693
هفته بیست و نهم
نوشته : 1393/01/11 40

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

وزن جنین در هفته 29 بارداری حدود 1100 گرم و اندازه او کمی بیشتر از 38 سانتی‌متر است. 

ماهیچه‌ها و ریه او به رشد خود ادامه می‌دهند و سر او بزرگ‌تر می‌شود تا با مغز در حال رشد او (که در حال ساختن میلیاردها سلول عصبی است) هماهنگ شود. 

با این سرعت بالای رشد نباید تعجب کرد که نیازهای غذایی کودک شما در این سه‌ماهه به حداکثر مقدار خود می‌رسند. برای اینکه نیازهای غذایی خود و کودکتان را به‌خوبی تامین کنید، به مقادیر زیادی پروتئین، ویتامین C، اسیدفولیک، آهن و کلسیم نیاز دارید. 

اسکلت جنین 29 هفته‌ای، در حال محکم شدن است و به همین دلیل بدن او هرروز حدود به 200 میلی‌گرم کلسیم نیاز دارد.
 

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

در هفته بیست و نهم بارداری، شما باید بتوانید حرکات کودک خود را به‌خوبی حس کنید. به ضرباتی که کودکتان با آرنج یا پایش می‌زند توجه کنید و اگر احساس کردید که فعالیت کودکتان کم شده است به پزشک خود خبر دهید. 

پزشک ممکن است از شما بخواهد تا تعداد حرکات جنین یا ضرباتی را که به بدن شما وارد می‌کند بشمارید، تا مطمئن شود که مشکلی وجود ندارد.

ممکن است به برخی از عارضه‌های قدیمی، مثل سوزش معده و یبوست دوباره دچار شوید. هورمون پروژسترون که در دوران حاملگی ترشح می‌شود عضلات بدن شما را سست و آزاد می‌کند که شامل عضلات معده و روده نیز می‌شود. 

شل شدن عضلات به‌اضافه ازدحامی که در شکم شماست سرعت هضم غذا را کاهش می‌دهد، بخصوص بعد از صرف یک وعده‌غذای سنگین ممکن است در معده و روده شما گاز یا نفخ تولید کند. 

بواسیر نیز مشکل دیگری است که می‌توانید آن را ناشی از رشد رحم (و همچنین یبوست) بدانید. بواسیر که به رگ‌های خونی متورم در ناحیه مقعدی گفته می‌شود در دوران حاملگی بسیار شایع است و معمولا پس از زایمان به‌سرعت از بین می‌رود. 

اگر این عارضه همراه با خارش یا درد باشد، می‌توانید در یک لگن یا وان کوچک از آب گرم (که کفل‌ها و مقعد را بپوشاند) بنشینید و یا از کیسه آب گرم یا کمپرس سرد در محل عارضه استفاده کنید. 

همچنین از نشستن یا ایستادن به مدت طولانی اجتناب کنید. از مصرف هرگونه مواد دارویی بدون تجویز پزشک خودداری کنید و هرگونه خونریزی مقعدی را سریعا به او اطلاع دهید. 

برای جلوگیری از بروز یبوست از غذاهای فیبردار استفاده کنید، مقادیر زیاد آب بنوشید و یک تمرین ورزشی منظم داشته باشید.


تعداد کمی از خانم‌های حامله از هفته بیست‌ونه بارداری به بعد ممکن است به عارضه "افت فشارخون خوابیده" مبتلا شوند. این حالت ناشی ازکاهش فشارخون است و هنگامی‌که این خانم‌ها به پشت دراز می‌کشند ضربان قلب و فشارخون آن‌ها تغییر می‌کند حتی ممکن است به سرگیجه دچار شوند و با تغییر وضعیت سرگیجه آن‌ها از بین می‌رود. 

همچنین ممکن است هنگامی‌که به‌سرعت تغییر وضعیت می‌دهید دچار سرگیجه شوید. برای اجتناب از این عارضه هنگامی‌که می‌خواهید از حالت درازکش به حالت نشسته و سپس به حالت ایستاده تغییر وضعیت دهید این کار را به‌آرامی انجام دهید.

 

فعالیت‌های هفته بیست و نهم بارداری

چند کار بسیار مهم را انجام دهید: در هفته‌های اول پس از زایمان خرید کردن برای شما غیرممکن خواهد بود. موارد زیر ازجمله چیزهایی هستند که در آن زمان به‌شدت به آن‌ها نیاز خواهید داشت. پس همین حالا آن‌ها را تهیه کنید:

  •  پوشک بچه: یک نوزاد به‌طور متوسط به 12 پوشک در روز نیاز دارد.
  •   لوازم بهداشتی بچه از قبیل ناخن‌گیر بچه، تب‌گیر (ترجیحا از نوعی که هم استفاده از آن راحت باشد و هم قابل‌اعتماد) سرنگ حبابی و یک پستانک.
  •   شوینده‌های لباس مخصوص کودکان
  •   نوار بهداشتی برای خودتان (شما تا چند هفته پس از تولد خونریزی خواهید داشت).
  •   دستمال‌کاغذی، دستمال حوله‌ای و ظرف یک‌بارمصرف برای اینکه بتوانید بعد از صرف غذا به‌سرعت همه‌جا را تمیز کنید.


 

رژیم غذایی

انقباض ناگهانی عضلات پا که معمولا در شب اتفاق می‌افتد می‌تواند از نشانه‌های کمبود کلسیم باشد. در برنامه تغذیه در هفته 29 بارداری برای خود حتما دریافت کلسیم را در نظر بگیرید.

در مراحل پیشرفته‌تر  نیز کاهش کلسیم بدن می‌تواند موجب به هم خوردن سیستم انعقاد طبیعی خون و خونریزی زیاد به علت زخم یا ضربه شود. 

حتی در صورت مصرف کافی شیر و لبنیات نیز نمی‌توان اطمینان داشت که کلسیم کافی به بدن رسیده است زیرا باید ویتامین D کافی نیز در بدن وجود داشته باشد تا موجب افزایش جذب کلسیم شود. 

اگر روزانه به مدت 10 دقیقه پوست خود را  در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید می‌توانید مطمئن باشید که ویتامین D به مقدار کافی به بدنتان رسیده است. 

البته اشعه آفتابی که برای ساخت ویتامین D در بدن موردنیاز است می‌تواند از روی لباس با رنگ روشن نیز با درجات کمتر جذب شود و تولید ویتامین D نماید.

 

نگران نباشید

شاید در یکی از جلسات معاینه پزشکتان به شما بگوید که جنین شما در وضعیت بریج قرار دارد. بریج به این معناست که جنین کاملا صاف نشسته است و پاهایش را در قسمت تحتانی رحم جمع کرده است و در عوض سر به‌جای آنکه به‌طور طبیعی رو به پایین باشد، رو به بالاست. 

اجازه ندهید که این موضوع باعث ناراحتی شما شود. خیلی از جنین‌ها تا قبل از زمان زایمان و هفته سی و ششم در شکم می‌چرخند و رو به بالا پشتک و وارو می‌زنند. 

اگر در حال حاضر جنین در وضعیت بریج قرار دارد شما می‌توانید این وضعیت را در شکم خود احساس کنید، البته این وضعیت با سونوگرافی بهتر مشخص می‌شود.

 

توصیه‌های مذهبی مخصوص هفته بیست و نهم بارداری

از ماه هفتم به بعد پس از نماز صبح سوره "انعام" را بر بادام بخوانید و آن را بخورید، این کار را تا 40 روز ادامه دهید. 

خواندن اذان و اقامه و نماز شب را فراموش نکنید. بیست‌ونه هفتگی بارداری یعنی ماه هفتم ماه اعصاب است زیرا در این ماه مراکز عصبی مختلفی رشد می‌کنند و اتصال‌های عصبی پیچیده‌تری به وجود می‌آیند. 

خوردن انار را فراموش نکنید چون میل کردن انار در روزهای جمعه و قبل از صبحانه بسیار توصیه‌شده است و نقل است که هر کس یک عدد انار بخورد دل او را نورانی کند و وسوسه‌های شیطان را تا 40 روز دور می‌کند.

 

بایدهای هفته بیست‌ونهم بارداری

اگر جنین در وضعیت بریج قرار دارد، بهترین کار این است که منتظر باشید و ببینید که آیا جنین به‌موقع می‌چرخد یا نه. 

اگر جنین تا قبل از هفته سی و هفتم نچرخید، حتما با پزشک خود مشورت کنید. 

شما به ورزش‌ها و ماساژهای خاصی احتیاج دارید تا جنین را جابه‌جا کند و چرخانده شود. زیرا در وضعیت بریج احتمال آسیب به جنینتان بیشتر است، خصوصا اگر زایمان زودرس داشته باشید.

 

نبایدهای هفته 29 حاملگی

سرخ کردن غذاها بپرهیزید و تا حد امکان آن‌ها را به شکل بخارپز و کبابی استفاده کنید زیرا تفت دادن غذاها علاوه بر از بین بردن مواد غذایی مفید موجب بالا رفتن میزان چربی خون نیز می‌شود. 

از شیرین‌کننده‌های مصنوعی مثل ساخارین که در بسیاری از قنادی‌ها و در طبخ شیرینی مورداستفاده قرار می‌گیرند عوارض فراوانی دارند و مصرف آن‌ها در دوران بارداری ممکن است به سرطان نوزاد در آینده منجر شود. 

مواد غذایی حاوی افزودنی‌های غیرمجاز مثل بعضی مواد رنگی یا طعم‌دهنده‌های مصنوعی علاوه‌بر داشتن عوارض برای شما ممکن است برای جنین در حال تکامل نیز مضر باشد، بنابراین سعی کنید تا حد امکان از این مواد غذایی استفاده نکنید.

 

 

ویدیو

ارسال نظر شما

login captcha

سلام خسته نباشيد منم تو هفته ٢٩هستم از صبح در شديدی توی معدم هستش طوری كه اين درد نفسمو ميگيره و الانم درد افتاده تو كمرم خيلی درد وحشتناكيه از علائم زايمان نباشه تكونای بچه هم مثل هميشه است.

@ghazale_heydari

سلام دوست عزیز بهتر است استراحت بیشتری داشته باشید و وعده های غذایی خود را زیاد و حجم غذا را کم کنید زیرا با بزرگ شدن جنین و افزایش سایز رحم فشار به معده وارد می شود می‌توانید از دم نوش نعناء استفاده کنید اگر لکه بینی و یا خون ریزی و یا انقباضات رحمی و درد شدید ندارید جای نگرانی وجود ندارد موفق باشید. 

سلام من تازه وارد هفته ۲۹ شدم. چند وقتی هست که ناحیه شرمگاهیم موقع حرکت پا درد میگیره به پزشک عمومی گفتم ولی جوابشون این بود که به علت رشد رحم هست و مشکلی نیست. نظر شما در این مورد چیه؟

سپاس

@رز۹۷

سلام دوست عزیز  منظور شما از حرکت پا واضح نیست اگر منظورتان در مواقع  پیاده روی است باید استراحت بیشتری داشته باشید ودر مرحله آخر در صورت داشتن دردهای شدید دائمی بهتر است سونوگرافی انجام بدهید موفق باشید. 

@سمیرا امیدوار

منظورم موقع نشست و برخاست و موقع خواب که از این پهلو به اون پهلو میشم.

سلام

من هفته 29 بارداریم  

همش پشت درد دارم

در حدی که تمامی کارهای روزانمو مختل کرده

ممنوت میشم برای از بین یردن دردش یه راهی بهم پیشنهاد بدین.

@ایسان_صفری

سلام دوست عزیز با توجه به سن بارداری شما این مسئله طبیعی است باید استراحت بیشتری داشته باشید هفته ای ۳ بار از مکمل کلسیم ویتامین دی استفاده کنید موفق باشید. 

سلام 

من تقریبا چندبار در روز یک حالتی بهم دست میده که انگار دارم سکته میکنم تپش قلب شدید که در ادامش سرفم میگیره و به قفسه سینم فشار میاد انگار، داغ شدن صورت جریان خونو کاملا توی سرم حس میکنم و انگار سرم چندبرابر بزرگ میشه یک حال بدیه که هردفعه تاحدود 1 دقیقه طول میکشه

فشارخونمم طبیعیه علت این حالات چیه؟

باتشکر

@ساره#59

سلام دوست عزیز  تپش قلب و تنگی نفس در بارداری به علت افزایش خون رسانی به جنین و بزرگ شدن رحم  تا حدودی طبیعی است اما اگر این علائم شما شدید و غیر قابل تحمل است بهتر است با مشورت پزشک معالج خود به متخصص قلب مراجعه نمایید تا پیگیری وبررسی صورت بگیرد موفق باشید 

سلام من در آغاز هفته ٢٩ هستم انگليس زندگي ميكنم دو سه روزه كه ترشحات قهوه ای رنگ دارم هفته گذشته آمپول رگام زدم و حالا ديروز گفتن دوزش برات پايين بوده و دوباره زدن دكتر منو معاينه داخلى كرد و گفت در واژنم پليپ دارم و علتش از اينه !سونو نكرد فقط نوار قلب بچه رو گرفت و گفت مشكلي نيست !شبها الان سه ماهه كه موقع جابجا شدن درد شديد واژن دارم ولی سريعا خوب ميشه يا موقعی كه ميخوام بلند بشم !به نظرتون نظرات دكتر درسته ؟!؟!خيلی نگرانم !

@مامان_آزی12345

سلام دوست عزیز با توجه به شرح حال شما بهتر است سونوگرافی انجام بدهید زیرا با معاینه نمی توان پولیپ را تشخیص داد و با انجام سونوگرافی پولیپ صد در صد قابل تشخیص می باشد بهتر است استراحت بیشتری داشته باشید موفق باشید 

سلام و عرض ادب

من تازه وارد هفته بیست و نهم شدم.آخرین سونوی من هفته نوزدهم بود.من کانادا زندگی میکنم و دکترم بهم گفت چون بنظر مشکلی نداری و همه چیز خوبه دیگه نیاز به سونو نیست و هر هفته فقط قلب جنین رو چک میکنه ولی من از خیلیها شنیدم توی ایران تو هفته های بیست و خورده ای هم سونو انجام میدن تا از وضعیت وزنی جنین باخبر بشن و چند مورد هم دیدم که تو همین سونوها, دکتر متوجه عدم رشد جنین و یا یکسری مشکلات دیگه شده. از اونجایی که من هیچ تغییری نکردم و شکمم خیلی کوچیکه کمی نگران شدم. بنظر شما از دکترم بخوام که منو سونو کنه یا به حرفشون گوش کنم و به همین صدای قلب بسنده کنم؟

@نیکا2017

سلام دوست عزیز نگران نباشید با توجه به اینکه هر هفته قلب جنین شما چک می شود مشکل جدی وجود ندارد اما در ۳ ماهه آخر بارداری باید یک بار سونوگرافی داشته باشید با توجه به سن بارداری شما بهتر است یک سونو گرافی بین هفته ۲۸ تا ۳۲ بارداری داشته باشید تا وضعیت جنین و جفت بررسی شود موفق باشید.

سلام من هفته ۲۹بارداری هستم، الان دو روزه احساس میکنم جنین تو شکمم مرتب داره خودشو سمت چپ نافم جمع و سفت میکنه در حدی که منجربه دردم میشه. قبلا این حرکت رو نداشت دو روز هست اینجوری شده ممنون میشم بهم بگید علت چیه؟خطرناکه یا طبیعیه؟

@mamanebita

سلام دوست عزیز نگران نباشید خیر این مسئله غیر طبیعی نیست در بعضی مواقع به علت مصرف مواد غذایی نفاخ خانمهای باردار در حین حرکت جنین احساس درد می کنند علت آن هم بزرگ شدن جنین و افزایش سایز رحم و فشار آن به معده می باشد موفق باشید

سلام 29هفتمه کمرم وزیرشکمم درد میکنه وول میکنه بیشترکمرم درد داره ترشحاتم هم خیلی زیاده کمک کنین خانوم کارشناس 

@دیانا1397

سلام دوست عزیز به این شکل نمی توانیم برای شما دارو تجویز کنیم باید به پزشک معالج خود مراجعه کنید تا علت مشکل شما بررسی شده ودر صورت نیاز برای شما دارو تجویز شود موفق باشید 

من کمرم بدجور درد میکنه و عفونته یا کیسه اب رو نمیتونم تشخیص بدم مایه زرد کم رنگ یه دفعه ی میاد چکار کنم؟

@دیانا1397

دوست عزیز باید به پزشک مراجعه نمایید تا علت مشکل شما بررسی شود موفق باشید 

خانوم کارشناس میشه جواب سوال منو بدین ممنونم