2726
عنوان

نکته های طلایی سیسمونی من*عکس

141775 بازدید | 834 پست

مدتها بود دلم میخواست تجربمو در اختیارتون بزارم

منتها به دنیا اومدن بچه آدمو به دنیایی پرتاب میکنه که گذر زمانش  با سایر آدما فرق میکنه

خلاصه الان پسرم دقیقا دوساله اس و من تازع فرصت کردم این لیست و بزارم

در ضمن این نکته رو متذکر بشم که خیلی از مواردو  بعد از زایمان خریداری کردم  و  همش پشیمون بودم چرا اون موقع که دوستانم راهنمایی میخواستم کسی اینارو بهم نگفت

واقعیتش  خودم به خاطر ذوق مادر شدن خیلی درگیری بازی سیسمونی بودم

از طرفی هم  چون بینهایت بیتجربه بودم و تا بحال بچه کوچیک ندیده بودم  خیلی از دیگران کمک میخواستم

ما خانواده کم جمعیتی داریمو  عملا در حال انقراض   آخرین بجه اقوام درجه یک که دیده بودم همین پارسال عروسیش بود

خلاصع من هیچ تصوری از نوزاد تو ذهنم نبود

برای همین جزیی ترین مسایل و از دوستانی که تو شبکه های اجتماعی داشتم سوال میکردم و یا سرچ میکردم و مطالعه میکردم

متاسفانه بعد زایمان متوجه شدم 90 درصد مواردی که دوستام میگفتن واقعا بدرد بخور ن بوده و راه رسم نگهداری از نوزاد چارتا عروسک نمدی و لباس نوزادی  قر و فر و و این چیزا نیست

برا همین تصمیم گرفتم لیستی از بهترین کارهایی که برا بچه ام کردم و وسایلی که براش خریدم با توضیحاتشون باشما به اشتراک بزارم

چیزایی که کمک میکنه مادر راحتتر و نوزاد سالمتری داشته باشین

پاینده باشید
مادر خوبی باشید
التماس دعا

یاعلی

اول داروهای گیاهی معجزه گر

عرق کاسنی و عرق شاطره

ترنجبین و شیر خشت

این چهارتا منو پسرمو نجات داد

من به شدت از زردی  نوزاد میترسیدمو ذهنیت بدی که نسبت به مراکز درمانی و خطاهای فاحش کادر درمان و بیمسولیتی فراوون اونها دارم حاضر بودم ریسک بکنم ولی نوزادمو بیمارستان نبرم

سو تفاهم برای دوستانی که کادر درمان هستن نشه من خودم دکترای فیزویولوژی پزشکی دارم و میدونم که استثنا وجود داره  و نمیشه گفت همه همینطورند

خلاصه کلی روش های طب سنتی رو مطالعه کرده بودم و بنظرم منطقی میومد

اول اینکه با یه کارشناس خبره حجامت هماهنگ کرده بودم اگه کار بیخ پیدا کرد  ازش کمک بگیرم

دوم اینکه ماه آخر بارداری هر شب یه استکان از عرق کاسنی و شاطره میخوردم

به مامانمم سفارش کردم که تو بیمارستان با پنبه دائم پشت گوش و دست و پای پسرمو با میکس این دوتا عرق  شستشو بده

و با قطرچکون در طول شبانه روز سه

Cc

از این عرقیجاتو تا یک هفته به پسرم بده

3

Cc

هم ترنجبین و شیرخشت بهش بده

دوستان من  ابتدای 37 هفته زایمان کردم وزن تولد پسرمم بالا بود زایمان به شدت سختی هم داشتم و خونریزی بسیار فراوان درحدی که بهم خون تزریق کردن

دکترم بهم گفت شرایط خوبی ندارم و ممکنه نتونم شیر بدم خودمو اذیت نکنم

و این قضیه کاملا بچه رو مستعد زردی میکنه

یادم تو بیمارستان فردای زایمان چشای پسر من زرد بود

از طرفی میدونستم دفع مدفوع و ادرار باعث میشه زردی کم بشه

خلاصه توی بیمارستان خود پرستارها با قطره چکون بهش شیر خشک میدادن

مامانمم همین چیزایو که گفتم به پسرم میداد

که خوشبختانه دفع داشت و سر سه روز زردی چشاش رفت ولی ما یک هفته کامل همین روندو ادامه دادیم

و من از این قضیه بینهایت خوشحال بودم که بچه ام از زردی صددرصدی تجات پیدا کرده بود

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!!😥

من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش ایشالا که مشکلت حل میشه 💕🌷

توی عرقیات

عرق زیره بعد از یکماهگی بچه فوق العاده اس

یه قاشق کوچولو بعد از شیرخوردن به آروغ  زدن بجه خیلی کمک میکنه و این به معنی خداحافظی با کولیک هست

مادرها هم بخورن نفخ شیرشون گرفته میشع

2728

خب مرسی که تجوله اتو میخوایی بزاری فق زود بزار عزیزم

رو کلمه دوست دارم رمز گذاشتیم مثلا وقتی جلوی جمع نمیشه  بگه دوسم داره میگه هوا چقد گرمه از این دیونه بازیا که هر کس تو رابطه اش داره:)شاید وقتایی که بیرون بودیم روزی صد بار گرمش میشه ! حتی یادمه یروز برف میومد و باهاش قهر بودم و با فاصله از هم راه میرفتیم وسط خیابون یهو داد زد و گفت‌< ای خدا خودت شاهدی که چقدر گرمه >کسایی که دورو برمون بودن با تعجب نگاش کردن فقط من بودم که گفتم منم گرممه(:❤          رمز واقعی منو شوهرم                           

لیست روغن های گیاهی

اولا سعی کنید این روغنهارو استریل و از یه برند مطمن تهیه کنید

روغن همیشه بهار

برای زخم ها و اگزما و پوسته پوسته شدن پوست نوزاد

جای نیش حشرات

جای زخم بندناف

جای واکسن

درکل برای ترمیم زخم های پوستی فدق العاده اس  زیاد ازش استفاده کنید

یه محصول تجاری هم هست به نام کرم کالندولا

اونم بیسش همین روغن همیشه بهار هست سعی کنید یه دونه کوچیکشو همیشع تو کیف نوزاد بزارید

بزرگشو نخرید چون زود اکسید و اکسپایره میشه

روغن گل رز   و از یکماه قبل از زایمان روی سینه هاتون بزنین بسیار نرم کننده اس و از شقاق سینه که مشکل خیلی از مادرهاست جلوگیری میکنه

من از اوایل بارداری روی ترک های شکمم میزدم که خیلی تاثیر داشتم

بعد از تولد پسرمم هم برای ماساژ بعد

از حمام ازش استفاده میکردم هم به عنوان لوسیون موقع تعویض پوشک   عالی بود

روغن بنفشه

که هرچی  از خواصش بگم کم گفتم

از این روغن گاها با قطره چکون توی دماغ بچه میریختم که از کیپ شدنش جلوگیری میکرد و مشکلات تنفسی که نوزادها بخاطر خشکی هوا پیدا میکنن جلوگیری میکرد

گاها ریه های بچه رو باهاش ماساژ میدادم و به عنوان لوسیون موقع تعویض پوشک ازش استفاده میکردم

در کل برای پوست نوزاد و  تنفس نوزاد بخصوص زمانی که نوزاد سرما میخوره خیلی خیلی کمک کننده بود

از روغن زیتون  بودار برای ماساژ شکم و کل بدن زیاد استفاده میکردم بچه رو خیلی ریلکس میکرد و مشکلات کولیکو از بین میبرد

در کل ماساژ با این روغن ها باعث میشد بچه بی قرار نباشه  اینا برا من خیلی اهمیت داشت

بچه ام اینقدر اروم بود که همسایه مون بعد چهار ماه فهمید بچه دار شدیم

لیست کرم ها و داروها

مجموعه بهداشتی نوزادی برند ایرانی آیروکس

تو هایپرمارکتآ میتوتنین پیداش کنین

دوتاش کع واقعا ضروریه

یکی شامپو ضد صبوره

کرم اتوپیکس ضد اگزما ضد التهاب و بسیاررطوبت رسان

کلا برا جوشهای ریز و اگزما نوزادن که خیلی شایع هست فوق العاده اس

من که از این دوتا محصول بینهایت راضی بودم

قبل اینا کرم استلا توپیآ  ماستلارو خریدم صدو خورده ای والا اصلا به درد نخورد بعدا خودم ارش استفاده کردم  این محصولات ایروکس کاملا کاربردی و مقرون به صرفه بودن

پماد کالندولا رو هم که قبلا توضیح دادم

من کلا چون پویت پسرم بینهایت حساس و خشک بود عملا سال اول توی این روغنها و پمادها غلط میخورد  من براش محصولات بی بی اکتیو جانسون فیروزه و ماستلا و خریده بودم ولی اینایی که بهتون گفتم اصلا قابل قیاس نبودن

توی لیست داروها

قطره چشمی باکتی مایدو فراموش کردم

90 درصد نوزادا روزای اول به این قطره احتیاج پیدا میکنن تو اینترنت نحوه ماساژ  برای انسدادمجرای چشم هست  آدمو از دکتر رفتن الکی نجات میده

از وسیله های کاربردی که خیلی به دردم خورد یکسری پارچه بود که خودم خریدم

پارچه های تنظیف ساده که شبیه گازاستریل هستند یادمه یه بار پنجاه متر از بازار خریدم متری دوتومن

اگه شما خریدین قبلش  یکشب تو اب بخیسونیدشون

من نمیدونستم اینا تا نصف اندازشون اب میرن  سایزهارو اشتباه بریدم

شما اول تو اب بزارین  بعد که خشک شد برش بزنین  و اگه وقت داشتید   حتما دورشونو بدوزین

من یه تجربه  بد دارم دور این پارچه ها نخ کش شده بود و به حلقه ختنه پسرم گیر کرد بچه ام خیلی اذیت شد

این پارچه ها یا به عبارتی کهنه ها خیلی تو ماهای اول به دردتون میخوردن ده تا هم داشته باشین بازم کمن  بچه دوس دارن تو پوشک تمیز  پیفو بکنن  و اون اوایل دایم تو پوشکن  که این با این اوضاع قیمتا هم اقتصادی نیست  هم بچه ها کلافه هستند و مشکلات دیگه مثل قرمزی و خارش خط پوشک پیدا میکنن

میتوتین  تو رخت خوابشون از این کهنه ها بزارین و توی اینا باشن بدون پوشک و آزاد خیلی خوشحال میشن

پسر من که  ار اینکه بدون پوشک بخوابه و دست و پا بزنه خیلی راضی و شاد بود

من یکسری پارچه هم برا خشک کن خریده بودم  سایزشون خیلی بزرگتر از خشک کن های معمولی کارتز هست  هم به عنوان حوله و هم پتو  و چیزای دیکه خیلی خیلی ازشون استفاده کردم  

اگه متری بخرین قیمتشون هم خیلی مناسبتر از خشک کن های کارتز هست

از وسیله های  بسیار کاربردی که من به همه توصیه میکنم

اول تشک رفلاکس هست

من این تشکو خودم درست کردم از تواینترنت طرحشو پیداش کردم   عالی بود به معنای واقعی از رفلاکس جلوگیری میکرد

و همچنین یه بالش شیر دهی بزرگ  اینم خودم دوختم عکسشو براتون میزارم

اوایل که بلد نبودم بچه رو بغل کنم و شیر بدم این بالش نبود فلج بودم  بعدها تو ماشین یه تشک عالی بود  و پسرم از چند ماهگی توش میتونست بشینه

ازش کمک میگرفتیم توش بشینه کلی عکس میگرفتیم باهاش

اگه آماده خریدین یا خودتون دوختین یه کاور زاپاس براش بدوزین

وسیله دیگه که خیلی خوشحالم خریدم صندلی غذای کوچیک و متحرک بود که قابلیت نصب به صندلی های مختلفو داشت  تا همین الانم هر مهمونی میرم میبرمش  از  فواید بزرگش اینکه کثیف کارجلوگیری میکنه  بچه توش  گیر میفته و میشه بهش حسابی غذا داد  موقع مهمونی رفتن هم از زجر کشیدن والدین و خرص خورد میزبان جلوگیری میکنه

در مورد لباس هم میدونم همه ذوق سیسمونی به اون لباس های کوچولو و با مزه اس

ولی باور کنید کمتر مادری از لباس هایی که خریده اظهار رضایت میکنه

چون تیپ و هیکل بچه ها اینقدر عجیب غریبه و منحصر به فرده و این توی ماهای اول سریع رشد میکنن که کمتر لباسی از قبل براشون مناسبه

و یه چیزه دیگه اینکه اینقدر ماهای اول استفراغ و پیفو و جیش و کثیف کاری دارن روزی ده بار باید عوضشون کنید و لباسشون راحت نباشه هم مادر هم نوزاد زجر میکشن

من کلی لباس جینگیل خریدم ستای جورباجور  کلی لباس ایرانی و خارجی ولی به این نتیجه رسیدم آدم کم بخر لباس نوزادیو ولی حتما خارجی بخره  و دوسه تا کاربردی ترینو بخره

متاسفانه لباسای ایرانی با دوبارشستشو مندرس میشن و از رنگ و رخ میرن

اکثرا هم سایزهاشون استاندارد نیست

نمیگم همه  ولی کم هستند اوناییکه خوبن

من پیشنهادم برا لباس توخونه چه دختر چه پسر تا شش ماهه اول  اینکه حتما بادی رکابی تاکید میکنم رکابی   تهیه بشه چک کنید بادیی باشه که نسبتا بلنده و بچه رو خمیده نکنه  حتا دوسایز بزرگتر بگیرید راحتترید

حتما لباس رو از این پیرهن های مانتویی که جلو دکمه دارند باشه

و شلوار هم اونایی که جوراب دارن

اینزوری بچه با سه تیکه لباس کاملا راحت خیلی مرتب و تمیزو شیک دیده میشه  

باقی لباسها پدشیدنشون تن نوزاد مصیبته  میتونید امتحان کنید

اولویت دوم هم لباسهای سرهمیه اینا هم توی مرتب بودن بچه خیلی کمک هستند ولی موقع تعویض پوشک سختتر از سری اول  پوشیده میشن

راستی هر موقع خرید میکنین سعی کنید لباسهایی که 100درصد پنبه هستند و بخرین   و از بزرگ بودن لباس نگران نشین دو سوته اندازشون میشه هیچ  همون دوسوت بهشون کوچیک میشه

هیچ چیری اندازه اینکه یه لباسو فقط یه بار یا هیچ بار تن بچه بکنی لج ماددو درنمیآره از من گفتن بود

2706