2726
عنوان

یه لیست جامع از غذای نینی و نکته ها

| مشاهده متن کامل بحث + 493612 بازدید | 555 پست
نکته ها

نکته مهم برای آب قلم :

خانومهایی که وقت ندارن میتونن قلم یا اسکلت مرغ را حسابی حسابی بزارن بپزه و بعد از سرد شدن بریزن توی قالبهای یخ گود و در فریز منجمد کنن سپس در کیسه فریزر گذاشته و در هر وعده غذا از یک یا دو قطعه از آن استفاده کنن .

چند تا چیز که خوردنشون تا 1 سالگی برای بچه ها خوب نیست
1- عسل 2 - اسفناج 3- مرکبات 4- سفیده تخم مرغ 5- مغز ها (بجز بادام) 6- بادمجان
کیوی، انواع توت، خربزه، آلبالو و گیلاس شکلات بادام زمینی انواع توت ( توت فرنگی توت سفید شاه توت تمشک )‌ نوشابه های گازدار آب میوه های صنعتی چیپس پفک سوسیس و کالباس مصرف شیر گاو تا پایان 9 ماهگی استفاده از شیر پاستوریزه از پایان 9 ماهگی به بعد
به علت ایجاد حساسیت در شیرخوار، توصیه نمیشود.
ضمناً بهتره تخم بلدرچین یا گوشت هایی مانند بوقلمون و شترمرغ هم تا 1سالگی به نی نی داده نشه که خدای نکرده باعث حساسیت بشه.

طاها من هم از وقتی که به غذا کمکی افتاده بود به شدت شکمش سفت بود مثل یبوست آدم بزرگها.
ببین بچه بیچاره من چی کشید.
همه راهها رو امتحان کردم. آخر سر از یک دکتر زب سنتی پرسیدم گفت ترنجبین بهش بده. با روغن زیره یا روغن کرچک شکمش رو در جهت عقربه های ساعت بمال. امروز بعد از نزدیک 1 ماه شکمش درستو نرم کار کرد. ببین من چه ذوقی کردم. تو هم امتحان کن. من همه این چیزها رو بهش دادم اثر نکرد. آب لیمو شیرین، آب آلو ، شربت انجیر و حتی خاکشیرو....
. یک قاشق چایخوری ترنجبین رو تو 60 سی سی آب بجوشون بعد صافش کن. بده نی نی ات بخورد. دکتر اینو به من تجویز کرد.

ماست برای یبوست خیلی بده . پسر من تا حالا بطور جدی یبوست نشده . من همیشه توی سوپش دو سه تا برگه آلو می ریزم هم غذاشو خوشمزه می کنه هم برای یبوست خوبه . پوره برگه زردالو بخصوص توی این فصل که تنوع میوه کمه عالیه سرشار از بیشتر ویتامین هاست برای بچه ها دلچسب و خوشمزه و برای جلوگیری از یبوست هم خوبه . امتحانش ضرر نداره چند تا برگه رو توی آب خیس بدید بعد پوره کنید

دکتر سپند که میگه نی نی ها از 8-9 ماهگی در ط.ل شبانه روز حدود 700 سی سی شیر بخورن کافیشونه.

در شیرخواران 6 تا 12 ماهه که دچار افت یا ایست وزنی هستند چه باید کرد؟

آب جوشیده خنک شده به کودک بدهید و دادن قطره آهن را به میزان 15 قطره فراموش نکنید. ضمن توجه و مراجعه به الگوی تغذیه مناسب سن کودک جزوه تغذیه تکمیلی که در صفحه 24 این جزوه به آن اشاره شده است ، توصیه های زیر را به کار ببرید. انرژی غذای کمکی کودک را با اضافه کردن آرد یا روغن مایع یا جوانه غلات بیشتر کنید و حداقل هر روز علاوه بر شیر مادر، 5 وعده غذای کمکی به او بدهید. به هر وعده غذای کودک صبحانه، نهار، شام کمی روغن مایع یا کره آب شده حدود یک تا 2 قاشق مربا خوری اضافه نمایید. ( قاشق های مربا خوری معمولی که در منازل بکار می رود حدود 5/2 تا 3 سی سی و قاشقهای مرباخوری شربت های آنتی بیوتیک 5 سی سی است. در صورت استفاده از قاشق مرباخوری موجود در منزل 2 قاشق و اگر از قاشق شربت آنتی بیوتیک استفاده می شود یک قاشق مربا خوری کافی است.) از جوانه ماش یا جوانه گندم یا پودر این جوانه ها در سوپ کودک بریزید زیرا علاوه بر اینکه سرشار از ویتامینهای ب و ث هستند به هضم غذا هم کمک می کنند. کمی آرد، شیر و کره را مخلوط کرده و به هم بزنید و گرم کنید ( مثل سس سفید) و به سوپ کودک بیفزایید هم طعم و رنگ جدید به سوپ می دهد و هم انرژی آنرا افزایش می دهد. پودر جوانه گندم ، جو پرک، بلغور گندم را له کنید و با شکر ،‌ شیر و کمی روغن یا کره بپزید و در حجم کم و در دفعات بیشتر به کودک بدهید. در حدود 11 ماهگی می توانید کمی خامه پاستوریزه به سوپ کودک اضافه کنید. اگر کودک صبح ها زرده تخم مرغ پخته شده را نمی خورد آنرا با کمی کره و آب مرغ مخلوط و نرم کنید و به او بدهید و یا به سوپ او اضافه کنید. زرده تخم مرغ را می توانید رنده کرده و یا با پشت قاشق له کنید و داخل سوپ و یا پوره ( هر نوع پوره ای که درست می کنید) بریزید. به تکه های کوچک سیب زمینی که پخته شده و پوست آنرا جدا کرده اید کمی کره بزنید و اجازه بدهید که کودک خودش آنرا برداشته و بخورد. سعی کنید برای تهیه سوپ یا کته از گوشت با استخوان استفاده کنید ، مثل ران مرغ و یا ماهیچه گوسفند تا املاح و چربی بیشتری به بدن کودک برسد. می توانید چند قلم گوسفند یا یک قلم گوساله را جداگانه بپزید، چربی روی آنرا بگیرید و عصاره آنرا برای مدت کوتاه ( در یخچال )‌و برای زمان طولانی تر ( در فریزر) نگهداری کنید و به هر وعده غذای کودک دو قاشق غذاخوری از این عصاره را اضافه نمایید. اگر وزن کودک کم است اضافه کردن حبوبات را به غذای او به تعویق بیاندازید ( بعد از 10 ماهگی) چون حبوبات حجم زیادی دارند بنابراین بعد از 10 ماهگی، حبوبات را خیس کنید، پوست بکنید و از انواع آن آرد درست کنید و هر بار یک قاشق چایخوری آرد حبوبات را با کره به سوپ کودک اضافه کنید. اضافه کردن آب غلیظ شده ران مرغ یا تکه هایی از ران مرغ پخته شده که له شده است، همچنین جوانه گندم، آرد یا پودر بادام خام، کنجد، مغز تخمه آفتابگردان به غذای کودک سبب رشد بهتر او می شود. برای بهتر کردن طعم غذای کودک از آب لیمو ترش تازه، آب نارنج تازه، آب هویج ، سبزیهای خوشبوی ساییده شده استفاده کنید. کته ای که برای کودک درست می کنید به جای پختن برنج در آب، آنرا در آب مرغ یا آب گوشت بپزید. یک یا دو خرما را پوست بکنید، هسته آنرا در آورید و خرما را در کمی آب حل کرده و به عنوان دسر به کودک بدهید . کمی آرد را در روغن تفت دهید آنقدر که کمی زردرنگ شود و حالت خامی خود را از دست بدهد کمی شکر حل شده و چند قطره گلاب به آن اضافه کنید ( مثل حلوا) و آنرا به عنوان دسر برای کودک استفاده کنید. از مخلوط شیر و نشاسته و شکر و چند قطره گلاب، مسقطی ( سفت تر از فرنی) درست کنید و به عنوان غذاهای میان وعده و یا دسر به کودک بدهید. دادن آب میوه به مقدار زیاد و یا شیرینی قبل از غذا، سبب کم شدن اشتهای کودک می شود و رشد او را به خطر می اندازد . بنابراین یا آب میوه و یا خود میوه رسیده و نرم را که با پشت قاشق له کرده اید، دو بار در روز بعد از غذای وسط روز و با حجم کم به کودک بدهید، ویتامین های مورد نیاز کودک به ویژه ویتامین C از راه شیر مادر تامین می شوند. به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماریهای قلبی ، عروقی توصیه می شود که در تمام دوران زندگی به ویژه دوران کودکی و نوجوانی از مقادیر بسیار کم نمک آن هم هنگام طبخ غذا استفاده شود و از افزودن نمک به غذا در سر میز یا سفره جداً خودداری گردد. برای کودکان زیر یکسال که خوب رشد می کنند بهتر است به غذایشان نمک اضافه نکنید ولی برای کودکانی که دچار ایست یا افت وزنی هستند و غذای کاملاً بی نمک خود را نمی خورند هنگام تهیه و طبخ غذا از مقدار بسیار کمی نمک یددار استفاده نمایید. اگر رشد کودک زیر یکسال با افزایش دفعات تغذیه با شیرمادر و پر انرژی کردن غذای کمکی بهتر نشد، شاید لازم باشد شیر مصنوعی را هم بلافاصله بعد از بعضی از وعده های شیر مادر به او بدهید ( با فنجان یا استکان) چون هنوز غذای اصلی کودک زیر یکسال ، شیر است.

بچه ها باورتون میشه!!!

دیروز جاریمو بعد مدت ها دیدم انقدر لاغر شده بود از خواهر شوهرم پرسیدم چطور انقدر لاغر شده، بهم گفت از اپلیکیشن زیره رژیم گرفته، من که از کافه بازار دانلود کردم و شروع کردم لینکشو میزارم شمام شروع کنید تا الان که راضی بودم.

نکته مهم : برنج و ماکارانی یه کم شکم رو سفت می کنه ، بهتره همراش حتما از چیزای ملین مثل آلو یا گلابی استفاده کنی. برای دادن آلو هم میتونین اون رو توی سوپ نی نی خوشگلا بریزین و هم میتونین بعد از شستشو اون رو توی یه کمی آب بزارین بمونه تا حسابی نرم بشه و طعمش بره توی آب و بعدش آبش رو بدین نی نی گلاتون. هم اینکه قیصی رو همراه پوره هاشون میکس کنین و به جوجوهاتون بدین

یه نکته ی دیگه: سس خردل و سیر و ماء الشعیر (بدلیل داستن اسیدهای داخلش) برای نی نی های 1 ساله زیاد خوب نیستش
برای دادن زرده تخم مرغ به بچه ها روش های زیر را امتحان کنید:
• زرده تخم مرغ + شیر مادر: این مخلوط مقوی باب طبع بسیاری از شیرخواران است.
• زرده تخم مرغ + آب لیموی تازه: ویتامین سی موجود در لیمو به جذب آهن زرده تخم مرغ کمک می کند.
• زرده تخم مرغ + ماست: اگرچه کلیسم موجود در ماست مانع جذب آهن می شود ولی به عنوان یک راه حل موقتی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. ماست ماده غذایی باب طبع کودکان است.
• زرده تخم مرغ + گوجه فرنگی رنده شده و پخته: ویتامین سی موجود در گوجه فرنگی به جذب آهن کمک می کند. گوجه فرنگی به نوبه خود سرشار از آنتی اکسیدانها است.
• زرده تخم مرغ + کلم بروکلی پخته + سیب زمینی پخته: هر دو مورد اخیر قبل از تخم مرغ وارد رژیم غذایی کودک شده اند و آشنا بودن طعمشان به خوشمزه و قابل قبول کردن محصول نهایی کمک می کند.
بعد از یکسالگی سفیده هم به زرده اضافه می شود. گروهی از بچه ها با میانجیگری سفیده، با زرده تخم مرغ هم آشتی می کنند. ولی اگر فرزند شما مثل پسر من هنوز هم با تخم مرغ مشکل داشت روش های زیر را هم امتحان کنید.
• تخم مرغ آب پز رنده شده + گوجه فرنگی خام رنده شده: با رد شدن از سد یکسالگی گوجه فرنگی خام هم وارد لیست غذایی کودک شده است. خام آن ویتامین سی بیشتری دارد.
• نیمرو + کره + نان سبوس دار خورد و نرم شده
• املت لوبیا سبز: برای تهیه آن کافیست لوبیا سبز + فلفل سبز دلمه ای + گوجه فرنگی رنده شده + روغن مایع زیتون یا کانولا + پیاز رنده شده + رب گوجه فرنگی را بپزید و سپس تخم مرغ ها را در مرحله آخر اضافه نمایید و اجازه دهید خوب بپزد. غذای کودک شما آماده است. پسر من برای اولین بار بعد از ماه ها این غذای تخم مرغ دار را با میل و رغبت نوش جان کرد!
2728
آشنایی با میوه ها و سبزیها
شاهی : منبع خوب ویتامینها و مواد مغذی است. برای همه کودکان مصرف میشود.
سیب زمینی : پوست بگیرید بجوشتنید یا بپزید. در کودکان بی اشتها سرخ کرده آن در کمی کره یا روغن زیتون اشتهاآور است. پوره آن منبع غنی از کربوهیدرات است.
کدوی تابستانی : بخارپز کنید و برای تهیه یک غذای سریع با تکه های گوجه فرنگی مخلوط کنید.
کاهو : انواع مختلف رنگی دارد. می توانید از برگهای آن به عنوان ظرف تزیینی غذا استفاده کنید. توجه کنید قبل از مصرف حتما برگها را ضدعفونی کنید. کاهو از جمله گیاهانی است که کود انسانی دارد.
قارچ : منبع غنی از پروتئین است. انواع بزرگتر را بپزید و از انواع کوچکتر در سالاد استفاده کنید. محیط رشد آن بسیار تمیز و عاری از آلودگیهای سایر سبزیجات است.
زیتون : اگرچه شور است ولی بسیاری از کودکان آنرا دوست دارند. نوع سبز آن ملایم تر از سیاه آن است. در درمان یبوست کاربرد دارد.
پیاز : به قول قدیمیها آنتی بیوتیک است!! خوش طعم کننده غذا به صورت پخته و خام می باشد. در کودکانی که از التهاب لثه ها آزرده هستند گاز زدن پیاز کمک بزرگی در شکافته شدن لثه ها میکند.
جعفری : غنی از ویتامینها آهن و مواد معدنی است. در مرحله آخر طبخ سوپ حتما آنرا روی غذا بریزید.
زردک : شیرین مزه است. پوست بگیرید با هویج یا سیب زمینی به صورت پوره یا ورقه ورقه همراه با گوشت نوش جان کنید.
نخود فرنگی : انواع ترد و کوچک آنرا استفاده کنید پوره کنید تا به شکل خمیر رقیق به رنگ سبز روشن درآید. برای بچه های کوچک تر حتما پوست آنرا بگیرید.
فلفل : یک چاشنی فوق العاده برای غذاست. البته منظور ما فلفل دلمه ای است. نوع سبز آن سرشار از ویتامین ث است و انواع آن به ویژه انواع زرد و نارنجی آن منابع غنی آنتی اکسیدانتها هستند.
کدوتنبل : همیشه آنرا پوست بگیرید و آب پز یا بخارپز کنید. پوره آن یکی از لذیذترین میان وعده های کوچولوها را تشکیل میدهد.
اسفناج : غنی از املاح است. منبع بزرگ آهن محسوب میشود . ولی به یاد داشته باشید برای قابل جذب شدن آهن آن حتما باید با یک پروتئین حیوانی مثل گوشت یا تخم مرغ پخته شود. به دلیل وجود اگزالات در آن در بچه های زیر یک سال استفاده نکنید.
سیب : برای یک میان وعده سالم و همیشگی مناسب است . به صورت پوره یا همراه با ماست بسیار اشتها برانگیز میشود. میتوانید در بچه های کوچکتر از کمپوت آن یا بخارپز شده آن استفاده کنید . آب سیب از اولین کمک غذاهای کوچولوهاست .
زردآلو : تازه یا خشک شده منبع ویتامین آ است. در بچه های کوچکتر میتوانید از بخارپز شده آن استفاده کنید. به دلیل پرزدار بودن پوست آن آنرا به خوبی بشویید و برای بچه های کوچکتر حتما پوست بگیرید.
موز : میوه بسیار مناسب برای بچه هاست چون به آسانی له میشود. شیرموز از بهترین خوراکیهای بچه هاست. موز سفت و تازه ای را در فریزر بگذارید تا حسابی سرد و یخ زده شود آنرا به کودک خود بدهید با کشیدن آن روی لثه های متورمش قطعا آرام خواهد شد.
آلبالو : بعد از یکسالگی یک خوراکی مناسب و خوشمزه است. بهتر است پخته مصرف شود تا به خوبی پوره گردد.
گیلاس : حتما باید رسیده باشد. آب رنگی آن غذا خوردن را برای کودک جذای میکند.
خرما : سرشار از انرژی و قند سالم است. آنرا پوست بگیرید هسته اش را دربیاورید و له شده آنرا به کودک بدهید.
میوه های خشک : در فصولی از سال که با کمبود میوه های فصلی مواجهید بسیار مناسب خواهند بود. توجه کنید میوه هایی را تهیه کنید که طبق اصول صحیح خشک شده باشند چون درغیر این صورت منابعی از قارچها خواهند بود. آنها را بخیسانید تا نرم شوند.
انجیر : تازه یا خشک شده آن به صورت میان وعده بسیار مناسب است. یکی از بهترین ملینها در کودکان است.

من به ویانا وقتی فرنی میدم بجای شکر کمی سرلاک می ریزم بهتر می خوره

نحوه تغذیه تکمیلی کودک در هفته اول ماه هفتم : شروع غذای کمکی با فرنی آرد برنج است که روز اول از یک قاشق مربا خوری یک بار در روز ( ظهر) شروع شده وکم کم به مقدار ودفعات آن اضافه می شود بطوری که روز دوم به دو قاشق مربا خوری ( یک قاشق ظهر ویک قاشق عصر ) ، روز سوم به سه قاشق مربا خوری ( ظهر وعصر وشب هر بار یک قاشق ) ، روز چهارم به 4قاشق مربا خوری ( صبح ، ظهر، عصر وشب هر بار یک قاشق ) ، روز پنجم به 8قاشق مربا خوری ( صبح ، ظهر ، عصر وشب هر بار 2 قاشق ) وروز ششم وهفتم به 12 قاشق مربا خوری ( صبح ، ظهر ، عصر وشب هر بار سه قاشق ) می رسد . - غذای کمکی در هفته دوم ماه هفتم : درین هفته می توان حریره بادام را رژیم غذایی کودک اضافه نمود . شروع آن نیز مانند فرنی از یک قاشق مربا خوری یک بار در روز است تا روز ششم وهفتم به 12قاشق مربا خوری در روز برسد . فراموش نشود که در این هفته بتدریج که مقدار ودفعات تغذیه با حریره بادام افزایش می یابد مقدار ودفعات تغذیه با فرنی کم می شود بنابراین در هر وعده ویا در تمام دفعات می توان حریره بادام را جایگزین فرنی نمود غذای کمکی در هفته دوم ماه هفتم : درین هفته می توان حریره بادام را رژیم غذایی کودک اضافه نمود . شروع آن نیز مانند فرنی از یک قاشق مربا خوری یک بار در روز است تا روز ششم وهفتم به 12 قاشق مربا خوری در روز برسد . فراموش نشود که در این هفته بتدریج که مقدار ودفعات تغذیه با حریره بادام افزایش می یابد مقدار ودفعات تغذیه با فرنی کم می شود بنابراین در هر وعده ویا در تمام دفعات می توان حریره بادام را جایگزین فرنی نمود . - نحوه تغذیه تکمیلی کودک دردو هفته آخر ماه هفتم : ضمن ادامه تغذیه با شیر مادر قبل هر وعده غذای کمکی ، در این دو هفته شیرخوار با غذای جدیدی آشنا شده وسوپ به رژیم غذایی او اضافه می شود . بدین ترتیب که روز اول ، صبح وعصر وشب هر بار از سه قاشق مربا خوری فرنی یاحریره بادام استفاده می کند و ظهر علاوه برفرنی وحریره بادام ، یک قاشق مربا خوری سوپ هم می خورد . به این ترتیب ، هر روز یک قاشق مربا خوری به سوپ ظهر وشب اضافه ولی از فرنی یاحریره بادام کم می شود تا بر حسب اشتهای کودک مقدار سوپ به 3تا 6 قاشق مربا خوری در هر وعده برسد .

اولین سوپ برنج و هویج و گوشت البته گوشت می تونه گوشت گوسفند یا گوساله یا رغ باشه که ارجحیت با گوشت گوسفنده . می ذارین چند ساعت خوب بپزه بعد میکش می کنین و نی ین شما نوش جان می کنه . هر سه روز یه بارم می تونین یه نوع سبزی اضافه کنین مثل جعفری ،گشنیز ،نخود سبز ،لوبیاسبز ،کدو سبز ،کدو حلوایی ، گوجه فرنگی و... البته سعی ننی همه این ها ر تو یه وعده نریزین و تنوع داشته باشین تو مزه سوپ. ضمنا تو مصرف نخودسبز و لوبیا سبز هم زیاده روی نکنین ممکنه نفخ کنن. یه نکته دیگه اگه نی نی ها یه کم بد غذا بودند می تونین هویج یا کدوحلوایی بیشتر بریزین چون نی نی ها مزه شیرین رو دوست دارند

حتما سیب زمینی رو تا قبل از اینکه سرد بشه به نی نی ها بدید که اثر غذایی ش حفظ بشه
صنم جون من آرد نون تافتون رو از نانوایی میگیرم و اون رو خوب تفت میدم و میریزم توی شیشه و توی کابینت نگهمیدارم و هروقت خواستم راحت ازش استفاده میکنم و لازم نیست هردفعه تفت بدم.

یک متخصص کودکان می گفت شیر خودت رو نریز تو غذای بچه همون شیر گاو رو بریز که وقتی قاطی مواد دیگه بشه حساسیتش خیلی کم می شه

. میتونی میوه هایی رو که میخوای بهش بدی رو با یه کم آب و چند قطره آبلیموی تازه بزاری بپزه و حالت کمپوت پیدا کنه و بزاری سرد بشه و بدی بهش. میتونی اونها رو هم بعد از پخت یا حتی خام رنده یا له کنی و با ماست مخلوط کنی و ماست میوه ای بهش بدی

مان سپند عزیز سلام من از چهار و نیم ماهگی برا دخترم کمکی شروع کردم اول از لعاب برنج فقط ظهرها و از یه قاشق مربا خوری شروع کردم و تا چهار قاشق رسوندم و بعدش هم حریره برنج بدون بادوم تا چهار روز بعد از اون حریره رو با یه دونه بادوم شروع کردم و تا پنج ماهش که تموم شد فقط یه وعده در روز بهش حریره رو می دادم و از اول شش ماهگی سوپ با یه تیکه ران مرغ و یه کم هویچ و برنج و یه قاچ پیاز کوچک درست کردم و تا یک هفته فقط آب روش رو به نی نی دادم و از همون موقع هم صبحانه حریره برنج و بادوم دادم و بعد از یه هفته به صورت رقیق سوپ رو میکس می کردم و به نی نی می دادم البته صبح ها حریره رو حتما" می دادم حدود دو هفته سوپ رقیق به دخترم می دادم و از دیروز یه کم سوپش رو غلیظ تر کردم البته یادم رفت بگم بعد از یه هفته به جای مرغ از ماهیچه گوسفند و به جای هویج از یه قاچ سیب در سوپش استفاده کردم از وقتی سیب به سوپش اضافه می کنم احساس می کنم بیشتر با معدهش سازگاره حالا دیگه کم کم داره شش ماهش تمام می شه آیا از حال می تونم سبزیجات و گوجه به سوپش اضافه کنم و اگه اشتباهی در کارهام هست میشه راهنمایی کنید تا برطرفش کنم . قبلا" ازتون تشکر می کنم .

پری جان من معمولا با آسیاب برقی ام که مارکش تفال هست خرد میکنم و تا حالا مشکلی نداشتم. مقدارشو کم بری که و زیاد هم نزن که له بشه و روغنش دربیاد. ضمنا یه راه خوب و آسون برای پودر کردن یه چیزایی مثه بادوم برای وقتی عجله داری استفاده از صافی فلزی هست. پودر پودر میکنه . بهتر از هر آسیاب برقی عمل میکنه :)))

صنم جان این چیزایی که نوشتی برای نی نی 16 ماهه اصلا مناسب و کافی نیست. سعی کن در برنامه غذاییش مرغ و ماهی و بلدرچین رو هم بگنجانی. اگه غذاهای سفت نمیخوره یه سوپی درست کن که همه چی توش باشه و میکسش کن. ضمنا من هنوز میگو به سپند ندادم چون زمینه حساسیت رو در بیشتر بچه ها بوجود میاره . ماهی هم کمتر از مرغ و گوشت بهش میدم (البته این از تنبلی منه :)) ولی بخارپز کردن ماهی از بقیه روشهای پختش برای نی نی سالم تره. اگه بخوام وعده های روزانه سپندو بطور تقریبی بهت بگم ایناست. البته سپند منم همچین بدغذاست و باید 100 تا غذا و مدل درست کنم و هزار تا کلک و بازی و وسیله جلوش بریزم تا یه دو قاشق بخوره.

صبحانه: کره- خامه-عسل-مربا-پنیرخامه ای-ارده شیره -حلوا ارده - شیرهمراه با 1پیمانه سرلاک-سوخاری یا نانهای حجیم مقوی یا طعم دار

بعد از صبحانه و قبل از ناهار: شربتهای تقویتی و ویتامینها -میوه-آجیل یا تنقلات سالم دیگه مثل انواع برگه ها

ناهار:اکثراً سوپی که شامل مرغ یا گوشت یا بلدرچین و سیب زمینی و ورمیشل و جوپرک و گندم پرک و کرفس و تره فرنگی و شلغم و کدوحلوایی باشه. به همراه ماست . یا غذای خودمون که میکس شده باشه.

بعد از ناهار و قبل از شام: بیسکوییت و شیر یا تنقلات یا هرچی که میلش بکشه. مثل پنیر یا خامه با نون یا سوخاری. یا فرنی یا میان وعده های دیگه - میوه

شام: اکثراً همون غذای ناهار یا یه چیزی مثل پیتزا که روی نان تست درست شده باشه یا انواع کوکوها که به اشکال جالب پخته شده باشه

البته اینایی که برای وعده هاش نوشتم همه شون رو نمیخوره ها. مثلا یه روزایی صبحانه فقط کره و خامه و عسل و سوخاری میخوره یا یه روزایی فقط گیر میده به پنیر و نان.ولی من همه رو میارم سرمیز که ببینه و اگه خواست بهش بدم.

15 ماهشه صبح ها ساعت 10.30 تا11 بیدار میشه که بهش نونوو پنیرو گردو و چای میدم و بعضی روزها حریره بادوم که توش خرما له کردم . بعد از یک ساعت میوه میدم سیب یا هلو یا موز یا شلیل (یک چهارم هر میوه)- ظهر ساعت 2 هم ناهارش که سوپ کمی له شده شامل ماهیچه یا گوشت مرغ و هویج گوجه عدس یا لوبیا چشم بلبلی آسیاب شده جعفری کدو حلوایی برنج یا جو پرک و ورمیشل با کمی کره و چند قطره لیمو ترش تازه و ماست- بعد ظهر ساعت 3 یا 4 می خوابه تا 5.30 بعد بیدار میشه سرلاک یا بیسکوییت با شیر و یا میوه هم می خوره شب هم اکثراً از غذای خودمون یا از ناهار ظهرش بهش میدم . در ضمن به شیر خودم هم خیلی وابسته است و شبا اکثراً 3 تا 4 بار بیدار میشه . ساعت 12.5 تا 1 هم می خوابه -- مامان سپند جان یکی بخاطر خوابش که دیر از خواب بیدار میشه و شبا هم دیر می خوابه نگرانم و کمک می خوام و دیگه اینکه میخواستم ببینم این برنامه غذایی که من دارم خوبه اگه چیزی کم داره لطف می کنی به

چندنمونه غذای مورد استفاده برای صبحانه ی نی نی های بالای 1سال:

1-تخم مرغ پخته که با کره گیاهی و یه کم نعنا خشک و یه ذره پنیر خامه ای یا پنیر پاستوریزه مخلوطش کردی و بصورت پوره یا نرم درآوردی.

2-نون سوخاری و خامه و مربا (میتونی اول سوخاری رو بزنی تو شیرش که یه کم نرم بشه)

3-نون تست با کره و عسل

4-موزلی میکس شده بصورت خالی یا مخلوط با کمی ماست یا شیر

5-شیر پاستوریزه همراه با عسل

6-شیر پاستوریزه که داخلش پودر سرلاک ریخته شده

7-نان حجیم شده ی غلات همراه با پنیر خامه ای

ز رو میتونی دیگه کم کم از مقدار خیییلی کم شروع کنی ولی بهتره فعلا بریزی توی فرنیش. البته بعد از پختن. از قدار یه بند انگشت شروع کن و فعلا هم خام بهش نده. البته ممکنه با دادن موز ، توی پیپیش (ببخشید) یه رشته های سیاه رنگ ببینی که اگه اینطوری شد نترس . چون من اولین دفعه که دیدم داشتم سکته میکردم و فکر کردم کرم هستش(بازم ببخشید) چون یه چیزایی مثل نخ های سیاه بود و وقتی با دکترش درموین گذاشتم بهم گفت که اینا الیاف موز هست که در اثر خوردن قطره آهن به رنگ سیاه درمیاد و بعد از یه مدت هم خوب میشه چون معده و سیستم گوارشش عادت میکنه. اینو گفتم که مثل من وحشت نکنی :)

آب قلم یه کم زوده و بازر برای 8-9 ماهگی . چون سنگینه. اون موقع ها بعداز اینکه خوب عصاره اش دراومد چربی های روش رو بردار و خود عصاره اش رو استفاده کن.

چرا کودک از خوردن امتناع می‌کند و چه باید کرد؟ امتناع کودک از خوردن ممکن است به دلایل زیر باشد: * فعالیت زیاد و در نتیجه خستگی * فعالیت کم و در نتیجه کمتر گرسنه شدن * نخوابیدن * کم بودن فاصله بین تنقلات با غذاهای اصلی * اظهار نظر مبنی بر دوست نداشتن غذا توسط بزرگترها. اما در عین حال این امر ممکن است وسیله ای باشد که کودک می‌خواهد عدم وابستگی و استقلالش را نشان دهد. این خود بخشی از مراحل تکامل اوست. والدین اگر هیجان زده باشند و به کودک فشار بیاورند سبب کندی جریان ترشح معده کودک و مانع از هضم غذای وی می‌شوند. بعلاوه کودک از توجه والدین لذت می‌برد و می‌آموزد که امتناع از خوردن، یکی از راه‌های جلب توجه آنان است. کودک معمولا غذای بخصوصی را برای مدتی دوست دارد و بعد ممکن است به غذای دیگری علاقه نشان دهد. یعنی کودک غذایی را که تا دیروز دوست داشت و می‌خورد، امروز از خوردنش امتناع می‌کند. در این مورد، والدین با تغییراتی از قبیل تغییر در درجه حرارت و یا نوع پخت، یا شکل غذا (به عنوان مثال دادن شیر گرم یا سرد، دادن تخم مرغ آب پز یا نیمرو و... ) و تعریف و تمجید از غذا می‌توانند آن را مورد پسند و دلخواه کودک کنند. اگر کودک باز هم از خوردن امتناع کرد، والدین باید صبور باشند و کودک را به اجبار وادار به خوردن نکنند و پس از تمام شدن غذا، بشقاب او نیز با سایر بشقاب‌ها برداشته شود. بدین ترتیب هم کودک یاد می‌گیرد که زمان صرف غذا نامحدود نیست و هم باعث می‌شود در وعده غذایی بعد، به اندازه کافی گرسنه باشد و غذا بخورد. نتایج مطالعات نیز نشان داده است که دریافت انرژی هر کودک از یک وعده غذایی به وعده دیگر بسیار متفاوت است ولی کل انرژی دریافتی روزانه بطور قابل توجهی ثابت است. بدین معنی که معمولا کودک کمبود کالری و مواد مغذی در یک وعده را، در وعده بعد جبران می‌کند. لذا وظیفه والدین انتخاب و ارائه مواد غذایی مغذی و مناسب است. اگر کودک به خوردن بعضی از غذاها علاقه نشان نمی‌دهد چه باید کرد؟ اگر کودک علاقه کافی برای خوردن بعضی از انواع غذاها را ندارد مادر باید آن غذا را به روش های مختلف درست کند تا همان ماده غذایی با مزه و طعم جدید مورد استفاده کودک قرار گیرد و اگر باز هم از خوردن امتناع کرد می‌توان از جانشین های آن ماده غذایی استفاده نمود. بعضی از مادران شکایت دارند که کودکشان گوشت تکه یا تخم مرغ نمی‌خورد و یا شیر کم می‌خورد و یا شیرینی زیاد طلب می‌کند. در زیر چند پیشنهاد برای راهنمایی این مادران اورده شده است. برای کودکانی که گوشت تکه ای نمی‌خورند: * بهتر است گوشت را به قطعات بسیار کوچک و ریز تقسیم کنید که به خوبی پخته شود مثلا به صورت حلیم گندم درآید. * قطعات بسیار ریز گوشت را مخلوط با حبوبات کاملا بپزید و نرم کنید. همراه با یک قاشق غذا خوری روغن زیتون و یک قاشق مرباخوری آب لیمو ترش یا آب نارنج تازه به کودک بدهید. * گوشت چرخ کرده را به صورت کوفته قلقلی درآورید یا به صورت مخلوط با گوجه فرنگی بجای سس روی ماکارونی بریزید یا کتلت (مخلوط کوشت و سیب زمینی و تخم مرغ) به شکل های کوچک و زیبا تهیه کنید و یا به صورت مخلوط با آب گوجه فرنگی و لوبیا و برنج (لوبیا پلو) بپزید. * از گوشت مرغ یا ماهی استفاده کنید. * اگر کودک هیچیک از انواع گوشت را نمی‌خورد از جانشین های آن استفاده کنید؛ مثل زرده تخم مرغ، سفیده تخم مرغ، عدس، پنیر با بادام یا گردو، لوبیا چیتی پخته شده، بادام زمینی بدون پوست، شیر و ماست. * برنج را در آب گوشت یا مرغی که می‌پزید بریزید و به صورت کته نرم، با انواع سبزی ها یا عدس ، به او بدهید. * کودکانی که اصلا گوشت نمی‌خورند باید از نظر دریافت آهن مورد توجه باشند. برای کودکانی که تخم مرغ سفت شده را نمی‌خورند: * تخم مرغ سفت شده را با کمی‌کره یا شیر نرم کنید. * زرده و سفیده تخم مرغ را بزنید و داخل سوپ بریزید و بگذارید چند جوش بزند. * زرده و سفیده تخم مرغ را با کمی‌شیر (2 قاشق غذاخوری) مخلوط کرده و در روغن بپزید (خاگینه) * سیب زمینی پخته شده و تخم مرغ سفت شده را رنده کنید و به آن کمی‌کره یا روغن زیتون بزنید (تقریبا مثل سالاد الویه ولی بدون سس مایونز) یا به آن ماست و روغن زیتون یا کمی‌شیر اضافه کنید. * تخم مرغ را بزنید و با نصف استکان ماست در ته قابلمه ای که برای او کته درست می‌کنید بریزید (مثل ته چین) * ماکارونی را بپزید، آب کش کنید، یک تخم مرغ را بزنید و با یک استکان شیر مخلوط کنید، کمی‌پنیر در آن رنده کنید و با ماکارونی دم کنید. * تخم مرغ را بزنید و با کمی‌خامه و آب لیمو به سوپ او اضافه کنید و بگذارید بپزد (از مصرف تخم مرغ خام یا نیم پز پرهیز کنید). برای کودکانی که شیر مادر یا هیچ شیر دیگری را نمی‌خورند: * ماست را جانشین شیر کنید و دوغ و ماست را در وعده های غذایی کودک بگنجانید. * در بعضی از غذاها از شیر استفاده کنید. مثلا آرد و کره و شیر را به سوپ اضافه کنید. ماکارونی و شیر و پنیر درست کنید. به کودک شیر برنج و فرنی بدهید. * با شیر و کره و پنیر و کمی‌آرد، سس درست کنید و روی ماکارونی یا روی سبزی های پخته شده بریزید. برای کودکانی که سبزی یا میوه نمی‌خورند: * کودکان ممکن است در این سن یک نوع میوه یا سبزی را نخورند و نوع دیگر را بهتر بپذیرند. هر کدام را که بهتر می‌خورند بیشتر بدهید. اما گهگاه سبزی ها یا میوه هایی را که نمی‌خورند باز امتحان نموده و پیشنهاد کنید. * سبزی هایی مثل کرفس و هویج را بپزید (نه خیلی زیاد که له شود بلکه کمی‌ترد باشد) و بگذارید کودک آن را با دست بردارد و بخورد. * سبزی ها را ریز کرده و در سوپ او بریزید. * کمی‌ماست چکیده بر روی سبزی های پخته بریزید یا سبزی را با نان و پنیر به او بدهید. * اگر میوه نمی‌خورد، آن را رنده کرده یا به تکه های کوچک تقسیم کنید و با کمی‌خامه یا ژله به او بدهید (مثل سالاد میوه)؛ یا در تهیه ژله به جای آب، آب میوه بریزید؛ یا ژله درست کنید و تکه های بسیار کوچک میوه را به ژله اضافه نمائید (فراموش نکنید میوه و سبزی ها را قبل از مصرف خوب شسته و ضد عفونی نمائید). برای کودکانی که شیرینی زیاد می‌خورند: * چون عادت به خوردن مواد شیرین از کودکی ایجاد می‌شود، لذا برای پیشگیری از ایجاد این عادت باید: * خرید شیرینی و درست کردن غذاهای شیرین را کاهش دهید. * در غذاهای شیرینی که استفاده می‌کنید، شکر کمتری استفاده نمائید. * مواد شیرین مثل بستنی و شکلات را به عنوان جایزه به کودک ندهید بلکه مقدار کمی‌از آن را جزو برنامه غذاییش بگذارید. از عکس برگردان یا برچسب های رنگی بعنوان جایزه استفاده کنید. * مراقب دندان های کودک نیز باشید و بعد از مصرف مواد شیرین حتما دندان های او را مسواک بزنید.

سارا جان بهتره اون پوستشو هم بکنی چون یه کم سنگینه و ممکنه معده اش رو اذیت کنه. بادوماتو بنداز توی آب جوش و بزار یه کم بمون. اون وقت راحت میتونی پوستش رو بکنی. حتی اگه عجله داشته باشی میتونی بعد از چنددقیقه با چاقوی اره ای پوستش رو بکنی. رنده اش رو هم میتونی استفاده کنی ولی چون نینیت تازه غذاخور شده و هنوز دندونم نداره نمی تونه بجوه و شاید اذیت کنه دلش رو. بریا غذادادن هم اصلا عجله نکن و به آرومی مواد غذایی جدید رو اضافه کن. از فرنی شروع کن به بعد از 10 روز حریره اش کن و یه روز حریره و یه روز فرنی بده. فرنی اش رو با طعم های مختلف (موز و سیب) درست کن. بعد کم کم سوپ ساده رو شروع کن و ... توی صفحات اول و همچنین توی وبلاگ میتونی دستور تهیه اش رو پیدا کنی.

بعد از پختن فرنی میوه رو اضافه کن. البته بهتره فعلا همون ساده رو بدی و بعد از 1-2 ماه اینا رو بهش اضافه کنی. بعله عزیزم. درمورد غذاها هم بهتره فعلا با همون فرنی و حریره و سوپ شروع کنی و بعد از 1-2 ماه چیزای دیگه بدی. مواد داخل سوپت رو هم با فاصله ی 1 هفته ای به سوپ اضافه کن

فرانک جون هندونه و آناناس رو میتونی توی 10 ماهگی بدی. البته شاید هندونه حساسیت بده . ولی درمورد سپند که هیچ حساسیتی نشون نداد و خیییلی هم دوست داشتش. ولی دکترش گفته بود. البته اینم بگم که هندونه یه کم شکم رو سفت میکنه . درمورد سفت بودن غذاها هم اگه نی نی گلت دندون داره و میتونی بجوه که میتونی به سفتی غذاهای خودمون باشه ولی بهتره یه ذره شل تر باشه. مثلا برنجش کته باشه بجای اینکه حالت آبکش رده و خشک باشه. اگرم درحال دندون درآوردنه و لثه های اذیت میشه بهتره غذاهاش رو یه ذره شل تر درست کنی تا لثه هاش آروم بگیره و اذیت نشه موقع غذاخوردن.

فرانک جون هندونه شل میکنه. آلو. گلابی. برگه های قیصی. انجیر هم عاااااااالی هستن. همین جوری بده بخوره. هم خاصیت داره و هم مشکلش رو برطرف میکنه. برگه های قیصی مال شرکت ((خشکپاک)) خیلی خوب و باکیفیت هستش. بگیر و با آب خوب بشورش و بده دستش .

ارد برنج می تونی برنجو خودت اسیاب کنی البته بعد از شستن و خشک کردن

برنج حساسیتش کمتر از مواد دیگه هست .

باران جون سیب یا آب سیب رو میتونی از 6-7 ماهگی بدی به نینی گلت. روغن زیتونو هم از حدود708 ماهگی میتونی به غذاهاش آضافه کنی. البته از مقدار کم استفاده کن که مشکلی پیش نیاد. آخه روغن زیتون شکم رو شل میکنه . میدونی که :)

صنم عزیز من اولین غذای پسرم رو با لعاب برنج شروع کردم یکی دو قاشق برنج رو گذاشتم یکی دو ساعت پخت جوری که لعاب پس داد بعد روز اول یه قاشق بهش دادم و هر روز یه قاشق اضافه کردم بعد سه روز هم فرنی رو با یه قاشق شروع کردم

برنامه غذائی پیشنهادی دکتر دختر من یک کم متفاوت از برنامه ائ که فاطمه جون نوشت:

بعد از شش ماهگی شروع کردم
هفته اول: صبحها با یک قاشق فرنی شروع کردم و کم کم زیاد کنم تا آخر هفته به حدی برسه که بچه بعدش شیر نخواهد

هفته دوم:صبحها همون فرنی عصرها حریره بادام از یک قاشق شروع بشه ( به همون شیوه فرنی )

هفته سوم: صبحها فرنی عصرها حریره و ظهرها سوپ که به همون شیوه داده بشه

برای سوپ هر سه روز یک بار ماده جدید اضافه بشه (همون مواد پشت کارت رشد ولی فعلا سیب زمینی اضافه نکنیم ) گوشت و مرغ مصرفی کم چرب باشه

درمود لوبیا هم اگه خواستی بدی حتما اون رو 1 شب خیس کن و آبش رو چندین بار درطول این مدت عوض کن تا نفخش ازبین بره و معده ی نینیت رو اذیت نکنه.
بهتره غذاهای نی نی ها رو تازه به تازه درست کرد و حداکثر دیگه 24 ساعت اونها رو نگهداری کرد تا مواد مغذی شون از بین نره وخدای نکرده معده هاشون رو اذیت نکنه. ضمنا غذاهایی که شیر توشون هست رو حتما برای 1 بار مصرف درست کن و اضافیش رو دیگه به نی نی گلت نده
برای بهراد جون هم میتونی از آب قلم استفاده کنی. البته بهتره بعد از پختن ؛ اون چربی روش رو برداری و عصاره اصلی اش رو بدی به پسر گلت. برای صبحانه میتونی فرنی اش رو با آب میوه مخلوط کنی یا از برگه زرد آلو یا آلو استفاده کنی که یه کم طعم ملس پیدا کنه. همچنین میتونی انواع پوره ها رو بعنوان صبحانه بهش بدی. ضمنا چندتا دستور تهیه کرم هم توی صفحات قبل گذاشتم که میتونی از اونها هم استفاده کنی.
فیروزه جون میتونی گلابی و موز و هندونه و شلیل و خیلی چیزای دیگه بدی. فقط خربزه و کیوی و مرکبات رو نمیشه تا 1 سالگی داد. برای هنا جون نوشتم چه چیزای دیگه میتونه برای صبحانه بده. اونا رو امتحان کن. درمورد آب نمیدونم والا چی بگم. من خودم عادت دارم هم بین غذا و هم بعد از غذا اب بخورم . سپند هم همین جوریه

درمورد شل شدن حریره هم میتونی چندتا کار انجام بدی. یا آبش رو موقع پختن بیشتر بریز. یا اینکه بعداز پختن اگه با شیر خودت مخلوطش میکنه مقدار بیشتری شیر بریز داخلش. همچنین میتونی با آبمیوه (سیب ی گلابی) هم مخلوطش کن و طعم دار بشه

باران جون آلو و قیصی برای کارکردن شکم نی نی ها معجزه میکنه. من که هروقت سپند شکمش کار نمی کنه بهش میدم. البته اینم بگم که من تقریبا هرروز بهش قیصی یا آلو یا انجیر خشک یا گلابی میدم تا مشکلی براش پیش نیاد. میدونی که ... وقتی شکمشون خوب کارکنه اشتهاشونم بهتر میشه و دل دردا و بی تابی هاشون هم کم میشه
نینا جون برنج یه کم شکم رو سفت می کنه ها. بهتره همراش حتما از چیزای ملین مثل آلو یا گلابی استفاده کنی. برای دادن آلو هم میتونین اون رو توی سوپ نی نی خوشگلا بریزین و هم میتونین بعد از شستشو اون رو توی یه کمی آب بزارین بمونه تا حسابی نرم بشه و طعمش بره توی آب و بعدش آبش رو بدین نی نی گلاتون. هم اینکه قیصی رو همراه پوره هاشون میکس کنین و به جوجوهاتون بدین . باران جون امیدوارم کمکت کرده باشه این راهها

صنم جون الان دیگه آب هویج مشکلی نداره و میتونی به نی نی گلت بدی. از حدود 2ماه بعد از غذا خور شدن نی نی ها زمان پخت سبزیجات نصف میشه و دیگه مشکلی برای معده ی نی نی ها بوجود نمیاره. اون مقدار زمان پخت برای اوایل غذاخور شدن نی نی ها توصیه میشه. فکر نکنم مشکلی داشته باشه اگه طعم هویج و تخم مرغو دوست داره. من یه روز سوپش رو با مرغ درست میکنم و روز دیگه با گوشت. با دکترش که چک کردم گفت مشکلی نداره. آخه درروز مقدار زیادی که نمیخورن. ضمنا من اون اوایل وقتی سوپش می پختش همه رو میکس میکردم ولی الان دیگه فقط گوشت یا مرغش رو بعد از پخت میکس مینم و بقیه رو با پشت قاشق یه کم له میکنم که عادت به جویدن و قورت دادن هم پیدا کنه.
فریبا جان به احتمال زیاد بعد از اینکه برنجتو آرد کردی نزاشتی که کاملا خشک بشه. من بعد از آرد کردن برنج؛ یکی دو روز میزارم توی هوای آشپزخونه و یه توری میندازم روی ظرفش و چندبار در روز هم میزنمش تا کاما خشک بشه و بعدش مبریزم توی یه ظرف دربسته و میزارم توی کابینت. اینجوری دیگه اصلا کپک نمیزنه

جان طبق گفته ی دکتر سپند؛ تا یکسالگی میگو و کنجد مجاز نیستش . چون میگو از مواردیه که حساسیت زاست ولی از یکسالگی به بعد کم کم میشه اینها رو به غذاشون اضافه کنیم. کنجد برای حافظه خیلی خوبه و میشه به صورتهای مختلف اون رو به غذاهای نی نی ها اضافه کرد. بصورت ارده با شیره ی خرما یا نگور؛ بصورت کنجد شور بوداده بصورت میان وعده؛ بصورت کنجد بوداده ی شیرین برای صبحانه و ...

سیما جون تا 1 سالگی در هفته 3 عدد تخم مرغ برای نی نی ها لازمه. حالا روزی 1 نصفه تخم مرغ یا یک روز درمیان 1 تخم مرغ کامل. البته فقط زرده ی تخم مرغ.میزان آب دادن هم بستگی به غذاهایی داره که نی نی ها مصرف میکنن. البته کلا با غذاخور شدن نی نی ها باید آب به مقدار فراوون به اونها داده بشه که مشکلات دفع پیدا نکنن. برای مصرف گوشت هم روزانه به اندازه یکی دوتکه اندازه ی خورشتی داده بشه خوبه. البته بازم همه ی اینها به اشتهای نی نی ها بستگی داره و نباید مجبور به خوردنشون کنیم. درمورد غذاهای 1 سالگی به بعد هم این دفعه که سپند رو برای چکاب بردم حتما از دکترش سوال می کنم :)

مریم جان هیچ وقت برای غذادادن به نینیت به زور متوسل نشو. چون باعث میشه بیشتر لج کنه و اصلا لب به غذا نزنه. باید ذائقه اش رو پیدا کنی. مثلا من بعضی وقتا که سپند راضی به غذا خوردن نمیشه با یه چیایی مخلوط میکنم غذاش رو و اونم با اشتها میخوره. شاید باورت نشه ولی وقتی دیدم سوپ همیشگی و مورد علاقه اش رو هیچ جوری نمیخوره با خیلی چیزا مخلوط کردم تا ببینم کدوشون رو دوست داره و در کمال تعجب دیدم وقتی با بیسکوییت مادر مخلوطش کردم با اشتها خوردش !!!! شما هم باید ببینی چطوری دوست داره. یا اینکه شاید جای خاصی دوست داشته باشه غذاشو بخوره. مثلا توی اتاقش یا توی آشپزخونه. سپند تازگیا زیاد تمایل نداره روی صندلیش بشینه ولی وقتی میزارمش روی کابینت و چند تا کاسه بشقاب میزارم جلوش و مشغول اونها میشه راحت میخوره . ضمنا سپند هم اکثرا غذاهای آبکی و نرم مثل سوپ و حلیم و فرنی میخوره و من زیاد اصاری به خوردن غذاهای جامد ندارم. البته چیزای سفت مثل میوه و هویج و بیسکوییت هم بهش میدم تا با آونها هم آشنا بشه ولی غذای اصلیش رو همون حالت نرم بهش میدم. اگه دکترش گفته مشکلی نداره ناراحت نباش عزیزم. سپند منم وزن موقع تولدش 3300 بودش و ماه پیش بخاطر دندوناش حدود 1 کیلو وزن کم کرد و به 8 کیلو رسید ولی دکترش میگه همه چیش طبیعیه و جای نگرانی نیست.
سعی کن توی برنج یا غذاهاش بجای آب از آب قلم یا آب مرغ یا گوشت استفده کنی . کره و خامه و مواد شیرین هم خوبه.
ضمنا برای یبوستش میتونی از آلو و برگه های قیصی و انجیر استفاده کنی که بریزی توی آب و بزاری خنک بشه و غلیظ و آبش رو بدی (البته کم) یا اینکه تو سوپاش کدوحلوایی بریزی .

کرن فلکس یا هانی اسمک یا موزلی رو خالی با ماست با عسل با شیر بهش بده. اینا رو توی آسیاب برقی پودرش کن و قاطی ماست بهش بده.

-سیب زمینی سرخ کرده با سس یا ماست هایی که طعم دارش کردی بده.

-سیب زمینی پخته رو روش کره و نعنا خشک بزن.

-سیب زمینی پخته رو توشو خالی خالی کن و با تخم مرغ پخته و همون مواد داخلش و سس مایونز و کره مخلوط کن و پرش کن و یه کم روش پنیر پیتزا بریز و چند ثانیه تو فر یا oven یا مایکروفر بزار و آب شدش بده.

-میتونی برای سس روش هم گوجه فرنگی رو پوره کنی و با یه کم روغن زیتون مخلوط کنی.

-تخم مرغو با مایونز مخلوط کن و تو قالب بریز یا با ماسوره مدل دارش کن و تو بشقاب چشم ابرو بکش باهاش.

-هویج رو بعد از پخت یا خام قالبای مدل دار بزن و با کرفس و نخودفرنگی تو بشقاب مدل دارش کن.

درمورد تغییر طعم میان وعده هاش میتونی با ماست یا انواع میوه ها اون ها رو تغییر طعم بدی. یا با مرباهای خونگی. سپند از مربای توت فرنگی خیلی خوشش میاد . چون خود توت فرنگی هاش هم مشخصه و ذوق میکنه. موزلی هم برای بچه ها اکثراً خوشاینده.

پنیر به تنهایی هم تا اونجایی که همه از قدیم شنیدیم میگن خوردن زیادش آدمو خنگ میکنه :))) ولی جدای از این حرفها بهتره اون رو با گردو مصرف کنیم که تعادلش در بدن و اثرات دراز مدتش برروی مغز درست برقرار بشه که خدای نکرده مشکلی بوجود نیاره. میتونی پنیر رو با گردوی آسیاب شده مخلوط کنی و یه کم هم سبزی معطر بهش بزنی و اینو بدی به نینی گلت که هم خاصیت داشته باشه و هم مشکلی پیش نیاره.
11ماه:
مثلا توی وعده ی صبحانه اش از اینا استفاده کن:

آبمیوه طبیعی - خامه - نون سوخاری یا نون تست - مربا (ترجیحا توت فرنگی یا آلبالو) فقط مواظب باش که تو گلوش نپره و بعد از رویت مربا و علاقمندشدن اون لهش کن- شیر - موزلی آسیاب شده - پرک ذرت - فرنی تخم مرغی - موز له شده با شیر یا ماست- ارده -شیره خرما- شیره انگور.

من برا نی نیم از لعاب برنج شروع کردم یه قاشق مرباخوری برنج که از نوع خوب باشه ( برنجهای خودمون نه خارجی ) توی ظرف بریز و دو لیوان آب روش بریز زیرش رو کم کن سرهم روش بزار تا دو ساعت بزار قوام بیاد بعد آب روش رو بده نی نی گلت بخوره البته ازروزی یه قاشق مربا خوری شروع کن آبش هم یه کم از شیر غلیظ تر باشه البته به مرور غلیظ ترش کن تا به حد فرنی برسه هر چی بیشتر بزاری غلیظ تر می شه واسه گرفتن آبش هم می تونی از صافیهای خیلی ریز استفاده کنی .
موفق باشی

مفتاح جون لعاب برنج رو بیشتر از 5 الی 6 روز نده چون تقویتی نداره فقط برا عادت کردن معده بچس بعدش میتونی از فرنی رقیق شروع کنی .

نسیم جان موزلی رو میتونی از فروشگاههای شهروند تهیه کنی. یه ترکیبی از غلات فرآوری شده و کنجد و قطعات میوه خشک و کشمش و مغزهاست و میشه خالی یا با شیر و یا با ماست مصرفش کرد. بعنوان یه مکمل خییلی خوب در صبحانه یا میان وعده ها هم میتونی مصرفش کنی. طعم های مختلف داره و برای ذائقه های مختلف مناسب هست. حدود قیمتش هم بین 3000 تا 6000 تومنه.

اولیش بدون شیرینی اضافی هست و ما برای خودمون مصرفش میکنیم و شامل سیب و انگور و غلات هست و دومیش شامل کنجد و غلات و تکه های سیب و دانه های کدوحلوایی و پرک های ذرت هست و خیلی خوشمزه است و من برای سپند از همین نوع میگیرم. موزلی شکلاتی و میوه ای هم هست.

اگه منظورت استفاده از جوانه ها بصورت تازه هستش که نمیشه بیشتر از 2-3 روز اونها رو در یخچال نگهداری کرد و بعدش دیگه تازگی و خاصیتشو رو از دست میده . ولی اگه منظورت پودر جوانه هاست که میتونی اونها رو بعد از کاملا خشک شدن در یه ظرف دربسته و توی کابینت نگهداری کنی و نیازی به یخچال یا فریزر نیست. من برای سپند از مخلوط جوانه ی ماش و عدس توی غذاهاش استفاده میکنم و اون رو برای مدت یکی دوماه هم به همون روشی که گفتم نگهداریش میکنم.
صنم جون آره عزیزم. بعد از اینکه جوانه ها آماده شدن میریزم توی یه ظرف و توی هوای آشپزخونه میزارم تا خشک بشن. بستگی به دمای محیطی داره که توش گذاشتی. بین 1 تا 3 روز بمونه خشک میشه. میتونی روش یه پارچه توری بندازی که گرد و خاک نشینه توش
مامان حنانه جون کرم کاسترد یه نوع میان وعده است که بصورت پودر هستش و بعد ا زپختن مثل حالت فرنی میشه. چون توش از آرد ذرت استفاده شده قوام پیدا میکنه و خوشمزه هم هستش. البته من خودم هنوز برای سپند امتحانش نکردم و میخوام از دکترش بپرسم و بعد براش درست کنم. میتونی از شیره خرما یا ارده شیره یا خامه یا مربا برای صبحانه استفاده کنی. یه کمی خامه بزن به بیسکوییت و بده دستش تا گاز بزنه (البته مراقبش باش) . از آب میوه تازه استفاده کن. از میوه های خرد شده بصورت تازه یا همراه با ماست یا قطعه قطعه شده استفاده کن. بیسکوییت یا نون رو توی آب جوشیده و ارده شیره له کن و بده به گل دخترت ببین خوشش میاد .

پیمانه برنجو خوب بشورین و بزارین صبح تا بعد از ظهر داخل آب خوب خیس بخوره. اگه برنجتون تازه باشه که 3-4 ساعت خیس خوردن کافیه. بعدش از آب درش بیارین و بریزین توی یه سینی و بزارین یه کم آبش بره ولی هنوز نم داشته باشه. میتونین کف سینی رو دستمال آشپزخونه پهن کنین تا آب اضافی رو بهتر بگیره. اول شب دیگه میتونین برنجتون رو از سینی دربیارین و با آسیاب برقی خوب آردش کنین. داشتن نم برنج برای تهیه ی آرد برنج خوب و نرم لازمه و نباید بزارین برنجتون خشک بشه. بعد از اینکه خوب آردش کردین بریزین توی یه ظرف و بزارین توی هوای آشپزخونه تا یکی دوروز بمونه و حسابی نمش برطرف بشه و بعد از اون توی یه ظرف دربسته و حتما بیرون از یخچال نگهداری کنین. اگه بعداز آرد کردن بریزین تو ظرف بعد از یکی دوروز کپک میزنه ولی اگه بزارین کاملا خشک بشه دیگه اصلا کپک نمیزنه. احتیاجی به نگهداری در یخچال هم نیست و به مدت طولانی میتونین اینطوری نگهداری کنین. البته بهتره تازه به تازه آرد برنج تهیه کنین . به همین دلیل بود که گفتم مقدار 1 پیمانه برنج کافیه. ضمنا میتونین توی اون مدت که میخواین آرد برنجتون خشک بشه روی ظرفش یه آبکش یا توری بزارین که گرد و خاک روش نشینه.

راستی " تی ژل" هم که یه ژل آلمانیه و مخصوص دندون نی نی هاست رو میتونی قبل از غذا به لثه هاش بزنی. البته اگه دیدی لثه هاش متورم شده و میخواد دندون دربیاره و داره اذیتش میکنه. این ژل بیحس میکنه لثه شو و دردشو کم میکنه که راحت تر غذاشو بخوره. برای سپند که خوب بود. البته از دکترش پرسیده بودم ها.

می‌تونی براش سرلاک بدی البته قبل از سفر باید بهش بدی تا عادت کنه - جای که می‌ری اگر آشپزخانه داشته باشه که می‌تونی خودت براش بپزی و اگه هتل می‌خوای بری:
1- برنج با کمی ماست له کن بده بخوره
2- یا آب گوشت و با برنج له کن بده بهش
3- سیب زمینی آب پز- هویچ آب پز می‌تونی با خودت برداری تو راه بدی بخوره
4-ماست و نان هم می‌تونی له کنی بهش بدی
5- آب خورشت با نون بهش بدی
6-ماست میوه‌ای هم خوبه
7-اگه یبوست نداره موز هم خوبه
8-ماکارونی ریز(یا رشته فرنگی)+ جعفری(خشک شده)+شیرپاستوره (کوچک قابل حمل) اگه امکان آشپزخونه هست سوب بپز
9- سوپ بیرون اصلا بهش نده به خاطر فلفل و ادویه جات

سارا جان احتمالا بادومات خیس بودن که خمیر شده. البته میتونی اون رو هم بعد از آسیاب کردن بزاری خشک بشه و بعدش پودرش کنی دوباره. والا نمیدونم درمود یبوست دار بودن بادوم. برای سپند که اینجوری نبودش. درمورد آب میوه میتونی از آب سیب؛ هویج؛ گلابی ؛ هلو؛ زردآلو و هندونه استفاده کنی. البته هندونه یه کم شکم رو شل میکنه. فقط هرکدوم رو خواستی بدیس حتما از مقدار خییلی کم (1 قاشق مرباخوری) شروع کن و ببین که حساسیت براش ایجاد نکنه و کم کم زیادش کنی. مقدارش هم بستیگ به تقاضای نینیت داره. کلا با غذاخور شدن نی نی ها باید مایعات از همه نوع بهشون داد تا مشکل کم آبی و ادرار پیدا نکنن. درمورد اضافه کردن پیاز هم مشکلی نداره. میتونی توی هرکدوم از سوپ ها یا غذاهاش بریزی. فقط یادت باشه که پیاز یه کم نفخ داره. ولی بهتره تا 1 سالگی زردچوبه و ادویه نزنی. بجاش میتونی از تره فرنگی استفاده کنی که بوی خیلی خوبی به غذا میده و کلی هم خاصیت داره.

خامه: حدیث جان اگه نی نی به مواد لبنی و شیر حساسیت نشون نداده باشه میشه دیگه از حدود 10 ماهگی داد. البته بازم با مقدار کم باید شروع کرد که مشکلی پیش نیاد برای نی نی
چند راهکار اختراعی من که برای سپند جواب داده بود:

1-تو یه بطری نوشابه خانواده خالی یه مقدار عدس بریز و درشو ببند و بده دستش. انقدر جالب توجهشون جلب مشه که نگو. اون موقع غذاشو بده . البته چون این ترفند هم مثل بقیه کارا زود لو میره باید با عدس و لپه و لوبیاقرمز و نخود و چیزای دیگه تعویضش کنی. بطری هاش رو هم تغییر بده که تنوع داشته باشه. خب حداقل چندروزی سرگرم میشن.

2- از سی دی ها یا موزیک ها یا برنامه های مورد علاقه اش استفاده کن.

3-بزارش کنار سینک ظرفشویی و آبو باز کن و بزار پاهاشو بزنه تو آب و آب بازی و کثافتکاری کنه و مشغول که شد غذاشو بده. (البته این روش یه ذره کثیف کاری داره. به من بد و بیراه ندی ها. این یه راهکار نهاییه که معمولا جواب میده . البته اینم مثل روشهای دیگه نه به مدت زیاد)

4- یه کاسه یا قابلمه بده دستش و توش یه ذره نون یا هزچیز خوردنی واقعی دیگه خورد کن و یه قاشق بده دستش و بزار کارشو بکنه و هم بزنه و خوش بگذرونه و شما هم غذاشو بده.

5- براش شمع روشن کن و آهنگ تولد با هر آهنگی دوستداره بخون و باهم فوتش کنین. البته مجبوری هی روشن کنی و فوت کنی ولی خب اگه اینطوری غذاش بخوره می ارزه نصف قوطی کبریتم تموم بشه!

6-ببرش توی بالکن و اونجا تو هوای آزاد بهش غذا بده.البته مراقب باش سرما نخوره. من اینکارو تابستون میکردم!

**نکته: هرکدوم از این روش ها رو چندروز امتحان کن. چون به احتمال زیاد دفعه اول جواب نمیده ولی با تکرار امکان پذیرشش زیاده. همشون رو باهم امتحان نکنی ها. لو میره :)

1-قارچ معمولا چون میتونه زمینه حساسیت رو ایجاد یا تشدید کنه بهتره قبل از 1سالگی ندی.

2-ژله و کلا مواد کارخونه ای چون مواد نگهدارنده و اسید همراشون هست بهتره تا قبل از 1سالگی ندی.

3-اینکه میوه رو میخوره ککه عالیه. مواد و ویتامین هایی که توی پوست میوه جات هست توی آبمیوه نیست. پس خیلی عالیه که ماست های میوه ای رو میخوره. میتونی آب چندتا میوره رو مخلوط کنی و برای شیرین شدنش هم از عسل طبیعی (بعداز 1سالگی)استفاده کنی. یا پوره ی میوه جات بدی که خییییلی بهتره. مثلا کیوی و گلابی رو رنده ریز کنی و همراه با آبپرتقال بدی.

4-گلابی و آلو وکدو خیییلی خاصیت داره و این اشتباهو نکن که بهش ندی! کی گفته شکمش کار کنه بده؟ اتفاقا اینطوری اشتهاش بیشتر میشه. میتونی همراهش از ماست یا عدس یا موز یا پلو توی غذاها و میان وعده هاش استفاده کنی که شکم رو سفت میکنه. حتما اون مواد اولی رو هم بهش بده چون خیییلی خاصیت داره.

5-تا اونجایی که من شنیدم و درمورد سپندم اینطور بوده که کره شل میکنه. میتونی از مغزها که خودت آسیابشون کردی استفاده کنی. اونا رو آسیاب کن و توی ماست یا غذاها یا فرنی اش بریز. میان وعده های خوب و مقوی و چاق کننده ای توی این تاپیک هست. حتما امتحانشون کن.

دیگه بیشتر از 24 ساعت نگه ندار. حداقل تا 14-15 ماهگی . من تازگیا برای غذای سپند تا 48 ساعت نگه میدارم. فکر کنم شما قلم گاو یا گوساله استفاده میکنی که خیلی بزرگه و بیشتراز یه وعده است. چون قلم گوسفند خیلی کوچولوئه. پیشنهاد من اینه که یه قلم گوسفند با گوشت کناره هاش بخری و با مواد دیگه بزاری. ضمنا مرغ و گوشت رو باهم نده. یه روز با مرغ درست کن . یه روز با گوشت که تنوع بشه.
همچنین بهت بگم قلم یا گوشت گوساله یا گاو سرد هست و ممکنه معده ی نی نی اذیت بشه و نفخ کنه و سردیش کنه ولی گوسفند گرمه. اینطوری که قلم همراه گوشت بخری دیگه لازم نیست جداگانه آب قلم استفاده کنی. میتونی هم 4-5 تا قلم بدون گوشت بخری و بریزی تو زودپز و با یه کم آب و یه دونه پیاز و هویج بزای آروم آروم شب تا صبح بمونه تا حسابی بپزه و فقط یه عصاره ی کم ازش بمونه. بعدش مغز قلم هارو هم دربیاری و مخلوطش کنی و بزای یه کم سردبشه و چربی روش رو بگیری (حتما بگیر) و این آب قلمو توی سوپا و غذاهاش بریزی یا تو طرفای کوچیک فریز کنی. البته به مدت کوتاه.

سفیده و کیوی هم میگن از 1سالگی به بعد آروم آروم و به مقدار کم وارد غذا بشه.

از 1سالگی اگه میتونی میکس شیرها رو بده. مثلا شیرپاستوریزه (نه باز) کم چرب (نه پرچرب) رو با شیرخشک و سرلاک مخلوط کن. من که خودم همیشه از این میکسای ترکیبی استفاده میکنم.
میتونی از 1 سالگی دیگه کم کم عسل طبیعی هم بزنی توش. آدرس فروشگاههای عسل لاویج رو توی چندصفحخ قبل نوشتم. عسلای خوبی داره. یه کم گرونه ولی می ارزه و از این عسلای کارخونه ای خیییلی بهتره. بازم سوالی بود بپرس :)

باران جان واقعا این همه دردسر داشتی؟ آلوی برغان مارک "مانی" یا مارکهای دیگه بگیر. از همین آلوهای خورشتی. چون این بسته بندی ها تمیز هستن و شن و ماسه لاش نیست ! فقط یه کم با آب بشورش و همون طوری چندتاش رو بریز تو سوپ یا غذای نی نی ات و وقتی یه کم گذشت برو از تو قابله دربیار و هسته اش رو راحت با قاشق دربیار. چون بافت لطیفی داره زود له میشه و راحت با قاشق هسته اش درمیاد. بعد دوباره بریز تو غذاش و بعداز پختن میکسش کن. به همین راحتی!

برای کمک به وزنگیری نی نی میتونین از بادوم هم توی غذاهاش استفاده کنین. هم خاصیت داره و هم برای این مورد عالیه. لازم هم نیست بزارین خیس بخوره . از این بادوم های خام پوست کاغذی که پوستشون با دست شکسته میشه بگیرین و چندتاش رو همون موقع که میخواین غذای نی نی رو بپزین با رنده ریز یا صافی توری فلزی چای رنده کنین و بریزین تو غذاش و بزاین تو غذا بپزه. فقط حتما بادوم خام باشه.

ایرن جان از حدود 8 ماهگی به بعد میتونی موز بدی. فقط اگه اوایل توی پی پی نینیت یه رشته های سیاه رنگ (شبیه کرم) دیدی نترس. اینا همون الیاف موز هست که با آهنی که نی نی مصرف میکنه ترکیب میشه و بصورت رشته های سیاه رنگ دفع میشه که کم کم برطرف میشه.

این آبی که میگی واقعا آب معدنی است یا آب آشامیدنی تصفیه شده. چون خیلیا همه ی آبهایی که توی بطری میفروشن رو میگن آب معدنی ولی همشون آب معدنی نیست.
فقط آب مارک "دماوند" واقعا آب معدنی است و بقیه آبهای موجود همون آب آشامیدنی هست که چندین بار دیگه تصفیه شده . البته شاید مارک های دیگه هم آب معدنی داشته باشه ولی درمورد مارک "دماوند" مطمئنم که معدنیه.
ضمنا ‌آب مارک "نستله" هم آب سبک و خوبیه. املاحشم مناسبه.
ولی درهرصورت هیچ آبی برای نی نی ها مخصوصا زیر یکسال بهتر از آب جوشیده نیست.

به طور کلی تا پیش از پایان یک سالگی مصرف مواد زیر برای کودک توصیه نمی شود:

عسل غیر پاستوریزه، شیر پاستوریزه، پنیر، سفیده تخم مرغ، شکلات، میگو، بادام زمینی، فلفل و ادویه جات، ترشی ها، نمک، نوشابه های گازدار، آب میوه های صنعتی، از میوه ها خربزه، کیوی، انواع توت (توت سفید، توت فرنگی، شاه توت، تمشک)، آلبالو، گیلاس، از حبوبات لپه و نخود، از گروه سبزی ها اسفناج و کلم.

فرنی با طمع موز می تونه یه صبحانه یا عصرونه خوشمزه یه نی نی باشه

فرنی ر با روش معمول درست می کنین منتها من دیگه توش شیر نریختم به جاش یه تیکه موز رو له کردم و بافرنی قاطی کردم و دادم به امیررضا اونم خوشش اومد این برا مامانایی که دوست ندارند تو فرنی شک هم بریزند خوبه البته می تونین شیر هم بریزین

یه پیشنهاد دیگه می توین شیر خودتون رو بدوشین و یه موز رو له کنین توش و به عنوان یه میان وعده شیرموز به نی نی ها بدین

خوردن تخم مرغ برای بچه ها از ضروریاته. البته باید کامل پخته به و حالت شل و عسلی نداشته باشه. از سن 7ماهگی در هفته باید 3تا زرده تخم مرغ بخورن. حالا میشه روزی یه نصف زرده تخم مرغ بخورن یا یه روز درمیون یه زرده کامل بخورن. اگرم مثل پسر من همین جوری نمی خوردن میتونین این کارا رو بکنین :

- تخم مرغ رو بعد از پختن رنده کنین یا له کنین و موقع خوردن سوپشون باهاش مخلوط کنین

- تخم مرغ رو بعد از پختن با 1 یا 2 قاشق ماست شیرین کم چرب مخلوط کنین

- تخم مرغ پخته رو با یه کمی آب جوشیده و یه خرمای پوست گرفته و له شده مخلوط کنین

-تخم مرغ پخته رو با پوره کدو حلوایی مخلوط کنی

طرز تهیه آرد برنج خانگی
برنج رو به اندازه ای که نیاز دارین آرد بشه با آب خالی بذارین کاملا خیس بخوره. اگه یه شبانه روز خیس بخوره خیلی بهتره. بعد آبشو بگیرین و روی یه پارچه خیلی تمیز و توی یه جای گرم کاملا پهنش کنین تا حسابی خشک خشک بشه معمولا دو سه روزی طول می کشه تا کاملا خشک بشه. بعد به راحتی توی مولینکس (منظورم یک دو سه هستش) و یا هر میکسر دیگه ای که دارین پودر می شه. یعد اونو توی ظرف کاملا تمیز دربسته و توی یخچال نگهداری کنین که فاسد نشه.
نکته: برنج خام و خیس نخورده خیلی به سختی آرد می شه و لعاب خوبی هم نمی ده.

شلغم چون نمک داره واسه زیر 1 سال خوب نیست من نمی گم دکترها معتقدن.
اولا من قلمه رو که پختم چون شاغلم و وقت ندارم که تازه به تازه بخرم و بپزم یه عالمه با هم می خرم می زارم خوب پخته بشه ...بعد از این قالبهای یخ که به صوت مستطیل دراز هستند خردیدم (اونهایی که گودن نه اونهایی که برای انداختن توی شیشه های نوشابه استفاده می شه) و از آب قلمه می ریزم توی اون قالبها و می زارم توی فرییزر بعد که خوب یخ زد جداشون می کنم و توی پاکت فریزر می زارم...... بعد هر بار خواستم غذا براش درست کنم 1 دونه یا 2 تاش رو می ندازم تو غذاش.

دوم......
حریره بادوم رو با مغز پسته امتحان کنین خیلی خوشمزه است..... یعنی در واقع می شه حریره پسته

سوم.....
به جای شکر توی غذای نی نی های زیر 1 سال خرما و بالای یک سال عسل بریزین.....

چهارم....
به هیچ عنوان از روغن های معمولی برای غذاشون استفاده نکنید روغن زیتون، روغن انگور و روغن های محلی ....بهترین گزینه ها هستن و البته کره.....
پنجم......
حتما چند قطره آبلیمو رو به غذاهاشون اضافه کنید چون به جذب آهن کمک زیادی میکنه....
ششم.....
جوانه ها رو فراموش نکنید من به صورت بسته بندی می خرم حتما به تاریخ روی جعبه نگاه کنید تازه باشه چون فقط ده روز تاریخ مصرف دارن.
هفتم.....
ماست و خرما و شیر و خرما و فراموش نکنید...........و البته خرما و ارده.... مواظب باشید ارده و خرما چون چسبندگی زیادی دارن لقمه های خیلی خیلی کوچیک برای نی نی ها بگیرین و یا با شیر گرم مخلوط کنید تا کمی نرم بشه.....
هشتم......
اگه خواستین برای نی نی ها ماکارونی درست کنید می تونید از رشته سوپ (ورمیشل) استفاده کنید چون هم خیلی ظریفه و هم کوچیکه ........... پنیر پیتزا و سس سفید هم می تونید روی ماکارنی بریزین (البته از 1 سال به بالا)
نهم.......
می تونید مغزها رو با هم آسیاب کنید و از اونها به عنوان ادویه غذای نی نی استفاده کنید
دهم..........
کلم بروکلی رو یادتون نره می تونین سیب زمینی رو به صورت گرد گرد ببرید و با یکمی آب بزارید تو ماهیتابه و بزارید بپزه بعد روش کلم بروکلی ها رو بریزید و البته کره و یکمی جعفری هوم اینم خیلی خوشمزه است

هانیه جون پدیا شور یه مکمل خوب و عالی غذایی هست که برای نی نی های 1 سال به بالا استفاده میشه . مثل شیزخشک حالت پودری داره و با جوشیده سرد مخلوط میشه و مثل شربت خنک به نی نی ها داده میشه که نیازهای بدنشون رو تامین میکنه. ضمنا میتونی توی غذا ها و میان وعده هاش هم بریزی. متاسفانه چندوقتیه نایاب شده و شرکت وارد کننده اش هم فعلا وارد نکرده.

یه کیسه از چلوار یا کیسه های برنج درست کنید سرش رو لب دوزی کنید یه نخ مجکم ازش رد کنید یه مشت برنج برزید و داخل خورشت ، سوپ و آبگوشتتون بذارید تا همراه آن پخته بشه بعد از یک الی دو ساعت یک برنج کاملا نرم و خوشمزه که مقدار زیادی از املاح حبوبات و گوشت و مرغ رو بخودش گرفته دارید نوش جون همه نی نی ها

اط 10 ماهگی به بعد می تونی ماهی بدی اون هم ماهی های سبک مثل قزل الا یه کم از فیله اش رو بریز توی سوپش. البته خیلی دقت کن تیغ نداشته باشه
ماهی قزل آلا
پوست و استخوان ماهی رو جدا کنید.یه سیب زمینی کوچیک رو پوست بکنین و قطعه قطعه کنید.سبزی شامل برگ کاهو برگ تربچه جعفری و شوید رو بشورین و به همراه سیب زمینی بزارین 20دقیقه بپزهبعد ماهی رو اضافه کنید بعد از پختن همه رو میکس کنید بصورت پوره دربیارین و بهش کره بزنین.میتونین همه مواد رو بجای پختن بخارپز کنید که خیلی بهتره
البته قبل از طبخ بهتر که فیله ماهی قزل آلا رو توی روغن زیتون و پیاز رنده شده و کمییی نمک به مدت 2ساعت یا بیشتر بخوابونین که خیلی خوشمزه تر میشه نوش جون نی نی نازت

مامانهایی که نی نی هم سن و سال دختر من دارید میشه بگین صبحونه بهشون جی میدید؟‌ من دارم همش حریره بادوم و فرنی میدم اما میخوام بهش تنوع بدم لطفا راهنمایی کنید:
آنوش عزیزم من به صورت تنوعی سعی میکنم هرروز یه چیز بهش بدم .مثلاً: موزلی - بیسکویت مادر یک دونه با آب گرم نرم می کنم - سرلاکی که خودم درست کنم - آب سیب رقیق شده - خرما نرم شده توی آب گرم با خامه - زرده تخم مرغ با کره نرم بشه ( البته در هفته دو بار )-

آردبرنج رو در ست می کنم (کم ) بیسکویت مادر 2-3 یکم نرم می کنم بهش اضافه می کنم چند برش موز با یکم خامه بهش اضافه می کنم .
منم حریره بادوم درست میکنم البته توش پودر پسته هم میریزم و زرده پخته هم توش رنده میکنم .بعدش پنیر کیبی رو میزنم تو پودر پسته یا گردو میدم بهش.نی نی من ده ماه و نیمشه
دخمل من هم الان ده ماهشه. یه روز تخم مرغ میدم. یه روز پنیر خامه ای. سرلاک و بلدیم هم میدم. بلدین گندم و بیسکوییت خیلی خیلی خوشمزه است! با شیر پاستوریزه می خوره.

سرلاک هم گندم و خرما بهش میدم.
2706