2733
2734

سلام من کارشناس بهداشت هستم و این حرفایی ک میخوام بزنم مو ب مو حرف متخصصین اطفال هست

مغز نوزاد در حال رشد هست به هیچ وجه سرشو با پارچه نبندید. ولی کلاه میتونید استفاده کنید.

تو ماشین حتما و صددرصد صندلی مخصوص نوزاد یا کودک رو داشته باشید ب هیچ عنوان داخل ماشین اونا رو تو بغل تون نگیرید

حتما تب سنج تو خونه داشته باشید

قطره آد یا مولتی و آهن ترجیح مون ایرانی هست چون متناسب با نیاز بچه های ایرانی ساخته شده، حالا اگه آهن ایرانیش تو دلتون نیست میتونید سیدرال بدید ب شرطی که میزان آهن داخلش مساوی باشه با آهن ایرانی.

تماشای تلویزیون و گوشی برای کودکان زیر دو سال ممنوع و قدغن هست(البته ویدئو کال رو میتونیم نادیده بگیریم تو شرایط قرنطینه)

روروک ممنوع هست.

غذای کمکی رو بذارید پایان 6 ماه، حتی 1 روز هم زودتر شروع نکنید مگر اینکه متخصص بهتون اجازه بده

تحت هیچ شرایطی بچه هاتونو ب غذاهای میکس شده عادت ندید تا عمل جویدن در اونها ب خوبی تقویت بشه

شیر شبانه(شیر دادن موقع خواب) پس از در آوردن اولین دندان باید قطع کنید چون دندوناشو پوسیده میکنه و شما به اشتباه فکر می‌کنید تقصیر قطره آهنش هست. مادرا اکثرا این قسمت بدجور جبهه میگیرن پس میتونید تو اینستا سرچ کنید شیرشبانه تا خودتون متوجه بشید. قطره آهن باعث پوسیدگی نمیشه، فقط ممکنه موقتا دندونای بچتونو خاکستری کنه.

ادامه اش رو کامنت میذارم... بخونید لطفا

3 ثانیه واسه منِ مجرد دعا کنید که یه روز مادرِ یه دختر سالم و زیبا بشم. 

سعی کنید فقط شیر مادر بدید. شیر مادر ریسک سرطان سینه رو در مادر پایین میاره، شیر مادر هزاران فایده واسه بچه داره. کاش میتونسم از همه فوایدش نام ببرم ولی از حوصلتون خارج هست.

در هیچ شرایطی از شیشه پستونک استفاده نکنید، بچه ای ک شیشه پستونک استفاده کنه کم کم سینه مادر رو نخواهد گرفت، پس جای شیشه پستونک از سرنگ، قاشق یا فنجان استفاده کنید

بالای یکسال شیر اولویت نیست پس فقط 3 تا 5 بار ب بچه تون شیر بدید اگه بالای یکسال روزی 10 بار ب بچه شیر بدید بچه قطعا غذاهای اصلیشو کمتر بخوره و ممکنه سوءتغذیه بشه.

یک تا دو سالگی عادات غذایی کودک شکل میگیره پس تا میتونید سعی کنید تمام انواع خوراکی ها رو بهش بدید همینطور تمام انواع سبزی ها رو

هرچی رژیم غذاییش متنوع تر، بهتر. اگه خواستید بالای یکسال عسل شروع کنید عسل پاستوریزه بدید، بالای دو سال لازم نیست پاستوریزه باشه

تخم مرغ بهترین و کامل ترین غذا هست ازش غافل نشید همینطور از مغز قلم گاو یا گوسفند.

بالای یکسال با مشورت متخصص بهش شربت زینک بدید. واسه اشتها و رشد قدی و سیستم ایمنی شون مفیده

زیر دو سال نمک ممنوع هست شکر ممنوع هست اگرم مجبور بودید نمک و شکر استفاده کنید خیلی میزانش کم باشه. تا میتونید بچه هاتونو مشغول خاک بازی و آب بازی و اینا کنید چون واسه تکاملش حرف اولو میزنه.

توروخدا زوری ب بچه هاتون غذا ندید، التماس تون میکنم. غذا خوردن یه عمل لذت بخش هست اونو با اصرارهاتون واسه بچه هاتون کوفتش نکنید😉

از همون بچگی اجازه ندید بچه هاتون چاق بشن. چون چاقی در کودکی زمینه ساز بیماریهای بزرگسالی هست.

و آخرین نکته، بچه هاتونو از همون کوچکی عادت بدید ب زود خابیدن، تا زمانی ک تو سن رشد هستن ب نفعشونه ساعت 10 شب خواب باشن تا نهایت رشد قدی واسشون اتفاق بیفته. چون باید اون تایم خواب باشن تا هورمون رشد تو بدنشون عملکرد موثرتری داشته باشه.

این مطالبو واسه همه مادرایی ک میشناسید بفرستید

التماس دعای خیر

این مطلبی ک میخوام بنویسم ممکنه خودتون بهتر از من بلدش باشید

درباره دندون های شماره 6 میخوام حرف بزنم

این دندونا در سن 6 سالگی ظاهر میشن و اولین دندونای دائمی بچه تون محسوب میشن.  « « دائمی »»

ینی هیچ جایگزینی ندارن

پس خیلی باید مراقبش می بود

یکی از راه های مراقبت اساسی از این دندونا فیشورسیلانت هست.

فیشورسیلانت اینجوری هست ک دندونپزشک میاد شیارهای دندان های آسیابی دائمی رو با مواد خاصی پر میکنه و اینجوری عمر دندونای دائمی بچه تون خیلی زیاد میشه.

چون باقیماندن ذرات ریز غذا در این شیارها ب مرور باعث پوسیدگی دندان میشه

پس ب محضی ک دوندونای آسیابی شون در اومدن فوری واسه فیشورسیلانت اقدام کنید.

شرط فیشورسیلانت اینه ک دندون سالمِ سالم باشه. بخاطر همینه ک میگم بلافاصله پس از رویش اقدام ب فیشورسیلانت کنید

نکته، فیشورسیلانت رو با وارنیش اشتباه نگیرید، دو تا چیز متفاوتن

میتونید در گوگل دربارش سرچ کنید

واسه دوستاتون بفرستینش اگه بچه های تو این سن دارن.

ببین منم به همین مشکل خورده بودم.😢

خانمای اینجا بهم دکترساینا رو معرفی کردن و منم از یکی از دکتراش ویزیت آنلاین گرفتم از خونه. و خیلی راضی بودم و مسالمم حل شد😍

بیا اینم لینکش

ایشالا که مشکل توهم حل بشه😘

2731