2703
2553
عنوان

مشرک یا موحد؟!

854 بازدید | 2 پست

سلام

حتما برای اکثر ما مشکلی پیش اومده که توسل برداشتیم به شهدا،معصومین و اولیا خدا

اما تا حالا فکر کردیم‌ که آیا واقعا توسل درسته یا نه خلاف توحیده؟شنیدید به خاطر توسل به شیعه مشرک میگند؟پس بهتره سندش رو بررسی کنیم...

توسل در لغت یعنی وسیله نزد پادشاه.وسیله یعنی نزدیکی و درجه.
وسیله به معنای رغبت و طلب و چیزی که انسان با آن به چیز دیگه نزدیک میشه هم اومده.
در اصطلاح هم که مشخصه،یعنی انسان به عمل صالح یا فرد کاملی متوسل میشه و واسطه قرار میده تا به یک امر خیر در دنیا یا اخرت برسه و رضای خدا رو کسب کنه و به قرب الهی برسه.
❇صحت توسل از قرآن به دست میاد.به چند آیه استناد میکنم:
۱.یا ایها الذین امنوا تقوا الله وابتغوا الیه الوسیله....(ای اهل ایمان تقوا کنید و برای تقرب به خدا وسیله بجویید.)
۲.مسیحیان به حضرت عیسی توسل میکردند:و ابری الاکمه و الابرص و احیی الموتی باذن الله....(کور مادر زاد و مبتلایان به پیسی را و مردگان را به اذن خدا زنده میکنم)
۳.توسل پسران یعقوب به پدرشون:قالوا یا ابانا استغفرلنا ذنوبنا...قال سوف استغفر لکم انه هوالغفور الرحیم(گفتند پدر برای ما طلب بخشش کن،حضرت یعقوب جواب میده به زودی برای شما طلب بخشش میکنم که خدا بخشنده مهربان است)
۴.مورد قبول واقع شدن استغفار پیامبر برای مسلمانان:و لو انهم اذ ظلموا انفسهم جاووک فاستغفروا الله و استغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما
🔸️پس میبینید که توسل در قرآن ذکر و تشویق شده.و همونطور که قابل مشاهده هست زنده کردن مردگان و درمان بیماری به اذن خداست.
🔸️توسل شرک نیست چون کسی که توسل میکنه برای وسیله وجود مستقلی از خدا قائل نیست.زمانی توسل کردن شرک میشه که وسیله رو به عنوان واسطه نگاه نکنیم و قدرت مستقلی به اون بدیم.

سخت است فهماندن نکته ای به کسی که منافعش در نفهمیدن است.......دیندار آن است که در کشاکش بلا دیندار بماند وگرنه در هنگام راحت و فراغت و صلح و سلم چه بسیارند اهل دین، آنجا که شرط دینداری جز نمازی غراب وار و روزی چند گرسنگی و تشنگی و طوافی چند برگرد خانه ای سنگی نباشد....

❇صحت توسل در روایات و کتب معتبر اهل سنت هم وجود داره:

۱.توسل فرد نابینا به پیامبر،که پیامبر به مرد نابینا امر میکنند دو رکعت نماز بخوان و اینطور طلب کن:خدایا به تو رو می اورم به حق محمد که پیامبر رحمت است...خدایا پیامبر را برای من شفیع قرار بده.(سنن ابن ماجه،ج۱،ص۴۴۱_مسند احمد بن حنبل،ج ۴،ص۱۳۸_المستدرک نیشابوری،ج ۱،ص ۳۱۳) سند این روایت رو هم ابن تیمیه تایید کرده و صحیح دونسته

۲.انس بن مالک نقل میکنه که پیامبر در تشییع پیکر فاطمه بنت اسد'مادر امام علی'،وارد قبر میشند و میگند خدایا قبر رو وسیع قرار بده به حق پیامبرت و پیامبرانی که قبل از من بودند.(کشف الارتیاب،محمد بن عبدالوهاب،ص۳۱۲)

۳.خلیفه اول بعد از فوت پیامبر اینطور میگه:ای محمد ما را نزد پروردگارت یادآور شو،و ما در خاطرت باشیم.(الدرر السنیه فی الرد علی الوهابیه،ص۳۶)

۴.رسول خدا به شخصی یاد داد که اینطور دعا کنه:خدایا از تو درخواست میکنم و به پیامبرت که پیامبر رحمت است و به سوی تو متوسل میشوم....خدایا پیامبر را برای من شفیع قرار بده.(الرسائل ابن تیمیه،ج ۱،ص۱۸)

۵.خلیفه دوم عمر بن خطاب وقتی دید مردم دچار قحطی شدند به وسیله عباس عموی پیامبر طلب باران کرد:خدایا ما به واسطه پیامبرمان به تو متوسل میشدیم......و اکنون به واسطه عموی پیامبرمان به تو توسل کردیم.پس ما را سیراب کن.(صحیح بخاری،ج ۲،ص۳۲)

سخت است فهماندن نکته ای به کسی که منافعش در نفهمیدن است.......دیندار آن است که در کشاکش بلا دیندار بماند وگرنه در هنگام راحت و فراغت و صلح و سلم چه بسیارند اهل دین، آنجا که شرط دینداری جز نمازی غراب وار و روزی چند گرسنگی و تشنگی و طوافی چند برگرد خانه ای سنگی نباشد....

❇توسل در منابع اهل تشیع:

۱.علامه مجلسی در بحار الانوار نوشته...

امام صادق درباره نوع درخواست نیازهای دنیوی از خدا سفارش کردند به حمد خدا،صلوات به پیامبر و درخواست حاجت‌(بحارالانوار علامه مجلسی،ج ۹۳،ص۱۱۲)

۲.شیخ مفید در الاختصاص نقل میکنه که پیامبر به جابر میگند هر وقت اراده کردی از خدا درخواست کنی و پذیرفته بشه،خدا رو به واسطه نام هایش بخوان...(الاختصاص،ص۲۲۳)

۳.پیامبر اینچنین دعا میکردند:خدایا رو به سوی تو کردم به واسطه محمد و خاندان محمد به وسیله ان ها به تو تقرب میجویم و ان ها را پیشاپیش نیازهایم قرار میدهم...(بحارالانوار،ج۹۴،باب ۲۸،ح ۱۹)

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!!😥 

من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود و حتی توی تعطیلی های عید هم هستن. 

بیا اینم لینکش ایشالا مشکلت حل میشه 💕🌷