2726
عنوان

بارداری مولار- کوریوکارسینوم

| مشاهده متن کامل بحث + 89429 بازدید | 4003 پست
داروی داکتینومایسین: کاربرد اصلی این دارو شیمی درمانی سرطان های مختلف مانند در کلیه (تومور ویلم ...

سلام دوست عزیز،خدارو شکر که خوب شدید ،من هم باداری مول داشتم کورتاژ شدم بعد از کورتاژ بتا خوب می اومد پایین اما الان سه هفته هست روی ۹۸ مونده خیلی نگرانم بنظرتون نیاز به شیمی درمانی پیدا میکنم؟الان حدود  ۳ ماه از کورتاژ میگذره اما صفر نمیشه ،سه ماهه کارم شده گریه اخه من قبلا سقط هم داشتم این یکی دیگه خیلی داغونم کرده 

خداااااایا بخاطر کدام گناهم؟ سزاوار این همه رنج و بیماری در این دنیا شدم...الهی نگاهی🤲

بچه ها باورتون میشه!!!

دیروز جاریمو بعد مدت ها دیدم انقدر لاغر شده بود از خواهر شوهرم پرسیدم چطور انقدر لاغر شده، بهم گفت از اپلیکیشن زیره رژیم گرفته، من که از کافه بازار دانلود کردم و شروع کردم لینکشو میزارم شمام شروع کنید تا الان که راضی بودم.

سلام دوست عزیز،خدارو شکر که خوب شدید ،من هم باداری مول داشتم کورتاژ شدم بعد از کورتاژ بتا خوب می اوم ...

سلام عزیزم

پیش یه دکتر آنکولوژ زنان برید حتما

نگذارید دیر بشه

سه هفته روی ۹۸؟؟؟ شما هر هفته آز خون‌می دید؟

بعد از کورتاژ بتا یکدفعه میاد پایین اما ممکنه‌یه جا قفل کنه

نترسید اما اصلا زمان رو از دست ندید

منتظر نمودید پایین بیاد

حتما پیش یه دکتر حاذق برید

بار الها حلاوت و شیرینی مادر شدن را به هر زن منتظری بچشان، بگذار لمس کنند لطافت بهشت را، تو ارحم الرحمین هستی.تو بندگانت را دوست تر میداری از هر مادری که فرزندش را دوست می دارد ، بگذار از چشمان بندگانت تنها و تنها اشک شوق ببارد. بگذار سجده ی شکر به جای آورند از همه آنچه در آغوش های خالی و میان بازوان منتظرشان نهاده ای. تو مهربانترین مهربان هایی، دمی ما را به حال خود وا مگذار❤️
سلام دوست عزیز،خدارو شکر که خوب شدید ،من هم باداری مول داشتم کورتاژ شدم بعد از کورتاژ بتا خوب می اوم ...

بتای اولیه چند بود؟

اگر فقط مول‌ بوده نگران نباشید 

مال من مو منجر به سرطان بود با گرید ۳

درمان مثل کوتاژ و داروهای شیمی درمانیه

اما شاید فقط سه‌جلسه که اصلااااا سخت نیست

یکم تهوع ‌وبی حالی داره

من ۱۳ جلسه شیمی درمانی شدم خب خیلی اذیتم کرد

از پیگیری غافل نشید ، باااید بتا منفی بشه 

بار الها حلاوت و شیرینی مادر شدن را به هر زن منتظری بچشان، بگذار لمس کنند لطافت بهشت را، تو ارحم الرحمین هستی.تو بندگانت را دوست تر میداری از هر مادری که فرزندش را دوست می دارد ، بگذار از چشمان بندگانت تنها و تنها اشک شوق ببارد. بگذار سجده ی شکر به جای آورند از همه آنچه در آغوش های خالی و میان بازوان منتظرشان نهاده ای. تو مهربانترین مهربان هایی، دمی ما را به حال خود وا مگذار❤️
2728
بتای اولیه چند بود؟ اگر فقط مول‌ بوده نگران نباشید  مال من مو منجر به سرطان بود با گرید ۳ در ...

بتای اولیه خیلی بالا بود ،یک ساعت بعد از کورتاژ مقداری اومد پایین، عکس از قفسه سینه و سونو هم کردم گفتن مشکلی نیست ، دکتر گفت نیازی به امپول ندارم ،خیلی خوب کاهش پیدا میکرد اما حالا روی ۹۸ مونده نه بالا میره نه پایین،دکترم گفت تا وقتی بالا نره جای نگرانی نیست ،گفت حتی روی یه عدد ثابت بمونه هم خوبه،یکی دوهفته بازم چک کنم اگر افزایشی باشه نیاز به امپول دارم،نمیدونم این چه بلایی بود سرم اومد،دیگه بریدم ،ولی من آخرش نفهمیدم مول کامل بوده یا ناقص هر دکتر یه چیزی میگه،حتی جواب پاتولوژی هم چیزی ننوشته،یکی میگه چون ساک حاملگی بوده ناقص یکی میگه کامل بوده،

خداااااایا بخاطر کدام گناهم؟ سزاوار این همه رنج و بیماری در این دنیا شدم...الهی نگاهی🤲
بتای اولیه خیلی بالا بود ،یک ساعت بعد از کورتاژ مقداری اومد پایین، عکس از قفسه سینه و سونو هم کردم گ ...

از من ساک حاملگی تشکیل شد اما مول کامل بود

شما کدوم شهر هستید؟

پیش یه متخصص خوب برید

دکتر من فریبا بهنام‌ فر هستن اصفهان

اگه توی شهرتون دکتر متخصص این مورد رو‌ندارید یا برید تهران یا بیاید اصفهان

اما من شاید بالای هزااار تا مقاله خوندم.هیییچ‌جا ننوشته بتا اگه ثابت بشه ایرادی نداره

بتا باید منفی بشه عزیزم باید بیارنش پایین

بتای من ۴۲۰۰۰ بود

بعد از کورتاژ و سه جلسه شیمی درمانی شد ۴۰۰۰

بعدش کندتر اومد پایین

آخریش ۲۷ بود که بعدش صفر شد

منتها همش با شیمی درمانی هر دو هفته یکبار

از من ساک حاملگی تشکیل شد اما مول کامل بود شما کدوم شهر هستید؟ پیش یه متخصص خوب برید دکتر من فریب ...

ممنون از راهنماییت،

سلام باجی خانم  

ببخشید من هم بارداری مولار داشتم داکتینومایسین دارم تزریق الان جلسه ۲۰ هستم بتای من هم عددش ۰/۵۷ هست و با این شرایط کرونا و ... نمتونم  ۴ جلسه دیگه بزنم میخواستم ببینم وضعیت شما توی تزریقا چطوری بود منظور بتا کلا زیر ۵ منفی هست ما رسید زیر ۵ ،هشت جلسه دیگه به عبارتی دو نسخه دیگه زدیم و الان عدد به ۰/۵۷ صدم رسیده یک نسخه دیگه مونده به عبارتی همون ۴ جلسه میخواستم ببینم شما بعد از منفی شدم چندتا تزریق داشتید بعد عدد تیتر اخرین ازمایش بعد از اخرین تزریق چند بود چون میخوام نسخه اخر رو نزنم مممنونم راهنمایی کنی منو

سلام باجی خانم   ببخشید من هم بارداری مولار داشتم داکتینومایسین دارم تزریق الان جلسه ۲۰ هست ...

سلام عزیزم

من بهمن 97 عدد بتام یک شد

بعد از اون دو جلسه تزریق داشتم هر کدوم یک دوز

البته در واقع باید هر جلسه دو دوز می زدن منتها چون بدنم نمی کشید همون یک دوز رو زدن

در واقع طی چهار هفته من دو بار هر بار یک دوز تزریق داشتم

.

به نظرم اصلا سر خود کنسل نکنید

هر چند دور های آخر خیییلی سخته اما هر آنچه دکترتون می گه رو انجام بدید

برای روز تزریق ملافه و بالشت ببرید و اتاق خصوصی بگیرید

فکر می کنم میزان تزریق شما با من متفاوته

با توجه به سیر نزولی بتای شما و من اینو می گم

تزریق های من اول یکروز در میون بود 

اما بعد دکترم رو عوض کردم ، شد هر دو هفته یکبار منتها خیلی بهم فشار می آورد

بتای شما الان منفیه

اما بااااید حتما چند جلسه دیگه ادامه بدید درمان رو تا بره و دیگه بر نگرده ایشالا

سلام دوستخوبم 

اول که ممنون بابت توضیحات دقیق و کاملت 

دوم اینکه منم متاسفانه بارداری مول داشتم ولی نوعش رو نمی دونم 

۱۲ اسفند سقط داشتم که دکترم علارغم نشانه های موجود در سونو مول رو تشخیص نداد و مدام تا ۷ فروردین تهوع و خونریزی های گاهی خفیف و گاهی شدید داشتم بعد مراجعه کردم به دکتری دیگه (چون دکترم در مطبش رو بست و رفت به خاطر کرونا) 

تیتر بتام ۱۷۰۰۰ بود و تو سونو دوباره ساک حاملگی دیده شد 

بعد از کورتاژ تا هفته اول بتام پایین رفت ولی هفته دوم دوبرابر شد دیروز معرفیم کرد به متخصص آنکلوژیست 

از دیشب تا حالا نخوابیدم از ناراحتی 

یعنی به نظرت منم باید شیمی درمانی بشم 

۳ ساعت دیگه وقت دکتر دارم 

سلام دوستخوبم  اول که ممنون بابت توضیحات دقیق و کاملت  دوم اینکه منم متاسفانه بارداری مو ...

سلام عزیزم. سال نو مبارک

اولا خوشحالم که بالاخره تشخیص دادن مشکلت چیه و دنبال درمان هستی

عزیزم همه بارداری های مول منجر به شیمی درمانی نمی شه

بستگی به شرایطت داره البته تا الان حتما دکتر برات تجویزش رو انجام داده ولی به هر صورت اگر هم شیمی درمانی لازم باشه از من بشنو و باور کن که این مشکل اسمش سرطان نیست بلکه داروی اون و طریقه ی درمانش شیمی درمانیه

ممکنه داروی خوراکی بهت بدن یا آمپول یا سرم در هر صورت اگه توی جمع سرطانی ها باشی و داروهات رو ببینن بهت می خندن چون خیلی سبک و قابل تحمله

اگه خدای ناکرده شیمی درمانی لازم شدی، مو به مو چیزایی رو که نوشتم بخون عزیزم

اگه از دکترهات راضی نیستی و نزدیک اصفهان هستی، بگو تا برات یه نوبت اورژانسی بگیرم از دکتر فریبا بهنام فر

من چک می کنم اینجا رو به خاطر شما و اگه هر موقع نیاز به کمک داشتی در خدمتم

نترس و محکم باش

همه چی به خوبی تمام میشه بهت قول می دم

مول ها یی که توش بتا بیشتر میشه تهاجمی هست ؟

مول دو نوع داریم

ناقص و کامل

اما در دسته کلی تر به چهار دسته تقسیم می شن:

1- کامل(منشا پدری دارد یعنی دو اسپرم وارد تخمک شده اند که در این نوع یک جنین دیپلوئید طبیعی وجود دارد)

تدابیر درمانی:مول هیداتی‌فرم اصولاً به سقط خودبخودی می‌انجامد در غیر اینصورت اگر حاملگی مولار قطعی است باید D&C (اتساع دهانه رحم و کورتاژ محتویات آن) یا کورتاژ-ساکشن جهت برداشتن بافت غیر طبیعی انجام شود. پیگیری‌های بعدی برای اطمینان جهت از بین رفتن کامل سلولهای مولار (مانند اندازه‌گیری HCG) ضروری است؛ 

2- ناقص(منشا پدری و مادری دارد همراه با یک جنین دیپلوئید طبیعی یا همراه با یک جنین تریپلوئیدغیرطبیعی)

تدابیر درمانی: نحوهٔ برخورد با مول ناقص همانند مول کامل است.

3- مهاجم(کوریوکارسینوم)(molar destruens, malignant mole, chorioadenoma destruens)

نحوه درمان:

درمان انتخابی مول مهاجم بدون متاستاز (تداوم GTN بدون وجود شواهد متاستاز) شیمی درمانی تک دارویی (متوترکسات یا آکتینومایسین D) است. در مواردیکه پروگنوز خوب نباشد، شیمی درمانی سه دارویی (MAC: متوترکسات، آکتینومایسین و کلرامبوسیل) روش ارجح خواهد بود

4- PSTT

تدابیر درمانی: از آنجائیکه این نئوپلازی برخلاف سایر GTNها به شیمی درمانی حساس نیست، بایستی در اولین فرصت هیسترکتومی(خارج کردن رحم) مدنظر قرار گیرد.

2706