2726
عنوان

خوش بحال نفس قم که لیاقت دارد ...

| مشاهده متن کامل بحث + 3259 بازدید | 87 پست
شرط ادب حضرت آیة الله العظمی بروجردی نه تنها بر حفظ احترام و رعایت ادب نسبت به ساحت مقدس حضرت معصومه علیها السّلام اصرار داشت، بلکه در مقابل هر گونه عملی که موجب هتک احترام آن حضرت می شد، می ایستاد و از آن جلوگیری می کرد. نوشته اند که در عصر مرجعیت ایشان، شاه عربستان سعودی به ایران آمد و توسط سفیر عربستان در ایران، هدایایی برای ایشان فرستاد. آیة الله العظمی بروجردی از میان آن هدایا، تنها چند قرآن و مقداری از پرده کعبه را پذیرفت و بقیه را ردّ کرد. سفیر عربستان در ایران که به محضر آیة الله العظمی بروجردی رسیده بود،از ایشان تقاضا کرد تا شاه عربستان را برای ملاقات به حضور بپذیرد، ولی ایشان آن تقاضا را رد کرد. دلیل رد ملاقات توسط آیة الله العظمی بروجردی رحمة الله علیه برای اطرافیان ایشان معلوم نبود. از این رو، عرض کردند: بهتر است به خاطر مصالح شیعیان از جمله اخذ اجازه زیارت ائمه بقیع علیهم السّلام به آنان ازناحیه دولت عربستان، این تقاضا را بپذیرید. امّا آیة الله العظمی بروجردی فرمود: «این شخص شاه عربستان (است) اگر به قم بیاید، به خاطر اینکه وهّابی است به زیارت مرقد مطهر حضرت معصومه علیها السّلام نمی رود و هرگاه او به دیدار من آید، ولی به زیارت مرقد مطهر حضرت معصومه علیها السّلام نرود، به مقام ارجمند حضرت معصومه علیها السّلام توهین خواهد شد و من به هیچ وجه چنین موضوعی را که اهانت غیرمستقیم به مقام حضرت معصومه علیها السّلام است تحمل نمی کنم و نمی پذیرم.
   💝اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم💝
زائر همیشگی حضرت آیة الله بهجت نیز از زائران همیشگی آن حضرت به شمار می روند و در مورد ایشان نوشته اند: « کمتر کسی را می توانیم در قم پیدا کنیم که مثل ایشان با این سن و سال هرروز با نهایت ادب به محضر حضرت معصومه علیها السّلام شرفیاب گردیده و با توسل عجیب و روزانه خویش به حضرت معصومه علیها السّلام با احترام و خضوع و خشوع در مقابل ضریح مطهّر ایستاده، پس از خواندن زیارت عاشورای مولایش اباعبدالله الحسین علیه السّلام این گونه زندگی روزمره خویش را آغاز کند. آیة الله مصباح یزدی در مورد زیارت و توسل آیة الله العظمی بهجت (دامت برکاته) می گوید: «بنده از سال 1331 که به قم آمدم با ایشان آشنا شدم.منزل ایشان جنب مدرسه حجتیه بود. تقریباً هر روز آقا را هم در راه و هم در حرم زیارت می کردم. چهره نورانی ایشان برای هر بیننده ای جاذبه داشت و کیفیت نشست و برخاست و حرکات و سکنات ایشان جلب توجه می کرد و نشان می داد که ایشان در یک فضای معنوی خاصی زندگی می کند و توجه شان به مطالب فوق مطالبی است که دیگران به آن توجه دارند. تقیّد ایشان به عبادت و سحرخیزی و زیارت حضرت معصومه علیها السّلام و برنامه های متعددی که هر روز اجرا می کردند، اینها اولین چیزهایی بود که هر بیننده ای را به خود متوجه می کرد. مخصوصاً کسانی که دوست داشتند یک الگوی رفتاری برای خودسازی بشناسند و پیروی کنند.

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

و نیز در مورد عشق و علاقه آیة الله العظمی گلپایگانی رحمة الله علیه و رعایت ادب و احترام نسبت به حضرت معصومه علیها السّلام نقل شده است که: «یکی از سالها که برای تغییر آب وهوا به «جاسب» (محلی در اطراف قم) می رفتند - و شاید آخرین مسافرت تابستانی ایشان بدانجا بود - کسالت و ضعف و خستگی شان شدت داشت مع ذلک فرمودند: اول به حرم مشرف می شوم و از آن جا به جاسب می رویم. بعضی از نزدیکان ایشان عرض کردند: حالتان مساعد نیست. بنابراین، همچنان که اتومبیل از کنار حرم عبور می کند، شما از داخل (اتومبیل) سلام کنید و زیارت نمایید. ولی ایشان نپذیرفتند و بالاخره با همان حالت به حرم رفتند؛ در حالی که بعد از پایان زیارت نتوانستند مسافت کوتاه مابین حرم تا درب کنار خیابان موزه را راه بیایند. لذا برای ایشان در نزدیکی درب خروجی مسجد طباطبایی و مسجد موزه صندلی گذاشتند و بعد از مختصر استراحتی، ایشان را به نزدیک ماشین آورده و سوار کردند.(
پرنده مهاجر آیة الله شیخ اسماعیل صالحی مازندرانی ارادت ویژه ای به کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه علیها السّلام داشت و گاه در هنگام زیارت آن حضرت با زبانی ساده به عرض ادب و توسل به آن حضرت می پرداخت. خود وی چنین می گوید: «گاهی که مقابل حرم مقدّس و طیّب و طاهر حضرت معصومه علیها السّلام قرار می گیرم، عرض می کنم: خانم! من مهاجر هستم، یک پرنده هستم، ناچیز هستم. سالها است که از وطن پرواز کردم و آمدم اینجا که توشه ای بگیرم. مرا از نظر دور نیاور. گاهی زمزمه می کنم و می گویم: من هم مثل این کبوترهایی که اطرافت پر می زنند، هستم. خانم! بی بی! تو را به برادرت قسم! به آن برادرزاده ات جوادالائمه علیه السّلام قسم! من یک پرنده ای هستم که از دیارم هجرت کردم، من مهاجرم، چهل، پنجاه سال است که وطن را رها کردم و آمدم کنار مرقدت، من مهمان تو هستم. به قبر و بارگاه تو پناه آوردم، مرا دریاب! «أنا ضیفُک، أنا ضیفُ أخیک، أکرمی ضیفک، أکرمی ضیفَ أخیک
2728
آیة الله سید محمد علوی گرگانی در مورد فضایل، کمالات و اهمیت زیارت آن حضرت می فرماید: «شخصیت حضرت فاطمه معصومه علیها السّلام در حدی است که قلم قدرت بر تحریر و زبان توان بر تقریر آن ندارد. و اگر چیزی هم نوشته شود فقط از باب ذکر نمونه و چیدن خوشه ای از خرمن پرفیض آن حضرت می باشد، زیرا چه گویم در حق شخصیتی که زیارت قبرش در قم موجد دخول جنت است. بر حسب فرموده برادر بزرگوار حضرت ثامن الائمه علی ابن موسی الرضاعلیه السّلام که: «من زارها عارفاً بحقها فله الجنة» بلکه در بعضی از احادیث جمله «عارفاً بحقها»را ندارد. و بس است در فضیلت و شخصیت آن حضرت که آن که شخصیت های بزرگ عالم اسلام و فقهاء عالی مقام مانند حضرات آیات عظام حاج شیخ عبدالکریم حائری مؤسس و بنیانگذار حوزه علمیه قم و آیة الله حاج آقا حسین بروجردی متوسل به آن حضرت گردیده و نتیجه می گرفتند... چنان که از حضرت امام به حق ناطق جعفر بن محمد الصادق علیه السّلام روایت است که مکه حرم خدا است. مدینه حرم پیغمبرصلی الله علیه و آله و سلم، کوفه حرم امیرالمؤمنین علیه السّلام و آگاه باشید که قم کوفه کوچک است و سه در از هشت در بهشت به قم بازمی گردد و دختری از فرزندان من که اسمش فاطمه است در آن جا از دنیا می رود که تمام شیعیان من به شفاعتش داخل بهشت می شوند
امام خمینی، رهبر کبیر انقلاب نیز آن گاه که در قم ساکن بود و بعدها هم هرگاه به قم می آمد به زیارت حرم مطهر حضرت معصومه علیها السّلام می رفت و نهایت تواضع را نسبت به مقام والا و اطهر آن حضرت داشت. ایشان کنار مرقد مطهر می آمد و متواضعانه به توسل می پرداخت و با اشتیاقی عارفانه ضریح مطهر را می بوسید. و نیز نوشته اند که امام راحل رحمة الله علیه روزهای چهارشنبه بعد از درس به حرم مطهر مشرف می شدند و سیره عملی ایشان چنین بود که از قسمت پایین پای مرقد وارد حرم می شدند و سپس در نزدیکی ضریح زیارت می کردند و دو رکعت نماز گذارده و از همان پایین پا برمی گشتند و هیچ وقت بالاسر نمی رفتند. و حتی گفته اند: علت اینکه امام خمینی رحمة الله علیه وصیت به دفن خود در حرم مطهر حضرت معصومه علیها السّلام نکرد، این بود که مبادا با رفت و آمد میلیونها ارادتمند ایشان و نیز شخصیتهای سیاسی دنیا کنار قبر ایشان، موجب کم رنگ شدن ظاهری احترام به مرقد مطهر حضرت معصومه علیها السّلام شود که چنین کاری هرگز با روح بلند و خُلق و خوی امام خمینی رحمة الله علیه نسبت به خاندان عصمت، سازگار نبود.
طور کلی قرار دادن محل تدریس علوم حوزوی از ناحیه مراجع در حرم مطهر و صحنها و مساجد مربوط به آن به خاطر یافتن توفیق زیارت حضرت معصومه علیها السّلام بوده است. حضرات آیات عظام حجت کوه کمری و بروجردی رحمة الله علیه صبحها در صحن بزرگ درس خارج فقه داشتند و حضرت آیة الله مرعشی نجفی، حائری یزدی، و دیگران در مسجد بالاسر حرم مطهر، درس فقه برگزار می کردند و حضرات آیات گلپایگانی، سید محمد وحیدی، میرزا هاشم آملی و دیگر مراجع، در مسجد اعظم و مکانهای منتسب به حرم درس خارج فقه و اصول برقرار می کردند.و به ویژه بعد از انقلاب شبستانهای مسجد اعظم محل تدریس دروس خارج فقه و اصول از ناحیه آیات عظام بوده و هست و هم اکنون صبحها و عصرها چندین درس برگزار می شود و آیات عظام مکارم شیرازی، وحید خراسانی، نوری همدانی، فاضل لنکرانی و ... به تدریس علوم عالی حوزوی مشغول هستند که گاه قبل یا بعد از تدریس به زیارت حرم مطهر حضرت معصومه علیها السّلام می پردازند.
به جـــان پاک تو ای دختر امام، ســلام آپلود عکس به هر زمان و مـکان و به هر مقام، سـلام تویـی که شــاه خراسان بود بــرادر تــو آپلود عکسبـــر آن مقام رفیــع و بـر این مقام، ســلام به هر عدد که تکلم شـود به لیل و نهار آپلود عکس هــــزار بـار فـــزون تـر ز هـر کـلام، ســلام صبح تا شب و از شام، تا طلیعه صبــح آپلود عکس بر آستـانه قــدسـت علی الـدوام، ســلام در آســـمان ولایــت، مــه تمــامی تـــو آپلود عکسز پای تا به ســرت ای مـــه تـمـام، ســلام به پیشگــاه تو ای خواهـــر شه کـَـونینآپلود عکس ز فـرد فـرد خلیـق، به صبح و شام ســلام منم که هر سر مویم به هر زمان گویـد آپلود عکسبه جـان پــاک تـو ای دخــتـر امـام، ســلام
بسم الله الرحمن الرحیم سلام با اجازه مدیر و دوستان ختم 41 روزه سوره مبارکه حشر http://www.ninisite.com/discussion/thread.asp?threadid=1314545&T=%D8%AE%D8%AA%D9%85_%D8%B1%D9%88%D8%B2%D9%87_%D8%B3%D9%88%D8%B1%D9%87_%D9%85%D8%A8%D8%A7%D8%B1%DA%A9%D9%87_%D8%AD%D8%B4%D8%B1_&postID=51390567 شروع ان شاالله از 3شنبه 4 اسفند هر کس خواست در تاپیک که لینکش رو گذاشتم اعلام کنه.
برای حاجت رواییم فقط یک صلوات بفرستید.ممنون
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم یا ضامن آهو به دادم برس إِلَهِی کَیْفَ أَدْعُوکَ وَ أَنَا أَنَا وَ کَیْفَ أَقْطَعُ رَجَائِی مِنْکَ وَ أَنْتَ أَنْتَ إِلَهِی إِذَا لَمْ أَسْأَلْکَ فَتُعْطِیَنِی فَمَنْ ذَا الَّذِی أَسْأَلُهُ فَیُعْطِینِی إِلَهِی إِذَا لَمْ أَدْعُکَ [أَدْعُوکَ‏] فَتَسْتَجِیبَ لِی فَمَنْ ذَا الَّذِی أَدْعُوهُ فَیَسْتَجِیبُ لِی إِلَهِی إِذَا لَمْ أَتَضَرَّعْ إِلَیْکَ فَتَرْحَمَنِی فَمَنْ ذَا الَّذِی أَتَضَرَّعُ إِلَیْهِ فَیَرْحَمُنِی إِلَهِی فَکَمَا فَلَقْتَ الْبَحْرَ لِمُوسَى عَلَیْهِ السَّلامُ وَ نَجَّیْتَهُ أَسْأَلُکَ أَنْ تُصَلِّیَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ أَنْ تُنَجِّیَنِی مِمَّا أَنَا فِیهِ وَ تُفَرِّجَ عَنِّی فَرَجا عَاجِلا غَیْرَ آجِلٍ بِفَضْلِکَ وَ رَحْمَتِکَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ خدایا چگونه تو را بخوانم و حال آنکه من منم،و چگونه امیدم را از تو قطع کنم‏ و حال آنکه تو تویى،خدایا!آنگاه که از تو نخواهم که به من عطا کنى پس کیست که از او درخواست عطا کنم؟ خدایا!آنگاه که تو را نخوانم تا مرا اجابت کنى،
دعای روز اول ماه مبارک رمضان اللهم اجعل صیامی فیه صیام الصائمین و قیامی فیه قیام القائمین و نبهنی فیه عن نومة الغافلین و هب لی جرمی فیه یا اله العالمین واعف عنی یا عافیا عن المجرمین ……………………………………….. معبودا در این روز, روزه مرا هم چون روزه داری روزه داران واقعی قرار ده , و تلاشم در برخاستن برای امر تو را تلاشی حقیقی بخواه خدای من مرا از خواب گران و غفلت غافلان بیدار نما جرم وگناهم,به من ببخش ازمن در گذر,ای خطا پوش مجرمان
می شوم بیـدار و می بینم کنارم نیستی حسرتت سر می گذارد بی تو بر بالینِ من ... روحت شاد مامان مهربونم
دعای روز دوم ماه مبارک رمضان بسم الله الرحمن الرحیم "اللهمّ قَرّبْنی فیهِ الی مَرْضاتِکَ و جَنّبْنی فیهِ من سَخَطِکَ و نَقماتِکَ و وفّقْنی فیهِ لقراءةِ آیاتِکَ برحْمَتِکَ یا أرْحَمَ‌ الرّاحِمین" خدایا نزدیک کن مرا در این ماه به سوی خوشنودیت و برکنارم دار در آن از خشم و انتقامت و توفیق ده مرا در آن برای خواندن آیات قرآن به رحمت خودت ای مهربانترین مهربانان.
می شوم بیـدار و می بینم کنارم نیستی حسرتت سر می گذارد بی تو بر بالینِ من ... روحت شاد مامان مهربونم
2706