2726
عنوان

تنظیم هورمون های زنانه

38891 بازدید | 10 پست
بچه ها من خودم چند وقت یکبار هورمونم خیلی کم بهم میریزه برای همین گفتم بهتون بگم که چه چیزایی هورمون ها رو تنظیم میکنه تا شما هم بهره ببرید
تنظیم کننده های هورمونی :
* جو
*ویتاگنوس ( که 80% اش گیاه 5 انگشت هست )
جو :
ک متخصص تغذیه گفت: مصرف این گیاه باعث تولید استروژن و تعادل هورمون‏های طبیعی در بدن زنان می‌شود.

مرتضی صفوی افزود: دانه‏‌های «جو» به دلیل دارا بودن نوعی آلکالوئید به نام «هوردنس» اثری مقوی بر قلب دارد و در درمان تنگی‌تنفس مؤثر است.

وی گفت: «جو» ملین است و برای بیماری‌‏های گوارشی، لوزالمعده، صفرا، مجاری ادراری و عفونت‏های مخاطی بسیار مفید و مؤثر است. بیسکویت جو بهترین دارو برای درمان یبوست است و حتی نفخ و شکم درد را از بین می‏‌برد که بهتر است به همراه آب میل شود.

این متخصص تغذیه افزود: گلوتن موجود در «جو» ماده‏ای نرم، سازگار و آرام بخش است و به علت آبدار بودن موجب رفع عطش می‌شود و باعث انقباض عضلانی، اضطراب و تورم شکم هم نمی‌‏شود.

صفوی گفت: در طب سنتی «جو» ماده محرک برای تولید شیر در زنان شیرده است. در سایر زنان نیز «جو» باعث تعادل هورمون‏های طبیعی بدن و تولید استروژن می‏شود که رشد سالم سینه را به همراه دارد.

ویتاگنوس :
پنج انگشت و پیشگیری

ویتاگنوس را گیاه زنان می نامند . اولین مورد گزارش شده از مصرف آن توسط بقراط بوده که از خوابانده آن در شراب در جهت کنترل خونریزی بعد از زایمان استفاده کرده است.پنج انگشت در پیشگیری از اختلالات قاعدگی ،پریود دردناک ،قطع غیر طبیعی پریود ،اختلال در زمان و مقدار خونریزی ، نارسایی زودرس تخمدان وعوارض حین یایسگی موثر می باشد.

پنج انگشت( Vitex agnus castus ( Chaste tree
خانواده:Verbenaceae

مشخصات: درختی است با برگهای پنجه مانند و گلهای بنفش که بعد از فصل گرده افشانی میوه ای قهوه ای پررنگ می دهد .

پراکندگی: در بستر رودها و مناطق پست ودره ها دیده می شود.

بخشهای مورد استفاده: میوه

ترکیبات شیمیایی:

لیمونن Limonene سینیول Cineole از Essential oils

کاستیکان Castican اورینتین Orientin ایزووایتکسین Iso vitexin از Flavonoids

اگنوزید Agnuside ایوکوبین Eucubin از Iridoidglycosides

خواص:

با تاثیرگذاری بر محور مرکزی ترشح هورمون در بدن یعنی هیپوتالاموس-هیپوفیز با افزایش LH و کاهش FSH تاثیرات خود را اعمال میکند .

تنظیم پریود: با افزایش ترشح پروژسترون به استروژن باعث بهبود عملکرد تخمدان می گردد . لذا اختلالات پریود را کاهش می دهد.

تنظیم ترشح پرولاکتین: در افزایش ترشح پرولاکتین با اتصال مستقیم بر روی گیرنده های دوپامینی منجر به کاهش ترشح پرولاکتین می شود.از اختلالات پستان حین پریود جلوگیری کرده باعث افزایش ترشح شیر از پستان شده ومنجر به افزایش سایز پستان می شود.

کاهش علایم یایسگی: با بهبود ترشحات هورمونی از میزان عوارض حین یایسگی کم می کند و علی الخصوص از گرگرفتگی می کاهد.

مهار فیبروم رحم: از رشد فیبروم در جدار رحم جلوگیری می کند.

موارد مصرف:

پیشگیری

قاعدگی دردناک: با تنظیم هورمونهای زنانه از بروز پریود دردناک پیشگیری می کند.{(خوراکی) کمکی}

اختلالات پریود: بواسطه تعدیل نسبت پروژسترون به استروژن از بوز اختلالات پریود جلوگیری می کند.{ (خوراکی) کمکی}

درمان

نارسایی تخمدان(Corpus Luteum insufficiency): در مواردی که تخمدان قادر به تخمک گذاری نمی باشد با اصلاح نسبت پروژسترون به استروژن باعث افزایش عملکرد تخمدان و بهبود تخمک گذاری می شود. {(خوراکی) کمکی}

پریود دردناک: با مکانیسم فوق از درد پستانها ورم ودرد بدن در حین پریود می کاهد. {(خوراکی) معادل}

اختلالات پریود: باعث درمان قطع شدن غیر طبیعی پریود/ افزایش یا کاهش میزان خونریزی / واختلال زمان بروز پریود می شود. {(خوراکی) کمکی}

افزایش ترشح پرولاکتین: مخصوصا" اگر توام با اختلال پریود باشد موثر است.{( خوراکی) کمکی}

اندومتریوز: در موارد خفیف اندومتریوز اثرات مثبت ان گزارش شده است. {(خوراکی) کمکی}

- گرگرفتگی و عوارض یایسگی: باعث کاهش علایم یایسگی بخصوص گرگرفتگی می شود. {(خوراکی) معادل و کمکی }

موارد منع مصرف و احتیاط:

در کسانیکه سابقه حساسیت پوستی دارند احتمال بروز ضایعات پوستی بیشتر است.

در مواردی که بعد از زایمان مصرف شود زمان شروع اولین پریود را جلو می اندازد.

مصرف در دوران بارداری:

بعلت اثرات قاعده اوری ان ممنوع می باشد.

مصرف در دوران شیردهی:

با رعایت احتیاط مجاز است.

توجه:
درمان با ویتاگنوس بسیار طولانی مدت می باشد برای مثال برای درمان قطع شدن غیر طبیعی پریود حدود 5/1 سال زمان لازم است ولیکن علایم بهبودی در عرض یک یا دو سیکل قاعدگی بروز می کند

فَاللّهُ خَیْرٌ حَافِظًا وَهُوَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِینَ
کسانی هم که پرولاکتین بالا دارند :
اینا رو بخورن :
بذر یونجه....شبدر بریزنر....سالاد....روزی 3 تا لیوان آب هویج
اینا رو نخورن :
لبنیات....ترشیجات.....زعفران....جعفری....آب زیاد.....سیر.....رازیانه.....پیاز

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!!😥

من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش ایشالا که مشکلت حل میشه 💕🌷

آره دیبا جون ولی رازیانه تنظیم قاعدگیش خوبه فقط برای افرادی که پرولاکتینشون بالا نیست
اینم روش مصرفشه :
از روزی که کامل پاک شدی هر شب سه چهارم استکان از عرق رازیانه و بومادران هر کدوم جدا به مدت بیست روز بخور بعد قطع کن بعد چند روز پریود میشی بعد دوباره بعد از پاک شدن کامل شروع میکنی
رازیانه رو تو پریودی نباید خورد روی خود بعضی از عرق هاشم نوشته چون لکه بینی میاره و خونریزی رو زیاد میکنه
2728
کسانی هم که پرولاکتین بالا دارند : اینا رو بخورن : بذر یونجه....شبدر بریزنر....سالاد....روزی 3 تا لی ...

عزیزم ویتاگنوس قرص یا قطره هست؟؟؟از کجا باید بگیرم داروخونه یاعطاری...من کورتاژ کردم۴۰ روز ولی هنوز پریود نشدم میخام زود تنظیم بشه بدنم

سلام خانوما.من دوماهه ازدواج کردم هورمونام  تنظیم نیست.تو ی ماه دوبارپری شدم.خیلیم درددارم فقط باید برم امپول بزنم تا خوببشم نمیدونم چیکارکنم راهنماییم کنید

من نیازی  ب گرد بودن زمین ندارم ی موقه ی ادمی میشم ک تاحالا ندیدی

سلام وقتتون بخیر من آزمایش دادم و LH  م بالا بود دکتر گفت مشکلی نیست ولی خودم نگرانم بنظر شما ویتاگنوس استفاده کنم پایین میاد؟

الان چهار ماهه اقدام بارداریم ولی جواب نداده

دخترم ❤نیلای من❤هدیه ی زیبای خدا به من و همسرم❤ فقط به یک چیز ایمان دارم خدا همیشه به موقع میرسه😍😍😘😘 خدایا خیییلی ازت ممنونم که منو لایق مادرشدن دونستی بعد از یکسال و نیم انتظار 1400/05/28 روز عاشورا بی بی چک من مثبت شد🥰😍❤🙏🙏🙏الهی که قسمت همه منتظرای مامان شدن بشه... ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ نیلای نازنینم بدنیا اومد و دنیای من نیلگون شد.... خدایا سپاس... الهی قسمت همه خانومای منتظر بشه
عزیزم منم مشکل شمارو دارم  چیکارکردید؟بهترشدید؟

سلام عزیزدلم من الان یکسال شد اقدام دارم و نشد بخاطر lh که یکم بالا بود دکتر گفت چیز خاصی نیست حتی دارو نیاز نداری ولی برای شانس بالاتر بارداری بهم کلومیفن داد دوماه استفاده کردم و نشد رفتم دکتر برای خودم و همسرم آزمایش کامل داد وخودمم دو روزپیش عکس رنگی رحم انجام دادم که هیچ مشکلی نداشتم و منتظرجواب جدید آزمایش هورمونم هست وحدس من اینه که تا الان تشده مشکل از همسرم باشه چون من هیچ مشکلی ندارم بجز همون ال اچ یکم بالا که دکترم گفت هیچ مشکلی نداره آز اسپرم همسرمو نگاه کردم تحرکش کم و تعداد اسپرم مناسب برای بارداریش کمه

حالا باز یکشنبه باید برم دکتر ببینم نظرش چیه

دخترم ❤نیلای من❤هدیه ی زیبای خدا به من و همسرم❤ فقط به یک چیز ایمان دارم خدا همیشه به موقع میرسه😍😍😘😘 خدایا خیییلی ازت ممنونم که منو لایق مادرشدن دونستی بعد از یکسال و نیم انتظار 1400/05/28 روز عاشورا بی بی چک من مثبت شد🥰😍❤🙏🙏🙏الهی که قسمت همه منتظرای مامان شدن بشه... ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ نیلای نازنینم بدنیا اومد و دنیای من نیلگون شد.... خدایا سپاس... الهی قسمت همه خانومای منتظر بشه
عزیزم منم مشکل شمارو دارم  چیکارکردید؟بهترشدید؟

عزیزم انشالله برای شمام چیزی نباشه و بزودی زود مادر بشی اصلا چیز خاصی نیست اگه مشکل دیگه ای نباشه با یه دوره کوتاه کلومیفن یا لتروزول باردار میشی عزیزم اصلا نگران نباش