موضوع بحث

داروهای ممنوعه دوران بارداری کدامند؟

633 بازدید | 2 پست
معمولا 8 تا 12 هفته اول بارداری مهمترین بخش این دوران است. بنابراین تغدیه مادر در این دوران بسیار مورد اهمیت است و در استفاده از داروها باید توجه و دقت کافی صورت گیرد. در این بخش شما را با داروهای ممنوعه در دوران بارداری آشنا میکنیم.

1- مسکن ها: مسکن هایی نظیر "ایبوپروفن" و " آسپرینها" میتوانند در ماههای نخست بارداری روی جنین تاثیر گذار باشند. بهترین کار برای تسکین درد استفاده از روشهای سنتی است که راحت ترین آنها ماساژ ناحیه دردناک است.

2- ضد قارچها: عفونتهای قارچی یکی از مشکلات شایع دوران بارداری است. اما استفاده از ضد قارچها برای زنان باردار خطرناک است. در صورت بروز این مشکل بهتر است با پزشک خود مشورت کرده و از داروهای جایگزین استفاده کنید.

3- ضد آکنه ها: در دوران بارداری بدن تغییرات هورمونی فراوانی دارد . بنابراین بروز جوش و آکنه میتواند طبیعی باشد. از داروهای ضد آکنه نباید مصرف شود چراکه این داروها بر هورمون تاثیر گذار است . بنابراین استفاده از این داروها نیز در دوران بارداری مجاز نمیباشد.

4- قرصهای سرماخوردگی: قرصهای سرماخوردگی دارای " پاراستامول" هستند که تاثیر مستقیم بر روی جنین دارد. استفاده از اسپری های بینی و یا درمان های سنتی و گیاهی بهترین راه برای درمان سرماخوردگی در دوران بارداری است.

5- داروهای ضد افسردگی: داروهای ضد افسردگی حاوی "پاروکستین" در دوران بارداری کاملا ممنوع میباشد. معمولا در صورت لزوم پزشکان از داروهای جایگزین استفاده میکنند.

6- ضد آلرژیها: این داروها نیز روی جنین تاثیر گذار هستند. با استفاده از روشهای طبیعی سعی کنید با آلرژی خود مقابله کنید. استفاده از ماسکهای تنفسی و دستگاههای تهویه و دور ماندن از عوامل آلرژی زا بهترین راه درمان است.

7- آنتی بیوتیک ها: آنتی بیوتیک هایی نظیر "استرپتومیسین" و "تتراسیکلین" از داروهایی هستند که در دوران بارداری نباید مصرف شوند. استفاده از آنتی بیوتیک های ملایمتر با نظر پزشک موردی ندارد.

8- آرام بخش ها: داروهایی نظیر "والیوم" و "لیبریوم" در سه ماه اول بارداری بسیار پرخطر هستند و خطر سقط جنین و ناهنجاریهای مادرزادی را زیاد میکنند. از استفاده ااز اینکه داروها جدا خودداری کنید.

9- گیاهان دارویی: حتی برخی گیاهان دارویی نیز میتوانند برای جنین خطرناک باشد. برای مثال استفاده از گل گاو زبان، آلوئه ورا، جنسینگ، رز ماری، بومادران و پونه در دوران بارداری منع شده است.
1392/05/30
|
08:32
ارسال نظر شما

کاربر گرامی جهت ارسال پست شما ملزم به رعایت قوانین و مقررات نی‌نی‌سایت می‌باشید