2703
2553

7 اصل اساسی انتخاب رشته

🌺شناخت کامل رشته‌ها:

شاید این جملات را از بسیاری مشاوران شنیده باشید که در رابطه با رشته‌ها تحقیق کنید، اما اساساً اینکه تحقیق در باب رشته‌ها باید از چه منابعی باشد و چه پارامترهایی را باید در نظر بگیریم را، کسی به ما نمی‌گوید. چهار پارامتر در رابطه با شناخت هر رشته‌ را ما باید در نظر بگیریم: 1- فرصت‌های شغلی 2- جایگاه اجتماعی 3- امکان ادامه تحصیل در آن رشته 3- آینده‌ی رشته موردنظر

🌺ویژگی‌های شخصیتی

بسیاری از داوطلبان بدون توجه به خصوصیات شخصیتی‌شان اقدام به انتخاب رشته‌هایی می‌کنند که بعد‌ها منجر به پشیمانی‌های آن‌ها می‌شود. به‌عنوان‌مثال شخصی که رشته پزشکی را انتخاب می‌کند باید فردی صبور و دلسوز باشد تا نتواند در آینده به موفقیت‌های زیادی برسد. یا به‌عنوان‌مثال کسی که رشته مهندسی نفت را انتخاب می‌کند باید تحمل گرما و سختی‌های کار را داشته باشد تا بتواند در مناطق نفت‌خیز دوام بیاورد.

🌺توانایی‌های علمی

نکته‌ای که اکثر افراد به آن توجه ندارند توانایی‌های علمی ما در رشته‌ای است که می‌خواهیم آن را انتخاب کنیم. به‌عنوان‌مثال شخصی که درصد پایینی در ریاضیات کسب کرده، می‌گوید من عاشق رشته مهندسی برق هستم و این نشان می‌دهد که ما هیچ توجهی به توانایی‌های خودمان نداریم زیرا پایه‌ی رشته مهندسی برق را ریاضیات و انتگرال تشکیل می‌دهد.

🌺شرایط دانشگاه‌ها

برخی از دانشگاه‌ها شرایط خاصی برای پذیرش دانشجو دارند. به‌عنوان‌مثال تعهد خدمت از شما می‌گیرند و یا شما باید بعد از فارغ‌التحصیلی کارمند آن سازمان شوید. از شما خواهش می‌کنم که به این موارد در دفترچه انتخاب رشته توجه کنید.

🌺امکان معیشت

شرایطی نظیر آب‌وهوا، شلوغی شهر، اسکان و غیره. شما قرار است حداقل 4 سال و بعضاً تا 7 سال در آن شهر زندگی کنید پس اصلاً موضوع شوخی‌برداری نیست. من کسانی را می‌شناسم که در سال اول دانشجویی خود در شهری دیگر، بسیار خوشحال بودند چون در حال تست کردن تجربه جدیدی بودند اما بعد از ترم سوم دوری از خانواده، تنهایی، مسائل مالی آن‌ها را بسیار عذاب می‌داد و خودشان را بابت انتخابشان سرزنش می‌کردند. 

🌺شانس قبولی

متأسفانه اولین سؤالی که داوطلبان در زمان انتخاب رشته می‌پرسند این است که با این رتبه کجا قبول می‌شوم؟! و ازنظر ما مشاوران این اشتباه‌ترین و حتی بهتر است بگوییم گمراه‌کننده‌ترین سؤالی است که شما می‌توانید از یک مشاور بپرسید؛ و اشتباه بزرگ‌تر این است که افراد این شانس‌های قبولی را در اولین انتخاب‌های خود قرار می‌دهند

🌺هیچ‌گاه از علاقه خود دست نکشید!

اگر می‌خواهید در 10 سال آینده به موفقیت‌هایی برسید که دیگران را به حیرت درآورد باید به دنبال علاقه خود بروید. هرچند علاقه، شرط کافی برای انتخاب رشته اصولی نیست اما بی‌شک شرط اولیه و لازم این ماجرا است. به این فکر کنید که صبح وقتی از خواب بیدار می‌شوید دوست دارید چه حسی داشته باشید؟ دوست دارید بگویید خدا را شکر می‌خواهم بروم سرِ کاری که عاشقش هستم و یا بگویید خدا به خیر کند صبح شده و دوباره همان کار تکراری! رشته‌ای که می‌خواهید انتخاب کنید باید در شما شور، هیجان و امید ایجاد کند تا شما بتوانید در آن به موفقیت‌های مختلف دست پیدا کنید؛ و خلاقیت از خود بروز دهید.🌸🌸🌸

مشاوره و برنامه ریزی دبیرستان وکنکور09219246251خانم شمس