2726

بچه ها من چند روز پیش خواستم ضدآفتاب بخرم حتی تو تاپیکامم هست اگه ببینید. بین هزار هزار برند مختلف گیر کرده بودم. تا اینکه خیلی یهویی چشمم خورد به راهنمای خرید ضد آفتاب و نقد اونا که خب به نسبت سایتای فارسی خوب نقد کرده بودن ولی کامل نبود از همونجا گفتم آهااااا یه کاری کنم که خودم یه پا استاد شم. اومدم مواد تشکیل دهنده پشت کرما رو چک کردم. تو سایتای انگلیسی اکثرا سرچ کردم. اول از همه با کرم شون شروع کردم. خودم مرطوب کننده اش رو دارم که با توجه به اون موادش فهمیدم اصلا کرم خوبی نیست. اینم بگم ضد آفتاب شون رو کامل بررسی نکردم چون همون نصفشو که بررسی کردم فهمیدم خیلیییییی مضر هست و اگه شما این مواد رو جای دیگه ای دیدین اصلا اون کرما رو نگیرید. 

اما تو این تاپیک اول از همه از سیلیکون ها میگم که کرم های سیلیکون دارارو نگیرید چرا نگیرید و چرا استفاده میشن. بعد مواد تشکیل دهنده کرم شون و بررسیشون همون نصفه و نیمه رو میزارم. و بعد هم از سایتای مختلف موادی که کلا ضرر دارن رو میزارم.

اگه این تاپیکو دوس دارین لاک و کامنت یادتون نره که من انرژی بگیرم و رغبت کنم که بیام و خونده هامو باهاتون شریک شم

و اینکه اگه کرمی تو ذهنتونه بگید تا من اونا رو نگاه کنم و بگم

و البتههه....خودم هنوز کرم مورد علاقه ام رو پیدا نکردم بین کرما و نقدایی که خوندم یکی دو تا بهتر بودن که تصمیم گرفتم خودم کامل تر مطالعه کنم

اول از همه بگم مطالبی که میگم از سو سایتای خارجی درمورد سیلیکونا پیدا کردم. پس میتونه قابل اعتماد باشه. اصلااا مهم نیست چه نوع پوستی دارید. چرب، خشک مختلط ولی اصلا تحت هیچ شرایطی از سیلیکون ها استفاده نکنید. سیلیکون ها تحت عنوان خیلییییی اسمای مختلف استفاده میشن. که البته تو یه سایت ایرانی گفته بود که برای لاوپوشونی و قایم کردن از این اسما که ترکیبات مختلف سیلیکونی استفاده می کنن داره. اول از همه بگم که سیلیکون ها خاصیت پخش شوندگی کرم ها رو زیاد می کنن اما از بدی هاش که چرا نباید ازشون استفاده کرد و اینکه تو ادامه راه شناسایی سیلیکون ها رو هم بهتون میگم. و همینکه چرا اصلا استفاده میشه تو محصولات

خیلی سخته که از سیلیکونا دوری کرد برای اینکه توی خیلیی از محصولات استفاده میشه ازشون پس هروقت دارید یه محصول محافظت از پوست و یا حتی مو می خرید به موادش حتما دقت کنید که سیلیکون نداشته باشه

اما چرا از سیلیکونا استفاده می کنن...

• چون کم خطر هست: سیلیکونا به عنوان مواد کم خطری شناخته شدن البته بعضی از انواع اونا طبق نتایجی که تو کانادا دارن مضر شناخته شدن( اینایی که مضرن واسه محیط آخرشون SILOXANE  داره)
  • برای اینکه نرم هستن...سیلیکونا یه بافت نرم و ابریشمی و قابل پخش شوندگی میدن به محصولاتدرز ها و منافذ پوست رو پر می کنن که نرم تر به نظر برسه و دقیقا همین باعث میشه که فکر کنید وااای این محصول خیلی خوبه و برای من مفید بوده حتی اگه موقتی باشه.
  • در برابر رطوبت مقاومن و باعث میشن یه کاوری روی پوست به وجود بیاد که رطوبت پوست رو حتی تا 24 ساعت نگه داره. یه همچین موادی تو ضدآفتابای ضد عرق و ضد آب هم هستن. و همچنین اسپری موندگاری آرایش ها
  • ارزون هستن. این دلیلیه که تو خیلی از محصولات سیلیکون ها هستن و تو درست کردن محصولاتی که همونطور قبلا گفتیم برای پوستتون خوبن

اما دلایلی که باید از سیلیکون ها دوری کرد...

توی اون سایت انگلیسی که این مطالبو ترجمه کردم نوشته بود که اون شخص یه ساله که لوازم سیلیکون دار استفاده نمی کنه و پوستش به شدتتت بهتر شده. و اما دلایل:

• سیلیکون ها مواد زائد رو تو منافذ پوستتون به دام میندازه و نمیزاره کهبیرون بیاد. دقیقا همون طور که رطوبت پوستتونو حفظ می کنه و به دام میندازه کثیفی ها و حتی عرق رو هم همینطور نگه میداره.
  • سیلیکون ها باعث به وجود اومدن آکنه میشن. به خاطر کاوری که روی پوست دارن نمیزارن چربی به سطح پوست برسه و باعث انباشتگی و آکنه میشه رو پوستتون. سیلیکون ها از مهم ترینننن عوامل آکنه هستن.
  • سیلیکون ها پوستتونو مات و خشک می کنن. منفذ پوستتونو میبندن اما پوستتون خشک و کدر میشهو نه تنها باعث میشن که رطوبت اضافی به پوستتون نرسه بلکه فشرده کردن و انباشتکی منفذ پوستتون باعث خشک شدن منافذ پوستتون میشه و در نتیجه پوست نمیتونه سلول های مرده رو بریزه دور
  • از جایگزینی سلول های جدید جلوگیری می کنن. بیشتر آبرسان ها علاوه بر گلیسیرین و مواد دیگه ای که آبرسان هستن امااا سیلیکون هم دارن. پوست ما هر 28 روز سلول های جدید جایگزین می کنه. استفاده از سیلیکون ها باعث میشه سلول های مرده رو سطح پوست بمونن و سلول های جدید تر به خاط بسته شدن مسیرشون نتونن به سطح پوست برسن.
  • محصولاتی که سیلیکون دارن هرچقدر هم که ترکیبات مفید داشته باشن نمیتونن کاری بکنن چون سیلیکون ها یه کاوری بین اونا و پوست هستن و عملا محصولتون بدون فایده میشه واستون
  • سیلیکون ها حتی به سختی از روی پوست پاک میشن. توی همون سایت نوشته که رایج ترین سیلیکون دایئتیکون هست که جزو مواد تشکیل دهنده ضدآفتاب شون هم بوده. این خیلییییی سنگین هست و حتی به خوبی از روی پوست پاک هم نمیشه. این به همین خاطر که مردم تفاوتای زیادی  از کرم های شب قوی میبینن چون اونا سیلیکون ها رو پاک می کنن. یه فیس واش و شتشوی صورت برای پک کردن سیلیکون ها کافی نیستن.

امااااا الان چطور سیلیکونا رو با توجه به تنوع اسمی که دارن تشخیص بدیم.

• اونایی که آخرشون پسوند -CONES  هست مثل: amodimethicone – cyclomethicone – dimethicone – methicone – trimethicone – trimethylsilylamodimethicon
  • اونایی که پسوند -conols  دارن مثل dimethiconols
  • اونایی که پسوند -silanes  دارن مثل : bis-PEG-18 methyl ether dimethyl silane – triethoxycaprylylsilane – thriethoxycaprylylsilane
  • اونایی که پسوند -siloxanes  دارن مثل: cyclopentasiloxane – polydimethysiloxane – siloxane

سیلیکون ها انواع خیلییی بیشتری داره که تو اینا خلاصه نمیشن و اینجا اسماشونه:

من کرم ضد افتاب دست ساز دارم کارش عالیه اگه دوست داشتین سفارش بدید ایدیم تو امضامه،،،تضمینیه باضمانت مرجوعی قیمتشم150تومن

کانال مانتوی ارزان برای خانمایی که تنوع دوست دارن ونمیخان زیادهزینه کنن@mantoarzan7،،جوین شین ضررنمیکنین

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!!😥

من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش ایشالا که مشکلت حل میشه 💕🌷

2728

ضد آفتاب شون

AQUA آب یونیزه

ETHYLHEXYL METHOXYCINNAMATE همون اکتیونوکسات هست که علی رغم آلرژی زا بودن و تاثیرات بد مورد تایید FDA قرار گرفته و به صورت گسترده در آمریکا کاربرد داره واسه همین با اینکه خودم حساس بودم اما تو تمااام ضد آفتابا این ماده بود پس مجبورید ازش استفاده کنید چه خارجی و چه داخلی

GLYCERIN که همون گلیسیرین خودمونه و میدونید که برای پوست خوبه. تو اینترنتم که نگاه کردم نوشته بود رطوبت پوست رو حفظ می کنه و باعث جذب رطوبت و چرب شدن پوست میشه از همینجا خودم مطمئن نیستم که این چرب شدن مفیده یا نه اما جزو خواص گلیسیرین جلوگیری از جوش و جای جوش هم هست

CYCLOPENTASILOXANE یه ترکیب سلولی ارگانیک برای ضدآب شدن و همچنین خاصیت پخش شوندگی هست پس از این ترکیب می فهمیم که این ضدآفتاب ضدآب هم هست. البته جزو سیلیکون ها هست که اصلاااا نباید استفاده شه و حتما تو پست بعدی درموردش توضیح میدم. راستش اولش نمیدونستم که ضرر داره اما با یه سایت انگلیسی که درمورد سیلیکون ها خوندم فهمیدم که از اون دسته از سیلیکوناست که حتی تو کانادا هم برای محیط مضر دونستن

TITANIUM OXIDE   خب با توجه به مواد اصلی ضدآفتاب های فیزیکی و شیمیایی این نشون دهنده ی ضدآفتاب فیزیکی هست ضرر خیلی کمی داره و مقاومت بالایی در برابر UV هم داره

DIMETHICONE خاصیت پخش شوندگی داره ضد آب هست و همچنین سیلیکونه و خوب نیست

GLYCERYL STEARATE خب این ماده برای نرم کنندگی و همچنین پوست رو نفوذ پذیر می کنه و سرعت از بین رفتن آب پوست رو کم می کنه یعنی آبرسان هم هست. طبق مقالات علمی دانشگاهی معتبر که رو حیوانات هم این آزمایشات رو انجام دادن برای استفاده امن هست.

4-METHYLBENZYLIDENE CAMPHOR    این ترکیب اسمای دیگه ای هم داره که اینجا میگم که هرجایی که بعدا دیدید آشنا باشید باهاش -ENZACAMNE – EUSOLEX 6300- NEO HELIOPAN MBC – PARSOL 500 – UVINUL MBC 95

و اما کاربردش برای جلوگیری از اشعه فرابنفش هست اما این ترکیب تاثیرات استروژنیک روی ماهی ها و پستانداران داره  و بسیاااار خطرناکه و همچنین روی تیرویید هم تاثیر میزاره و و در آمریکا اصلااا استفاده از این ماده مجاز نیست

BUTYL METHOXYDIBRNZOYLMETHANE  به عنوان محافظ خورشیدی شناخته میشه و در آمریکا به عنوان آووبنزن شناخته میشه

CETYL ALCHOLE به عنوان 1-hexadecanol و palmityl alcohol شناخته شده.  که به وفور در محصولات مشاهده میشه که از روغن پالم یا روغن نارگیل بدست میاد. شاید فکر کنید که وااااای روغن پالم خیلی بده اما نه.  ما دو نوع روغن پالم داریم. یکی که از گوشت میوه ها بدست میاد(روغن پالم)  و یکی که از دونه ها بدست میاد (روغن پالم کرنل). این دو نوع روغن و روغن نارگیل که به روغن های گرمسیری معروفن به عنوان روغن های بدی شناخته شدن چون چربی اشباع دارن و برای قلب مضر هستن. اما اینم بگم که توی آمریکا یه درصدی از این روغن ها استفاده میشه. روغن پالم اشباع 50 درصد مناسب تر هستن که هر چی این درصدش الاتر بره روغن توی دمای اتاق بیشتر حالت جامد و سفت به خودش میگیره. دقت کنید گفتم تو دمای اتاق ینی 25 درجه سانتی گراد. و روغن های ترانس که دیگه بدتر هم هستن و کلسترول بد ایجاد می کنن و کلسترول خوب رو از بین می برن. روغن پالم توی رستوران ها و کلا غذا ها چیز بهتری هست مثلا کره چربی اشباع داره ولی روغن پالم نداره و همچنین چربی های ترانس هم نداره. اما این به این معنی نیست که خوبه بلکه ضرر کمتری داره.(این مطالب از سایت هاروارد بوده پس معتبره دوستان اما بیشتر وارد غذا شده. چون خودم وقتی اسم پالمو شنیدم احساس بدی پیدا کردم که رفتم سرچ کنم و تاثیرش روی پوست رو هم مطالعه کردم) برای پوست هم خوبه دوستان. تو سایتای انگلیسی در مورد این روغن چیزای خوبی هم گفته شده. حالا اگه کسی اطلاعات بیشتری داره بگه. اما در مورد خود ماده ی مذکور که نوعی الکل هست که از روغن های پالم و نارگیل بدست میاد. این ماده برای به هم چسبندگی کرم و جلوگیری از جدا شدن بافتش روی پوست مثلا گوله گوله شدن رو پوست هست و ضرری هم نداره. اما برای کسایی که آرژی و اگزما دارن میتونه مضر باشه

PEG-100  این ماده درمورد ترکیباتش توضیح نمیدم اما برای آبرسانی و نرم کننده و همچنین امولسیون هست. برای پوست و تو محصولاتی پوستی ضرر نداره اما در خوراکی ها باید به صورت غیرمستقیم استفاده شه. همچنین این ماده به عنوان تمیز کننده پوست و مو هم هست چون باعث میشه کثیفی ها و چربی ها تو آب حل بشن البته این نظر FDA  هست ولی محققان محیط به این نتیجه رسیدن که این ماده با چندین سرطان در ارتباطه( این مطلب از سایت HEALTHINSURANCEQOUTES  گرفته شده)

CETEARETH-20 مثل همون سایت بالا که گفتم برای بدن ضرر داره. باعث ایجاد سرطان میشه. در کرم های نوزاد ها و پوستای حساس استفاده میشه دلیلشم اینه که سرعت گردش خونو بالا میبره.

SIMMONDSIA CHINSIS SEED OIL روغنی هست که بهش جوجوبا هم میگن ضرری نداره، آبرسان و امولسیون هم هست.

POTASSIUM CETYL PHOSPHATE  این ماده به عنوان امولسیون هست باعث پاک کنندگی پوست و آبرسانی میشه. و ضرری هم نداره

POLYACRYLAMIDE داروی بساااار پرخطری شناخته شده

2706