2733
2734
عنوان

ترنجبین برای نوزاد یکماهه

4003 بازدید | 13 پست

سلام خانوما کسی بوده به نوزادش ترنجبین داده باشه؟ دخترم یکماهشه یبوست گرفته ۶ روزه شکمش کار نکرده مدام زور میزنه؟ شنیدم ترنجبین خوبه چقدر باید بدم؟؟

من واسه زردی بهش میدادم

حدودا دو تا ق چایخوری تو روز

❤🧡💛💚💙💜 کتاب معجزه شکر گزاری روحتما بخونید و بهش عمل کنید ومنتظر یه تغییر مثبت و بزرگ تو زندگیتون باشید❤🧡💛💚💙💜

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

عزیزم ترنجبین که اشکالی نداره بهش بده بخوره

خیلی کم

در حد دو سه قاشق چای خوری

زبان هر انسان، آیینه‌ی درون اوست!  آنچه در لابلای حرکات زبان او، به نمایش گذاشته می‌شود؛  میزانِ عقلانیّت، شعور، سلامت و تقوایِ درونی هر انسان است.      استاد_شجاعی
2728

ما ب خواهرزاده هام از ده روزگی ب بعد روزی ی قاشق با اب جوش و ی کوچولو نبات دم میکردیم از صافی رد میکردیم میدادیم هم اشتهاشونو باز میکرد هم نفخ و دلدرد اینا نمیگرفتن و زردی اینا شونم برطرف میکرد وایی انقدم با اشتها میخوردن ک 

ولی در کل نسخه ای که من خودم انجام میدم برا دخترم اینه که هر زمان احساس کنم اذیته برای دفع‌ش

انگشت دستم رو آغشته به روغن زیتون میکنم تو نافش رو در جهت عقربه های ساعت ماساژ میدم

سریع کار میکنه

زبان هر انسان، آیینه‌ی درون اوست!  آنچه در لابلای حرکات زبان او، به نمایش گذاشته می‌شود؛  میزانِ عقلانیّت، شعور، سلامت و تقوایِ درونی هر انسان است.      استاد_شجاعی

آره عزی م من بهش دادم من یه قاشق مربا خوری سرخالی تو یک سوم لیوان آب جوش حل میکردم صاف میکردم و آبش رو میدانم یه کوچولو نبات هم مینداختم

اگه شیر خودتو میخوره تا یه هفته هم دسشویی نکنه عادیه ولی اگه زور میزنه و اذیت میشه ترنجبین بهش بده

2738
ولی در کل نسخه ای که من خودم انجام میدم برا دخترم اینه که هر زمان احساس کنم اذیته برای دفع‌ش انگشت ...

اینکار کردم روزی ۳ بار انجام میدم انگار نه انگار دیگه نمیدونم چیکار کنم

آره عزی م من بهش دادم من یه قاشق مربا خوری سرخالی تو یک سوم لیوان آب جوش حل میکردم صاف میکردم و آبش ...

هم شیر خودمو میخوره هم شیرخشک.شیر خودم ی شبه خیلی کم شد سیرش نمیکرد برای همین مجبور شدم شیر خشک بدم فکر کنم بخاطر همون شیرخشکم هست که شکمش کار نمیکنه

اینکار کردم روزی ۳ بار انجام میدم انگار نه انگار دیگه نمیدونم چیکار کنم

🔔یبوست ، مادر بیماری ها:

✅دفع مطلوب چگونه دفعی است؟

⬅️دفعی است که به آسانی و بدون هر گونه درد و ناراحتی انجام شود و پس از آن، شخص، احساس سبکی، راحتی و خالی بودن روده ها را تجربه کند. پس از حصول این دو شرط، نوبت شرط سوم و چهارم است؛ به این معنا که قوام مدفوع نیز نه زیاد سفت باشد و نه زیاد شل؛ و به لحاظ وزنی نیز تقریبا معادل غذای مصرف شده باشد. بنابراین تعریف نهایی قابل قبول برای این که بپذیریم کسی یبوست ندارد این است که حداقل روزی یک بار، آنهم به آسانی، دفع مدفوعی با قوام و حجم متناسب داشته باشد.

📛چرا یبوست اینقدر خطرناک است؟

مدفوع یکی از از فضولات بدن است که اگر بماند و متعفن شود برای همه اعضای بدن خطرناک خواهد بود و حتی مغز که در فاصله دورتری قرار گرفته است از بخارات و بوی آن آسیب خواهد دید و همچنین عدم دفع به موقع مدفوع، باعث پخش فضولات در اعضای دیگر مثل پوست و... خواهد شد.

⁉️علل ایجاد یبوست؟

🔻مصرف زیاد غذاهای خشک مثل برنج

🔻مصرف زیاد غذاهای دیر هضم مثل ماکارونی و فست فودها

🔻بی تحرکی و کم تحرکی

🔻بعضی داروهای شیمیایی؛ برخی داروهای ضد تشنج و ضد اسپاسم نیز می‌توانند سبب یبوست شوند.

🔻خودداری از دفع به موقع مدفوع

🔻مصرف طولانی مدت داروهای ضد یبوست که سبب تنبلی روده میشود

🔻برخی بیماری های زمینه‌ای می‌توانند سبب ایجاد یبوست شود مثل ضعف اعضای رئیسه.

✳️ تدابیر درمانی:

لطفا به یبوست بچه ها توجه کنید که می تواند عامل تب، تشنج، ضعف مغز و.... شود.

💠تدابیر غذایی:

🔸 استفاده از غذاهای آبکی مثل نخوداب، اسفیدباج و سوپ های دیگر

🔸 استفاده از آلوی شیرین داخل سوپ ها

🔸خاکشیر: صبح ناشتا یک قاشق مرباخوری خاکشیر را داخل ۱ استکان آبجوش بریزید و نلعبکی بالای آن بگذارید چند دقیقه دم بکشد بعد کمی شیرین کرده میل کنید.

🔸 استفاده از شکر سرخ به شکل های مختلف در نوشیدنی ها و غذاها

🔸 انجیر خیسانده در گلاب و مصرف ناشتای آن

🔸 شیره توت

🔰 تدابیر دارویی:

🔹گلقند: نیم ساعت قبل از ناهار یک قاشق مصرف شود اگر بچه ای خود گلقند را نمی‌تواند بخورد یک قاشق مرباخوری یا غذاخوری در یک استکان آب حل کنید و صاف کنید و آب یا عصاره آن را قبل از ناهار بدهید.

اگر موثر واقع نشد همراه وعده شام و صبحانه هم بدهید.

گل قند علاوه بر تقویت گوارش سبب تقویت مغز و کبد هم میشود.

🔹فلوس: ۶ تا ۱۰ عدد پر داخل فلوس را در نصف استکان آب جوش حل کنید تا سیاهی های فلوس به آب ریخته شود سپس صاف کنید تا چوب های فلوس جدا شوند و یک قاشق مرباخوری روغن بادام شیرین به آن اضافه کنید نیم ساعت قبل از غذا به بچه بدهید.

فلوس دیر اثر است و معمولاً ۱۲ ساعت تا ۲۴ ساعت بعد از مصرف اثر می گذارد

🔹ترنجبین: یک قاشق غذاخوری ترنجبین را در یک استکان آب جوش حل کنید و چند دقیقه بعد صاف کنید و قبل از غذا به کودک بدهید

🔹 روغن بادام شیرین و روغن زیتون هم ملین هستند.

✔️ دقت کنید هیچ یک از داروهای گیاهی را طولانی مدت مصرف نکنید چون بدن به آن عادت می کند و دیگر اثر گذار نخواهد بود پس تدابیر داروی یبوست را به تناوب انجام دهید مثلاً هر ۲۰ روز تغییر دهید یا در هفته هرکدام را یکبار انجام دهید.

🔹 جوشانده تخم بارهنگ در عرق رازیانه یا انیسون؛ یک قاشق غذاخوری تخم بارهنگ را در یک لیوان عرق رازیانه یا انیسون به مدت ۵ دقیقه با شعله کم بجوشانید در نهایت کمی شیرین کرده و یک ساعت قبل از وعده غذایی به او بدهید

🔹 در یبوست خیلی شدید می‌توان ترنجبین و فلوس و روغن بادام شیرین را با هم مخلوط کرد و به کودک داد.

♻️تدابیر دارویی غیر خوراکی:

✅ ماساژ شکم با روغن مصطکی یا مخلوط روغن مصطکی و سقز قبل از غذا مخصوصاً قبل از صبحانه.

ماساژ شکم برای تقویت گوارش و رفع تنبلی آن: دستمان را به روغن چرب کرده و از پایین استخوان جناغ سینه یعنی روی معده ماساژ را شروع کرده و به پایین شکم ادامه می دهیم از جهت بالا به پایین ۴۰ مرتبه، برای اثربخشی بهتر می‌توان چهل بار دیگر حرکت دورانی اطراف ناف در خلاف جهت عقربه های ساعت و ۴۰ بار دیگر در جهت عقربه های ساعت انجام داد.

✅تنقیه.

طریقه انجام تنقیه:

یک سرنگ بردارید و سوزنش را دور بیندازید.

روغن مورد نظر را در اندازه مورد نیاز در یک ظرف بریزید(مثلا ظرف ۶۰ سی سی مخصوص روغن که خالی هست) سپس بچه را درحالت درازکش بگذارید و پاهای بچه را کمی بالا دهید و با سرنگ روغن را پشت سرهم پر کرده و داخل مقعد بریزید.

تنقیه به منظور یبوست، روغن زیتون ولرم شده هست و حداقل هربار ۱۵ سی سی تنقیه کنید.

🔔 اگر یبوست فرزندتان خفیف باشد فقط تدابیر غذایی را رعایت کنید، کافی است و در کنار تدابیر غذایی ماساژ شکم را هم برای تقویت گوارش انجام دهید.

اگر یبوست با رعایت تدابیر غذایی و ماساژ بهتر نشد سراغ تدابیر دارویی بروید.

سلام 

علاوه بر موارد بالا 👆

کدو حلوایی پخته با روغن زیتون و شکر سرخ 

هویج‌پخته ، سیب پخته ... 

همگی امتحان شده هست برای رفع یبوست مزمن