2737
2739
عنوان

بی فرهنگی تا کجا؟

278 بازدید | 32 پست

📌 #پندانه

🔸برخی کشورهای خارجی رسم دارند وقتی کسی می‌میرد برای تسلای خاطر بازماندگان که می‌خواهند بروند، با خودشان غذا می‌برند. بخشی از غذا را دور هم می‌خورند و بخشی دیگر می‌ماند برای روزهای دیگر تا خانواده داغدار که حال و حوصله غذا پختن ندارند گرسنه نمانند.

🔺اما در ایران خانواده عزادار دوبار عزادار می‌شوند!

یکبار به خاطر خود متوفی و یکبار دیگر هم بخاطر هزینه‌های بعدش.

منظورم هزینه کفن و دفن نیست. هزینه کفن و دفن توی بهشت زهرا حدودا دو میلیون تومان است

🔺منظورم هزینه خورد و خوراک بعدش است. سوم و هفتم و ... فامیل‌هایی که از اینور و آنور می‌آیند و آوار می‌شوند روی سر بازمانده‌ها.

هر کدام هم یک اخلاقی دارند. تا خود هفتم هم می‌مانند. رژیم‌های غذایی متفاوت دارند. مریضی‌های مختلف دارند. یکی بدخواب است، یکی هر شب باید ماسک خیار روی صورتش بگذارد، آن یکی ...

🔺حالا اینها به کنار، توی مراسم هم یکی شاکیست که چرا مرا فلان جا نشاندند آن یکی می‌گوید کباب من سوخته بود، یکی دیگر پیاز نداشته، اصلن انگار یادشان می‌رود خانواده عزادار و داغدار همین دو روز قبل مثلا پدر یا مادرشان را از دست داده‌اند.

🔅امام صادق علیه السلام می‌فرماید: غذا خوردن نزد مصیبت زدگان و با خرج آنان، از رفتارهای جاهلیت است و سنت پیامبر(ص) فرستادن غذا برای مصیبت‌زدگان است.

(من لایحضره الفقیه، ج 1، ص 182)

✅ کانال مصاف

@Masaf

موافقم

پيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكو پيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكو

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

غرم میزنن ۲ قورت و نیمشونم باقیه!

به غذا و جای خواب و مراسم ایرادم میگیرن!!!

خب پاشید برید خونتون 😑😑😑😑

ادب مرد به از دولت اوست 👌 (میتونم به سوالات حقوقیتون در حد دانش و توانم و یاری حافظم پاسخ بدم ❤ از کمک کردن بهتون خوشحال میشم. شرطشم یه صلوات برای نتیجه ی آزمون وکالتمه ❤❤❤)
2728

جرات داری اینو تو فامیل بگو

والا من و همسرم یه بار گفتیم ما مردیم برامون یه ختم بگیرید و تمام. راضی نیستیم هزینه کنین برای مراسمهای مسخره

همچین به بقیه برخورد که اره. میخواین به در بگید که دیوار بشنوه.  باید برای ماها صدجور مراسم بگیرید. عزتمون میره زیر سوال.  مگه چغندر خاک کردیم که عین خیالمون نباشه. فلان تالار کمتر اصلا حق ندارید مراسم بگیرید و...

تا دیروز میگفتن هر کی ما رو دوست نداره جمع کنه از ایران برهحالا میگن هرکی حتی اگه ما رو دوست نداره بیاد رأی بدهعجیبتر اینکه میگن اونایی که ما رو دوست ندارن بیان به اونایی که ما رو دوست دارن رأی بدنامروز شرکت در انتخابات رو حاصل بصیرت تو میدانندو فردا اوضاع بد کشور را که خودشان ایجاد میکنند را حاصل انتخاب بد تو میدانند!!!!!   
2738

رفتارای عصر جاهلیت شده فرهنگ ما !   

راه و رسم مردن را در مجال زندگانی دنیا نیاموخته ایم. چه گرانبهاست در نظر پروردگار، مرگ پاکان؛ همچنان که چیزهای کمیاب گرانبها هستند. به شما راست میگویم، به راستی من در این جهان به امتیازی آمده ام که تا کنون به هیچ بشری داده نشده،زیرا خدای ما انسان را نیافرید که در جهان او را باقی بگذارد بلکه او را آفریده است تا در بهشت بگذاردش. 🍀 jesus christ.  به نام قدرت مطلق، نيروى برتر، نيرويى كه قدرتت از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب گسترده شده. Angel 

نظر منم همینه اما مادرم مخالفه میگه وقتی برادرت فوت شد دوست داشتم دورم شلوغ باشه میگه دوست داشتم بعد از ۴۰ هم فامیلا خونمون باشن و وجودشون ارومم میکرده

میشه برام دعا کنین😍😍😍
امضات 🙃

😁

پيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكو پيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكوپيتيكو

والا ما رسم داریم فامیل و اشنا یه پولی تو پاکت به عنوان هدیه به بازمانده میده یه نوع کمک هزینه مراسم 

البته این پول مثل قرض میمونه چون بعد تو مراسم بعدی جبران میشه

اینکه سکوت کنی خودخوری کنی جسم و روحت اسیر چهاردیواری اتاق کنی فقط برای اینکه دهن مردم ببندی تا قضاوت ها و کنایه ها رو در مورد سرنوشتی که حکمت خداست نشنوی یه روش خودکشی تلخه «به ارزش تباه شدن تمام عمر»

اصن چجور میشه من همیشه برام سواله یارو عزاداره بعد باید ب فکر مراسما هم باشه خدایی چ وضعیه حالا ن ک اینو بگم خودمون مراسم نداشته باشیم ولی خب درکش نمیکنم دگ   

:/ ی چیزایی براتون مهمه ک اصن فکرشم نمیتونم بکنم چطور، عوضش ی چیزایی برام مهمه که فکرشم نمیتونید بکنید چطور  
2706