2726
عنوان

کیا با تحرک کم اسپرم باردار شدن؟

| مشاهده متن کامل بحث + 226424 بازدید | 223 پست

بچه ها باورتون میشه!!!

دیروز جاریمو بعد مدت ها دیدم انقدر لاغر شده بود از خواهر شوهرم پرسیدم چطور انقدر لاغر شده، بهم گفت از اپلیکیشن زیره رژیم گرفته، من که از کافه بازار دانلود کردم و شروع کردم لینکشو میزارم شمام شروع کنید تا الان که راضی بودم.

اسپرموگرام Examination of semen

هدف و اهمیت : بررسی ناباروری و اطمینان از صحت عمل وازکتومی.(post vasectomy)

زمان نمونه گیری : بهتر است 3-2 روز پس از اجتناب از مقاربت نمونه تهیه گردد(منابع مختلف حداقل 24 ساعت و حداکثر 7 روز)

بازای هر روز اجتناب از مقاربت –حداکثر تا یکهفته – حجم مایع منی 4/0 سی سی و غلظت اسپرم 15-10 mil/cc افزایش می یابد. تحرک و مرفولوژی حتی 7-5 روز بعد از مقاربت تغییر نکرده اما مدت طولانی تر حرکت رامختل می کند.

طریقه جمع آوری نمونه :

روش استاندارد masturbation بوده. روش مقاربت ناقص می تواند سبب از بین رفتن اول انزال گردد که خود شامل بیشترین تعداد اسپرماتوزوئید میباشد و نیز آلودگی سلولی و باکتریایی را بدنبال داشته و همچنین PH اسیدی واژن که اثر سوء بر تحرک اسپرم دارد.

روش کاندوم با استفاده از انواع مخصوص ممکن بوده اما کاندومهای معمولی بواسطه وجود مواد کشنده اسپرم نامناسب می باشند.

ممکن است مایع منی در چند ظرف جمع آوری گردد که در اینجا بیمار آموزش لازمه را باید ببیند. چند قطره اول محتوی قسمت عمده اسپرماتوزآ و مایع ابتدایی پروستات است. تحرک اسپرم در این نمونه نسبت به قسمتهای دیگر مایع منی که از سمینال وزیکول ترشح میشود بیشتر است.

ظروف نمونه گیری : بهتر است شیشه ای و تمیز باشد. ظروف پلاستیکی ممکن است اثر سمی بر اسپرم داشته باشند بخصوص برروی تحرک آنها . جهت جلوگیری از بروز شوک سرما باید ظرف نمونه قبلاً به درجه حرارت 37 درجه سانتیگراد برسد.

محل نمونه گیری : بهترین مکان داخل آزمایشگاه بوده اگر میسر نبود نمونه در مکان دیگر تهیه شده و در عرض کمتر از یکساعت به آزمایشگاه رسانده شود , طی مدت ارسال و قبل از انجام آزمایش نمونه باید در درجه حرارت 20 تا 40 درجه سانتیگراد قرار داشته باشد بهترین درجه حرارت برای نگهداری 37 درجه بوده بخصوص جهت مشاهده میکروسکوپی و حرکت.

ثبت دقیق مشخصات : روی ظرف نمونه مواردی چون نام کامل , تاریخ و ساعت جمع آوری نمونه, زمان ممانعت از مقاربت و ... باید ثبت شود.

تعداد نمونه: کمترین تعداد نمونه برای تعیین کیفیت مایع منی و اسپرم سه نمونه در عرض دو ماه بوده. اگر اولین نمونه طبیعی بوده فقط یک نمونه دیگر کافی بوده اما اگر غیرطبیعی بود دو نمونه دیگر جهت تأئید گرفته شود.

طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی برای ارزیابی اولیه اسپرم حداقل دو نمونه بفاصله حداقل 7 روز و حداکثر 3 ماه لازم است . اگر اختلاف بارز دیده شد باید نمونه های دیگر گرفته شود.

مطالعات و بررسی های گوناگون تغییر پذیری روز بروز در پارامترهای مایع منی مردان بارور را نشان می دهد.

غلظت اسپرم , تعداد کل اسپرم در هر انزال و غلظت اسپرم متحرک در فصول مختلف تفاوت داشته و در تابستان کاهش می یابد.

ضریب تغییرات پارامترهای مایع منی طبیعی و غیر طبیعی مشابه بوده و بیش از 50% می باشد که بیشتر مربوط به اشکالات تکنیکی بوده تا تغییرات بیولوژیکی .

اختلالات گذرا در مایع منی توسط عفونت, ضربه های مکانیکی, فشار روحی, سیگار, داروها و .. دیده میشود لذا در صورت داشتن چنین سوابقی حداقل به اندازه زمان یک سیکل اسپرماتوژنز(3-2ماه) صبرکرده وبعد ‌آزمایش می گیریم.

با استفاده از روشهای استاندارد نتایج حاصل از آنالیز منی در آزمایشگاههای مختلف در شرایط یکسان 40-20% می تواند تفاوت داشته باشد.

نمونه مایع منی مثل بسیاری از نمونه های بیولوژیک دیگر می تواند بیماریهای خطرناکی چون هپاتیت,AIDS و تبخال را منتقل کند لذا هنگام کار باید مراقبت لازم بعمل آید.

� بررسی نمونه ها

ظاهر نمونه (appearance) : اولین قدم محسوب شده. یک نمونه طبیعی سفید مایل به خاکستری یا شیری رنگ بوده و حالت ژله مانند داردgel-like) ) و غیر شفاف است.

کاهش تراکم اسپرم مثل آزواسپرمی با ظاهر شفاف و وجود RBC با ظاهر قهوه ای رنگ مشخص میشود.

رنگ و بوی نمونه اگر نرمال باشد معمولاً ثبت نشده و در غیر اینصورت گزارش می شود.

PH : حدود 10μl منی را را روی کاغذ PH با رنج خنثی ریخته . بطور طبیعی 8/7-2/7 می باشد.PH در کمتر از یکساعت بررسی می شود.در PH بالای 8/7مشکوک به عفونت می باشد.

در نمونه آزواسپرمی با PH کمتر از 7 ممکن است نقص در : Epididimis or seminal vesicale, vasdeferens باشد . هر چه نسبت مایع پروستاتی به مایع کیسه منی بالاتر باشد PH اسیدی تراست.

زمان مایع شدن liquefaction time: اغلب نمونه بلافاصله پس از گرفتن منعقد می گردد و 15 الی 30 دقیقه وقت لازم است که مایع منی آبکی شده و آماده آزمایشات بعدی گردد. آبکی شدن ناقص موجب شده نتوان پارامترهای منی را صحیح بررسی کرد. اگر تا یکساعت نمونه آبکی نشد از موادی چون bromelin می توان سود برد اما به هر حال نیاز به درمان اختصاصی می باشد.

تأخیر در مایع شدن می تواند بدلیل اختلال در غدد فرعی باشد.

قوام نمونه (consistency or viscosity) : پس از مایع شدن نمونه و هنگام اندازه گیری حجم می تواند بررسی گردد.با استفاده از یک سرنگ با سر سوزن 21 و با مشاهده چگونگی خروج مایع منی از سرنگ و طول رشته تشکیل شده ویسکوزیتی درجه بندی می شود(4-0) : آبکیwatery (0)، خروج قطره قطره (1)، کش آمدن کمتر از 2 سانت(2)، کش آمدن بیشتر از 2 سانت(3)، ژله مانند(4).

روش ساده تر وارد کردن یک میله شیشه ای و مشاهده طول رشته تشکیل شده هنگام خروج میله از مایع منی که نباید کمتر از 2 سانت باشد. ویسکوزیته بالا همچون عدم آبکی شدن می تواند در تحرک اسپرم نقش مهمی داشته باشد.

حجم نمونه (volume): بطور طبیعی 5-2 سی سی بوده (5-1سی سی) . حجمهای خیلی کم (کمتراز1) و خیلی زیاد (بیشتر از 6) می تواند مرتبط با ناباروری باشد. حجم پایین ممکن است با انزال رو به عقب (رتروگراد) یا انسداد ناقص دستگاه تولید مثل مردان همراه باشد.

پلاسمای مایع منی نقش مهمی در قلیایی کردن محیط اسیدی واژن داشته که برای بقاء اسپرم ضروریست لذا لازمست با توجه به نتایج آزمایشPCT اختلالات حجم منی تفسیر گردد. در یک PCT نرمال اختلالات حجم اهمیت کلینیکی کمی داشته و بیانگر کافی بودن تعداد کل اسپرم در هر انزال می باشد.

جهت اندازه گیری حجم از پی پت مدرج , لوله مدرج و یا سرنگ سود برده و حجم با تقریب کمتر از 1/0 سی سی ثبت می شود.

تحرک(Motility) : به دو روش بررسی و گزارش شده است:

1-یک لام معمولی را به درجه حرارت 37 درجه سانتیگراد رسانده و 15-10 لاندا مایع منی را روی لام گذاشته و با لامل 20�20 mm پوشانده و بررسی پس از 2 دقیقه در درجه حرارت اطاق صورت میگیرد.

2-یک لام شمارش سلولی)مثل نئوبار) گرفته و باندازه کافی (حدود یک قطره) از semen را روی هر دو حفره آن ریخته وسپس اسپرمهای متحرک و مرده در 4 گوشه لام (خانه های شمارش گلبول سفید) به تعداد حداقل 100 عدد شمارش کرده و بعد شمارش را روی حفره دوم تکرار می کنیم، اگر اختلاف دو شمارش کمتر از 10% بوده میانگین بعنوان در صد تحرک ثبت میشود. اگراختلاف بیشتر از 10% باشد شمارش سوم انجام می گیرد.

گزارش: یا به درصد بوده و یا به چهار کلاس (یا شماره) طبق زیر تقسیم می شود:

-کلاس a یا شماره 4: اسپرم حرکت سریع و مستقیم الخط و پیشرونده دارد.

-کلاس b یا شماره 3: حرکت کند مستقیم الخط یا غیرمستقیم الخط .

-کلاس c یاشماره2: فاقد حرکت پیشرونده.

-کلاس d یاشماره1: بدون هیچ حرکتی .

مردان با تحرک اسپرم کمتر از 50% با حرکت پیشرونده کمتر از 25% در مایع منی معمولاً بعنوان astenozoospermia طبقه بندی شده و بعنوان subfertile در نظر گرفته شده است.

حرکت پیشرونده progressive motility : بطور طبیعی 50% به بالا دارای حرکت رو به جلو باید باشد. بصورت شماره 1 تا4 و یا +1 تا +4 نیز گزارش شده:

-شماره 1 حرکت لرزشی بدون رو به جلو

-شماره 2 حرکت رو به جلو کند

-شماره 3 رو به جلو خوب

-شماره4 رو به جلو سریع و خوب

غلظت و یا شمارش اسپرم: بطور طبیعی معمولاً 20-25 mil/ml اسپرم بیشتر از تعداد ناکافی اسپرم علت اولیه ناباروری حتی در مردان با شمارش پایین اسپرم می باشد, لذا تولید کم اسپرم در مواردیکه سلولهای اسپرم طبیعی تولید شوند می تواند با باروری همراه باشد.

تعداد کلی اسپرم در هر انزال ارزش بیشتری از غلظت اسپرم دارد که بطور طبیعی 40 میلیون به بالا می باشد.

(Total motile functional sperm (TMFS)=volume � %motil � count� %normal )

روش تخمین : بعد از یکنواخت و مایع شدن مایع منی با استفاده از عدسی 40� چند میدان مختلف را بررسی کرده و میانگین تعداد اسپرمهای شمارش شده را بدست آورده که تقریباً برابر با همان مقدار به میلیون در هر ml می باشد.

روش استفاده از لام شمارش سلولی : با استفاده از محلول رقیق کننده (5 گرم بی کربنات سدیم +1سی سی فرمالین 35% +تا 100 سی سی آب مقطر )رقت 20/1تهیه کرده, می توان یک یا دو قطره کریستال ویوله جهت ایجاد رنگ زمینه به محلول رقیق کننده افزود.

یک قطره مناسب روی هموسیتومتر گذاشته و بعد از حدود 5-1 دقیقه آنرا بررسی کرد.

با استفاده از محوطه شمارش RBC, شمارش اسپرمها انجام میشود. جهت محاسبه از فرمول کلی استفاده می کنیم و یا اینکه اگر 5 مربع از25مربع مرکزی شمارش شد و رقت نیز l/20 باشد جهت محاسبه اسپرم در هر ml , تعداد کل اسپرم شمارش شده را در 100000ضرب می نمائیم مثلاً اگر در 5 مربع 17 اسپرم مشاهده شود تعداد اسپرم 1700000/ml خواهد بود.

بررسی آگلوتیناسیون یا clumping

هر اسپرم متحرک که به قسمتی از اسپرم دیگر متصل شده باشد بعنوان آگلوتینه درنظر گرفته میشود, اگر اسپرم به سایر سلولها متصل باشد و یابه اسپرم مرده ای, در هر حال آگلوتینه در نظر گرفته نمی شود.

میتواند بصورت درصدی گزارش شود که در این صورت 10% به بالا دارای ارزش بالینی است. ممکنست از-0- تا 3 و یا بالاتر ارزش گذاری شود.

بطور طبیعی در مایع منی که خوب یکنواخت شده باشد نباید clump مشاهده شود.

وجود آگلوتیناسیون می تواند بعلت وجود Ab برضد اسپرمها باشد که ممکن است در سرم مرد و یا زن یافت شوند.( نازایی ایمونولوژیک) Ab های ضد اسپرم از دوکلاس IgA وIgG در مایع منی می باشند.

آزمایشات مربوط به جستجوی Ab های ضد اسپرم در مایع منی تازه :

الف-(MAR-test) Mixed Antiglobulin Reaction test

به یک قطره منی تازه یک قطره از ذرات لاتکس یا گلبولهای قرمز گوسفند پوشانده شده با IgG می افزاییم, مخلوط کرده و سپس به آن یک قطره آنتی هیومن گلوبولین(آنتی سرمIgG انسانی) اختصاصی اضافه می کنیم. روی مخلوط یک لامل قرار داده و لام مرطوب را با بزرگنمایی حدود 400 بررسی می کنیم. بررسی در دو نوبت و بفاصله حدود 10 درجه صورت می گیرد.

اگر Ab ضد اسپرم بروی اسپرماتوزوئید باشد,اسپرمهای متحرک به ذرات لاتکس می چسبند, ابتدا این چسبندگی به تعداد کم بوده و بعد آنقدر زیاد شده که جلو حرکت اسپرم را می گیرد.

اگر 40%به بالا اسپرمهای متحرک به ذرات چسبیده باشند تشخیص نازایی ایمونولوژیک محتمل است.

ب-Immunobead test :

ایمنوبیدها , گویهای پلی اکریل آمید هستند که با آنتی هیومن, Ig های گرفته شده از خرگوش پیوند کووالانسی دارند. در این تست بر خلاف افزایش هردو نوع آنتی بادی IgG , IgA همزمان می توانند بررسی شوند.

اسپرمهای شسته شده با بافر، با سوسپانسیون ایمنوبیدها مخلوط و بررسی میکروسکوپی میشوند. اگر اسپرم واجد Ab سطحی باشد به ایمنوبید می چسبد نسبت اسپرمهای متصل شده و کلاس Ab نیز با استفاده از دو دسته مختلف ایمنوبید شناسایی می گردد.

روش ایمنوبید اصلاح شده بمنظور یافتن Ab های ضد اسپرم در سرم:

اسپرم یک فرد سالم را گرفته و شستشو داده , غلظت آنرا حدود 50mil/ml تنظیم می کنیم.

50لاندا اسپرم شستشو شده +50 لاندا سرم، یکساعت در 37درجه سانتیگراد انکوبه شده وسپس اسپرمها را شسته و مجدداً آزمایش را مطابق تست ایمنوبید انجام می دهیم.

بررسی های بیوشیمیایی سمینال پلاسما :

ظرفیت ترشحی پروستات: میزان روی, اسیدسیتریک و اسیدفسفاتاز یک معیار قابل اطمینان برای ترشح غده پروستات محسوب می شود.

ظرفیت ترشحی وزیکول سمینال: با اندازه گیری فروکتوز مشخص می گرددو بخصوص در نمونه های آزواسپرمی بطوریکه کاهش فروکتوز ممکن است دلالت برنقص مادرزادی وزیکول سمینال و وازودفران داشته باشد.

ظرفیت ترشحی اپیدیدیم:L -کارنیتین آزاد بعنوان شاخص عمل ترشحی اپیدیدیم شناخته شده است.

بررسی مورفولوژی اسپرمها:

اسپرماتوزوئید نرمال دارای یک سر بیضی شکل منظم می باشد که حدود 2/1 سطح آن را آکروزوم پوشانده است. طول سر بین 3-5μ و عرض آن 2-3μ می باشد.گردن و یا قطعه میانی اسپرم عرضی معادل 3/1 سر دارد و حدود 7μ طول دارد. دم باریک و صاف بطول حداقل 45μ در امتدادگردن قرار می گیرد.

در رنگ آمیزی پاپانیکلائو کلاهک آکروزوم آبی و مواد هسته ای سر زردرنگ میشود.

بیشترین معیار که جهت بررسی موفولوژی اسپرم بکار می رود, معیارهای WHO می باشدکه بر اساس مشاهده لام رنگ شده بطریق پاپانیکلائو می باشد. معیار دیگری که استفاده میشود معیارهای مورفولوژیک محدود (strict critria) می باشد که طبق آن بسیاری از اسپرمها از تقسیم بندی نرمال خارج شده و براین اساس مردان طبیعی که براساس معیار WHO دارای 50% اسپرم نرمال بوده اند ممکن است فقط 14% اسپرم طبیعی داشته باشند.

طبق استاندارد جدید WHO مایع منی باید حداقل 30% اسپرم دارای شکل طبیعی داشته باشد اما طبق معیار قدیم و اصلی WHO که بیشتر بکار می رود 50% به بالا باید اسپرمها شکل طبیعی داشته باشند.

دوحالت خاص بوده که ممکن است در ارزیابی کلینیکی و یادرمان مردان نیمه بارور موثر باشد:

1-ارتباط اسپرم مخروطی شکل (Tapered) با واریکوسل.

2-افزایش اختلالات دم اسپرم (دم پیچ خورده) در اختلال عملکرد اپیدیدیم.

اسپرم مخروطی+ اسپرم بی شکل+اسپرماتید از مشخصات الگوی استرس در منی مردان با واریکوسل گزارش شده است .

مردان با اسپرمهای سر کوچک و یا سر سنجاقی (pin or smal h.) بدون آکروزم و عقیم هستند.(از علل نادر ناباروری مرد محسوب می شود).

اگر بیش از 50% اسپرمها شکل غیرطبیعی داشته باشند بعنوان Teraozoospermia طبقه بندی میشوند و مردان با این مشخصه subfertile در نظر گرفته می شوند.

مورفولوژی طبیعی اهمیت بسیاری در ارتباط با میزان باروری خارج رحمی (IVF) دارد.

افزایش در اشکال غیر طبیعی دلالت بر وجود یک اختلال در اسپرماتوژنز می باشد.

بطور نرمال کمتر از 30% اسپرمها دارای اشکال غیر طبیعی می باشند. میزان طبیعی بعضی از اشکال عبارتست از :
Tapered <6% , Immature <0.5 % , amorphous < 8 %

توانائی زنده ماندن اسپرم (viability) : چنانچه بمیزان 60% > , اسپرمها غیرمتحرک بودند ولی شمارش طبیعی بود می توان با روشهای رنگ آمیزی حیاتی درصد اسپرمهای زنده را مشخص نمود.

اسپرمهای مرده چون دارای غشاء معیوب می باشند رنگ می گیرند اما اسپرمهای زنده رنگ نمی گیرند.

این تست کنترلی نیز بروی ارزیابی صحیح حرکت خواهد بود چون در اینجا درصد سلولهای مرده نباید بیش از درصد اسپرمهای فاقدحرکت باشد و نیز وجود تعداد زیادی اسپرمهای زنده اما فاقد حرکت دلالت بر نقص ساختمانی فلاژل خواهد داشت.

روش رنگ آمیزی ائوزین-نیگروزین: یک قطره مایع منی + دوقطره ائوزینY (1% در (DW و بعد از30ثانیه سه قطره نگروزین (10% در DW) افزوده و مخلوط کرده و سپس گسترش تهیه کرده و مشاهده مینمائیم.

روش رنگ آمیزی ائوزین : یک قطره (10-15 μl) مایع منی تازه +یک قطره ائوزین( 5/0% در سرم فیزیولوژی) را مخلوط کرده و 2-1 دقیقه بعد با گذاردن لامل ,لام را بررسی می کنیم.

در عمل یکصد اسپرم شمارش شده و اسپرمهای زنده(فاقد رنگ)از غیر زنده (قرمز رنگ) متمایز می شوند. بطور طبیعی تعداد زنده ها >65% می باشد(50% WHO: > ).

ترشح واژن

ترکیبی از مایع بافتی ، سلولهای اپی تلیال، لاکتوباسیل و اسید لاکتیک است. PH آن حدود 5/4 است.

ترشح ناگهانی: به معنی وجود عفونت است، همچنین در اواخر حاملگی, مصرف قرصهای کنتراسپتیو, درمان آنتی بیوتیکی و حوادث تجاوزات جنسی نیز مشاهده میشود.

ترشح نرمال برنگ سفید یا مایل به زرد یا قهوه ای کمرنگ است. رنگ زرد یا سبز نشانه عفونت چرکی است که بوی بدی میدهد. ترشح نرمال شبیه شیر بسته و سفید و بدون بو است.

هر ترشحی ممکن است سبب خارش وولو شود اما تنها کاندیدا و تریکوموناس موجب خارش میشوند.

Leucorrhoea : لکوره بمعنی افزایش مقدار ترشح است که ظاهر و بوی ترشح نرمال بوده و فقط حاوی لاکتوباسیل است. درمان خاصی ندارد.

کاندیدا آلبیکنس : علت اصلی ترشح تحریک آلود در واژن است. عفونت قبل از بلوغ و بعد از یائسگی شایع نبوده. شکایت بیمار از ترشح تحریک کننده و دیس پارونیا است.

واژنیت غیر اختصاصی واژن به واژنیتی گفته شده که احتمالاً بر اثر ترکیب باکتریهای بیهوازی مثل استرپ, باکتروئیدس ساپروفیتیکوس و گاردنرلا واژینالیس بوجود می آید. ترشح فراوان با بوی ماهی بهمراه وجود سلولهای کلیدی از نشانه های واژینیت گاردنرلائی میباشد.

بررسی زمان اوولاسیون

1) سیتولوژی واژن جهت بررسی زمان اوولاسیون .

سلولهای اسکوآموقبل از تخمک گذاری بزرگ با هسته کوچک بوده که نشانه تحریک استروژنی است.

2)اندازه گیری LH: پیک LH تقریباً همیشه دلیل وجود اوولاسیون است. پیک FSH نیز نشانگر می باشد اما مشخص کردن آن مشکلتر است. مکن است یک سیکل بدون اوولاسیون بعد از پیک LH دیده شود.

3)پروژسترون : شروع افزایش در ترشح پروژسترون پلاسما حدود 24 ساعت قبل از اوولاسیون دیده می شود, که از حدود 0/1nmol /L در فاز فولیکولر به بالاتر از 24nmol/L در فاز پیشرفته لوتنال می رسد. دقیق تر از پیک LH می باشد.

(PCT) post coital test :

توانایی اسپرم برای متحرک ماندن در موکوس سرویکس فاز Ovulatory را مشخص می کند. نمونه ای از موکوس سرویکس را حدود 4 ساعت پس از مقاربت بدست آورده و بررسی میکروسکپی کرده که باید حداقل 10 اسپرم فعال در یک میدان میکروسکپی (درشتنمایی بالا ) وجود داشته باشد. اگر اشکال در تحرک اسپرمها بود باید Ab های ضد اسپرم اندازه گیری شوند.

(SIT) sperm invasion test : تست نفوذ اسپرم در مخاط دهانه رحم وقتی انجام شده که PCT بطور مکرر منفی باشد. یک نمونه مایع انزال را گرفته قطره از آن را همراه با قطره ای از موکوس روی لام گرم گذاشته که اسپرمها باید در حال تهاجم فعال به داخل موکوس مشاهده شود.

Cross Hostility test :

اگر Ab ضد اسپرم باشد این تست کمک کرده که تشخیص دهیم Ab ها در موکوس سرویکس هستند یا در پلاسمای مایع منی . مایع منی تازه شوهر و موکوس سرویکس در مرحله قبل از اوولاسیون از زن در مقابل یکدیگر گذاشته شده و آزمایش شده و نیز در مقابل موکوس و مایع منی افراد دیگری که بارور بودنشان مشخص شده هم آزمایش میشود.

سقط عفونی: ارگانیسمهای مسئول عبارتند از: استرپ بیهوازی, کلی فرم, کلستریدیوم ولشای , باکتروئیدس واژیلیس .

لاکتوژن جفتی انسانی (HPL) یا سوماتوتروپین کوریونیک انسانی (HCS)

HPL_ توسط سن سیتیوتروفوبلاست ترشح می شود و از 6 هفتگی به بعد قابل اندازه گیری است.احتمالاًعملش مثل HCGاست ئ برای ادامه حاملگی ضروری است. در سرم مادر 20-10 دقیقه فعال بوده لذا اندازه گیری مرتب أن در رمان زایمان مثل زمان حاملگی یک moninoring ثابتی است.

-در زمان حاملگی افزایش مداومی در مقدار HPL وجود دارد و مقادیر کمتر از 4mg/L بعد از 35 هفتگی بعنوان عامل تشخیص تأخیر رشد جنینی و مشکلات زایمانی و بعد از تولد در نظر گرفته میشود.

-مقادیر کاذب HPL نیز گزارش شده لذا جهت کنترل فونکسیون جفتی باید اندازه گیری HPL و استریول با هم صورت گیرد.

-آزمایش بروش رادیوایمونواسی صورت گرفته که نمونه مجهول و شناخته شده با سرم ایمن شده رقابت کرده و هر چه مقدار HPLدر نمونه مجهول زیادتر باشد , HPL نشاندار کمتری باسرم ایمن باند میشود.
*****لطفابریدتو وبلاگم مطمئنم خوشتون میاد ****** http://mofidtypik.blogfa.com/
دوستان سلام؛من نمیدونم شوهرم حرکت و تعداد اسپرم هاش چطوره؛2 ماهه اقدام داشتم و نشده؛میخام اسپرمش هم از نظر تعداد هم سرعت تقویت بشه؛چی پیشنهاد میکنید؟یا چه قرص ویتامینی واسه تقویتش خوبه؟
***حسبی الله و نعم الوکیل ***
2728
سلام بچه ها من سه سال هست که ازدواج کردم ولی باردار نشدم اوایل ازدواج مراجه کردم به دکترای متعدد ولی متاسفانه هم خودم هم همسرم مشکل داشتیم همسرم حرکت اسپرمش روی 20 بود و من هم تبلی تخمدان داشتم یعنی فولیکولهام به اندازه کافی رشد نمیکردن خیلی دارو وآمپول مصرف کردیم ولی چیزی تغییر نکرد در آخر به مرکز ناباروری یزد مراجعه کردیم نظرشون این بود که عمل آی یو آی انجام بدیم ولی هردومون راضی به این کار نشدیم تا اینکه با این سایت آشنا شدم و الان یک ماه هست که همسرم خرنوب استفاده کرده ولی هنوز آز ندادیم به نظرتون خوردن خرنوب رو ادامه بدیم یانه .بچه ها خواهش میکنم اگر کسی مصرف کرده و نتیجه گرفته من رو راهنمایی کنه
سلام دوستان منم شوهرم کم تحرکی اسپرم داره الان 9 ماه اقدامیم من هنوز تازه فهمیدم از چند روز پیش درمانو شروع کرده خداکنه زود جواب بگیرم. منم شنیدم خرنوب به خیلی ها جواب میده
بی صبرانه منتظر اومدنتم..... نی نی کوجولویه من.....
سلام دوستای عزیزم من 10 ماه اقدام بودم و همسرم ماه پیش از اسپرم داد و فهمیدیم کم تحرکی داره یعنی گرید a باید بالای 50 میبود و مال اون 22 بود . دکتر بهش قرص پنتوکسی فیلین و ویتامینe داد همون ماه اولی که داروهارو مصرف کرد من شکرخدا حامله شدم
بی صبرانه منتظر اومدنتم..... نی نی کوجولویه من.....
خداروشکر عزیزم
عاقبت در یک شب از شبهای دور کودک من پا به دنیا می‌نهد.آنزمان برمن خدای مهربان نام شور انگیز مادر می‌نهد. برام دعاکنید فرشته من بعد از 23 روز زندگی بهشتی شد خیلی دلتنگم یعنی میتونم یه کوچولوی سالم داشته باشم.شکرت خدای مهربون
خرنوب هم مصرف کرد؟؟؟
عاقبت در یک شب از شبهای دور کودک من پا به دنیا می‌نهد.آنزمان برمن خدای مهربان نام شور انگیز مادر می‌نهد. برام دعاکنید فرشته من بعد از 23 روز زندگی بهشتی شد خیلی دلتنگم یعنی میتونم یه کوچولوی سالم داشته باشم.شکرت خدای مهربون
پس دیگه دوباره ازمایش ندادین بعد داروها رفتین اقدام .
2706