2737
2734

خرد شماره ۲۶۸

آنچه را نابخرد دیرتر انجام می دهد، خردمند زودتر به انجام می رساند.

هر دو ، کار را انجام می دهند ;آنچه متفاوت است زمان انجام کار است:.

خردمند در لحظه درست و نابخرد در لحظه نادرست .

فرد نابخرد چیزی را که باید به آن فکر کند ،زیر پا می گذارد.از چپ به راست می رود و مثل یک کودک عمل می کند. 

تنها یک راه وجود دارد که بتوان او را به راه راست بیاوریم و آن اینکه باید او را مجبور کنیم کاری را که خودش باید به اختیار انجام دهد به زور به انجام رساند.

اما فرد عاقل و خردمند فوری بررسی می کند کاری که باید دیر یا زود انجام دهد چیست و بعد آن را با اراده خود و با خوشی انجام می دهد و به این ترتیب احترام دیگران را به دست می آورد و بر نام و آوازه خویش می افزاید

خرد شماره۳۳

بدانید که چطور بعضی چیزها و اشخاص را کنار بگذارید!

اگر این یکی از مهم ترین درس های زندگی باشد که بدانید چطور به دیگران ”نه” بگویید ، مهم تر از آن این است که چطور به خودتان ”نه” بگویید و  بعضی کارها و انسان ها را کنار بگذارید.

بعضی کارهای غیر ضروری ، عمر گرانبهای شما را هدر می دهند.

اگر خودتان را با کارهای بی ارزش ، سرگرم کنید، بهتر است که اصلا کاری نکنید .

انسان عاقل نه تنها به کار خودش مشغول است و کاری به کار دیگران ندارد ، بلکه اجازه نمی دهد دیگران هم در کارهای او دخالت کنند.

آنقدر وقتتان را به دیگران اختصاص ندهید که وقتی برای پرداختن به خودتان باقی نماند.

از دوستان خود هم سو استفاده نکنید و بیش از آنچه مایل هستند از آنها درخواست نکنید. 

زیاده روی در هر چیزی باعث شکست شما می شود به ویژه  اگر در  مراودات و ارتباط با دیگران و بحث و گفتگو با آنان زیاده روی کنید بیشتر موجب شکست شما می شود.

اگر در روابط با دیگران عاقلانه رفتار کنید و اعتدال را حفظ کنید، دیگران احترام و ارزش بیشتری برای شما قایل خواهند شد.

فرد باید از وقت و آزادی خود برای عالی ترین کارها  استفاده کند و هیچ گاه علیه قوانین نانوشته کردار خوب دور نیفتد.

ببین منم به همین مشکل خورده بودم.😢

خانمای اینجا بهم دکترساینا رو معرفی کردن و منم از یکی از دکتراش ویزیت آنلاین گرفتم از خونه. و خیلی راضی بودم و مسالمم حل شد😍

بیا اینم لینکش

ایشالا که مشکل توهم حل بشه😘

خرد شماره ۱۵۱

از امروز به فکر فردا و فرداهای پس از آن باشید.

بزرگ ترین دوراندیشی این است که قبل از زمان بروز مشکل ، ساعت ها به آن فکر کرده و چاره اندیشی کرده باشید.

برای فرد عاقبت اندیش، هیچ بدبختی وجود ندارد و برای فردی که مراقب و محتاط است راههای زیادی برای فرار از تنگنا وجود دارد.

نباید فکر کردن را تا زمانی که تا چانه در باتلاق فرو رفته ایم و در حال غرق شدن هستیم به تعویق بیاندازیم.

با تفکر بالغانه می توان مانع از بروز مشکلات سخت در زندگی شد.

بالشی که سر بر آن می گذاریم یک غیب گوی خاموش است !! (  یعنی موقع خواب بهتر می توانید فکر کنید😊)

بهتر است موقع خوابیدن به مشکلات فکر و برای آنها از قبل چاره اندیشی کنید تا اینکه بعداز وقوع این مشکلات بی خواب شوید

.

بسیاری از مردم اول عمل می کنند و بعد فکر می کنند ; نه به این دلیل که بخواهند نتیجه کارشان را بررسی  کنند بلکه بیشتر به دنبال توجیهی برای انجام آن کار هستند.

بعضی نه قبل و نه بعد کارهایشان فکر نمی کنند.

شما باید در کل زندگی به این فکر کنید که چطور از مسیر درست خارج نشوید

.

تفکر و دوراندیشی باعث می شود شخص بتواند خودش مسیر زندگی اش را تعیین کنید.

2728

خرد ۱۴۵

هیچ وقت انگشت زخمی خود را نشان ندهید.

چرا که احتمال دارد هر چیزی به آن برخورد کند و زخمتان را بدتر کند.

مراقب باشید در مورد آن شکایت هم نکنید،

چون بدخواه ها همیشه روی نقطه ضعف های ما دست می گذارند.

هیچ فایده ای ندارد که انسان از مشکلاتش بگوید، چرا که فقط سوژه حرف و حدیث و تمسخر دیگران می شوید و این بیشتر به مشکلاتتان اضافه می کند.

انسان های بدخواه همیشه دنبال راهی هستند که زخم های شما را بدتر کنند.

سعی  می کنند به هر نحوی شده به زندگی شما سرک بکشند . آنها هزار و یک حیله می شناسند تا از زخم ها و مشکلات  شما سر در. بیاورند.

اگر انسان عاقلی باشید، این نشانه های بدخواهانه را نادیده می گیرید و مشکلاتتان را پنهان می کنید خواه مشکلات شخصی باشد یا خانوادگی.

چون حتی بخت و اقبال هم گاهی اوقات دوست دارد به جایی که آسیب دیده ،ضربه بزند.

مراقب باشید آنچه باعث ناراحتی و حتی آنچه باعث خوشحالی اتون است را فاش نکنید مبادا اولی دوام پیدا کند و دومی زود تمام شود.

اگر می خواهید ناراحتی زود تمام شود و خوشحالی هاتون دوام داشته باشد نه از ناراحتی هایتان بگویید و. نه از خوشحالی هایتان.

خرد شماره ۲۸۴

سرتان به کار خودتان باشد تا مورد اهانت قرار نگیرید!

اگر می خواهید دیگران به شما احترام بگذارند اول باید خودتان به خودتان احترام بگذارید.

نسبت به حضور خودتان خسیس باشید نه سخی.

در این صورت افراد خواهان شما می شوند  و به گرمی با شما برخورد می کنند.

هیچ وقت بدون دعوت جایی نروید و فقط در صورتی که از شما خواستند بروید.

در کارتان هم تا از شما نخواسته اند ،خودتان پیشنهاد انجام کاری را ندهید. چون اگر شکست بخورید همه سرزنش ها متوجه شما می شود و اگر موفق بشوید هم از شما هیچ تشکری نمی کنند.

شخص فضول که علاقه دارد از کار دیگران سر دربیاورد همیشه در مرکز سرزنش است و چون خودش را بدون شرمندگی به زور وارد می کند به همان نحو با شرمندگی و سرزنش به بیرون پرت می شود.

سلام مانترای عزیزم حالت خوبه بانو؟ من حالم خیلی بده کلا انگار من شدم مرد این زندگی  شوهرم ک ...

خرد شماره۱۵۹: با افراد احمق(بی شعور) کنار بیایید!

اشخاص عاقل کمتر تحمل رفتارهای احمقانه را دارند. هر اندازه علم و دانش انسان بیشتر می شود، صبر و تحمل بی شعوری نیز در او کمتر. می شود.

دانش زیاد را به سختی می توان راضی کرد.

اولین قانون بزرگ زندگی به گفته اپیکتتوس این است:” با همه چیز کنار بیایید و صبوری پیشه کنید!” به نظر او نیمی از خرد و عقل در داشتن صبر. و تحمل است.

کنار آمدن با همه نوع بی شعوری، نیاز به صبر زیادی دارد.

ما اغلب مجبوریم بیشتر با کسانی کنار بیاییم و افرادی را تحمل کنیم که بیش از همه به آنها وابسته هستیم. همین موضوع تمرین خوبی برای صبوری کردن است.

نتیجه صبر، صلح و آرامش است. عطیه و موهبت بی قیمتی که شادی دنیا را در پی دارد.

کسی که نمی تواند دیگران را تحمل کند باید به درون خود پناه ببرد، البته در آنجا هم باید با خودش کنار بیاید و خودش را تحمل کند.

2738

خرد شماره ۱۹۵: قدر و ارزش هر کس را بدانید !

هیچ کس نیست که نتواند باعث بهتر شدن فرد دیگری شود، و همیشه کسی هست که از خود او هم بهتر باشد.

اینکه بدانیم دقیقا از هر شخصی چطور بهره مند شویم ، برایمان مفید است.

انسان عاقل به همه احترام می گذارد، چون ویژگی ها ی خوب هر فرد را تشخیص می دهد، و می داند چقدر سخت است که بخواهد خودش همه کارها را به نحو احسن انجام بدهد.

انسان کم عقل و نابخرد ، به دیگران به دیده تحقیر نگاه می کند ، بخشی به خاطر جهل و بخشی هم چون همیشه فقط جنبه های منفی را می بیند.

( خلاصه اینکه به همه احترام بگذار، چون هر کسی می تواند به شما خیر برساند.)

مانترای عزیز ممنونم از ایجاد این تاپیک....

کتاب خردجهان یه دنیای جدید بروم بازکرده و زمانی که شما معرفی کردی من رفتم تهیه اش کردم.خواستم دوباره تشکرکنم.

ممنون میشم درکنار این خردها...نمونه از زندگی  روزمره  هم بزنید.

منم چندجا این خردها رو بکارگرفتم...و فکرمیکنم باید مدتی بگذره تا کم کم ملکه ذهنمون بشه.بعضی هاشو هم ناخوداگاه رعایت میکردم یعنی زندگی خودش به ادم یادمیده.

شکرت خداجون
خرد شماره ۲۶۸ آنچه را نابخرد دیرتر انجام می دهد، خردمند زودتر به انجام می رساند. هر دو ، ...

این موضوع رو من تو زندگی به اینصورت کشف کردم و رعایتش میکنم.

خانمی که زن زندگی  هست  چه خانه دار چه شاغل.قطعا باید ناهار و شام باربزاره.

یه خانم خردمند از شب قبل به فکر ناهار فرداشه.یعنی از شب موادو اماده میکنه.اگه نیاز ببینه از بچه ها وهمسرش میخواد پیشنهاد غذابدن.

و صبح غذاشو بارمیزاره.و بدون خستگی و باارامش  کلی کارهاش جلو میفته و ارامش داره.

یه خانم   دیگه هم  همون مراحلومیره ولی  دیرتر....یعنی تا ساعت ده میخوابه و ساعت ده تازه فکرمیکنه چی بپزه.بعد با بی حالی و یا با عجله شروع میکنه به پخت و پز.

من  خودم تو هر دو موقعیت بودم.....و به جرات میگم وقتی این خرد رو رعایت میکنم بشدت وقت ازاد و ارامش دارم و  وقت بیشتری برای خودم و بچه ها میمونه.درصورتی که تو هر دو مورد یه اندازه انرزی مصرف میشه فقط  تو روش خردمندبودن زودتر دست بکارمیشم.

این یه مثال کوچیک و پی پاافتاده هست.ولی از وقتی نوددرصد مواقع رعایت میکنم.حالم بهتره.

شکرت خداجون

خرد شماره۱۵۲:

هرگز با کسی که باعث شود دیده نشوید، دوستی و همراهی نکنید!

با هر شخصی که شما را به حاشیه می راند و باعث می شود کم استعدادتر به نظر برسید، دوستی و همراهی نکنید.

انسان هر اندازه کامل تر باشد، بیشتر مورد احترام قرار می گیرد. فرد کامل تر ، همیشه نقش پیشرو  را ایفا می کند و شما نقش دوم را و اگر بتوانید احترامی هم کسب کنید، ته مانده احترام به نفر اول است.

وقتی ماه تنها باشد، در میان ستارگان می درخشد ، ولی اگر خورشید طلوع کند، ماه محو و ناپدید می شود و به چشم نمی آید.

به فردی که شما را به حاشیه می راند نزدیک نشوید، بلکه فقط نزدیک کسانی شوید که باعث شوند شما بهتر به نظر برسید.

با همین روش ”فیولا”ی باهوش ، خودش را زیبا و با شکوه نشان می داد. او اطراف خود را با خدمه کثیف و ژولیده پر کرده بود تا به این ترتیب ، زیبا به نظر بیاید.

همانطور که انسان نباید به دلیل هم نشین های بد به خود آسیب برساند، نباید با احترام گذاشتن و بالا بردن اشخاص دیگر، باعث بی اعتباری و کم ارزش کردن خود بشود.( یعنی بی خودی از کسی تعریف نکنید !😁)

وقتی در مسیر کمال و تعالی هستید ،  با انسان های بزرگ  رفت و آمد کنید ، اما زمانی که به کمال رسیدید با انسان های پایین تر از خود همنشینی و نشست و برخاست کنید.

🌾🌾🌾

خرد شماره۱۵۲: هرگز با کسی که باعث شود دیده نشوید، دوستی و همراهی نکنید! با هر شخصی که شما را ...

بیتا جون

من هم این خرد را به عینه تو زندگی حرفه ای ام تجربه کردم.. و با عمل به این خرد سعی کردم مستقل باشم..سالها همراه استادم بودم.. همیشه و همه جا کنارش بودم.. ولی بالاخره مستقل شدم..

عالیه مانترای عزیز

امروز داشتم خردهایی که لطف کردید برا خودم مینوشتم تو دفترچه ام

که دیدم اینجا جمع اوری کردید

دستتون طلا

واقعا خیلی استفاده میکنم تو تاپیک پرنسس

گاهی میرفتم تو صفحه ها دنبالشون میگشتم 

خیلی ممنون از وقتی که میزارید   

خرد شماره پنج

بگذارید دیگران به شما وابسته و. متکی باشند.

انسان باهوش و عاقل کاری می کند که دیگران به جای تشکر از او به او وابسته و نیازمند باشند.

تشکر بعد از محبت ،چندان ارزشی ندارد، اینکه دیگران امیدوار به محبت و لطف شما باشند ارزش دارد.

چرا که بعد از تشکر همه چیز را فراموش می کنند ولی اگر انها را همچنان تشنه نگه دارید امید به محبت شما دارند و شما را از یاد نمی 

برند.

شما از اینکه دیگران به شما وابسته باشند بیشتر سود می برید تا اینکه بعد از محبتتان از 

شما یک تشکر ساده کنند.

کسی که اب را نوشیده و سیراب شده به چاه 

پشت می کند. 

پرتقالی که آبش کامل گرفته شده، خشک و فاسد می شود.

وقتی وابستگی در کار نباشد نه رفتار خوش به جا می ماند و نه احترام.

تجربه نشان می دهد باید وابستگی و اتکای دیگران به خودتان را حفظ کنید، هرگز کاری نکنید وابستگی افراد به شما از بین برود و هیچ وقت به طور کامل نیاز اشخاص را برآورده نکنید.

با این روش حتی یک پادشاه می تواند به حکومت خود ادامه بدهد ولی با اعتدال پیش بروید.

اگر طولانی مدت کاری نکنید یا اگر اشتباهی از دیگران سر زد در طولانی مدت ان را اصلاح نکنید به ضرر خودتان است.

2706