2733
2734
روش شیچیدا چه روشی است؟
پروفسور مکوتو شیچیدا[1]
که در آوریل سال 2009 مرحوم شدند، نزدیک به 40 سال در زمینه هوش نوزاد و کودک تحقیق کردند و با استفاده از تعلیمات پیشینیان و آموخته‌های خود توفیق دستیابی به دستاوردهای چشمگیری را یافتند.
«مدارس شیچیدا» بالغ بر 25 سال است در ژاپن مشغول به فعالیت هستند و قریب 80% مدارس ژاپن تحت تأثیر این آموزش‌ها، دانش‌آموزان خود را تعلیم می‌دهند. تاکنون 7 کشور جهان یعنی تایوان، تایلند، مالزی، سنگاپور، اندونزی، استرالیا و آمریکا(نیویورک) حق امتیاز این مدارس را خریداری نموده‌اند.
پروفسور شیچیدا و برخی دیگر از دانشمندان مانند گلن دومان آمریکایی معتقدند که در کودکان زیر 6 سال ، نیمکره راست بر نیمکره چپ برتری و توفق دارد و این فرصتی است استثنایی در راستای شکوفایی و رشد استعداد فرزندانمان.
بنا بر اظهارات پروفسور شیچیدا کودکان ما همگی نابغه متولد می‌شوند و هدف آموزش، آموختن دانش نیست بلکه توسعه تواناییهای یک کودک در سنین کودکی است.وی می گوید
در آینده هدف آموزش این نخواهد بود که افرادی با ذهنهاییمملو از اطلاعات ارائه دهد، بلکه وظیفه سیستم آموزشی این خواهد بود که کودکانی را پرورش دهد که در نهایت قادر به استفاده موثر از تمام مغز خود باشند. هدف تربیت کودکان عبارت خواهد بود از : پرورش بچه هایی با توانایی های بی شمار، خلاقیت زیاد، و توانایی استفاده از تمام مغز

در روش شیچیدا اصول زیر مورد توجه قرار می گیرند:
• همه کودکان نابغه متولد می شوند.
• وجود رشته های محبت والدین- فرزندی .
• تسلط نیمکره راست مغز هر کودک که فرصتی منحصر به فرد برای یادگیری ارائه می دهد.
• تحریک کودکان از طریق همه حواسشان .
وی معتقد است هر چه بیشتر بتوانیم تعادل بین دو نیمکره را افزایش دهیم بیشتر در جهت ارتقاء نبوغ و استعداد فرزندانمان توفیق پیدا کرده‌ایم

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

همان طور که دانشمندان در تحقیقاتشان اذعان داشته‌اند، نیمکره راست غالباً با فعالیت‌های هنری نظیر موسیقی، نقاشی و همینطور با عواطف و احساسات مرتبط است. هر چند که نمی‌توان هیچ فعالیتی را منحصر به نیمکره‌ای کرد لکن همچنان بر این است که غالب امور فوق توسط نیمکره راست انجام شود همان طور که غالب مطالب مرتبط با ریاضی و منطق توسط نیمکره چپ ساماندهی می‌شوند
2731
از آنجا که نیمکره چپ به جهت حفظ منافع خود من جمله قوت و روانی در تکلم به سمت برتری بر نیمکره راست پیش می‌رود و لذا در هنگام توفق، مانع فعالیت آزادانه نیمکرده راست می‌شود، سنین 0 تا 6 سالگی و علی الخصوص قبل از 3 سالگی فرصتی بسیار مناسب است تا بتوانیم قوای نیمکره راست را به حداکثر برسانیم.
البته هدف از آموزش‌های شیچیدا نهایتاً متعادل کردن دو نیمکره می‌باشد لکن این امر هنگامی میسور است که نیمکره راست قبل از نیمکره چپ تقویت گردد

روش شیچیدا
روش شیچیدا روی نیمکره راست مغز تمرکز دارد که این نیمکره قبل از نیمکره چپ رشد می کند و شیچیدا آن را "مغز نابغه"[2]
می نامد. شیچیدا می گوید که کودکان معمولا عادت استفاده از نیمکره راست مغز را بین 4 تا 6 سالگی از دست می دهند. به این دلیل این روش بین 0 تا 3 سالگی بهترین کاربرد را دارد

کودکانی که از مدارس ژاپن و سنگاپور که قدمت بیشتری نسبت به باقی مدارس شیچیدا دارند فارغ التحصیل شده‌اند دارای قابلیت‌های چشمگیری شده‌اند که به اختصار به ذکر چند نمونه بسنده می‌کنم:
• کودکان شش- هفت ساله ای که می‌توانند با چشمان بسته و بدون لمس، مطالب کتب مختلف به هر زبانی را با استفاده از غیب‌بینی بیان نماید.
• کودکان هفت ساله ای که می توانند با چشمان بسته و فقط با لمس کتاب مربوطه، آن را مطالعه کنند.
• کودک 3 ساله‌ای است که حافظ تصویری او 300 کارت است.
• کودک 5/2 ساله‌ای که قادر است نت‌های موسیقی را بسازد و در ظرف کمتر از دو روز به طرز ماهرانه‌ای بنوازد.
• کودکان 3-4 ساله ای که در رشته‌های ورزشی من جمله شنا توانسته‌اند مرتباً رتبه کسب کنند و
• کودکانی 7 ساله‌ای که می‌توانند روزانه بالغ بر 100 کتاب مطالعه کنند.
2738
زینب جون! موفق باشی . واقعا هم ارزش رفتن داره هم ارزش هزینه کردن. بخصوص که خودشون هم جدیدا وسایل کمک آموزشی رو تهیه کردن. بهت توصیه می کنم دوره 63 روزه رو شروع کن تا اگه سوالی داشتی تا کلاسا تموم نشده بپرسی.
هدا جون منم دوست داشتم شرکت کنم ولی این ماه دیر اقدام کردم دوره بعدی از کی شروع میشه لطفا دعوت نامه کلوپ رو بهم بده. مرسی
من نه شوق رفتن به بهشت دارم و نه خوف از جهنم، برای من بهشت آنجاییست که آزادی باشد.
چرا عزیزم من ریاضی رو شروع کردم و گاهی بازی تله پاتی رو باهاش انجام می دم ولی نگران آینده اش هم هستم.
البته فکر نکنم آموزش ما به پای آموزش مدرسه های شیچیدا برسه.
تو کلاس های خ حسینی بشتر آموزش ها برا 2 سال به بالا هست در حالی که فعالیت قسمت راست مغز تا 3 سالگی هست.روشی که خ حسینی ارائه می ده به نظرم ناقصه
شما بچتون چند وقتشه؟چه تمرین هایی رو باهاش انجام میدید؟
2706