2726

پاداش،

باج، 

رشوه!

تشویق و دادن پاداش و جایزه، یکی از اصول_تربیت فرزند است که سازوکار خاصی دارد. چرا که اشتباه در این مسیر باعث ایجاد روحیه باج خواهی، زورگویی، لوس شدن و بی مسئولیتی در فرزندانمان می شود. 

به جز میل باطنی فرزندان، هیچ انگیزه ای قوی تر از دادن پاداش، آن ها را ترغیب به انجام کاری نمی کند.

بهترین شیوه برای تثبیت یک رفتار جدید در فرزند، استفاده از تشویق و ترغیب همراه پاداش و جایزه است.

لذا با استفاده درست از این روش می توانید موفقیت های زیادی را در امر تربیت رقم بزنید.

تشخیص این سه مورد از یکدیگر بسیار مهم است.

پاداش را والدین مشخص می کنند و بعد از انجام کار خوب توسط فرزندشان، به او پاداش می‎دهند،

اما باج گرفتن توسط فرزند مشخص می شود و معمولا قبل از انجام کار بد، به عنوان باج از پدر و مادر گرفته می شود. 

پاداش در مقابل انجام دادن یک کار خوب و پسندیده صورت می گیرد اما باج گیری برای انجام ندادن کار ناپسند.

رشوه نیز نوعی تعیین پاداش از سوی والدین است که در شرایط اضطراری و موقیت های تحت فشار قرار گرفته و برای خلاصی از آن بحران، جایزه را مشخص می کنند .مانند ساکت کردن کودک در خیابان و یا مهمانی ها. تکرار این عمل موجب لوس شدن فرزند و متوقع بار آمدن او می شود. خوب است بدانید که رشوه اثر منفی در تربیت_فرزند دارد و تاثیرپذیری آن کوتاه مدت است.

میدونی اگر شنونده غیبت باشیم هفتاد برابر غیبت کننده گناه کردیم؟!! آره وحشتناکه!! دلیل بیشتر بودن گناه شنونده اینه که به غیبت کننده این جرات رو میده که بازم کارشو تکرار کنه. بیا از همین الان تلاش کنیم اجازه ندیم جایی که حضور داریم این گناه بزرگ اتفاق بیفته.  اولین قدم در برابر غیبت اینه که اصلا اجازه ندیم غیبت صورت بگیره، دوم اینکه اگر اتفاق افتاد ردّ غیبت کنیم،  یعنی از کسی که غیبتش شده دفاع کنیم. حدیث از پیامبر (ص) هست که گفتند کسی که بر برادر مسلمانش منت بگذارد و در برابر غیبتی که از او در مجلسی شنیده دفاع کند خداوند هزار در از شر و بدی را از او در دنیا و آخرت باز می گرداند و اگر دفاع نکند در حالی که قادر بر دفاع است هفتاد برابر گناه غیبت کننده بر او است. حالا سوال پیش میاد که چجوری دفاع کنیم؟ اگر از ویژگیهای ظاهری اون شخص غیبت شد که مثلا چهره ش فلانه ، بگیم اینا که عیب نیست ،عیب اینه که انسان از انسانیت به دور باشه یا گرفتار گناه باشه. اگه از خصوصیات اخلاقی اون شخص غیبت شد که مثلا حسوده یا خسیسه، اینجا سعی کنیم این ویژگی اون شخص رو توجیه کنیم و مثلا بگیم  اینطور نبوده و شاید منظورش این نبوده و صحبتایی مثل این رو بگیم و اگر اون خصیصه قابل توجیه نبود بگیم به هر حال هر آدمی گرفتار خطا میشه، کیه که خطا نداشته باشه ! یا این احتمال رو مطرح کنیم شاید به طور غیرعمد اون رفتار نادرست ازش سر زده. و اگر دفاع مقدور نبود بحث رو عوض کنیم و یا محل و مجلس غیبت رو ترک کنیم، و اگر ترک محل مقدور نبود باید به شکلی مثل بی اعتنایی یا تغییر رفتار نسبت به غیبت کننده نارضایتی خودمون رو نسبت به این عمل نشون بدیم. امام علی (ع) در این زمینه میفرمایند؛ پایینترین حد نهی از منکر و انکار عمل اهل گناه این است که با چهره ای در هم کشیده و ناراضی از عمل آنها با آنها برخورد کرد. و در آخر برای کسی که غیبتشو شنیدیم صلوات بفرستیم یا آیةالکرسی بخونیم یا واسش دعا و استغفار بگیم یا به نیابتش صدقه بدیم...اینجوری حداقل سعی خودمون رو کردیم قدم خیری برای اون شخص برداریم و در حد توان برای گناهی که ناخواسته درگیرش شدیم کاری رو به عنوان جبران انجام داده باشیم...

من یه دختر ۲۲ ماهه فوقالعاده لجبازی دارم خیلی زیاد و اگه چیزیو بخاد ک ندیم اصلا خونه رو میزاره سرش من واقعا موندم بچه به این کوجولویی از کجا این لجبازیو یاد گرفته

نطر خاصی ندارم 

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!!😥

من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش ایشالا که مشکلت حل میشه 💕🌷

2728
آره تربیت بچه خیلی سخته الان هم بچه ها پر رو هستن.

متاسفانه اکثر پدر و مادرای این دوران از اونور بوم افتادن.

میخوان برای بچه هیچی کم نزارن و همه چیز براش محیا کنن اما به دلیل اینکه اصولشو نمیدونن اشتباه میرن و بچه هایی با ویژگیهای ناسالم تربیت میکنن.

میدونی اگر شنونده غیبت باشیم هفتاد برابر غیبت کننده گناه کردیم؟!! آره وحشتناکه!! دلیل بیشتر بودن گناه شنونده اینه که به غیبت کننده این جرات رو میده که بازم کارشو تکرار کنه. بیا از همین الان تلاش کنیم اجازه ندیم جایی که حضور داریم این گناه بزرگ اتفاق بیفته.  اولین قدم در برابر غیبت اینه که اصلا اجازه ندیم غیبت صورت بگیره، دوم اینکه اگر اتفاق افتاد ردّ غیبت کنیم،  یعنی از کسی که غیبتش شده دفاع کنیم. حدیث از پیامبر (ص) هست که گفتند کسی که بر برادر مسلمانش منت بگذارد و در برابر غیبتی که از او در مجلسی شنیده دفاع کند خداوند هزار در از شر و بدی را از او در دنیا و آخرت باز می گرداند و اگر دفاع نکند در حالی که قادر بر دفاع است هفتاد برابر گناه غیبت کننده بر او است. حالا سوال پیش میاد که چجوری دفاع کنیم؟ اگر از ویژگیهای ظاهری اون شخص غیبت شد که مثلا چهره ش فلانه ، بگیم اینا که عیب نیست ،عیب اینه که انسان از انسانیت به دور باشه یا گرفتار گناه باشه. اگه از خصوصیات اخلاقی اون شخص غیبت شد که مثلا حسوده یا خسیسه، اینجا سعی کنیم این ویژگی اون شخص رو توجیه کنیم و مثلا بگیم  اینطور نبوده و شاید منظورش این نبوده و صحبتایی مثل این رو بگیم و اگر اون خصیصه قابل توجیه نبود بگیم به هر حال هر آدمی گرفتار خطا میشه، کیه که خطا نداشته باشه ! یا این احتمال رو مطرح کنیم شاید به طور غیرعمد اون رفتار نادرست ازش سر زده. و اگر دفاع مقدور نبود بحث رو عوض کنیم و یا محل و مجلس غیبت رو ترک کنیم، و اگر ترک محل مقدور نبود باید به شکلی مثل بی اعتنایی یا تغییر رفتار نسبت به غیبت کننده نارضایتی خودمون رو نسبت به این عمل نشون بدیم. امام علی (ع) در این زمینه میفرمایند؛ پایینترین حد نهی از منکر و انکار عمل اهل گناه این است که با چهره ای در هم کشیده و ناراضی از عمل آنها با آنها برخورد کرد. و در آخر برای کسی که غیبتشو شنیدیم صلوات بفرستیم یا آیةالکرسی بخونیم یا واسش دعا و استغفار بگیم یا به نیابتش صدقه بدیم...اینجوری حداقل سعی خودمون رو کردیم قدم خیری برای اون شخص برداریم و در حد توان برای گناهی که ناخواسته درگیرش شدیم کاری رو به عنوان جبران انجام داده باشیم...
میخام از شیر بگیرمش اصلا جراتشو ندارم بخدا معضلی شده واسم انقد جیغ و گریع و لج میکنه اعصابم خورد میش ...

من دوماهه ازشیرگرفتم خداروشکر راحت از شیر گرفته شد ولی یه چیزیو بخواد باااید به دست بیاره وگرنه روز مارو سیاه میکنه

......
من دوماهه ازشیرگرفتم خداروشکر راحت از شیر گرفته شد ولی یه چیزیو بخواد باااید به دست بیاره وگرنه روز ...

خوشبحالت دست راستت رو سر من بخدا عاجز شدم ۲۰ ماهگی اومدم بگیرم از اون موقع لجباز تر شد پدرمونو دراورده مجبور شدم دوباره بدم بهش شما چجوری گرفتی

نطر خاصی ندارم 
من یه دختر ۲۲ ماهه فوقالعاده لجبازی دارم خیلی زیاد و اگه چیزیو بخاد ک ندیم اصلا خونه رو میزاره سرش م ...

عزیزم در مورد سرعت شکل گیری شخصیت انسان در نوزادی همینقد بگم که درصد بالایی از ویژگیهای شخصیتی انسان که تا پیری و مرگ باهاش هست تا 15 ماه اول شکل میگیره!

یعنی درست زمانی که همه فک میکنن هیچی نمیفهمه.

همه بچه ها وقتی به دنیا میان ذهنشون مثل یک دفتر سفید بدون هیچ خط و نوشته ایه،

به مرور هر اطلاعتی که از اطرافش میگیره روش نوشته میشه و طبق همون رفتار میکنه.

درسته وراثت هم تاثیرگذاره ، اما اگه نحوه مدیریت والدین درست و اصولی باشه تا حد زیادی میتونن کنترلش کنن.

خوشبحالت دست راستت رو سر من بخدا عاجز شدم ۲۰ ماهگی اومدم بگیرم از اون موقع لجباز تر شد پدرمونو دراور ...

من یکم ذغال مالیدم سر سینه هام و گفتم اوخ شده درد می کنه به جاش بهش شیر گاو دادم تا چند شب می گفت می می ولی دیگه خودش دلسرد شد

......
عزیزم در مورد سرعت شکل گیری شخصیت انسان در نوزادی همینقد بگم که درصد بالایی از ویژگیهای شخصیتی انسان ...

دقیقا از ۱۵ ماهگی لجبازیش شروع شد منم نمیدونم واقعا چ رفتاری کردم که این اینطوری شدش اصلا راه نمیاد باهامون مخصوثا الان که دلم میخاد از شیر بگبرمش ولی از ترس جیغ و داد و هوار کردناش نمیتونم

نطر خاصی ندارم 
خوشبحالت دست راستت رو سر من بخدا عاجز شدم ۲۰ ماهگی اومدم بگیرم از اون موقع لجباز تر شد پدرمونو دراور ...

هیچ وقت جلو بچه آن کوتاه نیا

حتی اگر داری اشتباه میکنید

ولی کوتاه نیا دیگه ضعفتو فهمیده،با جیغ و داد کاراشو پیش میبره

من یکم ذغال مالیدم سر سینه هام و گفتم اوخ شده درد می کنه به جاش بهش شیر گاو دادم تا چند شب می گفت می ...

من مو چسبوندم چسب برق زدم تلخک زدم وروجک نصفه شب مورو کند چسبو کند تلخکو خورد 

نطر خاصی ندارم 
میخام از شیر بگیرمش اصلا جراتشو ندارم بخدا معضلی شده واسم انقد جیغ و گریع و لج میکنه اعصابم خورد میش ...

بهت پیشنهاد میکنم تاپیک مامالی رو که درباره تجربه از شیر گرفتن دخترشه بخونی ، خیلی اصولی و درست پیش رفته و خیلی راحت نتیجه گرفته.

بهت پیشنهاد میکنم تاپیک مامالی رو که درباره تجربه از شیر گرفتن دخترشه بخونی ، خیلی اصولی و درست پیش ...

نمیدونم ولی تجربه هرکیو میخونم یه جای کار بچش اوکی بوده متاسفانه دختره من اصلا هیج جوره اوکی نمیشه مثلا نه تو بغل میخابه نه روی پا نه به جز شیر مثلا شیر پاستوریزع بخوره یا آب بخوره نه شیشه میگیره هیچی اصلا

نطر خاصی ندارم 
2706