2410
2553
عنوان

آموزش شیر دهی...

24649 بازدید | 11 پست
سلام دوستان .. در هفته گذشته کلاسی با عنوان آموزش شیردهی تو بهداشت برگزار شد که به نظرم مطالبش برای اونایی که تازه مامان می شن واقعا مفیده ... تصمیم گرفتم اینجا مطالب رو بذارم تا دوستانم هم استفاده کنند... اما نکات مطرح شده:
1. نوزاد رو طوری در آغوش بگیرید که کل بدنش در یه راستا باشه و کاملا در آغوشتون حمایت بشه و صورت نوزاد به طرف شما باشه اگر صورتش رو برگردوند آروم گونه اش رو نوازش کنید تا به طرفتون برگرده و نوک سینه رو به لب بالایی نوزاد بزنید تا تحریک بشه و دهانش رو باز کنه...
2. چهار انگشتتون رو زیر سینه بذارید و با انگشت شست از بالا سینه رو از جلوی بینی نوزاد دور کنید تا بتونه راحت تنفس کنه ...
3. لباس های نوزاد رو بالا بزنید و اجازه بدید پوست شکمش با شکم شما در تماس باشه.. این کار نوزادتون رو آروم می کنه .
4.بلافاصله بعد از زایمان به نوزادتون شیر بدید! داروهای بی حسی و بی هوشی ظرف یک ساعت تاثیرشون رو از دست می دهند . بهتره بلافاصله بعد از اینکه اطرافیان رو تشخیص دادید بخواید که نوازدتون رو بیارن و بهش شیر بدید.. اولین بار شیردهی فوق العاده مهم هست. حتی یک قطره از شیر شما برای نوازادتون کافی هست.. اجازه ندید نوزاد ناز و معصومتون گشنه به خواب بره...
5. در دو هفته اول هر یک ساعت یک بار به نوازد شیر بدید.. این کار باعث می شه که میزان شیرتون افزایش پیدا کنه و بعد از دو هفته به درخواست نوازاد شیردهی انجام بشه.. زمانی که نوازاد به اطراف نگاه می کنه و دهانش رو باز می کنه گرسنه هست ، گریه آخرین علامت گرسنه بودن نوزاده ... اما حواستون باشه که اگر نوزاد شب برای شیر بیدار نشد حتما هر 4 ساعت یکبار بهش شیر بدید.
6. به هیچ وجه فقط نوک سینه رو داخل دهان نوزاد نذارید چون باعث می شه سینه شما ترک بخوره و زخم بشه .. باید نوک سینه به همراه هاله قهوه ای رنگ داخل دهان نوزاد بره...
7. وقتی شیردهی رو آغاز می کنید به زمان دقت کنید .. 10 دقیقه اول شیردهی فقط آب و قند به نوزاد می رسه و بعد از 10 دقیقه پروتئین و مواد مغذی.. پس اگر نوزادتون از یه سینه شما زیر 10 دقیقه شیر خورد بار بعد همون سینه رو بهش بدید تا پروسه شیردهی کامل بشه و اگر بالای 10 دقیقه بود می تونید سینه دیگه رو به نوازد بدید.
8. بعد از اتمام شیردهی فورا لباس زیر نپوشید اجازه بدید نوک سینه خشک بشه.. این کار از رشد میکروب جلوگیری می کنه ...
9. اگر سینه شما زخم شد از روغن زیتون استفاده کنید و سینه رو چرب کنید و همین طور از شیر خودتون... یه مقدار شیر رو به محل زخم بزنید و بزارید خشک بشه.. این کار باعث میشه زخم ها ترمیم پیدا کنه...
10. اگر سینه شما شیر زیادی داره و سفت شده خودتون اقدام کنید به دوشیدن و شیر رو می تونید تا 2روز تو یخچال نگه دارید اما توجه کنید که در زمان استفاده به هیچ وجه ظرف حاوی شیر رو به سرعت تکون ندید بلکه آروم آروم بچرخونید و بعد داخل یه ظرف آبگرم بذارید تا دماش مناسب بشه و برای اینکه شیر رو به نوازدتون بدید از شیشه استفاده نکنید بلکه از قاشق و یا فنجان (فنجان رو سرازیر نکنید بلکه خیلی آروم به لب نوزاد نزدیک کنید که خودش شروع به خوردن کنه) استفاده کنید این کار باعث میشه نوزادتون سینه شما رو سخت بگیره.
11. برای زیاد شدن شیر رازیانه دم کنید و ده روز روزی 3 بار بخورید.. آب هویج و شیر پاستوریزه هم موثره..
12. برای اینکه بدونید نوزادتون داره خوب شیر میخوره به این علامت ها دقت کنید: الف-پرشدن گونه ها ب- نبض زدن زیر گوش ج- 5 بار ادرار در روز د- افزایش وزن .. اگر صدای ملچ و مولوچ کردن از دهان نوزاد شنیدید یعنی خوب سینه رو نگرفته و شیر نمی خوره اما بعد از یکی دو هفته صدای قورت قورت کردن شیر رو می شنوید.
13. سیر-پیاز-شنبلیله- نعناع-کلم -فلفل-نوشابه گازدار باعث میشه نوزاد بی قراری کنه و سینه شما رو نگیره چون با خوردن این مواد بوی بدنتون تغییر می کنه ... البته بعضی نوزادان تو دوره پریود مادر سینه مادر رو نمی گیرن و بهتره شیر دوشیده بشه و استفاده بشه...
14. از شیردوش های استاندارد استفاده کنید که معمولا قیمت بالایی دارند اما یکی از بهترین وسیله ها برای دوشیدن شیر سرنگ هست... به این ترتیب سری که جای سوزن هست رو ببرید و اون قسمت فشاری سرنگ رو در بیارید و تو اون قسمت که بریدید جا بدید یعنی اون قسمت که دو تا جا برای دست گرفتن درست سرنگ هست رو بذارید روی سینه تون... اگر سرنگ بزرگ باشه خیلی بهتره ...
15. اگر سینه شما نوک نداره و مداوم نوک سینه تون داخل رفته هست از پوشش مخصوص که تو داروخانه ها هست استفاده کنید... پلاستیکی که وسطش سوراخه و نوک سینه داخلش می افته و بعد یه پوشش پلاستیک دیگه روی اون قرار می گیره... از این وسیله می تونید روزی 5 ساعت تو لباس زیرتون استفاده کنید...
بعضی افراد با تحریک شدن نوک سینه شون برجسته میشه این افراد نیاز به استفاده از این وسیله ندارند...
16. در دوران شیردهی به هیچ وجه لباس زیر تنگ نپوشید.
17. اگر سینه تو سفت شد و شیرتون زیاد بود زیر دوشت آب گرم ماساژ بدید و بلافاصله بعد از نرم شدن سینه به نوزاد تون شیربدید روشصحیح دوشیدن هم به این شکله که چهار انگشتتون زیر سینه باشه و با انگشت شست آروم از بالا به پایین و از طرفین به سمت مرکز سینه ماساژ بدید.
دعا کنید نی نی منم صحیح و سالم بیاد تو بغلم و خودم بتونم بهش شیر بدم..

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

خیلی ممنونم از لطفت مژگان جان
ایشالا که نی نی گلت صحیح و سالم میاد تو بغلت و شیر خودت رو میخوره
من 4 روزه اول اصلا شیر نداشتم و فقط شیر خشک میدادم ولی از روز 5 کم کم شیرم اومد
استرس و داروی بیهوشی و ترس از عمل خیلی رو شیرم تاثیر گذاشته بود ولی نا امید نشدم خواستم تجربه ام رو بگم که مطمئن باش اگه بخواهی حتما میتونی به عزیزت شیر خودت رو بدی
من اجازه دوش نداشتم که زیر دوش آب گرم ماساژ بدم کمپرس آب گرم کردم خیلی موثر بود
2720
منم دو سه روز اول شیر به اونصورت نداشتم فقط ترشح آغوز بود که نی نیم گرسنه بود اما با این صورت تند تند به سینه میگرفتمش تا مک بزنه - مک زدن نوزاد بهترین راه برای تولید شیر هست از روز سه به بعد شیرم سرازیر شده بود تغذیه هم خیلی مفیده مایعات نیمه گرم و مقوی

من که واقعا هیچ تجربه ای درباره شیردهی به نوزاد نداشتم و اصلا نمیدونستم چیکار کنم دکتر جاوید ظفری متخصص اطفال تو این زمینه خیلی راهنماییم کردن و تونستم بدون هیچ مشکلی دخترمو شیر بدم https://doctorzafari.com/شیردهی-نوزاد/

سلام مامان های خوشگل 

من بعد زایمان اضاف وزن بالا داشتم که خیلی شکمم بزرگ شده بود 

از این پبج

@takandaam_hedie 

دمنوش لاغری شیردهی گرفتم 

خیلی راضی ام من تو 70روز 15کیلو کم کردم 

اگر دوست دارید خوشتیپ شین حتما ازش خرید کنید 😍😍😍

از خانم سزاوار گرفتم 

شماره واتساپ شون و میزارم 

09301452308

2714

من که غریب بودم مامانم پیشم نبود