2410
2553
عنوان

مشکل ژنتیکی خانواده همسرم ک الان فهمیدم...

| مشاهده متن کامل بحث + 5091 بازدید | 85 پست
عزیزم من اسپرم شوهرم ضعیف بود فامیل نزدیک هم هستیم   دکتر رفتم این رو نوشت الان پسرم ۶ سالشه &n ...

همسر من ۱۲ سال زندگی مشترک با دخترعموشون داشتن ک ب علت ژنتیکی و البته بیماری صرع خانمشون باردار نشدن هیچوقت و فوت کردن، تعریف میکردن با اینکه مشکلی با بچه دار نشدن نداشتم و نظر دکتر این بوده مشکل از خانمشونه ولی ایشونم آزمایش رفتن و قرص تقویتی خوردن ولی هرگز حتی سقط هم نداشتن(میگم ک بیچاره همسرم خیلی ضعف داشت)

الان همیشه چشمم روشه و غذای مقوی میدم، اقدامات قبل باردای هم حتما دوتایی پیگیری میکنیم ممنون از کمکتون🙏🌹

ببینید بستگی ب این داره که این بیماری ، وابسته ب جنس هست یا نه  اگه وابسته ب جنس باشه ، بستگی ...

خیلی عالی توضیح میدی عزیزم🌹🙏🙏فقط میشه درمورد بیماری بارز و نهفته و وابسته و.. ی توضیح بدی تا درکش برام اسونتر بشه

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

چقدر عین خواهر منی این رفتارشون...واقعا نمیدونم چرا بعضی از خانواده ها مرض دارن خوشحالی بچه شون براش ...

چی بگم دیگه...

ایشالا باهم خوشبخت بشین برید سر خونه زندگیتون اعصابتون اروم میشه باید تلاش و صبر کرد تا همچیز جا بیفته🌹🙏ایشالا خیره

خیلی عالی توضیح میدی عزیزم🌹🙏🙏فقط میشه درمورد بیماری بارز و نهفته و وابسته و.. ی توضیح بدی تا درکش ...

بیماری نهفته بیماری هست که برای بروزش باید هردو کروموزوم همتا الل بیماری زا رو داشته باشه تا بیماری بروز پیدا کنه ، مثلا بیماری هموفیلی یه بیماری نهفته وابسته ب کروموزومx هست ، اگر یک خانم فقط روی یکی از کروموزوم های x الل هموفیلی داشته باشه بیمار نیس اما ناقله و اگر روی هردو کروموزومx الل هموفیلی رو داشته باشه بیماره:

xH xH: زن سالم

xh xH: زن سالم اما ناقل

xh xh: زن بیمار

xH y:مرد سالم

xh y: مرد بیمار

بیماری بارز بیماری هست که توی کرموزوم های همتا حتی اگه فقط یه دونه الل بیماری زا وجود داشته باشه فرد بیماره

یه کشورِ خَستَم، دور و بَرَم جنگه 🌚
2456
چی بگم دیگه... ایشالا باهم خوشبخت بشین برید سر خونه زندگیتون اعصابتون اروم میشه باید تلاش و صبر کرد ...

شماهم ان شاالله پایدار باشید

سلامتی اون ک وقتی تو بغلم میگیرمش همه ی وجودم میلرزه…نه از ترس یا از لذت،نه!!!!!!!!واسه وحشت از فردای بدون اون…!!
لب شکری دیگه چیه

شکاف لب ،شکاف کام...

استخوان کام جنین یا لب و بینی بهم پیوند نمیخورن و مشکلات بلع تنفس فک و دندان و.. بوجود میاد البته عمل ترمیمی انجام میشه ولی خب...

بله درسته ،لب شکری هم ژنتیکه، ولی در کل سبک زندگیشون سالم نیس همسرم ضعف شدید جسمانی داشتن مشکلشون بد ...

لب شکری یه بیماری وابسته به کروموزوم x هست. از اونجایی که آقایون فقط یک کروموزوم x دارن، اگه ژن لب شکری رو داشتن، حتما بروز پیدا میکرد.چون نمیتونه نهفته بمونه.به همون دلیلی که گفتم یک ژن x دارن. اما اگه همسرتون این مشکل رو نداره، یعنی ژنش رو هم نداره.پس جای نگرانی از نظر ژنتیک پدر نیست.

2714
ی سوال دارم  اگه تو خانواده پدر ی بیمار زنتیکی وجود داشته باشه  وپدر هم ناقل این بیماری ...

بستگی به بیماری و نوعش داره. سوالتون خیلی کُلیه.

اگه بخوام خلاصه بگم و مثال بزنم، بیماری ژنتیکی می‌تونه وابسته به جنس باشه (اگه باشه وابسته به x یا y) یا وابسته به جنسیت نباشه. که بهش میگن اتوزومی.

حالا اگه اتوزومی باشه، بستگی به نوع بیماری داره که غالبه یا مغلوب. یعنی اگه بیماری اتوزومی غالب باشه، یک ژن از دو ژن هم کافیه تا فرد مبتلا بشه.توی این موردا دیگه ناقل وجود نداره.چون فرد یا حتما بیماره یا سالمه. اگه اتوزومی مغلوب باشه، یعنی حتما هر دو ژنش باید معیوب باشه تا فرد بیمار بشه. اینجا اگه پدر یا مادر ژن نهفته ی اون بیماری رو داشته باشن، اون پدر یا مادر ناقل، ۵۰ درصد امکان داره اینو به نسل بعد منتقل کنن.یعنی ممکنه که والد، اون ژن سالمه رو به بچش منتقل کرده باشه. اما توی این نوع بیماری یعنی اتوزومی مغلوب، اگه فرزند به بیماری مبتلا شد، یعنی هم پدر و هم مادر ژن نهفته ی اون بیماری رو داشتن.مثل بیماری زالی.(که موی سفید دارن).

حالا میریم سراغ بیماری وابسته به جنسیت. خانم ها دو تا کروموزوم x دارن.آقایون یک کروموزوم x و یک کروموزوم y.

حالا اگه بیماری وابسته به x باشه، می‌تونه غالب یا مغلوب باشه.

دخترا یه ژن x رو از مادر میگیرن و یک ژن x رو از پدرشون. اگه بیماری غالب باشه یعنی فقط یک ژن x کافیه که فرد بیمار بشه. پس اگه پدر بیمار باشه، صد درصد دخترش هم بیماره. اما اگه مادر بیمار باشه،امکانش هست ژن سالم رو هم داشته تا بخواد به دخترش منتقل کنه.تو این مورد، اگه دختر بیمار نشد یعنی ژن معیوب هم نداره و کاملا سالمه.

حالا اگه بیماری وابسته به x مغلوب باشه:

یعنی توی دخترا هردو ژن باید معیوب باشه تا بیمار بشن. یعنی هم پدر و هم مادر این ژن رو(گرچه مادر می‌تونه ژن نهفته رو داشته باشه درحالیکه سالمه،اما پدر قطعا بیماره) انتقال دادن. اما اگه پسر بیمار شد، یعنی حتما اون ژن معیوب رو از مادرش گرفته. چون پسرا کروموزوم x رو از مادر میگیرن و y رو از پدر. و هیچ x ای رو از پدر نمیگیرن. یعنی اگه پدر مبتلا به بیماری وابسته به x باشه(مثل همین لب شکری) پسر مبتلا نمیشه. آقایون نمیتونن ناقل بیماری های وابسته به x باشن.یا حتما بیمارن یا سالمن.چون فقط یه ژن x دارن و هرچی که باشه آشکار میشه. بحث نهفتگی ژن وقتی پیش میاد که فرد از اون ژن دو تا تو بدن داشته باشه.(مثلا دو تا x) اگه بیماری غالب باشه که گفتم نهفته نمیمونه.ولی اگه بیماری مغلوب باشه، یعنی اگه یک ژن سالم و یک ژن معیوب داشته باشه، بخاطر اون ژن سالمش، فرد سالمه‌. اما احتمالش ۵۰ ۵۰ هست که به نسل بعدی انتقال بده یا نه.ممکنه نسل های بعدش این ژن نهفته رو ازش گرفته باشن و اگه بالفرض با مردی دارای این ژن معیوب ازدواج کنن، چون دو طرف ژن معیوب این بیماری رو به بچه منتقل کردن، بچه بیمار بشه. چه بسا اون زوج تا نسل ها قبلشون اون بیماری رو نداشتن.

یه دسته دیگه هم بیماری های وابسته به y هست. یعنی از کروموزوم y منتقل میشه. ما خانما چون y نداریم مبتلا نمی‌شیم.ولی اگه پدر داشته باشه به پسر منتقل میشه.(نهفتگی هم وجود نداره.یا بیمار یا سالم)

حالا شما باید ببینید اون بیماری جزو کدوم دسته از موردهای بالا میشه تا طبق اون بگیم ممکنه ناقل محسوب بشن یا نه.

شوهرخاله شوهرم لب شکری بود دخترش سالمه،یکی از آشناهامون سالم بودن دخترشون شکاف کام شد،سونو تشخیص ندا ...

پس اگه پدر مبتلا بوده اما دختر سالم، یعنی این بیماری وابسته به x «مغلوبه». یعنی این ژن رو هم مادر و هم پدر باید داشته باشن تا دختر مبتلا بشه.پسر هم که از طرف پدر مبتلا نمیشه.

اما این دختر الان ژن نهفته رو قطعا از طرف پدرش داره.احتمال اینکه به پسرش انتقال بده و مبتلا بشه ۵۰ ۵۰ هست. اما دخترش فقط درصورتی ممکنه مبتلا بشه که حتما همسر مبتلا به این بیماری باشه.(که بازم تو اون شرایط احتمالش ۵۰،۵۰)

ترسم ازینه سونو رنگی هم مشخص نکنه، مشتری داشتم میگفت عروسشون سر بچه دومش پسر میخواست وقتی شنید دختره ...

نه عزیزم من خودم سونو پیشرفته رفتم واسه غربالگری باید جایی بری که داپلر باشه یعنی کل جزئیات و نشون میده اتفاقا لب رو قشنگ نشون داد که خدایی نکرده شکاف کام نداشته باشه تا قرنیه رو چک میکنن داخلش مبلغش دو برابره که ارزش داره بعدشم قابل پیشگیری هست حتما قبل بارداری مشاوره ژنتیک برو

پس اگه پدر مبتلا بوده اما دختر سالم، یعنی این بیماری وابسته به x «مغلوبه». یعنی این ژن رو هم مادر و ...

واقعا ممنون از اطلاعاتی ک دادی🌹🌹بحثای ژنتیکی تا حدودی برام روشن شد مطمعنم برای دوستان هم مفید بوده

ببخشید ی سوال دیگه در مورد کم خونی مینور همسرم داشتم در شرایطی ک من سالمم احتمال کم خونی فرزندمون ۵۰۵۰ میشه؟

دختر و پسر احتمالش فرق میکنه؟

نه عزیزم من خودم سونو پیشرفته رفتم واسه غربالگری باید جایی بری که داپلر باشه یعنی کل جزئیات و نشون م ...

ممنونم عزیزم🙏🙏🌹وقتی اطلاعات لازم رو میگیرم دلم قرص میشه چشم حتما میرم، ما میخوایم ۶ ماه دیگه اقدام کنیم بنظرتون کی لازمه اقدامات قبل بارداری رو شروع کنم؟

ممنونم عزیزم🙏🙏🌹وقتی اطلاعات لازم رو میگیرم دلم قرص میشه چشم حتما میرم، ما میخوایم ۶ ماه دیگه اقدا ...

میتونی هر وقت خواستی بری مشاوره بهت میگن از چند وقت قبل باید کارهای لازم و انجام بدی سه ماه قبلم برو متخصص زنان ازمایشات لازم و بده و یدوفولیک بهت میده مصرف کن انشالله به سلامتی باردار بشی

2706