2733
2734

سلام به خانومای عزیز نی نی سایتی🤗🍓

این هفته میخواییم درمورد راه های جلوگیری از بارداری صحبت کنیم مطالب رو به صورت بخش بخش میزارم برای تایپ مباحث وقت گذاشتم لطفا اول مطالبی که گذاشتم رو بخونید و بعد در همین رابطه اگر سوالی داشتید بپرسید ، همفکری کنید و با بقیه ی کاربرا تبادل نظر کنید.

سوالاتون فقط در زمینه ی پیشگیری از بارداری باشه ، غیر از اون جواب نمیدم تا قاطی نشه 🙏🏻🍂

به دو صورت انجام میشه

۱.عقیم سازی در مردان و زنان

۲.به کمک دارو که شامل 

.آیودی lud

.ال دی

.لاینسترنول یا قرص شیردهی 

.لوونوررژسترول یا قرص اورژانسی 

.آمپول های یک ماهه و سه ماهه

.کاندوم های زنانه و مردانه

.اسپرم کش ها

دوباره میاد روزی که از ته دل بخندی😉🌸💓          

🍂عقیم سازی زنان یا همون بستن لوله های رحم🍂

این روش یک عمل ساده و کم خطر هست که طی بیهوشی عمومی یا بیحسی بسته به نظر پزشک و بیمار دربیمارستان انجام میشه

در این روش قسمتی از لوله رحم رو برش میدن و برمیدارن یا ازطریق مسدود کردن لوله بانخ راه رسیدن اسپرم به تخمک بسته میشه و میتونه به صورت دائم با تاثیر نداشتن بر روی کیفیت روابط جنسی از بارداری با اطمینان خاطر جلوگیری کنه.

🔹️شرایط انجام این عمل داشتن :: سن بالای ۳۵ سال با داشتن حداقل سه بچه که قصد بارداری نداشته باشن

🔹️زمان انجام عمل :: اطمینان از باردار نبودن در دوهفته ی اول سیکل

بعد از زایمان طبیعی

هنگام سزارین

‼️ احتمال بازگشت بارداری در این روش خیلی پایینه مگر انجام آی وی اف که هزینه بره 

کسایی هم که با وجود انجام بستن لوله باز هم باردار میشن ، دراثر خطای پزشک و درست بسته نشدن لوله دچار بارداری میشن‼️

🍂عقیم سازی مردان یا وازکتومی🍂

این هم یک عمل سبک و از طریق بیحسی موضعی انجام میشه که با یک برش کوچیک روی کیسه ی بیضه و راه خروج اسپرم رو مسدود میکنن

متاسفانه این عمل سریعا باعث عقیم سازی نمیشه و حدود ۳ ماه یا ۲۰ بار انزال زمان میبره که در این فاصله حتما باید از یک روش ضد بارداری استفاده کرد

‼️برگشت امکان بارداری در این روش هم به سختی صورت میگیره بنابراین بهتره شخص انجام دهنده اطمینان کامل از کارش داشته باشه‼️

ببین منم به همین مشکل خورده بودم.😢

خانمای اینجا بهم دکترساینا رو معرفی کردن و منم از یکی از دکتراش ویزیت آنلاین گرفتم از خونه. و خیلی راضی بودم و مسالمم حل شد😍

بیا اینم لینکش

ایشالا که مشکل توهم حل بشه😘

🍂 به اصطلاح خیلی عامیانه دستگاه ، "lud"🍂

درمورد این روش خیلیا از من سوال میپرسن 

،ای یو دی اگه به صورت حرفه ای زیر نظر پزشک یا ماما مجرب گذاشته بشه یک روش پیشگیری کاملا بی دردسر و آسونه و تا ده سال از بارداری براتون جلوگیری میکنه 🤗

خوبی این راه چیه؟ 

☝🏻اینکه همه ی خانوم ها وحتی خانوم های شیرده میتونن باخیال راحت ازش استفاده کنن چون تاثیری روی حجم شیر نمیزاره

✌🏻اینکه با هیچ دارویی تداخل نداره و اثرش رو از بین نمیبره

☝🏻✌🏻اینکه باعث کاهش شیوع سرطان تخمدان و آندومتر میشه

‼️نکاتی که باید حتما قابل توجه قرار بگیره‼️

در "بعضی" از خانوم ها

طی ۲_۳ ماه اول جایگذاری ای یودی 

ممکنه شما موقع پریودی حجم خونریزی و درد قاعدگیتون بیشتر بشه ،که توصیه میکنم تو این ایام از مکمل آهن ،و مفنامیک اسید ۲۵۰میل ،دوعدد به صورت همزمان هر ۶ ساعت استفاده بشه

همچنین ممکنه طی ۲_۳ ماه باعث خونریزی نامنظم ولکه بینی بشه که عیبی نداره

این عوارضی که گفتم حتما باید حداکثر تا ۳ ماه رفع بشه اما اگه نشد و ادامه دار بود به پزشک مراجعه کنید تا آی یو دی رو از بدنتون خارج کنه

🚫درخانوم هایی که فیبروم رحمی ، عفونت لگن ،خونریزی های خیلی شدید قاعدگی و کم خونی شدید دارند این روش توصیه نمیشه🚫

قبل از کارگذاری آیودی بهتره مطمئن بشید عفونت ندارید وباردار نیستید

🔹️بهترین زمان کارگذاری

درزمان قاعدگی و روز اول هستش چرا خانومم؟؟؟ چون مطمئنید که باردار نیستید ودهانه ی رحم نرمه و همون درد کم و خونریزی ناشی از کارگذاری دستگاه به دردوخونریزی قاعدگی پوشیده میشه وخودتون اذیتی نمیشید

▪️بعد از زایمان طبیعی و سزارین از ۶هفته بعد از زایمان فرصت مناسبی برای جایگذاری دستگاهه

حالا میرسیم به این نکته ‼️‼️

بعد کارگذاشتن دستگاه هر ۶ ماه بعد قاعدگی

(ترجیحا دوتا ۶ ماه) به همون مطب یا مرکزی که دستگاه رو براتون گذاشتن مراجعه کنید تا معاینه بشید و مطمئن بشید دستگاه تکون نخورده باشه

این مورد ها رو هم به صورت تجربی از مریض هایی که داشتیم میگم بهتون 

▪️کارخیلی سنگین نکنید ، جسم خیلی سنگین برندارید چون باعث جابجا شدن آیودی میشه

▪️اگه حس کردید نخی از واژن بیرون زده یا خونریزی خیلی خیلی شدید داشتید باز هم به پزشک مراجعه کنید چون نشون میده آیودی از جاش تکون خورده

2731

🍂قرص لاینسترول یا مینی پیل یا قرص شیردهی🍂

درواقع شیردهی مرتب خودش یک نوع روش جلوگیری هست اما چون با وجود پریود نسدن تخمک گذاری انجام میشه برای اطمینان بیشتر میشه از این قرص تا ۶ ماه بعد از زایمان استفاده کرد

هر بسته ۲۸ عدد قرص داره که برای تاثیر گذاری بیشتر بهتره هر روز درساعتی معین استفاده بشه و بلافاصله بعد از اتمام یک بسته بسته ی دیگه شروع بشه 

🔹️طریقه ی مصرف:: در صورت اینکه قاعدگی شروع نشه و نوزاد فقط با شیرمادر تغذیه بشه ،مادر میتونه ۶ هفته بعد از زایمان شروع به مصرف قرص کنه 

اما اگه قاعدگی صورت گرفت در ۵ روز اول قاعدگی شروع به خوردن قرص کنن

این قرص باعث بهم خوردگی سیکل و خونریزی های نامنظم میشه که طبیعیه اما اگه ادامه دار شد بهتره به پزشک مراجعه کرد

‼️ بازگشت امکان بارداری بلافاصله بعد قطع قرص امکان پذیره ‼️

وااااي چههه تاپيك مناسبييي اتفاقا من يه سوال دارم درباره كاندوم...

اينكه امن هست اگر درست استفاده بشه؟ مثلا ناخن و اينا بش نخوره و لوبريكانت هاي بر پايه روغن نزنيم بش...

بعد رابطه ام چكش كنيم 

اوكيه؟ يا بازم ممكنه بارداري؟

اين كاربري دست دو نفره بخدا !!!!🤦🏻‍♀️لطفا كسايي كه متعصبن روي عقايدشون و نميتونن با مخالفت كنار بيان و قراره توهين كنن، ريپلاي نكنن منو-_-

🍂قرص ال دی💊🍂

ال دی یک قرص هورمونی هستش که از ۱۶ سالگی درخانوم ها قابل استفاده است ، درخانوم های شیرده استفاده از این قرص تا ۶ ماهگی توصیه نمیشه چون روی حجم شیر تاثیر میزاره.

ال دی درموارد مختلفی ازجمله ،جلوگیری از بارداری، درمان کیست های کوچیک ،تنظیم چرخه ی قاعدگی ، به تاخیر انداختن قاعدگی برای سفر قابل استفاده است

🔹️طریقه ی مصرف:: از روز ۵ قاعدگی هر روز مرتب طی ساعت مشخص تا ۲۱ شب استفاده میشه سپس یک دوره ی ۷ روزه استراحت میدیم که ممکنه در این فاصله خونریزی اتفاق بیوفته یا نه و سپس بسته ی جدید رو شروع میکنیم

عوارض شایعی که در اثر مصرف این قرص مشاهده شده بیشتر تهوع بوده برای رفع این مشکل بهتره قرص در ساعات پایانی شب و قبل از خواب استفاده بشه

این دارو با آنتی بیوتیک ها تداخل داره در صورت اینکه آنتی بیوتیک مصرف میکنید باید یک روش جلوگیری دیگه مثل کاندوم هم استفاده بشه

‼️بازگشت امکان بارداری بالافاصله بعد قطع قرص یا حداکثر دوماه اتفاق میوفته ، درصورتی که یک دوز فراموش بشه یا به صورت پراکنده خورده بشه احتمال بارداری وجود داره‼️

مسئله ی مهمی که اینجا مطرح هست و همیشه سوال میشه اینه که آیا این قرص به مرور زمان باعث سرطان ها یا ناباروری میشه یانه؟!؟!؟!

باید درجوابتون بگم که باعث بیماری نمیشه ولی درخانوم هایی که مشکلات تخمدانی و یا هورمونی دارند باعث میشه که علاوه بر بهم خوردن سیکل ها باردار شدن رو هم به مشکل بندازه

2738

🍂قرص لوونورژسترل یا قرص اورژانسی🍂

اسم این قرص خودش گویای همه چیز هست و توضیح خاصی نمیخواد😅

فقط اینکه باید در فاصله ۳_۵ روز بعد نزدیکی مصرف شه یعنی حداکثر ۱۲۰ ساعت 

اما نکته ی قابل توجه این هستش که بعد نزدیکی هر چی سریعتر قرص مصرف شه بهتره و احتمال بارداری رو به صفر میرسونه 

بعد از خوردن این قرص ۳ تا ۱۰ روز طول میکشه که خونریزی اتفاق بیوفته اما اگه پریودی اتفاق نیوفتاد باید تست بارداری بدید

بخاطر این قرص شما ممکنه دچار لکه بیتی بین سیکل بشید یا تاریخ های پریودتون جابجا بشه یا درماه دوبار پریود بشید که طبیعیه و از عارضه ی قرصه

‼️خانومای عزیزم ،اینو حتما به یاد داشته باشید که این قرص از تخمک گذاری جلوگیری میکنه بنابر این اگه شما در روز های تخمک گذاری (۱۲_۱۶ سیکل) رابطه ی محافظت نشده داشته باشید و این قرص رو مصرف کنید احتمال خطا و بارداری هست ، همونجور که تا حالا حتما این جمله خیلی به گوشتون خورده "قرص هم قرصای قدیم ،من اورژانسی هم خوردماااا ولی باردار شدم" آره خانومم علت باردار شدن با مصرف قرص همینیه که بالاتر گفتم😆‼️

🚫درضمن بخاطر تاثیر هورمونی بسیار قوی که این قرص روی تخمدان میزاره به همون نسبت تخمدان رو تنبل میکنه و بهتره حداکثر دوبار در سال استفاده بشه🚫

🍂کاندوم های زنانه و مردانه🍂

جنس این وسیله چون لاتکس هست فقط مطمئن باشید که به لاتکس حساسیت نداشته باشید 

از داروخونه میتونید تهیه کنید که دیگه در مدل ها و طعم های مختلف هم موجوده🙊

کاندوم مردانه روی آلت کشیده میشه 

کاندوم زنانه به صورت حلقه داخل واژن گذاشته

🍂آمپول های جلوگیری از بارداری🍂

جونم براتون بگه که این آمپول ها به صورت

▪️یکماهه(هر یک ماه تزریق مجدد)

▪️سه ماهه( هر سه ماه تزریق مجدد و در این سه ماه قاعدگی رخ نمیده) 

تزریق این امپول ها در مراکز بهداشت انجام میشه.

این روش برای خانوم هایی که خوردن قرص براشون مشکله یا فراموش میکنن و سختشون میاد مناسب وقابل اطمینان هست 

روی میل جنسی اثری نمیزاره ، و در بعضی خانوم ها مشاهده شده که درد های پریودیشون کمتر شده

اما این نکته رو بهتون گوش زد کنم که در کنار تموم مزیت هایی که گفتم هر دو آمپول باعث کم شدن مقدار و تعداد روز های خونریزی میشه 

و در آمپول سه ماهه این عارضه مشهود تر و به مراتب بیشتره و بعد از قطع آمپول خانوم گاها تا چند ماه خونریزی نکرده 

زمان مناسب برای تزریق آمپول:

1️⃣در دوران قاعدگی در دوروز اول

2️⃣در دوران غیر قاعدگی اول اطمینان از عدم بارداری و بعد ترزیق آمپول و تا ۷ روز هم باید از کاندوم استفاده بشه 

3️⃣بعد از زایمان ،اگه خانوم شیر میده به بچه تا ۶ ماهگی استفاده از آمپول منع مصرف داره ، اما اکه شیر نمیده در فاصله ی ۲۱_۲۸ روز بعد زایمان میتونه آمپول رو تزریق کنه

‼️بازگشت باروری در این روش بعد از قطع آخرین دوز آمپول معمولا بعداز ۲_۳ ماه امکان پذیر هست‼️

اما دوستای خوبم پیشنهاد من بهتون این هست که حدالامکان از آمپول ها استفاده نکنید

🍂اسپرم کش ها🍂

به صورت پماد و کرم و اسپری تو داروخونه ها به فروش میرسه 

طریقه ی استفاده هم به این صورت هستش که قبل از نزدیکی در عمق واژن پخش بشه وحداکثر تا یک ساعت کارایی داره 

این روش کارایی کمی داره و احتمال خطایی هم که داره بالاست ولی به عنوان یک روش پیشگیری موقت وبی ضرر قابل استفاده است

ومن الله توفیق🖐🏻😆

مطالب کاملا علمی و دقیق و از روی مقالات هست اما به زبون ساده و روان براتون نوشتم امیدوارم به دردتون بخوره ،اگه استقبال بشه باز هم مطالب درمورد هر موضوعی که بخوایید و باهم گفتمان میکنیم 

بخونید و دوستاتونو تگ کنید

هر بخشی که به دردتون میخوره رو کامل بخونید و اگه به جواب سوالتون نرسیدید بعد بپرسید 

من برم نفسی بگیرم و بیام تموم سوالاتتون رو جواب میدم

بوس به کله ی همتون

اسی تورو خدا یه سوال دارم راهنماییم کن چهارمین روزه از موعدم گدشته بتام۳۹/۶بود آزمایشگاه گفتن ضعیفه ...

عزیزم احتمال بارداری ضعیفه شما باید تحت نظر باشی و تیتر بدی

اما خدا بزرگه ممکنه روز لقاحت دیر بوده باشه تا وقتی که خونریزی نکردی مراقبت کن و به پزشک مراجعه کن 

2706