یابد. درصورتی‌که این عارضه درمان نشود احتمال سخت شدن زایمان طبیعی یا لزوم سزارین برای شما افزایش می‌یابد زیرا در این حالت کودک شما چاق می‌شود و این چاقی در اندام‌های فوقانی بدن او نمایان‌تر خواهد بود.

اگر دچار دیابت بارداری باشید، احتمال ابتلای کودک شما به مشکلاتی همچون سطح پایین قند خون در هنگام تولد افزایش می‌یابد. درصورتی‌که نتیجه آزمایش قند خون شما مثبت باشد بدان معنی نیست که شما به دیابت دوران حاملگی دچار شده‌اید، بلکه بایستی تست تحمل گلوکز (GTT) بدهید تا معلوم شود که آیا مشکلی دارید یا خیر.

همچنین آگاهی از نشانه‌های زایمان زودرس در بارداری هفته 24 می‌تواند برای شما مفید باشد. 

در صورت مشاهده افزایش ترشحات واژن که آبکی، لزج، صورتی یا خونی باشند به‌سرعت با ماما یا پزشک خود تماس بگیرید. 

همینطور در صورت مشاهده خونریزی از واژن یا لکه بینی، درد شکم یا گرفتگی و انقباضات عضلانی مشابه با دوران قاعدگی که بیشتر از 4 بار انقباض عضلانی در ساعت باشد، افزایش فشار در ناحیه لگن یا کمردردی که قبلا نداشته‌اید، بلافاصله با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید.

 

فعالیت‌های هفته

خانه خود را برای ورود نوزاد آماده کنید: با همسر خود بنشینید و آنچه را که می‌خواهید قبل از آمدن نوزادتان در خانه تغییر وضعیت دهید یا جمع کنید، سروسامان دهید.

آنگاه لیست را به همسرتان بدهید خودتان یک‌گوشه بنشینید و بگذارید تا او وسایل را بچیند. شما با تحمل دوران حاملگی به‌اندازه کافی زحمت‌کشیده و می‌کشید! بهتر است برای ایمنی بیشتر به این نکات هم توجه کنید:

- یک کپسول اطفاء حریق فراهم کنید یا اگر سیستم هشداردهنده دود و آتش‌سوزی دارید، آن را آزمایش کنید. اگر مسیر خروج اضطراری دارید، مسیر آن را باز و پاک‌سازی کنید.

- مبل‌ها یا سایر لوازم و اشیاء خراب و شکسته را دور بیندازید یا تعمیر کنید.

- اتاق نوزادتان را رنگ کنید پرده‌های جدید آویزان کنید یا یکدست مبل نو جفت‌وجور کنید!

 

رژیم غذایی

اگر تغذیه دوران بارداری را رعایت کرده باشید؛ در هفته‌های 23 و 24 بارداری، میزان افزایش وزن طبیعی حدود 5/6 تا 5/7 کیلوگرم است. اگر بیش از این مقدار وزنتان بالا رفته است، دقت کنید چه چیزی می خورید و چقدر ورزش می کنید.

در هفته بیست و چهارم حاملگی وقت رژیم غذایی نیست بنابراین مصرف غذاهای بی فایده را کنار بگذارید و به جای آن از میوه ها و سبزیجات استفاده کنید. اگر تحرکتان کم شده است، حالا وقت آن است که تحرکتان را بیشتر کنید.

یک دستگاه گام سنج بخرید و پیاده‌روی را شروع کنید. اگر افزایش وزنتان زیاد است، با درایت و هوشمندی غذا بخورید و ورزش کنید تا وزنتان را در بقیه بارداری متعادل نگه‌دارید.

 

نگران نباشید

ممکن است در این هفته به طرز عجیبی برای سومین بار کلیدتان را گم کرده باشید و یا ممکن است برای خرید شیر به سوپرمارکت رفته باشید اما در بازگشت همه‌چیز خریده باشید جز شیر. یکی از مشکلاتی که خانم‌های باردار از آن شکایت دارند، حواس‌پرتی است. شما حواس‌پرت نشده‌اید، فقط کمی تمرکز خود را ازدست‌داده‌اید.

این حواس‌پرتی موقتی است اما این مشکل با بالا رفتن ماه‌های بارداری بیشتر می‌شود. این مشکل تا حدودی به بالا رفتن هورمون‌ها بازمی‌گردد و تا حدودی هم به این خاطر است که بیشتر به درونتان توجه دارید. برنامه‌ریزی و فهرست کردن کارهایتان می‌تواند کمک زیادی به شما بکند.

 

توصیه‌های مذهبی مخصوص هفته بیست‌و‌چهارم بارداری

غسل‌های مستحبی به‌خصوص غسل جمعه را انجام دهید.

ازآنجاکه گفتن ذکر سبب آرامش و رفع استرس می‌گردد، بنابراین به مادران باردار توصیه می‌شود در این دوران با گفتن ذکر و صلوات آرامش را هم برای خود و هم برای جنینتان به وجود بیاورید.

خوب است که در اتاق کار یا خوابتان چند گلدان با گل‌های رنگارنگ طبیعی قرار دهید تا دائم چشمتان به آن‌ها بیفتد زیرا این کار تاثیر زیادی بر روی زیبایی جنین شما دارد.

 

بایدهای هفته بیست و چهارم بارداری

گاهی ممکن است دچار اسهال شوید که البته معمولا با باکتری معده- روده‌ای در اثر تماس با فرد آلوده یا خوردن غذاهای آلوده ایجاد شود و به‌ندرت بیشتر از 72 ساعت طول می‌کشد.

اجازه دهید اسهال دوره خود را طی کند. شاید نگران این موضوع باشید که غذایی ک می‌خورید مستقیما دفع می‌شود اما از دست رفتن مواد غذایی برای دو روز چندان به شما آسیب وارد نمی‌کند.

آب ازدست‌رفته بدنتان را با نوشیدن آب تمیز، آب مرغ و آب‌میوه برطرف کنید. اگر اسهالتان شدید یا طولانی شد و یا همراه با تب، مدفوع خون‌آلود یا حاوی خلط بود به پزشک اطلاع دهید.

 

نبایدهای هفته 24 حاملگی

اگر ذخیره آهن بدنتان کم است، گلبول‌های قرمز خونتان آهن کافی برای محافظت از عضلات شما و جنینتان را ندارند.

چنانچه کمبود آهنتان درمان نشود، شما از تپش بیش‌ازحد قلب به خاطر هموگلوبین ناکافی و عدم اکسیژن کافی در خون، مقاومت کمتر در برابر عفونت‌ها ، کمبود خون طی زایمان رنج خواهید برد. اگر دچار فقر آهن خون باشید، جنینتان نیز به آن مبتلا خواهد شد.

برای حل این مشکل پزشکتان مکمل‌های آهن تجویز می‌کند که با مصرف آن‌ها دچار یبوست می‌شوید و به همین خاطر باید مصرف مایعات را بالا ببرید و فعال باشید.

 

ویدیو

ارسال نظر شما

login captcha

سن بارداری رو اشتباه نوشتم هفته ۳۴ هستم وزنم قبل از بارداری ۴۶ یا ۴۷ بود الان ۶۰ شدم

من هفته 24 هستم دو تا سوال دارم خواهش میکنم کمکم کنید بچم هنوز نچرخیده به صورت عرضی هست چیکار کنم که سرش پایین بره؟

دوم اینکه چند وقته میرم دکتر پزشکم میگه وزنت خیلی رفته بالا در حالیکه من خیلی لاغرم حتی دوران بارداری تغییری نکردم فقط و فقط شکمم باد کرده به من گفت غذاهای نشاسته دار نخورم. بدجور گرسنم میشه همش میوه سبزیجات میخورم و گوشت و مرغ هیچ چیز دیگه نمیخورم باز رفتم دکتر گفت وزنت بالا رفته خوب نیست. من واقعا از گرسنگی سر درد و ضعف میکنم پس چی بخورم؟ چیکار کنم؟ چرا وزنم میره بالا من که چیزی نمیخورم.

@pegah_2016

سلام دوست عزیز نگران نباشید هنوز زمان دارید. احتمالا در هفته های بالاتر وضعیت قرار گیری جنین شما تغییر خواهد کرد در رابطه با وزن شما زمانی می‌توانم نظر بدهم که وزن شما در قبل بارداری، ابتدای بارداری و وزن فعلی شما را داشته باشم که شما به آن اشاره ای نکرده اید  اما این نکته را در نظر بگیرید اگر قند خون شما نرمال است و مشکلی دیابت ندارید باید تغذیه شما طوری باشد که در دوران بارداری احساس ضعف و گرسنگی نکنید و به صورت اعتدال غذا میل نمایید و نباید احساس ضعف کنید. موفق باشید 

@سمیرا_امیدوار

سن بار داری رو اشتباه نوشتم دوست خوبم هفته ۳۴ بارداری هستم ولی هنوز بچم سرش پایین نیومده

وزنم قبل از بارداری ۴۶یا ۴۷ بود اول بارداری رو نمیدونم. ولی الان ۶۰ هستم. درباره دیابت بگم آزمایشی که باید شربت میخوردم نتونستم انجام بدم چون بالا اوردم. در ضمن توی ازمایشم توی ادرار پروتئین زیاده. 

سلام خسته نباشید...

ببخشید من آزمایش ادرار دادم آزمایش اولیه پزشک عمومی بردم میگن مشکوک به عفونت و خون تو ادرار هست ....

منتظر آزمایش ثانویم...الان این جواب خون تو ادرار یعنی چی...راهنماییم کنید تورو خدا...

@حنانه25

سلام دوست عزیز نگران نباشید باید مجدد آزمایش ادرار وکشت ادرار انجام بدهید اگر علائم بالینی خاصی ندارید  بعضی وقت ها خطای آزمایشگاهی وجود دارد در هر صورت  جای نگرانی وجود ندارد اگر در جواب آزمایش مجدد شما  عفونت گزارش شود با مصرف دارو مشکل شما درمان می شود بنابراین استرس و نگرانی نداشته باشید موفق باشید   

سلام‌من هفته ۲۴ هستم۱۲کیلو اضافه کردم‌چه کار باید بکنم لطفا کمک کنید؟؟

@nasrinkh

سلام دوست عزیز نگران نباشید  قرص مولتی ویتامین روزانه مصرف نکنید هفته ای یک تا دو عدد از این قرص استفاده کنید تحت نظر پزشک تغذیه می توانید رژیم غذایی مناسب این دوران را دریافت کنید موفق باشید. 

آیا کسی که قوز قرنیه داره ممکن زایمان طبیعی به چشماش فشار بیاره؟ من این مشکل دارم اگه دکترنامه بده سزارین میکنن؟

@fanos97

دوست عزیز بله اگر چشم پزشک تشخیص دهد که انجام زایمان طبیعی باعث عود بیماری شما و آسیب بیشتری به چشم های شما  وارد می شود با دادن نامه به پزشک زنان می توانید زایمان سزارین داشته باشید موفق باشید 

مامانای گل سلام. من تازه وارد هفته۲۴شدم.من نزدیک ۷کیلو وزن اضافه کردم.میترسم چون خودم ۸۰کیلوبودم. الان۸۵شدم.خیلی استرس دارم

@fanos97

سلام دوست عزیز نگران نباشید اضافه وزن شما غیر طبیعی نبوده است اما اگر اشتهای شما به مصرف مواد غذایی خوب است  بهتر است قرص مولتی ویتامین را روزانه مصرف نکنید و  هفته ای یک تا دو بار از این قرص استفاده کنید زیرا مصرف زیاد قرص مولتی ویتامین اشتهای شما را زیاد می کند 

سلام من هم الان ۲۴ هفته هستم.نینی خیلی تکون میخوره

سلام من هفته ۲۴هستم و دو روزه دچار مسمومیت شدم ببخشید فقط اسهال چیکار کنم بهتر شم و چه چیزایی مصرف کنم دیروز بعد خوردن پیتزا اینجوری شدم برای بچه که خطر نداره خیلی نگرانشم...

@فاطمه۶۶۷۶

سلام دوست عزیز نگران نباشید اگر تب ندارید مشکل جدی نیست باید از عرق نعناء، کته ماست، موز ،سیب زمینی آب پز ، تخم مرغ آب پز استفاده کنید برای جبران کم آبی بدن باید از مایعات که باعث یبوست می شوند مانند چای ، نوشابه مشکی رنگ ،دوغ استفاده نمایید موفق باشید. 

من هفته ی 24 بارداریم دومین بارداریمه کم خونم تالاسمی آلفا طبق دستور ماما

قرص آهن نمیخورم چون میگن تاثیری واسم نداره گفتن تلاشت رو تغذیه باشه میشه راهنماییم کنید چی بخورم؟

@هلری

دوست عزیز با توجه به شرح حال شما  باید به متخصص تغذیه مراجعه نمایید تا به شما رژیم غذایی مناسب داده شود موفق باشید. 

سلام تو هفته ۲۴ هستم و جفتم قدامی هستش حرکات نی نی رو خیلی نامنظم حس میکنم بعضی وقتها صبحها بعضی وقتها شبها و بعضی اوقات هم حرکاتشو زیر شکمم حس میکنم این خطرناک نیست ؟بعدشم ممکن یهو دو ساعت هیچی حس نکنم و خیلی نگران میشم میشه راهنماییم کنید😔

@farkl68

سلام دوست عزیز نگران نباشید این وضعیت شما طبیعی است وجای نگرانی وجود ندارد این طور نیست که حرکات جنین در همه ساعات و دائم  توسط شما احساس شود مهم آن است که بعد از صرف غذا یا ماده غذایی شیرین حرکات جنین خود را احساس کنید هر چه سن جنین بالاتر رود حرکات جنین را بهتر احساس خواهید کرد موفق باشید