2737
2734

من خیلی تجربه و نگرانی از این فشار بالا شریان رحمی داشتم و خیلی هم مطالعه کردم. از اول بارداری فشارم شریانم بالا بود و الان که آخرهای بارداری هستم وزن بچم کمتر از رنج نرماله.

میخوام توی این پست تمام تجربیات خودم رو بگم، دوستان هم هر سوالی داشتن پاسخ میدم و از دوستان دیگه هم میخوام تجربیاتشون رو بیان کنند، مخصوصا مامانایی که بچشون سالم به دنیا اومده.

فشار شریان رحمی چپ و راست در هفته های بالاتر بارداری باید کمتر بشه، به خاطر همین هر هفته از بارداری که هستین یک رنج نرمال برای خودش داره، که عکسش رو میزارم.

کلا شاخص های بارداری یک رنج نمودار زنگوله ای دارن که عدد نرمال 50 درصد و رنج پایین و بالا هم 5 و 95 درصد هستن. که بهشون میگن صدک یا پرسنتایل 

من اغلب فشار شریان رحمیم بالای 95 درصد بوده.

یادتون باشه که میانگین چپ و راست مهمه.

افزایش فشار شریان رحمی دلایل متفاوتی داره، اغلب مشکل خاصی پیش نمیاد تا آخر بارداری و نهایت وزن بچه کمی کمتر میشه  و سالم به دنیا میاد، ولی خب پزشکها حساس تر میشن و در هفته های 30 به بعد ازتون میخوان که هر هفته سونوی داپلر و بیوفیزیکال رو چک کنید و روند رشد بچه رو تحت نظر داشته باشین که اگر خدای ناکرده رشد متوقف بشه ختم بارداری بدن که یعنی بچه رو زودتر و به سلامتی به دنیا بیارن. 

عبارت انگلیسی فشار شریان رحمی میشه uterine artery pulsatility index که مخففش میشه ut pi

از شریان رحمی مهمتر در هفته های آخر شریان نافی هستش  و شریان مغزی

که تا وقتی اینها هم نرمال هستن دستور ختم بارداری (خطرناک نیستا، یعنی دنیا میاد نی نی) نمیدن معمولا،

گاهی ممکنه شریان نافیتون خیلی بالا باشه و نگران بشین، ولی دو ساعت بعد سونو بدین نرمال باشه، 

من تجربه داشتم که سر این مسئله بهم دستور بستری دادن و سه روز رفتم بیمارستان، در صورتی که چیز خاصی نبوده و توی سونوی دوم حل شده بوده.

من تحت نظر دکتر حنطوش زاده بودم.

رنجهای نرمال شریان نافی هم براتون میزارم، بهش میگن  umbilical artery Doppler indices- بهش umb هم میگن تو سونو

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

یک فشار شریان مغزی فرزند هم داریم که مثل شریان نافی از هفته 27 به بعد مهم میشه که انگلیسیش Middle cerebral artery Pulsatility index هستش و مخففش MCA هست. رنجهای اون هم میزارم.

راستی مقاومت و فشار  هم فاکتورهایی هستن که به هم مربوطن و با هم بالا و پایین میرن.

2728
فشار شریان رحمی چپ و راست در هفته های بالاتر بارداری باید کمتر بشه، به خاطر همین هر هفته از بارداری ...

سلام عزیزم، اول از همه ممنونم بابت تاپیکت، چون من خیلی دنبال این جداول بودم، مرسی ازت

دوما امیدوارم نی نی خوشگلتو سالم و راحت بغل بگیری

متاسفانه من تو بارداری قبلیم مقاومت شریان رحمی بالا داشتم که تو آنومالی سونوگرافی نوشت اما دکترم به تجویز روزی یک آسجرین بسنده کرد و دیگه هم منو داپلر نفرستاد، منم که اصلا سر در نمیاوردم و به دکترم اطمینان کامل داشتم، ۳۶ هفته تازه فهمیدن بچم از ۳۲ هفته رشد نکرده و سزارین اورژانس و ۱۲ روز nicu آخرشم از دست دادمش

الان هم باردارم، و با اینکه از اولش هر روز هم آسپرین میخورم هم آمپول انوکساپارین میزنم pi راست ۱.۲۴ و pi چپ ۱.۲۹ هست، الان هفته ۱۵ هستم

دکترم میگه نرمال هست، ولی من همچنان نگرانم

آیا شما آمپول هم میزدین؟ و تو این هفته های پایینتر عدد pi چند بود براتون؟

بازم ممنونم

سلام عزیزم، اول از همه ممنونم بابت تاپیکت، چون من خیلی دنبال این جداول بودم، مرسی ازت دوما امیدوارم ...

سلام، خواهش میکنم، قربانت،

خیلی واقعا برای بارداری اولت متاسف شدم، ولی ایشالا شما هم نی نی نازت رو سالم بقل میگیری.

آره برای هفته 15 که خیلی نرماله، برای من هفته های پایین تر pi نزدیک 3 بود متاسفانه، هم چپ و هم راست. چپ نزدیک 3 و راست کمتر و نزدیک 2.5، شما الان خیلی نرمالی شکر خدا. 

من دکترم اولش آسپیرین رو دو تا کرد، بعد هم از هفته 28 انوکسا 6000 بهم داد که هر روز میزنم.

هنوزم فشار شریان رحمیم بالاست، الان که هفته 33 هستم، هر هفته بیوفیزیکال و داپلر میرم سونو و دکتر چک میکنه.

سعی کن علاوه بر دکتر زنان حتما زیر نظر یک فلوشیپ پرینتال هم باشی (طب مادر و جنین یا بارداری پرخطر)

سلام عزیزم، اول از همه ممنونم بابت تاپیکت، چون من خیلی دنبال این جداول بودم، مرسی ازت دوما امیدوارم ...

راستی من دیدم به افرادی که سابقه بدی روی شریان رحمی داشتن توی بارداریهای قبلی، از اول بارداری بهشون آمپول میدن، ولی فشار شما واقعا در محدوده نرماله آخه.

یه چیز دیگه یادم اومد، دکترم از هفته 25 که وزن بچه کم بود، بهم قرص ال آرژنین 1000 داد که روزی دو تا میخورم. یک نوع پروتویین و آمینواسیده برای افزایش وزن. روزی دو تا قرص آهن هم میخورم با پرگناکر، امگا 3 هفته ای دو تا، با کلی قرصهای معده. 

2738
سلام، خواهش میکنم، قربانت، خیلی واقعا برای بارداری اولت متاسف شدم، ولی ایشالا شما هم نی نی نازت رو ...

ممنونم عزیزم

سر قبلی تو ۱۸ هفته میانگین شریان دو طرف ۲.۸ بود

اصلا نمیفهمم چرا دکترم اونقدرربی تفاوت عمل کرد

الان تحت نظر پریناتولوژیست هستم، اما واقعا چشمم از دکترا ترسیده آخه بعدم تو بیمارستان و nicu به نظرم اونجا هم دکترا میتونستن بهتر عمل کنن

یه چیز دیگه یادم اومد، دکترم از هفته 25 که وزن بچه کم بود، بهم قرص ال آرژنین 1000 داد که روزی دو تا ...

ممنونم که گفتی عزیزم

دکتر من میگه چون وزنت زیاد نیست تا اخر همین انوکساپارین ۴۰۰۰ برات کافیه، هنوزم هیچ مکملی برام اضافه نکرده

ولی اینا رو یادداشت میکنم که اگه جنین وزن نگرفت بهش بگم حتما

من شنیدم تو ماههای بالاتر باید pi کم بشه، این درسته؟

ممنونم عزیزم سر قبلی تو ۱۸ هفته میانگین شریان دو طرف ۲.۸ بود اصلا نمیفهمم چرا دکترم اونقدرربی تفاو ...

توی بارداری قبلی دکترتون روزهای آخر برات بتامتازون تجویز نکرده بود برای ریه نی نی؟ 

باز خیلی خوبه الانم زیر نظر پرینتالوژیست هستی، خیالت راحت، آره 4000 که کفایت میکنه، برای من چون فشار شریانم کاهش پیدا نکرد توی هفته آخر تازه آمپول تجویز کرد دکترم (دکتر حنطوش زاده). سعی میکرد همین رو هم نده و با افزایش آسپیرین فشار رو بیاره پایین که وقتی دید نتونست و فشار همینجوری داره افزایش پیدا میکنه برام آمپول تجویز کرد. تازه یک دوره هم توی همون هفته 29 بستری شدم (دو روز بیمارستان عرفان سعادت) و بهم بتا و سولفور تزریق کردن.

واقعا توی بارداری قبلت سختی های زیادی کشیدی، توی 36 هفته، 

کلا توی بارداری اول پیش میاد این اتفاق و خیالت راحت باشه که بارداریهای بعدی دیگه این مشکل شریان رحمی رو بدون دلیل نداری (منظورم بدون فشار خون بالاست).

آره توی ماه های آخر pi باید خیلی پایین باشه و بیاد زیر یک و در حد 0.8، مکملها اگه خونرسانیمون ضعیف باشه تاثیری روی رشد ندارن، اگه خونرسانی ضعیف نباشه و خوب هم باشه، با تغذیه بدون مکمل هم بچه وزن میگیره.

من مقالات خارجی زیاد خوندم خیلیهاشون به این نتیجه رسیده بودن که حتی همون آمپول هم  زیاد توی کاهش فشار شریانها و افزایش وزن بچه تاثیر خاصی نداره، یه کم خونرسانی رو فقط شاید بهتر کنه، بیشتر آسپیرین موثره.

توی بارداری قبلی دکترتون روزهای آخر برات بتامتازون تجویز نکرده بود برای ریه نی نی؟  باز خیلی خ ...

نه عزیزم تجویز نکرد، میگم چون اصلا نفهمید که مشکلی هست

من در عرض چند ساعت بدو بدو سزارین شدم

البته ریه اش مشکل نداشت

من به طور معمول فشارم همیشه خوبه، سر قبلی هم حتی روز زایمان فشارم اوکی بود، خیلی دکتر رفتم بعدش

فقط یک ژن mthfr هتروزیگوت دارم که میگن احتمالا اون باعث ایجاد لخته تو جفت میشه

نه عزیزم تجویز نکرد، میگم چون اصلا نفهمید که مشکلی هست من در عرض چند ساعت بدو بدو سزارین شدم البته ...

خب انشالله نی نی ات این دفعه سالم و خندون دنیا میاد و حسابی عشق میکنی. 

تجربه ات هم الان بیشتر شده و حسابی آرامش بیشتری هم داری

خب انشالله نی نی ات این دفعه سالم و خندون دنیا میاد و حسابی عشق میکنی.  تجربه ات هم الان بیشتر ...

ممنونم عزیزم

انشالا شما هم به زودی نی نی خوشگلتو با آرامش بغل میکنی، واقعا به نظرم هیچ لحظه ای واقعا هیچ لحظه ای توی زندگی به زیبایی لحظه ای که بچتو بغلت میگیری نیست

من واقعا کسی بودم که خیلیم بچه دوست نبودم

اما این لحظه رو برای همه کسایی که دوست دارن مادر بشن آرزو میکنم

2706