2703
2553
عنوان

تربیت آموزش و بازی نی نیهای متولد اسفند 89 و فروردین 90

| مشاهده متن کامل بحث + 138606 بازدید | 2784 پست
حتی اگر کودکتان نتواند بگوید �این چیه؟� ‌ شما معنای اشاره‌های او را می‌دانید. کودکتان در سن ۵۲ هفتگی به هر چیزی که می‌خواست بیشتر راجع به آن بداند، اشاره می‌کرد. او اکنون ممکن است بیشتر به عملکرد، بی‌خطر و بی‌نظیر بودن شیء فکر کند. این روز‌ها پاسخ‌های شما نه تنها رفتار دانش جویی و مهارت‌های زبانی او افزایش می‌دهد، بلکه نقش شما را نیز به عنوان رفیق اجتماعی و مباشر خردمند او تقویت می‌کند.
محققان از کودکان ۱ و ۲ ساله در طول بازی، حمام کردن، غذا خوردن در خانه و در حضور مادرشان فیلم گرفتند. این تحقیق، یک تحقیق طولی بود که ۱۲ ماه به طول کشید. به طور میانگین، کودکان کم سن‌تر هر دو دقیقه یک بار و کودکان بزرگ‌تر هر دقیقه یک بار به چیزی اشاره می‌کردند. مادرانی که در این تحقیق شرکت کرده بودند، با جدیت موضوع مورد اشارۀ کودکشان را شناسایی کرده، نام آن را گفته و دربارۀ آن صحبت می‌کردند. با بزرگ شدن کودک، محققان متوجه رشد غیر قابل باوری در مهارت‌های‌شناختی و زبانی کودک شدند:

وقتی کودکان ۱۲ ماهه به شیئی اشاره می‌کردند، یک چیزی هم می‌گفتند، چیزی شبیه �گا�.

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!!😥 

من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود و حتی توی تعطیلی های عید هم هستن. 

بیا اینم لینکش ایشالا مشکلت حل میشه 💕🌷

اخ اخ عاطی جون این هیجان نوپایی که مارو کشته
یونا یه وسیله رو 100بار میندازه و ما بهش میدیم اونم حال میکنه.
پرت کردن اشیا انگار خیلی لذت بخشه براشون.

اشاره کردن هم که عشقشه.منم معمولا بهش میگم چیه؟؟مثلا عکسه؟ کیه؟ نی نی؟ یونا؟
یکم براش توضیح میدم و بعد میارمش یه ور دیگه
خانواده ی خوشبخت چیزی جز بهشت زودرس نیست.
کودک هنگام اشاره کردن، مسئولیت آموزش خود را به عهده می‌گیرد و از فرد دیگری می‌خواهد اطلاعاتی دربارۀ شیء مورد نظرش به او بدهد. آن‌ها می‌دانند که آن فرد در ذهن خود افکاری دربارۀ آن شیء دارد. بنابراین اشاره در واقع راهی برای گفتن این جمله است که �لطفاً نام آن چیز را که آنجاست و طرز کار و مورد استفادۀ آن را به من بگو�. اشاره کردن، نشان دهندۀ آگاهی اجتماعی از این امر است که فرد دیگری می‌تواند در مورد شیء مورد نظر به او آگاهی بدهد.

بنابراین با اینکه از این همه اشاره به اشیاء مختلف خسته شده‌اید، سعی کنید به سؤالات او پاسخ کاملی بدهید. شاید لازم شود که خودتان هم (دربارۀ موضوع مورد سؤال) تحقیق کنید. برای مثال اگر کودکتان به ماشین آلات مختلفی اشاره می‌کند، شاید لازم شود که خودتان نام آن‌ها و تفاوت بین لودر، کج بیل و لودر خاکبردار را یاد بگیرید.

این تجربه‌های یادگیری مشترک، ارزش بسیاری در پی ریزی رابطۀ مادر و فرزندی دارند.
2720
وایییییییییییییی خداییش یعنی تفاورت لودر و خاکبردار؟؟؟
هیییییییییییی وایییییییییییییییی من
خداییش نمیشه پسرا این سوالا رو از باباشون بپرسن؟ههههههههه
کارمون در اومده پس

اهمیت نقش والدین در شکل‌گیری شخصیت فرزندان

....................................................................................................................................................................

انسان از بدو تولد و حتی قبل از آن مراحل مختلفی را پشت سر می‌گذارد و در هر مرحله با مشکلات و مصائب و مسلماً لذت‌هائی روبه‌رو می‌گردد.
مؤثرترین دوره در شکل‌گیری شخصیت انسان، سال‌های اولیه عمر اوست و بزرگ‌ترین معلمان او در این دوره والدین می‌باشند. پس بر ماست که خود را برای آماده ساختن کودکانمان تجهیز کنیم. تجهیز ساختن خود، جزء به یاری مطالعه و تجربه ممکن نخواهد شد و بهترین انگیزه برای این آمادگی، دانستن اهمیت نقش والدین در شکل‌گیری شخصیت کودکان است.
کودک مانند آئینه‌ای است که آنچه را به آن تابانده شود نشان خواهد داد. پس همان‌گونه که والدین افسرده ممکن است کودک افسرده تربیت کنند، والدین سلامت هم کودک سلامت تربیت خواهند کرد، ولی از آنجائی‌که اکثریت آدمیان کاستی‌هائی دارند، باید راه‌هائی را بیاموزیم که این کاستی‌ها را به فرزندانمان منتقل نکنیم. از جمله توصیه‌هائی که می‌توان در این زمینه ارائه داد عبارتند از:
- مواظب باشیم مشکل خویش را به کودکان نسبت ندهیم.
در خانواده‌هائی که زوجین مشکل زناشوئی دارند، دیده می‌شود بچه را به‌عنوان فرد دارای مشکل معرفی می‌کنند. چرا که:
1) اولاً گفتن این‌که بچه مشکل دارد راحت‌تر است تا این‌که بگوئیم من مشکل دارم.
2) ثانیاً چون والدین خود را قوی‌تر از فرزندشان می‌بینند، در صورتی‌که وی دچار مشکل باشد می‌توانند به او کمک کنند و خود را در مسند قدرت ببینند، ولی اگر بپذیرند که خود دارای مسئله‌اند از دریافت کمک محروم خواهند شد.
3) ثالثاً کودک در برابر گفته‌های والدین هیچ دفاعی از خود نمی‌کند!
- رعایت کردن حق همسر و احترام گذاشتن به او در حضور فرزندان
چرا که هر یک از والدین تعیین کننده نگرش کودک نسبت به والد دیگر هستند.
-مشخص کردن مرزهای بین اعضاء خانواده و وظایف آنان.
در گذشته این نقش‌ها و وظایف تعریف شده بود. مثلاً پدر به‌عنوان نان‌آور خانواده، ولی امروزه به‌دلیل تغییر ساختار جوامع وظایف اعضاء خانواده باید دوباره تعریف شوند تا به‌ویژه از سردرگمی و تشویش کودکان در خانواده جلوگیری شود.
- تعیین انتظارات والدین از فرزندان و معیارهای اخلاقیشان برای قضاوت.
مهم است که کودکان بدانند رفتارهای قابل قبول و غیرقابل قبول از دید والدین کدامند و نکته دیگر این‌که باید موضع هر دو والد در قابل این رفتارها یکسان باشد یعنی هر دو یک رفتار را بد یا خوب بدانند.
- اگر فرزندمان کار ناشایستی انجام داد به او برچسب پسر / دختر بد نزنیم بلکه بگوئیم این کار بد است زیرا، با تصور ”بچه بد بودن“ کودک هم حمایت را از دست می‌دهد و هم عزت نفسش را.
- از بچه‌ها به‌عنوان سپر بلا استفاده نکنیم و خود را پشت آنان مخفی نکنیم تا به این وسیله به اهداف خود برسیم. گاه دیده می‌شود که یکی از والدین خواسته خود را به‌عنوان خواسته کودک مطرح می‌کند یا حرف خود را از طرف کودک می‌زند.
- به‌جای فرزندمان تصمیم نگیریم.
- به او نگوئیم این‌کار را انجام نده بلکه بگوئیم آن کار را انجام بده. به‌عنوان مثال نگوئیم غذا را با دست نخور، بگوئیم غذا را با قاشق بخور.
- اعمال و حرکات او را مستقیماً کنترل نکنیم بلکه از دور مراقب او باشیم تا وی به توانائی‌های خود شک نکند.
- حریم خصوصی او را محترم بشماریم. حتماً زمان وارد شدن به اتاق او اجازه بگیریم تا هم او یاد بگیرد که به حریم خصوصی دیگران باید احترام گذاشت و هم بداند که جای امنی دارد که هیچ‌کس بدون کسب اجازه از او نمی‌تواند به آن وارد شود.
موارد بالا نکات بسیار کوتاه ولی مهمی هستند که رعایت آنها در تربیت کودکان هر چه سلامت‌تر به ما کمک می‌کنند.
هیچ میدونستید که ،،،،،
ادمها به اندازه کمبودهاشون دیگران رو آزار میدن. !!!!

...................................... کوچولوی 14 ماهه لجبازی میکند................................................

14 ماهگی زمانی است که کودک با رفتاری های متفاوت خودنمایی می کند

تازه‌وارد در چهاردهمین ماه زندگی، خود را برای آموختن تجربیات جدید آماده می‌کند.
او اکنون سه یا چهار هفته است که راه رفتن را بخوبی یاد گرفته است و با برداشتن هر گام، یک قدم به مرزهای اعتماد به نفس و عزت نفس نزدیک‌تر می‌شود.
کوچولوی قدرتمند
توانایی‌های فیزیکی کوچولوی 14 ماهه توجه پدر و مادر را به خود جلب می‌کند او وقت زیادی از روز را به فعالیت، آزمایش و تکاپو اختصاص می‌دهد و سرک کشیدن از یک اتاق به اتاق دیگر و بدست آوردن تجربیات جدیدتر کار مورد علاقه اوست.
هیچ تعجبی ندارد اگر کوچولو دوست دارد روی صندلی بایستد یا از مبل بالا برود.
تکامل شناخت
تازه‌وارد در چهارده ماهگی علاقه‌مند است با استفاده از حس لامسه تجربیاتش را روز افزون کرده و هرچه بیشتر دنیای اطرافش را کشف کند.
لمس برگ‌های درختان، تنه درخت یا آب به کوچولو کمک خواهد کرد تا بیشتر درباره جهان پیرامون خود اطلاعات کسب کند و اجسام را با جزئیات بیشتری در ذهن خود به خاطر بسپارد.
برای کمک به تقویت رشد شناختی و ارتقای قوه درک تازه‌وارد با استفاده از حس لامسه مجموعه‌ای از اشیای مختلف را به صورت جفت تهیه کرده و در اختیار نوپا قرار دهید.
برای نمونه دو تکه پارچه، دو عدد کاغذ سمباده دو عدد صدف یا سنگ دریایی را تهیه کرده و از هر کدام یک شیء را در کیسه پلاستیکی گذاشته و جفت آن را در اختیار کوچولو قرار دهید.
سپس وقتی نوپا هر یک از وسایل را جداگانه لمس کرد کیسه پلاستیکی را مقابل او گذاشته و به او کمک کنید تا با استفاده از حس لامسه همتای هر یک از وسایل را پیدا کند.
کوچولوی 14 ماهه در این سن شیوه هنرآفرینی با انگشتان دست را می‌آموزد.
تلاشی که او برای پوشیدن کفش، بستن دکمه‌های لباس یا بازکردن جعبه اسباب بازی‌ها می‌کند تحسین‌برانگیز است، اما ممکن است نوپا از عهده انجام کار بر نیامده و در این صورت آرام کردن او کار آسانی نخواهد بود.
تقویت مهارت های حرکتی
14 ماهگی بهترین زمان برای تقویت مهارت های حرکتی کوچولو است.
برای تقویت مهارت‌های حرکتی تاز‌ه‌وارد به او کمک کنید تا روش‌های استفاده صحیح و کارآمد از انگشتانش را بیاموزد.
اسباب‌بازی‌های فکری متعددی وجود دارد که به کوچولوی 14 ماهه کمک می‌کند تا آنچه را در سر می‌پروراند را عملی کند.
بای بای کردن یکی دیگر از مهارت‌های حرکتی کوچولو در این ماه است.
تازه‌وارد که اکنون مفهوم خداحافظی را به خوبی درک می‌کند از دستان خود برای ارتباط با دیگران استفاده می‌کند.
بیش از نیمی از کودکان در این سن مهارت نوشیدن آب از لیوان را آموخته‌اند و بسیاری از آنها علاقه‌مند هستند تا نیازهای خود را با چند واژه‌ای که به تازگی یاد گرفته‌اند بیان کنند.
فراهم کردن محیطی امن و عاری از کوچکترین خطرات، زمینه لازم را برای کاوشگری‌های کوچولو فراهم می‌کند.
به یاد داشته باشید پوشاندن پریز برق، قفل کردن کابینت‌ها یا کمدهایی که ارتفاع کمی از زمین دارند و قرار دادن وسایل نوک تیزیا شکستنی دور از دسترس تازه‌وارد سبب می‌شود تا نوپا ساعت‌های زیادی را در طول روز با آرامش به بازی وکنکاش بپردازد.
کسب مهارت غذا خوردن و آشنایی با مواد غذایی یکی دیگر از فعالیت‌هایی است که کوچولوی
14 ماهه در این سن می‌آموزد.
نباید از او انتظار داشت مانند بزرگترها طریقه استفاده از سرویس غذاخوری را بداند از طرف دیگر محروم کردن تازه‌وارد از کسب این تجربه و سرزنش او هنگامی که از انگشتانش برای صرف غذا استفاده می‌کند باعث سرکوب رشد شناختی نوپا می‌شود.
باید به او اجازه داد تا ازمیان مواد غذایی سالم خودش انتخاب کند.
قاشق غذاخوری وسیله مورد علاقه کوچولو بوده و او را با دنیای زیبا و رنگارنگ مواد غذایی آشنا می‌کند.
تعامل با همسالان
نوپای 14 ماهه تصور می‌کند که دنیا تنها متعلق به اوست و او در مرکز جهان خویشتن قرار دارد.
درک دیگر همسالان برای او مانند تصوری است که از عروسک‌ها دارد و نباید از او انتظار داشت تا با همسن و سالانش تعامل داشته و با آنها بازی کند.
تنها چیزی که برای کوچولو اهمیت دارد محقق شدن خواسته‌هایش است.
اغلب کودکان در این سن هنگام پوشیدن لباس مقاومت کرده و برخلاف گذشته که با والدین خود همکاری می‌کردند اکنون هنگامی که مادر قصد دارد دکمه‌ لباسش را بسته یا جوراب پایش کند با لجبازی‌های او مواجه می‌شود.
سرگرمی های مورد علاقه
گوش دادن به موسیقی یکی از سرگرمی‌های مورد علاقه تازه‌وارد در 14 ماهگی است و نه تنها او را آرام خواهد کرد بلکه یکی از راهکارهای مؤثر برای کمک به رشد فکری و شناختی نوپا است.
گوش دادن به موسیقی او را با انواع آواها آشنا خواهد کرد و ذهن تازه‌وارد را برای درک مفاهیم جدید آماده می‌سازد.
کوچولو در این سن دوست دارد در کنار پدر و مادر بازی کند و حضور غریبه‌ها او را خجالت‌زده می‌کند.
مهارت‌های گفتاری، شنوایی و تشخیصی تازه‌وارد در این ماه بسرعت در حال تکامل یافتن است.
او پس از شنیدن نام خود و پدر و مادرش واکنش مثبت نشان می‌دهد و هر روز کلمات جدیدتری به دایره واژگانش اضافه می‌شود.
بازگویی کلماتی که کوچولو آنها را ادا می‌کند در قالب جمله‌های طولانی و تکرار آنها به رشد حافظه و یادگیری بهتر او کمک می‌کند.
برخاستن و نشستن مهارتی است که بیشتر از نیمی از کودکان 14 ماهه قادر به انجام آن هستند. کوچولو در این سن نه تنها مهارت راه رفتن را آموخته است، بلکه ممکن است به طرف عقب و در مسیری مخالف گام بردارد و والدینشان را غافلگیر کند.
بسیاری از کودکان در 14 ماهگی مشتاق هستند تا واژه‌های متضاد، کلماتی را که به تازگی مفهوم آن را آموخته و از زبان والدین شنیده یا وقتی پدر و مادر او را از انجام کاری بازمی‌دارند، علت را بفهمد.
خواب کوچولو
خواب کوچولو در این ماه ممکن است کم شود، اما به‌طور میانگین، تازه‌وارد در 14 ماهگی به‌طور متوسط 11 ساعت در طول شب خوابیده و 2 بار در روز به مدت 2 تا 5/2 ساعت به خواب می‌رود.
وزن ایده‌آل برای تازه‌وارد در این ماه هشت تا 9 کیلوگرم است که به فاکتورهایی مانند جنسیت و قد بستگی دارد. به‌طور کلی کوچولو در سال دوم زندگی بین 4/1 تا 6/2 کیلوگرم بر وزن او اضافه می‌شود و قد او به‌طور متوسط به 70 تا 75 سانتیمتر می‌رسد.
تمایز قائل شدن بین طعم غذاهای مورد علاقه تازه‌وارد، استفاده از حس شنوایی برای یادگیری، لذت بردن از هل دادن یا کشیدن ماشین‌های اسباب‌بازی یا وسایل بازی چرخ‌دار و ورق زدن کتاب از جمله مهارت‌هایی است که کودک در 14 ماهگی انجام می‌دهد.
کوچولو در این سن به‌راحتی میان خویشتن و دیگران هنگامی که تصویر خود را در آینه می‌بیند، تفاوت قائل می‌شود.
پوشیدن کفش، غذاخوردن با قاشق، حمام کردن و انجام کارها به تنهایی که به معنای آغاز خودمختاری کودک است از دیگر مهارت‌هایی است که بسیاری از کوچولوهای 14 ماهه از انجام آن لذت می‌برند.

هیچ میدونستید که ،،،،،
ادمها به اندازه کمبودهاشون دیگران رو آزار میدن. !!!!
2714
مارال جون مرسی عزیزم .خیلی مطلب مفیدی بود.

یونا هم خیلی از این موارد رو داره.مخصوصا نگران اون تعامل با بچه ها بودم که انگار طبیعیه و جای نگرانی نیست.

�اهانت و تحقیر کودک، سرزنش های مداوم و انتقادهای بیجا و به کارگیری تعبیرات غیرمحترمانهاز مهمترین عواملی هستند که بذر کینه و نفرت را در دل کودک می پاشند.

�نوزاد پس از تولد به ارتباط جسمی با مادر نیاز فراوان دارد؛ از این رو نباید ساعات طولانی از مادر جدا بماند. تحقیقات نشان داده است که از شش ماهگی تا سه سالگی، حضور مادر نه تنها در رشد عاطفی کودک ، بلکه در رشد بدنی و عقلی او نیز تأثیر بسزایی دارد.

�در مقایسه بین فرزندان، کودکی که امتیاز نمی آورد دچار احساس خود کم بینی می شود و اعتمادش را نسبت به پدر و مادر از دست می دهد.

�اگر بیش از حد ،سرعت فراگیری را در فرزندانمان تقویت کنیم، امکان باروری و تحکیم مفاهیم را در مراحل بعدی کاهش خواهد داد. سرعت اولیه و تشدید آهنگ رشد ، منجر به تأخیر قابل ملاحظه ای در مراحل بعدی می شود.

�هرگز عیب فرزندتان را در رفتارها ، بزرگتر از آنچه هست جلوه ندهید و هرگز عیب هایش را نزد دیگران بازگو نکنید.

�همبازی شدن با کودک علاوه بر این که او را غرق لذت و شادی می کند و صمیمیت را افزایش می دهد، اعتماد به نفس و احساس ارزشمندی را در کودک تقویت می کند.

�تحقیقات نشان می دهد که کودکان پرورش یافته در منزل نسبت به کودکان مهد کودک ، ماهانه از رشد قدی بیشتری برخوردارند.

�تربیتی که آزادی را به کلی در کودک نادیده بگیرد و انتخاب و میل قلبی را از وی سلب کند و تنها مبتنی بر ترس و آداب خشک و بی روح ظاهری باشد، نه تنها دوام نمی یابد بلکه در نهایتبه رکود وعصیان کودک می انجامد.

یک کارشناس مسائل روانی کودکان در اتریش می گوید: چنانچه در روابط نوزاد با پدر ممنوعیتی ایجاد شود، نوزاد در حس وفاداری و دوستی دچار نقیصه می شود و در سال های آینده توانایی ارتباط سالم را نخواهد داشت.

�کودکان باید با رنج ها و مشکلات طبیعی زندگی آشنا شوند تا افرادی شکننده، رفاه زده و پر توقع بار نیایند.

�اگرچه جنبه های تخیلی داستان برای کودک لذت بخش و مفید است لکن نباید در آن افراط کرد؛ داستان نباید ترس آور باشد؛داستان باید الگوی صحیح و متناسب با سن کودک را ارائه کند، بیان زیبایی ها و نیکی ها، با روح لطیف کودک سازگاراست.
سلام سلام ما هم اومدیم
مگه میشه کلوپی تاسیس بشه و ما نیاییم. به قول مارال جونی دو ساله که با هم هستیم دلم نمیاد دنبالتون نیام. به خصوص این تاپیک که پر از مطالب مفیده.

مارال جون ممنون بخاطر ایده تاسیس این تاپیک.
افسون جون ممنون بخاطر تاسیس این تاپیک.
سارا جون ممنون به خاطر شعرهای قشنگت که امروز یکی -دوتاشو برای امیر مهدی خوندم.
بقیه مامانا هم ممنون بخاطر مطالب خوبی که گذاشتین.

امروز با امیر مهدی گل یا پوچ بازی کردم کلی خوشش اومد.ولی هنوز کشف نکردم چه رنگی رو دوست داره.
منم چند تا شعر براتون میزارم که حس نیتم رو به این تاپیک ثابت کنم .
اینها رو از کتاب امیر مهدی گذاشتم براتون.من که چند بار این شعرها رو خوندم براش حفظ شدم و کلی
به خودم امیدوار شدم.
بچه ها حتما شعرهای قدیمی رو بزارین. من خیلی هاشونو فراموش کردم.
مثل : موش موشک - صبح که از خواب پا میشم -
عروسک

عروسک قشنگ من
همین جاهاست دور و برم
دوستش دارم اما اونو
تو دهنم نمی برم
داره نگاهم میکنه
با اون چشای پولکی
راه میره و حرف میزنه
تو دنیای عروسکی

توپ
من تو خونه یه توپ دارم