787
هفته بیست و هفتم
نوشته : 1393/01/11 41

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

جنین 27 هفته‌ای، همه رحم شما را پر می‌کند!

وزن جنین در هفته بیست‌وهفت بارداری به حدود 900 گرم رسیده  و طول بدن او نیز 36.5 سانتی‌متر است.

او اکنون می‌تواند چشمان خود را باز و بسته کند و در زمان‌های مشخصی می‌خوابد و بیدار می‌شود. او می‌تواند انگشت‌هایش را نیز بمکد.

هرچند ریه‌های او هنوز کاملا رشد نکرده است، اما درصورتی‌که جنین در هفته 27 به‌طور اتفاقی نارس به دنیا بیاید، با کمک دستگاه ریه او قادر خواهد بود تنفس را انجام دهد.

به حرکت‌های ریتمیک و منظم کودک خود دقت کنید زیرا نشانه سکسکه‌هایی هستند که از این به بعد ممکن است به‌طور معمول رخ دهند. معمولا هر بار سکسکه کودک تنها چند لحظه طول خواهد کشید و درنتیجه برای او آزاردهنده نخواهد بود؛ پس از احساس این حرکات لذت ببرید!

با رشد بیشتر بافت مغز اکنون مغز کودک شما بسیار فعال است. فکر می‌کنید او به چه چیز فکر می‌کند؟!

 

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

کودک شما در حال آماده شدن برای مرحله نهایی است، درنتیجه شما ممکن است عوارض جدیدی را با آغاز هفته 27 بارداری خود مشاهده کنید.

علاوه بر احساس درد در پشت و کمر، ممکن است گاهی اوقات دچار گرفتگی عضلات پا نیز بشوید. پاهای شما وزن زیادی را تحمل می‌کنند و رحم شما نیز به جریان خون بیشتری نیاز دارد.

با رشد رحم فشار بیشتری بر رگ‌هایی که خون را از اندام‌های تحتانی شما به سمت قلب می‌برند و همچنین بر عصبی که از بالاتنه به سمت پاهای شما می‌رود وارد می‌شود. متأسفانه هر چه مدت بیشتری از حاملگی شما بگذرد این گرفتگی‌های عضلانی شدیدتر و بیشتر خواهند شد.

گرفتگی عضلات معمولا در شب رخ می‌دهد، اما ممکن است در طول روز هم بروز کند. با انجام این تمرین شاید از درد و گرفتگی رها شوید: پاهایتان را دراز کنید و انگشت‌های پاهای خود را مستقیم به سمت جلو بکشید، سپس آن‌ها را به سمت عقب (مثل‌اینکه بخواهید انگشت شست پا را به روی ساق برسانید) بکشید.

این کار موجب کشیده شدن ماهیچه ساق پا می‌شود و ممکن است مشکل شما را بهبود ببخشد. همچنین چند دقیقه پیاده‌روی یا ماساژ دادن ماهیچه ساق پا ممکن است مفید باشد.

این مطلب ممکن است فعلا برای شما بسیار دور از ذهن باشد اما بهتر است به برنامه تنظیم خانواده و روش جلوگیری از بارداری نیز فکر کنید.

شما باید قبل از تولد نوزادتان در برخی موارد تصمیم بگیرید. شاید این تعداد فرزند برایتان کافی است و بخواهید لوله‌هایتان را نیز درزمانی که در بیمارستان هستید ببندید. به‌هرحال از حالا وقت کافی دارید که با همسرتان و متخصص مشورت کنید.

 

فعالیت‌های هفته بیست و هفتم بارداری

مقداری غذا آماده کنید که بعد از تولد نوزادتان گرسنه نمانید!

اگر خودتان آشپزی می‌کنید از این به بعد دو برابر غذا بپزید و نصف آن را فریز کنید. در هفته‌های اول پس از تولد نوزادتان هرروز شما و همسرتان به‌قدری خسته خواهید بود که حوصله غذا پختن نخواهید داشت و از اینکه چیزی در یخچال داشته باشید که بتوانید آن را به‌سرعت گرم کرده و مصرف کنید بسیار خوشحال خواهید شد.

اگر هم آشپزی نمی‌کنید در مجلات و پیک‌های محلی یا مغازه‌های نزدیک محل سکونت خود بگردید و لیست همه خوراکی‌هایی را که با سرویس به درب منزل شما آورده و تحویل می‌دهند، جمع‌آوری کنید. بعدا شما از انتخاب‌های متعددی که دارید بسیار خوشحال خواهید شد.

 

رژیم غذایی

انواع مغزها مثل پسته، گردو، بادام و فندق را برای برنامه تغذیه در هفته 27 بارداری بگنجانید. این مغزها، منابع خوبی از پروتئین و آهن هستند و می‌توانند به‌عنوان میان وعده مغذی مورداستفاده قرار بگیرند.

 البته بهتر است این مواد حداکثر تا 24 ساعت، اما حداقل پس از خارج شدن از پوست چوبی آن مصرف شوند تا خواص غذایی آن‌ها کاهش نیابد.

اما حداقل یک‌سوم پروتئین روزانه بر اساس سفارش FDA باید از منابع حیوانی پروتئین تامین شود، هم‌چنین به‌خصوص در دوران بارداری بهتر است بخش عمده پروتئین رژیم غذایی از منابع پروتئین دریایی مثل میگو و ماهی و ... تامین شود.

بهتر است ماهی و میگو را آب پز یا بخارپز کنید تا خواص غذایی آن‌ها تا حد امکان کاهش نیابد.

 

نگران نباشید

آریتمی، یک بی‌نظمی در ضربان قلب است که معمولا پزشکان آن را از روی سونوگرافی دستگاه داپلر ( دستگاهی که صدای قلب جنین را بلند و تقویت می‌کند ) و گوشی پزشکی تشخیص می‌دهند.

بی‌نظمی به این صورت است که انگار قلب برای لحظه‌ای ضربان ندارد. این مسئله چندان جای نگرانی ندارد زیرا بچه‌ها معمولا بی‌نظمی ضربان قلب را پیش از زایمان پشت سر می‌گذارند و هنگام تولد قلب سالمی دارند.

 

توصیه‌های مذهبی مخصوص هفته بیست‌وهفت بارداری

کندر باعث تقویت فهم و حافظه می‌شود. برای رفع سستی اعضای بدن مفید است و جویدن آن باعث تقویت حافظه می‌شود. در دوران بارداری با مکیدن کندر یا انزروت ترشح نخود مغز خود و نوزادتان را تقویت نمایید.

پیامبر خدا فرموده‌اند :" به زن باردار خود کندر بخورانید زیرا جنین وقتی در شکم مادر خود به‌وسیله کندر تغذیه می‌شود، قلبش محکم و عقلش زیاد می‌شود و اگر جنین پسر باشد، شجاع خواهد شد."

علاوه بر این توصیه‌شده است هرروز یک عدد انار را پی از خواندن سوره "فتح" ناشتا بخورید. تلاوت روزانه چند آیه از قرآن مجید را فراموش نکنید.

 

بایدهای هفته بیست‌وهفت بارداری

هنگام بارداری که پستان‌ها بزرگ و سنگین می‌شوند بستن سینه‌بند ضروری است اما سینه‌بند را طوری انتخاب کنید که پستان‌ها به‌طرف بالا و داخل نگاه داشته شوند.

چون پستان‌ها تا قبل از شش‌ماهگی به‌سرعت بزرگ می‌شوند بهتر است سینه‌بندها را تا قبل از آن مدت عوض کنید ولی از ماه ششم به بعد که تغییر حجم سینه‌ها تقریبا ثابت است، تعویض سینه‌بند ضرورت ندارد.

از به کار بردن سینه‌بندهایی که پستان‌ها را صاف و پهن نگه می‌دارند جدا خودداری کنید. از هفته بیست و هفتم حاملگی یعنی ماه چهارم به بعد، ترشح غلیظ و سفیدرنگی به نام "کلستروم" از نوک سینه‌ها خارج می‌شود که گاهی خشک‌شده و باعث تحریک پوست اطراف آن می‌گردد.

برای جلوگیری از آن به کمک یک گاز تمیز و یا پنبه می‌توانید نوک سینه را با آب ولرم و صابون پاک‌کنید.

 

نبایدهای هفته 27 حاملگی

نوعی از چربی که باید از مصرف آن اجتناب کنید، چربی‌های هیدروژنه هستند که حاوی اسیدهای چرب یا نیمه اشباع هستند و بیش‌تر از چربی‌های اشباع یا کلسترول به قلبتان آسیب وارد می‌کنند.

راهنماهای رژیم غذایی در جهان به مردم پیشنهاد می‌کنند که همواره مراقب دریافت چربی‌های هیدروژنه باشند و تنها چند گرم در روز از این چربی‌ها را دریافت کنند.

چربی‌های هیدروژنه معمولا در غذاهای آماده مثل کیک‌ها، بیسکویت‌ها، غذاهای سرخ‌کردنی و مرغ‌های سوخاری وجود دارند. اگر برچسب ماده غذایی نشان نمی‌دهد که دارای چند گرم چربی هیدروژنه است به دنبال عباراتی مانند "حاوی روغن گیاهی هیدروژنه" یا "روغن شیرینی‌پزی گیاهی" باشید چون این عبارات وجود روغن هیدروژنه را نشان می‌دهند.

بهترین روش برای کاهش مصرف این چربی‌ها برای شما، کاهش مصرف غذاهای آماده بیرون از خانه است.

ویدیو

ارسال نظر شما

login captcha

سلام من امروز وارد هفته ۲۷ شدم چند شبه که پشتم سرما سرما میشه توی روز خوبه خوبم به محض اینکه شب میشه این حالت میشم یعنی از سرماست یا علت دیگه ای داره؟اخه هرچیم پتو میندازم بازم پشتم این حسو دارم صبح که میشه دوباره خوب میشه نگرانم نکنه علائم چیزی باشه

@بهااااااارم

سلام دوست عزیز نگران نباشید این مسئله به علت تغییرات هورمونی در دوران بارداری طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد موفق باشید. 

سلام...ببخشید مگه ۲۷هفته نمیشه۱۸۹ روز...که میشه ۶ماه و ۹روز....چطور ۷ ماه نشده؟؟

@حنانه25

سلام دوست عزیز طبق دستورالعمل وزارت بهداشت  ۲۸ هفته شروع  ماه هفتم بارداری ۳۲ هفته تا ۳۶ هفته ۸ ماه و۳۶ تا ۴۰ هفته ۹ ماه محسوب می شود 

من امروز وارد ۲۷هفتگی شدم‌ یعنی شش ماه تموم شده یا هنوزم توی شش ماه هستم؟؟

@mehi68

دوست عزیز هفته آینده شما وارد ماه هفتم بارداری می شوید یعنی ۲۸ هفتگی شما وارد ماه هفتم بارداری می شوید ودر حال حاضر  شما در ماه ششم بارداری  هستید موفق باشید. 

سلام‌ درسته که میگن از هفت ماهگی به بعد سه ماه آخر نزدیکی کردن گناه داره؟

@fatigol

سلام دوست عزیز نگران نباشید خیر نزدیکی کردن در ۳ ماهه آخر بارداری گناهی ندارد اما طبق روایات و احادیث بهتر است در هنگام نزدیکی کردن در زمان بارداری وضو داشته باشید مستحب است که آقا در هنگام نزدیکی کردن با خانم باردار وضو داشته باشد موفق باشید 

سلام به همه مامانا خوبید

درسته که میگن توهفت ماهگی به بعد یعنی توسه ماه سوم نزدیکی کردن گناه داره؟

سلام خسته نباشید ببخشید من دکترم یکسری قرص مکمل آهن همون کپسول آهن واسید فولیک بهم دادن بعد گفتن هر 12ساعت یکی بخورم بعد گفتم که درمانگاه هم قرص آهن دادن گفتن مکمل ها رو صبح بخورم آهن ها رو شب الان دو ساعت قبل قرص آهن خوردم و فراموش کردم که خوردم باز قرص مکمل آهنم خوردم آیا ضرر داره وخطرناک یا مشکلی نداره آخه خیلی نگرانم مشکلی برا جنینم پیش بیاد

من هفته ۲۷ بارداری هستم

بعضی وقتا دلپیچه شدید دارم و دلم بدجور درد میگیره

اما یبوست دارم و اجابت مزاج کامل انجام نمیشه

هر کاری بگید کردم اما خوب نمیشه

فقط میخوام بدونم برا جنین ضرری نداره؟؟

@mar_reza_yam

دوست عزیز نگران نباشید خیر این وضعیت شما برای جنین مشکلی به وجود نمی آورد و خود شما دچار مشکل می‌شوید یبوست‌های طولانی باعث ایجاد شقاق مقعد ویا هموروئید می‌شود بهتر است رژیم غذایی مناسبی داشته باشید برای رفع یبوست صبح ناشتا و شب قبل از خواب مهم است بهتر است از میوه و یا انجیر خیسانده شده در آب جوش استفاده کنید مصرف مایعات را به روزی ۱۰ لیوان افزایش دهید از سبزیجات تازه و روغن زیتون در رژیم غذایی خود استفاده کنید موفق باشید.

من الان هفته ی ٢٧ هستم تکونای نینیم کمه مثلا صبح لگد میزنه چند بار پشت هم بعد ظهر بعد از ناهار و دوباره عصر و در نهایت شب به نظرتون این مقدار کم نیست؟؟؟؟

@باران٩٩

دوست عزیز نگران نباشید وضعیت حرکات جنین شما نرمال است مهم آن است که بعد از صرف غذا جنین شما در یک ساعت حداقل ۴-۵ حرکت داشته باشد بنابراین استرس نداشته باشید موفق باشید

سلام منم آخرای هفته ی ۲۷هستم.استراحت مطلقم.برای من و نینیم دعا کنین.دیابت بارداری هم دارم به تازگی

باغذا هم خیلی مخالفم.بالاخره غذای تازه رو یه جوری میشه همون وقت تهیه کرد.بچه باخودش برکت میاره.

سلام منم الان هفته ۲۷امم.یعنی داخل ۷ماهیم دیگه؟من اسمم هاجر اسم همسرمم ابراهیم اکثرا همه مخصوصا فامیلای همسرم میگن اسم بچه تون رو اسماعیل بزارین.خوبه ب نظرتون؟

@hajarak

جالب میشه ولی بنظرم هرچی دوس دارین بذارین