2726

📗صِرَاطَ الَّذِينَ أَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ وَلاَ الضَّآلِّينَ 

❇خداوندا! ما را به) راه كسانى كه آنها را مشمول نعمت خود ساختى، (هدایت كن) نه غضب شدگان و نه گمراهان!❇

(سوره حمد /آیه ۷) ◀ پایان سوره حمد

📎این آیه راه مستقیم را، راه كسانى معرّفى مى‏ كند كه مورد نعمت الهى واقع شده ‏اند وعبارتند از: 👈 انبیا، صدّیقین، شهدا وصالحین.

توجّه به راه این بزرگواران و آرزوى پیمودن آن وتلقین این آرزو به خود، ما را از خطر كجروى وقرار گرفتن در خطوط انحرافى باز مى‏ دارد. بعد از این درخواست، از خداوند تقاضا دارد كه او را در مسیر غضب‏ شدگان وگمراهان قرار ندهد. زیرا بنى‏ اسرائیل نیز به گفته قرآن، مورد نعمت قرار گرفتند، ولى در ◀ اثر ناسپاسى ولجاجت گرفتار غضب شدند. 

⏪قرآن، مردم را به سه دسته تقسیم مى‏ نماید: 

👈كسانى كه مورد نعمت هدایت قرار گرفته وثابت قدم ماندند،💞

👈 غضب شدگان و گمراهان. 👥

📎مراد از نعمت در «انعمتَ علیهم»، 👈نعمتِ هدایت👉 است. زیرا در آیه‏ ى قبل سخن از هدایت بود.

⏪⏪⏪ علاوه بر آنكه نعمت‏هاى مادى را كفّار ومنحرفین ودیگران نیز دارند. 

◀◀◀هدایت شدگان نیز مورد خطرند و باید 👈 دائماً از خدا بخواهیم كه مسیر ما، به غضب و گمراهى كشیده نشود.

📎 مغضوبین در قرآن‏
در قرآن، افرادى همانند فرعون و قارون و ابولهب و امّت‏هایى همچون قوم عاد، ثمود و بنى‏اسرائیل، به عنوان 👈 غضب‏ شدگان 👥 معرّفى شده‏اند. بنى‏ اسرائیل كه داستان زندگى و تمدّن آنها در قرآن بیان شده است، زمانى بر مردم روزگار خویش برترى داشتند؛ «فَضّلتُكم على العالَمین»(بقره، 47) لكن بعد از این فضیلت و برترى، به خاطر رفتار خودشان، دچار قهر و غضب خداوند شدند. «و باؤوا بغضب من اللّه»(بقره، 61) این تغییر سرنوشت، به علّت 👈 تغییر در رفتار و كردار آنان بوده است؛

دانشمندان یهود، دستورات وقوانین آسمانى تورات را ◀ تحریف كردند، «یحرّفون الكلم»(نساء، 46) وتجّار وثروتمندان آنان نیز به ◀ربا وحرام‏خوارى و رفاه‏ طلبى روى آوردند، «اخذهم الرّبا»(نساء، 161) و ◀ عامّه مردم نیز در برابر دعوت به جهاد و مبارزه، از روى تن ‏پرورى و ترس، از رفتن به جبهه نبرد و ورود به سرزمینِ مقدّس،◀ سر باز زدند. «فاذهب انت و ربّك فقاتلا انّا هاهُنا قاعدون»(مائده، 24) به خاطر این 👈 انحرافات، خدا آنان را از ⏪اوج عزّت و فضیلت، به نهایت ذلّت و سرافكندگى مبتلا ساخت.⏩

پوشیه میزنم هدیه به مادرم حضرت زهرا سلام الله علیها ، قربة إلی الله🌹 الحمدلله الَّذی جَعَلنا مِن الْمُتَمَسِکینَ بِولایَةِ أَمیرَ الْمُؤْمِنین علیِ بنِ ابی طالب عَلیهِ السَّلام💚👈گر بهای شیعه بودن سر جدا گردیدن است ، ما به عشق مرتضی(ع) تاوان آن را میدهیم ⚪تا بماند تا ابد ذکر علی(ع) بر مأذنه ، هستی و دار و ندار و جانمان را میدهیم 👉🌹

🍃ما در هر نماز، از خداوند مى‏ خواهیم كه مانند غضب ‏شدگان نباشیم. 

👈 یعنى :

◀نه اهل تحریف آیات و ◀ نه اهل ربا و◀ نه اهل فرار از جهاد در راه حقّ، و همچنین از ◀ گمراهان نباشیم، آنان كه ◀ حقّ را رها كرده و به سراغ ◀ باطل مى‏ روند و ◀ در دین و باور خود غلوّ و افراط كرده و یا از ◀ هوى و هوس خود و یا دیگران پیروى مى‏ كنند.(قل یا أهل‏الكتاب لاتَغلوا فى دینكم غیرالحقّ ولاتتّبعوا أهواءقوم قدضَلّوا من‏قبل وأضلّوا من قبل و أضلّوا عن سواءالسبیل» بگو: اى اهل‏كتاب! در دینتان به ناحقّ غلوّ نكنید وبه دنبال خواهش‏هاى گمراهانِ پیش از خود نروید، كه آنان افراد زیادى را گمراه كرده و از راه راست گمراه شده‏اند. مائده، 77)

🍃 انسان در این سوره، عشق و علاقه و تولاّى خود را به انبیا و شهدا و صالحان و راه آنان، اظهار و ابراز داشته و از مغضوبان و گمراهان تاریخ نیز برائت و دورى مى ‏جوید و این 👈مصداق تولّى و تبرّى است.🍃

📎ضالّین در قرآن‏
🔶در قرآن افرادى به عنوان گمراه معرّفى شده‏ اند، از جمله: 

كسانى كه ◀ ایمان خود را به كفر تبدیل كردند،(من یَتبدّل الكفر بالایمان فقد ضلّ سواء السبیل» بقره، 108)

◀ مشركان،(و من یشرك باللَّه فقد ضل ضلالا بعیدا» نساء، 116)

◀ كفار،(و من یكفر باللَّه... فقد ضلّ» نساء، 136) 

◀عصیان‏گران،(و من یعص اللَّه و رسوله فقد ضل» احزاب، 36)

◀ مسلمانانى كه كفّار را 👈 سرپرست و دوست خود گرفتند،(لا تتخذوا عدوى و عدوكم اولیاء... و من یفعله منكم فقد ضل سواء السبیل» ممتحنه، 1)

◀ كسانى كه 👈مردم را از راه خدا👉 باز مى ‏دارند، 

◀كسانى كه به👈 خدا یا رسول خدا توهین 👉 مى ‏كنند،

◀ آنان كه 👈 حقّ را كتمان مى ‏كنند و كسانى كه از رحمت خدا مأیوسند👉.

پوشیه میزنم هدیه به مادرم حضرت زهرا سلام الله علیها ، قربة إلی الله🌹 الحمدلله الَّذی جَعَلنا مِن الْمُتَمَسِکینَ بِولایَةِ أَمیرَ الْمُؤْمِنین علیِ بنِ ابی طالب عَلیهِ السَّلام💚👈گر بهای شیعه بودن سر جدا گردیدن است ، ما به عشق مرتضی(ع) تاوان آن را میدهیم ⚪تا بماند تا ابد ذکر علی(ع) بر مأذنه ، هستی و دار و ندار و جانمان را میدهیم 👉🌹

🔶 در قرآن نام برخى به عنوان گمراه كننده آمده است، از قبیل: ابلیس، فرعون، سامرى، دوست بد، رؤسا ونیاكان منحرف. گمراهان خود بستر وزمینه ‏ى انحراف را فراهم و گمراه كنندگان از این بسترها و شرایط آماده، استفاده مى‏ كنند.

⏪بسترهاى انحراف در قرآن عبارتند از:

1. هوسها،(اتّخذ الهه هَواه واضلّه اللَّه» جاثیه، 23) 

2. بت‏ها،(جعلوا لِلّه انداداً لِیضلّوا عن سبیله» ابراهیم، 30)

3. گناهان(وما یضلّ به الا الفاسقین» بقره، 26)،

4. پذیرش ولایت باطل،(انّه من تولاّه فانّه یضلّه» حج، 4)

5. جهل و نادانى.(و ان كنتم من قبله لمن الضّالّین» بقره، 198)

⏪در آیات متعدّدى از قرآن ویژگى‏ هاى گمراهان و غضب شدگان و مصادیق آنها بیان شده است كه براى نمونه به موارد ذیل اشاره مى ‏شود: 👇
 ◀   * منافقان و مشركان و بدگمانان به خداوند. نساء، 116 و فتح، 6.
◀    * كافران به آیات الهى و قاتلان انبیاء الهى. بقره، 61.
◀    * اهل كتاب كه در برابر دعوت به حقّ سركشى كرده‏اند. آل‏عمران، 110 - 112.
◀    * فراریان از جهاد. انفال، 16.
◀    * پذیرندگان و جایگزین كنندگان كفر با ایمان. بقره، 108 و نحل، 106.
◀    * پذیرندگان ولایت دشمنان خدا و دوستداران رابطه‏ ى با دشمنان خدا. ممتحنه، 1.

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!!😥

من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش ایشالا که مشکلت حل میشه 💕🌷

@anistone   @مراتتسود    

@آنیتاآنیتا    

2728

❤🙏ممنون ازاشتراک مطالب مفید

ازخانه قدم به دنیای بیرون بگذارید درحالی که زنانگی هایتان پشت در جامانده است، تا انسانی در جمع حضور یافته باشد که اندیشه و گفتار و رفتار او مورد توجه و احترام قرار بگیرد نه جلوه‌های زیبای جسم و زنانگی‌ اش.(امام موسی صدر)
ممنون ازت خانوم خوش اخلاق😙💜

خواهش میکنم آبجی جونم 😇💞لطف داری عسلی جونم

@anistone   @مراتتسود     @آنیتاآنیتا    

ممنون خواهر گلم🌹 امیدوارم هممون مورد لطف عنایت خدا باشیم و از غضب و گمراهی بدور🙏

بحَقّ الحُسَین                                                                             اللهُمَّ عَجِّل لِوَلِیِّكَ الفَرَج                                                                   🖤🖤🖤🖤                                                                              دعای من در روضه                                                                 اباعبدلله الحسین علیه السلام                                                                        فقط ظهور امام زمانم