2737
2734

سلام از بس این مطلب مهمه زود ب زود تاپیکش میکنم تا تعداد بیشتری ببیننش.

کارشناسی بهداشت عمومی خوندم، یه بار شبکه بهداشت شهرستانمون یه متخصص داخلی رو دعوت کرد تا واسمون از تیروئید بارداری بگه. منم وظیفه خودم میدونم حرفاشو با تعداد زیادی ب اشتراک بذارمش 😘

وقتی عدد TSH از یه حدی بالاتر باشه ینی اینکه ب کم کاری تیروئید مبتلا شدید.

رنج نرمال تیروئید در بارداری با رنج نرمالش در غیر بارداری متفاوته. مثلا اگه شما قبل از بارداری عدد تیروئیدتون 3 باشه کاملا نرمال هست ولی همین عدد در بارداری نیاز به بررسی های بیشتر داره.

خیفیف ترین کم کاری تیروئید در بارداری صددرصد نیاز ب درمان داره اونم توسط متخصص داخلی و یا فوق تخصص غدد. به هیچ وجه به متخصص زنان تون اجازه ندید درباره عدد تیروئیدتون نظر بدن چون حساسیت شون در این باره کافی نیست.

درمان دقیق و به موقع کم کاری تیروئید باعث میشه رو هوش بچه تون هیچ تاثیر بدی گذاشته نشه.

«در صورت عدم درمان در سن مدرسه رفتنشون متوجه میشید ک دیرتر از همکلاسیاشون مطالب رو میگیرن»

و اما چکار کنیم ک از تیروئیدمون خیالمون راحت شه.

خودمو مثال میزنم تا بهتر متوجه شید

مثلا فرض کنید من باردارم

حالت اول اینکه در اولین آزمایش خون حاملگی(٨ هفتگی) عدد TSH واسم ٢/۵ میشه. از نظر متخصصین داخلی در سه ماهه اول «نباید» ٢/۵ و بالاتر باشه. پس من به متخصص داخلی مراجعه میکنم ممکنه باز درخواست تکرار بده یا ممکنه آزمایشات تکمیلی بنویسه مثلا آنتی TPO.

حالت دوم اینکه عدد TSH واسم در میاد 1، درسته که عدد 1 خوبه ولی هیچ تضمینی نیست ک تا آخر حاملگی این عدد بالا نره پس باید در هفت ماهگی همزمان ک قراره آزمایش قند بدم، از دکترم بخوام تیروئیدمم مجدد چک بشه. این خیلی خیلی نکته مهمی هست.

عدد تیروئید در سه ماهه دوم و سوم نباید 3 و بالاتر باشه. همین الان برید عدد TSH تون رو در برگه آزمایش چک کنید

در ضمن در آزمایش خون سه ماهه اول یا آزمایش خون 7 ماهگی از دکترتون بخواید Ferritin یا همون ذخیره آهن تون هم چک بشه. اگه ذخیره آهن حدودا 100 یا 120 باشه محشره، ولی متاسفانه اکثر خانوما ذخیره آهن شون بشدت پایینه مثلا 10 هست یا 20 یا 30.

درمان کم خونی در حاملگی بشدت مهمه ک بازم مربوط ب متخصص داخلی هست.

اگر واستون مفید بود از ته قلب دعام کنید.

3 ثانیه واسه منِ مجرد دعا کنید که یه روز مادرِ یه دختر سالم و زیبا بشم.