2726

مادربزرگ در حالی که با دهان بی‌دندان، آبنبات قیچی را می‌مکید، ادامه داد که آره مادر، 9 ساله بودم که شوهرم دادند، از مکتب که اومدم، دیدم خونه‌مون شلوغه! مامان خدابیامرزم همون تو هشتی دو تا نیشگون ریز از لپ‌هام گرفت تا گل بندازه تا اومدم گریه کنم، گفت: «هیس، خواستگار آمده...

خواستگار، حاج احمدآقا، خدا بیامرز 42 سالش بود و من 9 سالم!»

گفتم: «من از این آقا می‌ترسم، 2 سال از بابام بزرگ‌تره.» گفتند: «هیس، شگون نداره عروس زیاد حرف بزنه و تو کار نه بیاره.» حسرت‌های گذشته را با طعم آبنبات قیچی فرو داد و گفت: «کجا بودم مادر؟ آهان جونم واست بگه، اون زمون‌ها که مثل الان عروسک نبود، بازی ما یه‌قل دوقل بود و پسرهام الک‌دولک و هفت‌سنگ. سنگ‌های یه‌قل دوقل که از نونوایی حاج ابراهیم آورده بودم را ریختند تو باغچه و گفتند: «تو دیگه داری شوهر می‌کنی، زشته این بازی‌ها.» گفتم: «آخه...»

گفتند: «هیس! آدم رو حرف بزرگ‌ترش حرف نمی‌زنه.» بعد از عقد، حاجی خدا بیامرز، به شوخی منو بغل کرد و نشوند رو طاقچه، همه خندیدند ولی من، ننه خجالت کشیدم به مادرم می‌گفتم: «مامان من اینو دوست ندارم.»

مامانم خدابیامرز، گفت:‌ «هیس، دوست داشتن چیه؟ عادت می‌کنی!»

بعد هم مامانت به دنیا اومد با خاله‌هات و دایی خدابیامرزت، بیست و خرده‌ای بودم که حاجی مرد؛ یعنی می‌دونی مادر، تا اومدم عاشقش بشم، افتاد و مرد، نه شاه عبدالعظیم با هم رفتیم و نه یه خراسون، یعنی اون می‌رفت، می‌گفتم: «آقا منو نمی‌بری؟» می‌گفت: «هیس! قباحت داره زن هی بره بیرون.»

می‌دونی ننه، عین یه غنچه بودم که گل نشده گذاشتنش لای کتاب روزگار و خشکوندنش. مادربزرگ، اشکش را با گوشه چارقدش پاک کرد و گفت: «آخ دلم می‌خواست عاشقی کنم ولی نشد ننه. اونقده دلم می‌خواست یه دمپختک را لب رودخونه بخوریم، نشد. دلم پر می‌کشید که حاجی بگه دوستت دارم ولی نگفت. حسرت به دلم موند که روم به دیوار بگه عاشقتم ولی نشد که بگه. گاهی وقتا یواشکی که کسی نبود، زیر چادر چند تا بشکن می‌زدم آی می‌چسبید، آی می‌چسبید دلم لک زده بود واسه یک یه‌قل دوقل و نون بیار کباب ببر ولی دست‌های حاجی قد همه هیکل من بود، اگه می‌زد حکما باید 2 روز می‌خوابیدم. یکبار گفتم: «آقا می‌شه فرش بندازیم رو پشت‌بوم شام بخوریم؟» گفت: «هیس! دیگه چی؟ با این عهد و عیال، همینمون مونده که انگشت‌نما شیم.»

مادربزرگ به یه جایی اون دوردورا خیره شد و گفت: «می‌دونی ننه، بچگی نکردم، جوونی هم نکردم. یهو پیر شدم، پیر.»

پاشو دراز کرد و گفت: «پاهام خشک شده، هر چی بود، تموم شد. آخیش! خدا عمرت بده ننه، چقدر دوست داشتم کسی حرفمو گوش بده و نگه هیس.» به چشم‌های تارش نگاه کردم، حسرت‌ها را ورق زدم و رسیدم به کودکی‌اش؛ هشتی، نیشگون، یه‌قل دوقل، عاشقی و... گفتم: «مادرجون حالا بشکن بزن، بذار خالی شی.»

گفت: «حالا دیگه مادر؟ حالا که دستام دیگه جون ندارن؟»

انگشتای خشک‌شده‌اش رو به هم فشار داد ولی دیگه صدایی نداشتند. خنده تلخی کرد و گفت: «آره مادرجون، به همدیگه هیس نگید. بذاریم آدما حرف‌هاشونو بزنند. آره مادر، هیس نگو، باشه؟ خدا از هیس خوشش نمی‌یاد.... 

سامان رضایی

یک روز بر گونه ی این مملکت یک بوسه، و بالای سرش یک یادداشت میگذارم و می روم؛ "آنچنان زیبا خوابیده ای که دلم نیامد بیدارت کنم..."🍂دوستان گلی که مبتلا به بیماری سرطان هستن در مورد مراقبت های بعد از شیمی درمانی نیاز به کمک دارن می تونن از من بپرسن تا جایی که بتونم با تجربه های شخصی خودم پاسخ می دم...من و دیگه تو تاپیک های دورهمی تگ نکنید با تچکر... 

هی خداچرابنده هات به همدیگه ظلم میکنن چراحق زندگی رومیگیرن ازبچه هاشون 😔😔

❤برای شادی روح پدرم صلوات ❤سکوتم از رضایت نیست دلم اهل شکایت نیست هزار شاکی خودش داره خودش گیره گرفتاره

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!!😥

من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش ایشالا که مشکلت حل میشه 💕🌷

اخه هرنکته جایی ومکانی دارد!

فعلا که ازبس همه گفتن وگفتن ومیگن هزارماشالله بی اباوروک وصریح،که یکی باید بیاد دستیارکارگردان بشه گاهی کات بده ی نفس بکشن،کی مطلقاخوشبخته همه پرازدردیم،

⛔بهترِ یک 🐴 آدمو💋کنه ↩تا↪ یک💋 آدمو🐴کنه 🙆‍♀️⛔      ⛔این☝️ پروفایل و👈📿 ثبت کاربری شده💯وهرگونه کپی     برداری پیگردقانونی داردوانحصراتحت اختیاربنده↩🥴📿↪است💯      به بعضیام بایدگفت ببخشیدکه تودخالتاتون زندگی میکنیم🔎                   🥴☝️  منم داروغه ناتینگهام هستم💯
2728
اخه هرنکته جایی ومکانی دارد! فعلا که ازبس همه گفتن وگفتن ومیگن هزارماشالله بی اباوروک وصریح،که یکی ...

اسم اون رک بودن نیست

اسمش بی شعور بودن محضه

یک روز بر گونه ی این مملکت یک بوسه، و بالای سرش یک یادداشت میگذارم و می روم؛ "آنچنان زیبا خوابیده ای که دلم نیامد بیدارت کنم..."🍂دوستان گلی که مبتلا به بیماری سرطان هستن در مورد مراقبت های بعد از شیمی درمانی نیاز به کمک دارن می تونن از من بپرسن تا جایی که بتونم با تجربه های شخصی خودم پاسخ می دم...من و دیگه تو تاپیک های دورهمی تگ نکنید با تچکر... 
اسم اون رک بودن نیست اسمش بی شعور بودن محضه

تمام تراوشات مغزیشونو بدون فکرمیریزن رودایره،

دیگه حدوحدودی نیست،بازم خوشبحال همون قدیمیا

⛔بهترِ یک 🐴 آدمو💋کنه ↩تا↪ یک💋 آدمو🐴کنه 🙆‍♀️⛔      ⛔این☝️ پروفایل و👈📿 ثبت کاربری شده💯وهرگونه کپی     برداری پیگردقانونی داردوانحصراتحت اختیاربنده↩🥴📿↪است💯      به بعضیام بایدگفت ببخشیدکه تودخالتاتون زندگی میکنیم🔎                   🥴☝️  منم داروغه ناتینگهام هستم💯
تمام تراوشات مغزیشونو بدون فکرمیریزن رودایره، دیگه حدوحدودی نیست،بازم خوشبحال همون قدیمیا

به نظر من خوشبحال هیچکس

ما هممون نسل های سوخته ایم... 

ما فرزندان جغرافیا هستیم 

قربانی تفکرات احمقانه ی نسل هامون... 

زندگی واقعی اصلا اون چیزی نبود که قبل از ازدواج فکر می‌کردم.برای من بچگی و دوران قشنگ و رویاییم ۲۹ سال طول کشید و برای مادر بزرگه قصه فقط ۹ سال...

خیلی مهربونی❤ازت ممنونم❤
به نظر من خوشبحال هیچکس ما هممون نسل های سوخته ایم...  ما فرزندان جغرافیا هستیم  قربانی ...

اینطوری باید دنیاروازابتدا تابحال آتیش زد،

ماروبه سمت هستی میریم دنیا روبه نیستی،

پس خیلی عجیب نیست،فقط درحد این جغرافیابخوایم قدم برداریم باهمون مرزا هم محدودمیشم ،اگه منتظرپری برای پروازباشیم تاابد توپیله اسیرمیمونیم،پروانه شدن تقلا میخواد،

اینطوری باید دنیاروازابتدا تابحال آتیش زد، ماروبه سمت هستی میریم دنیا روبه نیستی، پس خیلی عجیب نیس ...

ما تلاش خودمون رو کردیم و به نتیجه هم رسیدیم... 

تلاش من اینه که نسل های آیندمون با این تفکرات احمقانه رشد نکنن...