2733
2734

🔵 ﺧﻮﺩﺍﺭﺿﺎﯾﯽ ﺩﺭ ﮐﻮﺩﮐﺎﻥ ﺩﺭ ﺩﻭﺭﻩ ﻧﻮﭘﺎﯾﯽ، ﺑﭽﻪ ﻫﺎ ﻫﻤﺰﻣﺎﻥ ﺑﺎ ﺭﺷﺪ ﻋﻤﻮﻣﯽ ﻭ ﺁﺷﻨﺎﯾﯽ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺑﺎ ﻣﺤﯿﻂ ﺍﻃﺮﺍﻑ ﺑﻪ ﮐﺸﻒ ﻧﻘﺎﻁ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺑﺪﻥ ﺧﻮﺩ ﭘﺮﺩﺍﺧﺘﻪ ﻭ ﺩﺭ ﻣﯽ ﯾﺎﺑﻨﺪ ﮐﻪ ﻟﻤﺲ ﺑﻌﻀﯽ ﺍﺯ ﻧﻘﺎﻁ ﺑﺪﻥ ﺑﺎ ﻟﺬﺕ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺍﺳﺖ. ﺧﻮﺩﺍﺭﺿﺎﯾﯽ ﺩﺭ ﮐﻮﺩﮐﺎﻥ ﭼﯿﺰﯼ ﺑﯿﺶ ﺍﺯ ﮐﻨﺠﮑﺎﻭﯼ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺍﻧﺪﺍﻣﻬﺎﯼ ﺟﻨﺴﯽ ﺍﺳﺖ ﻭﻣﻤﮑﻦ ﺍﺳﺖ ﮐﻮﺩﮎ ﯾﮑﺒﺎﺭ ﺩﺭ ﻫﻔﺘﻪ ﻭ ﯾﺎ ﮔﺎﻫﯽ ﺣﺘﯽ ﺗﺎ ﭼﻨﺪﯾﻦ ﺑﺎﺭ ﺩﺭ ﺭﻭﺯ ﺑﻪ ﺁﻥ ﺑﭙﺮﺩﺍﺯﺩ. ﮐﻮﺩﮎ ﺑﺎ ﺗﮑﺮﺍﺭ ﺍﯾﻦ ﺭﻓﺘﺎﺭ ﻭ ﺗﺤﺮﯾﮏ ﺍﻧﺪﺍﻡ ﺗﻨﺎﺳﻠﯽ ﺧﻮﺩ ﺑﻪ ﺍﺣﺴﺎﺳﺎﺕ ﻟﺬﺕ ﺑﺨﺸﯽ ﺩﺳﺖ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﯾﺎﻓﺖ. ﺣﺮﮐﺎﺗﯽ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺧﻮﺍﺑﯿﺪﻥ ﺭﻭﯼ ﺷﮑﻢ ﻭ ﻣﺎﻟﯿﺪﻥ ﺧﻮﺩ ﺑﻪ ﺯﻣﯿﻦ ﯾﺎ ﻋﺮﻭﺳﮏ ﻭ ﺳﺎﯾﺮ ﺍﺷﯿﺎ ‏( بە ﻮﯾﮋﻩ ﺩﺧﺘﺮ ﺑﭽﻪ ﻫﺎ) ﺑﺴﯿﺎﺭ ﻣﻌﻤﻮﻝ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻣﻤﮑﻦ ﺍﺳﺖ ﮐﻮﺩﮎ ﺩﺭ ﺩﻭﺭﻩ ﻫﺎﯼ ﺍﺳﺘﺮﺱ ﻭ ﺧﺴﺘﮕﯽ ﺑﻪ ﺁﻥ ﺑﭙﺮﺩﺍﺯﺩ ﻭ ﯾﺎ ﺑﺎ ﺩﺳﺖ، ﺍﻗﺪﺍﻡ ﺑﻪ ﺗﺤﺮﯾﮏ ﺍﻧﺪﺍﻡ ﺟﻨﺴﯽ ﺧﻮﺩ ﻧﻤﺎﯾﺪ. ﺧﻮﺩﺍﺭﺿﺎﯾﯽ ﺩﺭ ﺳﻨﯿﻦ 2 ﺗﺎ 3 ﺳﺎﻟﮕﯽ ﺷﺎﯾﻌﺘﺮ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺩﺭ ﻣﯿﺎﻥ ﺩﺧﺘﺮﺍﻥ ﺑﯿﺶ ﺍﺯ ﭘﺴﺮﺍﻥ ﺩﯾﺪﻩ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ. ﻣﻌﻤﻮﻻ بە صوﺭﺕ ﻧﺎﮔﻬﺎﻧﯽ ﺁﻏﺎﺯ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ ﻭ ﻭﺍﻟﺪﯾﻦ، ﭘﺴﺮ ﺑﭽﻪ ﻫﺎ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺣﺎﻟﺖ ﮐﺸﯿﺪﻥ ﺁﻟﺖ ﻭ ﺩﺧﺘﺮ ﺑﭽﻪ ﻫﺎ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﻣﺎﻟﯿﺪﻥ ﻧﺎﺣﯿﻪ ﺗﻨﺎﺳﻠﯽ ﻏﺎﻓﻠﮕﯿﺮ ﻣﯽﮐﻨﻨﺪ. ﮐﻮﺩﮎ ﻣﻤﮑﻦ ﺍﺳﺖ ﮔﺮ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﻭﻋﺮﻕ ﮐﺮﺩﻩ ﺑﻪ ﻧﻈﺮ ﺑﺮﺳﺪ ﻭ ﺩﺭﺣﺎﻝ ﺧﺮﺧﺮ ﮐﺮﺩﻥ ﺑﺎﺷﺪ ﻭﯾﺎ ﺗﻨﻔﺲ ﻧﺎﻣﻨﻈﻤﯽ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ. ﻭ ﯾﺎ ﺩﺭ ﯾﮏ ﻭﺿﻌﯿﺖ ﺧﺎﺹ ﻣﺜﻞ ﺧﻢ ﺷﺪﻥ ﺭﻭﯼ ﭼﯿﺰ ﺧﺎﺻﯽ ﻭ ﯾﺎ ﻣﺎﻟﯿﺪﻥ ﺧﻮﺩ ﺭﻭﯼ ﺍﺷﯿﺎ ﻭ ﯾﺎ ﻋﺮﻭﺳﮏ ﻏﺎﻓﻠﮕﯿﺮ ﺷﻮﺩ ﻭ ﯾﺎ ﺩﺭ ﺣﺎﻟﺖ ﭼﻤﺒﺎﺗﻤﻪ ﻧﺸﺴﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ. ﻣﻤﮑﻦ ﺍﺳﺖ ﺑﯿﻤﺎﺭ ﺑﻪ‌ﻧﻈﺮ ﺑﺮﺳﺪ ﻭ ﯾﺎ ﺣﺎﻟﺘﻬﺎﯼ ﻋﺼﺒﯽ ﺷﺒﯿﻪ ﺑﻪ ﺗﺸﻨﺞ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺧﻮﺩ ﻧﺸﺎﻥ ﺩﻫﺪ. ﺍﯾﻦ ﺭﻓﺘﺎﺭ ﻣﻤﮑﻦ ﺍﺳﺖ ﺗﺎ ﺯﻣﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﮐﻮﺩﮎ ﺍﺯ ﺍﺳﺘﺮﺱ ﺭﻫﺎﯾﯽ ﺑﯿﺎﺑﺪ، ﺍﺩﺍﻣﻪ ﯾﺎﺑﺪ ﺍﻣﺎ ﻣﻌﻤﻮﻻ ﮐﺎﻣﻼ ﺑﺮﻃﺮﻑ ﻧﻤﯽﺷﻮﺩ. ﻭ ﺑﻌﻀﯽ ﺍﺯ ﮐﻮﺩﮐﺎﻥ ﺍﯾﻦ ﺭﻓﺘﺎﺭ ﺭﺍ ﺗﺎ 5-6 ﺳﺎﻟﮕﯽ ﺩﺭ ﺧﻠﻮﺕ ﺧﻮﺩ ﺍﺩﺍﻣﻪ ﻣﯽ ﺩﻫﻨﺪ. ﻭ ﻣﻤﮑﻦ ﺍﺳﺖ ﺩﺭ ﺯﻣﺎﻥ ﺑﻠﻮﻍ ﺑﺎ ﺍﻓﺰﺍﯾﺶ ﻫﻮﺭﻣﻮﻧﻬﺎﯼ ﺟﻨﺴﯽ ﺷﺪﺕ ﭘﯿﺪﺍ ﮐﻨﺪ. ﻣﺎﺩﺭﯼ ﮐﻪ ﮐﻮﺩﮐﺶ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﻭﺿﻌﯿﺖ ﻏﺎﻓﻠﮕﯿﺮ ﻣﯿﮑﻨﺪ ﺑﺎﯾﺪ ﺍﺯ ﺭﻓﺘﺎﺭﻫﺎﯼ ﺗﺮﺳﺎﻧﻨﺪﻩ ﻭ ﺧﺸﻦ ﭘﺮﻫﯿﺰ ﮐﻨﺪ. ﺍﻟﺒﺘﻪ ﺗﺸﺨﯿﺺ ﺳﺎﯾﺮ ﻋﻠﻞ ﺗﺤﺮﯾﮏ ﭘﺬﯾﺮﯼ ﺩﺳﺘﮕﺎﻩ ﺗﻨﺎﺳﻠﯽ ﺍﺯ ﺍﻫﻤﯿﺖ ﻭﯾﮋﻩ ﺍﯼ ﺑﺮﺧﻮﺭﺩﺍﺭ ﺍﺳﺖ. ﻭﺟﻮﺩ ﮐﻬﯿﺮ ﻭ ﯾﺎ ﺗﺮﺷﺤﺎﺕ ﺑﺪ ﺑﻮ ﺩﺭ ﻧﺎﺣﯿﻪ ﺗﻨﺎﺳﻠﯽ ﺍﺯ ﻣﻮﺍﺭﺩﯼ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﺩﺭ ﻧﻈﺮ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺷﻮﺩ. ﻭ ﯾﺎ ﺳﺎﯾﺮ ﻋﻠﻞ ﻣﻨﺠﺮ ﺑﻪ ﺗﺤﺮﯾﮏ ﭘﺬﯾﺮﯼ ﺍﯾﻦ ﻋﻀﻮ، ﮐﻪ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻧﺪ ﺍﺯ ﺑﺮﻭﺯ ﻋﻔﻮﻧﺘﻬﺎﯼ ﺍﺩﺭﺍﺭﯼ ﺩﺧﺘﺮﺍﻥ ﺗﺎ ﺑﻌﻀﯽ ﺍﺯ ﻋﻔﻮﻧﺘﻬﺎﯼ ﻗﺎﺭﭼﯽ ‏(ﻣﺜﻼ ﮐﺎﻧﺪﯾﺪﺍ) ﻣﺘﻔﺎﻭﺕ ﺑﺎﺷﺪ. ﺧﻮﺩﺍﺭﺿﺎﯾﯽ ﺩﺭ ﮐﻮﺩﮐﺎﻥ ﻋﺼﺒﯽ ﻭ ﮔﻮﺷﻪ ﮔﯿﺮ ﻧﯿﺰ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﻣﺸﺎﻫﺪﻩ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ. ﺳﻮﺍﻻﺕ ﺑﺴﯿﺎﺭﯼ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻋﻠﻞ ﺍﯾﻦ ﺭﻓﺘﺎﺭ ﮐﻮﺩﮐﺎﻥ ﻫﻤﭽﻨﺎﻥ ﺑﯽ ﭘﺎﺳﺦ ﻣﺎﻧﺪﻩﺍﻧﺪ ﻭﻟﯽ ﻣﺴﻠﻢ ﺁﻥ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺍﯾﻦ ﭘﺪﯾﺪﻩ ﺩﺭﺍﯾﻦ ﺳﻨﯿﻦ ﺑﻪ ﻧﻈﺮ ﺑﯽﺿﺮﺭ ﻣﯽ‌ﺭﺳﺪ. ‏(ﻭ ﺑﺮﺧﻼﻑ ﻋﻘﯿﺪﻩ ﻋﻮﺍﻡ ﺑﺎﻋﺚ ﮐﻮﺭ ﻭ ﯾﺎ ﺩﯾﻮﺍﻧﻪ ﺷﺪﻥ ﺑﭽﻪ ﺩﺭ ﺁﯾﻨﺪﻩ ﻧﺨﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ). ﻭﺍﻟﺪﯾﻦ ﺍﯾﻦ ﺭﻓﺘﺎﺭ ﺭﺍ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﺑﺨﺸﯽ ﺍﺯ ﻣﺮﺍﺣﻞ ﺭﺷﺪ ﻭ ﻧﻤﻮﯼ ﮐﻮﺩﮎ ﺑﭙﺬﯾﺮﻧﺪ ﻭ ﺑﺎ ﺁﻥ به ﺼﻮﺭﺕ ﻃﺒﯿﻌﯽ ﺑﺮﺧﻮﺭﺩ ﮐﻨﻨﺪ. ﺯﻣﯿﻨﻪ ﻫﺎﯼ ﻓﺮﻫﻨﮕﯽ ﻭ ﻣﺬﻫﺒﯽ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ ﻧﯿﺰ ﺑﺎﯾﺪ ﺩﺭ ﻧﻈﺮ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺷﻮﺩ. ﮐﺴﺐ ﺗﺎﺭﯾﺨﭽﻪ ﺍﯼ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺯﻣﺎﻥ ﻭ ﻣﺤﻞ ﺧﻮﺩ ﺍﺭﺿﺎﯾﯽ ﻭ ﻧﺤﻮﻩ ﭘﺎﺳﺨﮕﻮﯾﯽ ﻭﺍﻟﺪﯾﻦ ﺑﻪ ﺍﯾﻦ ﺭﻓﺘﺎﺭ ﮐﻮﺩﮎ ﻣﻔﯿﺪ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ . ﻭﺍﻟﺪﯾﻦ ﺑﺎﯾﺪ ﺍﺯ ﺭﻓﺘﺎﺭﻫﺎﯼ ﺗﺮﺳﺎﻧﻨﺪﻩ ﻭ ﺧﺸﻦ ﻣﻨﻊ ﺷﻮﻧﺪ ﺯﯾﺮﺍ ﻣﻤﮑﻦ ﺍﺳﺖ ﮐﻮﺩﮎ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺳﺎﯾﺮ ﺭﻓﺘﺎﺭﻫﺎﯼ ﻣﻀﺮ ﻭﺍﺩﺍﺭ ﮐﻨﺪ. ﻧﯿﺎﺯﯼ ﻧﯿﺴﺖ ﮐﻪ ﻣﺎﺩﺭ ﻫﺮﻭﻗﺖ ﻣﯽ ﺑﯿﻨﺪ ﺑﭽﻪ ﺩﺳﺘﻬﺎﯾﺶ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺳﻤﺖ ﻧﺎﺣﯿﻪ ﺗﻨﺎﺳﻠﯽ ﻣﯽ ﺑﺮﺩ، ﺩﺳﺘﻬﺎﯼ ﺍﻭ ﺭﺍ ﭼﮏ ﮐﻨﺪ ﻭ ﻣﺜﻼ ﺑﮕﻮﯾﺪ: ﺩﺳﺘﻬﺎﺗﻮ ﺑﯿﺎﺭ ﺑﺎﻻ ﺑﺒﯿﻨﻢ. ﻭ ﯾﺎ ﺍﻭ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺩﻣﺮ ﺧﻮﺍﺑﯿﺪﻥ ﻭ ﺧﻮﺍﺑﯿﺪﻥ ﺭﻭﯼ ﺷﮑﻢ ﻣﻨﻊ ﮐﻨﺪ. ﺑﻠﮑﻪ ﭘﺮﺕ ﮐﺮﺩﻥ ﺣﻮﺍﺱ ﮐﻮﺩﮎ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻓﺘﺎﺭ ﻭ ﻣﺸﻐﻮﻝ ﮐﺮﺩﻥ ﺍﻭ ﺑﻪ ﮐﺎﺭﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺩﺳﺘﻬﺎﯾﺶ ﺭﺍ ﻣﺸﻐﻮﻝ ﻧﮕﻪ ﻣﯽ ﺩﺍﺭﺩ، ﺗﻮﺻﯿﻪ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ. ﮐﻮﺩﮎ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻔﻬﻤﺪ ﮐﻪ ﺍﯾﻦ ﺭﻓﺘﺎﺭ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﭘﺴﻨﺪ ﻧﺒﻮﺩﻩ ﻭ ﻧﺒﺎﯾﺪ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺗﮑﺮﺍﺭ ﮐﻨﺪ. ﺍﯾﻦ ﺍﺩﺭﺍﮎ ﺑﺎﯾﺪ ﺩﺭ ﻣﺤﯿﻄﯽ ﺁﺭﺍﻡ ﻭ ﺑﺪﻭﻥ ﺗﺮﺱ ﺍﯾﺠﺎﺩ ﺷﻮﺩ. ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ ﭼﻮﻥ ﺧﺴﺘﮕﯽ ﻭ ﺗﻨﻬﺎﯾﯽ ﻭ ﺑﯽ‌ﺗﻮﺟﻬﯽ ﻋﻠﺖ ﺷﺎﯾﻌﯽ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﯾﻦ ﺭﻓﺘﺎﺭ ﺩﺭ ﮐﻮﺩﮎ ﺍﺳﺖ ﻣﺎﺩﺭ ﻣﯽ‌ﺗﻮﺍﻧﺪ ﻭﻗﺖ ﺑﯿﺸﺘﺮﯼ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﻭ ﮔﺬﺍﺷﺘﻪ ﻭ ﺍﻭ ﺭﺍ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺩﺭ ﺁﻏﻮﺵ ﺑﮕﯿﺮﺩ. ﺑﺎ ﺍﯾﻦ ﺣﺎﻝ ﺍﯾﻦ ﺭﻓﺘﺎﺭ ﻧﯿﺰ ﻧﺒﺎﯾﺪ ﺟﻨﺒﻪ ﺗﺸﻮﯾﻖ ﭘﯿﺪﺍ ﮐﻨﺪ ﺯﯾﺮﺍ ﮐﻮﺩﮎ ﻣﻤﮑﻦ ﺍﺳﺖ ﺑﺮﺍﯼ ﺟﻠﺐ ﺗﻮﺟﻪ ﻭ ﻣﺤﺒﺖ ﻣﺎﺩﺭ ﺷﺮﻭﻉ ﺑﻪ ﺁﻏﺎﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻓﺘﺎﺭ ﻧﻤﺎﯾﺪ. ﺍﮔﺮ ﻫﻤﭽﻨﺎﻥ ﺍﯾﻦ ﺭﻓﺘﺎﺭ ﮐﻮﺩﮎ ﺍﺩﺍﻣﻪ ﭘﯿﺪﺍ ﮐﺮﺩ ﻣﺎﺩﺭ ﺑﺎﯾﺪ ﻧﺎﺣﯿﻪ ﺗﻨﺎﺳﻠﯽ ﮐﻮﺩﮎ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﯼ ﺑﺮﺭﺳﯽ ﻣﻮﺍﺭﺩ ﻏﯿﺮﻃﺒﯿﻌﯽ ﻣﻮﺭﺩ ﻣﻌﺎﯾﻨﻪ ﻗﺮﺍﺭ ﺑﺪﻫﺪ. ﺍﮔﺮ ﻣﻮﺭﺩ ﺧﺎﺻﯽ ﺩﯾﺪﻩ ﻧﺸﺪ، ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻧﺪ ﺑﻪ ﭘﺰﺷﮏ ﻣﺮﺍﺟﻌﻪ ﮐﻨﺪ ﭼﻮﻥ ﻣﻤﮑﻦ ﺍﺳﺖ ﻣﻮﺍﺭﺩﯼ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺳﻮﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺟﻨﺴﯽ ﺩﻟﯿﻞ ﺍﺩﺍﻣﻪ ﺭﻓﺘﺎﺭ ﮐﻮﺩﮎ ﺑﺎﺷﺪ. ﺑﺎ ﺍﯾﻦ ﺣﺎﻝ ﺩﺭ ﺍﻏﻠﺐ ﻣﻮﺍﺭﺩ ﻋﻠﺖ ﺧﺎﺻﯽ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﯾﻦ ﭘﺪﯾﺪﻩ ﯾﺎﻓﺖ ﻧﻤﯽ ﺷﻮﺩ. ♦️ﺩﺭ ﻣﻮﺍﺭﺩ ﺯﯾﺮ ﻣﺸﻮﺭﺕ ﭘﺰﺷﮑﯽ ﺿﺮﻭﺭﯼ ﺍﺳﺖ: 🔸ﮐﻮﺩﮎ ﺑﻪ ﺧﻮﺩﺍﺭﺿﺎﯾﯽ ﺩﺭ ﻣﮑﺎﻧﻬﺎﯼ ﻋﻤﻮﻣﯽ ﺍﺩﺍﻣﻪ ﺑﺪﻫﺪ. 🔸ﻣﺎﺩﺭ ﻓﮑﺮ ﻣﯽﮐﻨﺪ ﮐﻮﺩﮎ ﺍﯾﻦ ﺭﻓﺘﺎﺭ ﺭﺍ ﺍﺯ ﻓﺮﺩﯼ ﺩﯾﮕﺮ ﺁﻣﻮﺧﺘﻪ ﺍﺳﺖ. 🔸ﮐﻮﺩﮎ ﺳﻌﯽ ﮐﻨﺪ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ ﺭﺍ ﺗﺤﺮﯾﮏ ﮐﻨﺪ. 🔸ﺗﮑﺮﺍﺭ ﺭﻓﺘﺎﺭ ﻭ ﻃﻮﻝ ﮐﺸﯿﺪﻥ ﺗﺎ 5-6 ﺳﺎﻟﮕﯽ 

دکتر زهرا شعرا

جهت هماهنگی مشاوره تلفنی به شماره 09379453310 پیامک بزنید.(مشاور تربیتی کودک و نوجوان)

ممنون .

ولی بهتر بود چند تا راهکار برای "چگونه پرت کردن هواس کودک  " هم میگفتین. اینجوری کاربردی تر ِ

من دخترم ناخنشونو که میجویید ،بدونه اینکه بفهمه قصدم اینه ناخنشو نجوئه ،میگفتم برو توپتو بیار بازی کنیم ،یا بیا نقاشی بکشیم ، یا میگفتم گلم برو برسمو بیار موهامو شونه کنم .ناخودآگاه کاری که میکردو فراموش میکرد .

این حرکتم همینجوره ،نباید عصبانی بشیم ،بچه رو بزنیم و بترسونیمش، چون نتیجه عکس میده .

🇵🇸🇮🇷🏴مرگ بر اسرائیل مرگ بر آمریکا✊           سردار شهید برونسی : آدم ها دو دسته اند :غیرتی و قیمتی. غیرتی ها با خدا معامله کردند و قیمتی ها با بنده خدا...روزهایی سرشار از امید،سلامتی و شادی از طرف شما برای خودم آرزومندم✌😂ما اهل عملیم🇮🇷💪تولد۴۵سالگی🎂 کسی که با ترورِ حاجقاسم سلیمانی💗سردار دلها💗 توسط آمریکای جنایتکار، از خواب بیدار نشه و نتونه حق و باطل رو از هم تشخیص بده، دیگه تا ابد بیدار نمیشه. #قدس خونبهایت،سردار دلها..  جام جانے ها در یمن به دست عربستان،با کمک آمریکا، انگلیس و فرانسه و امارات در حال برگزاری است !...مدافعین حقوق بشر کَرند، کورَند، لالَند. کُلُّ یَومٍ عاشُورا و کُلُّ أرضٍ کَربَلاهمیشه در حال تکرار است !...نسل شِمر و یَزید و حرمَله ها هم ادامه دارد.. گاهے در غزه و سوریه و میانمار و گاه در یمن گاه در❤ایران❤در وطن عزیزم🇮🇷 ،در پاره تنم. مرگ بر حقوق بے بشر..خدایا؛نسل تموم ظالما رو از رو زمین بردار.*اَلّلهم عَجّل لِولیکَ الفَرج*امام علے (علیه السلام): در شگفتم از کسے که مردگان را مے بیند و مرگـ را از یاد مے برد.

ببین منم به همین مشکل خورده بودم.😢خانمای اینجا بهم دکترساینا رو معرفی کردن و منم از یکی از دکتراش ویزیت آنلاین گرفتم از خونه. و خیلی راضی بودم و مسالمم حل شد😍 بیا اینم لینکش ایشالا که مشکل توهم حل بشه😘

2728
کانال تلگ رام ندارید ؟

بله دارم

@drzshoara

توی گوگل هم سرچ کنید کانال دکتر زهرا شعرا میاد

پیروز باشید

جهت هماهنگی مشاوره تلفنی به شماره 09379453310 پیامک بزنید.(مشاور تربیتی کودک و نوجوان)

سلام خانم دکتر ممنون بابت تاپیکای مفیدتون.یه پسر ۹ ساله دارم که ناخوناش به جای ناخونگیر با دندون از ته میکنه کمبود عاطفی هم نداره چون به اندازه کافی بهش محبت میکنیم(پوشیدن دستکش،لاک ناخن،تشویق،تنبیه،حتی در آخر تنبیه بدنی )هیچ کدوم تاثیر نداشت و عادتش ترک نکرده.فکر میکنم وسواس گرفته تا یه زره بلند میشه از ته میکنه شکل ناخوناش داره زشت میشه.به نظرتون توضیحات تاپیک ناخون کافیه یا باید کار دیگری هم انجام بدم؟

افوض امری الی الله،ان الله بصیر بالعباد
2738
بله دارم @drzshoara توی گوگل هم سرچ کنید کانال دکتر زهرا شعرا میاد پیروز باشید

سلام لطفا دعوت به دوستیم رو قبول کن

لطفا دوستان کانال پوشک آیسان رو در روبیکا دنبال کنیدوبه دیگران معرفی کنید ممنون میشم عزیزاhttps://rubika.ir/joinc/CBBHCFFJ0LWWEBGPQQEZORRCHQDOGDRE

سلام خانم دکتر

پسر من دوسالشه خیلی ازش راضیم همه رفتارهاش اوکیه

ببخشید ولی نوه های دیگه مادرشوهرم که ۶ یا ۷ سالشونه خیلی تهاجمی هستن موقع بازی همیشه همدیگه رو کتک میزنن وحشی بازی درمیارن

هر وقت پسرم میبرم پیش اونا شب کابوس میبینه گریه میکنه، به نظرتون بهتره دیگه نبرم پیششون؟ یا ببرم بالاخره باید با جامعه آشنا بشه ؟