2733
2734

اراجیف مهم ۴۰

بله

یادمه یه زمانی بود،یه عده ای از فرهیختگان،تو فضای مجازی،شروع کرده بودن،پاسبانی از زبان پارسی

تذکر میدادن،که تذکر رو اینگونه بنویسید،تزکر اشتباهه.ننویسید لطفن بنویسید،لطفاً...

مثلا تظاهرات درسته نه تضاهرات

گرچه روزی از روزها یه عده،پیدا شدن که گریبان چاک میکردن ،آه از نهادشون به هوا میرفت، وصورت هاشون رو خنج میزدن،که: وا أسفااااااا این کلمات که شما هی به نوشتارش ایراد میگیرید کجاش پارسیه،اینا عربیه که

اف بر شما زبان فروشانِ خوار و زبون😕

خلاصه که اوضاع عاشقان زبان پارسی، خیلی در هم بر هم بود،و همه ش دعوا و کش مکش....تا اینکه اتفاقی افتاد که کلاً همه چی از ذهن همه رفت بیرون...

.از اون اتفاق به بعد، تاریخ دانان،زبان پارسی رو به دو دوره زمانی ،پیش از تبلیغ فامیلا،و پس از اون تقسیم میکنن.

یعنی وقتی خیلیا بابت دغدغه هاشون برای زبان مادریشون در حال جدال بودن،فامیلا پرید وسط میدون و به همه فهموند که وقتی میشه اینطوری زد یه زبان زنده ی دنیا رو ترکوند،..  و یه جوریم ترکوند،که زبون خودمونو باس با زیرنویس بهمون تحویل بدن ...تازه همون زیرنویسم نمیشه با کلمات شعر تطبیق داد...دیگه جداالِ چی،ایرادِ چی،کشکِ چی بابا ... و اینگونه شد که دیگه برق از کله ی همه پرید،و تصمیم گرفتن سکوت اختیار کنن...فامیلا یکّه و تنها زده زبان پارسی رو تیکه پاره کرده...بعد بیان یقه اونی رو بگیرن که خوش گذشت رو مینویسه خوش گزشت..؟؟باز خدا امواتشو  بیامرزه که ننوشته خوشیلا گذشتیلا😐...فامیلا اومد تا به همه ثابت کنه،عمقِ فاجعه خیلی بیشتر از «ز» و «ذ» و «ض» و «ظ» هست...دیگه اون اختلافات کوچیکِ قبل اصلا مهم نیست باید همه بشینیم فکرکنیم این لکه ننگ رو چطور از دامن زبان پارسی مون بزداییم...که با پودر لباس شویی ششصد آنزیم تاژ و اونواع شوینده های اُمو وپرسیل و غیره هم پاک نخواهد شد.

مسلماً وقتی میشنوی ۴تا مرد گنده،همزمان میخونن ..

نُخیلا(نخود) لوبیلا(لوبیا) لاپیا(لپه)عادیسا(عدس) حبوباتیلا(حبوبات)عالیّا فامیلّا....

آشیلا(آش)سوپیلا(سوپ)دُلیما(دلمه) مالیسا(خورش ملس!😕) حبوباتیلا(حبوبات)عالیّا فامیلّا....

😐😐😐😐😐😐😐😐😐😐😐😐

چاییلا(چایی که) عشقیلا(با عشق) فنجیلا(در فنجان) ریزیلا(میریزی!😐) چاییلا دوستیلّا(چای دوست داشتنی) فامیلّا

داشیلا تامیّزا( برداشتش تمیزه!) تولیدا پاکّیزا (تولیدش پاکیزه) چاییلا دوستیلّا فامیلّا

خیلی رسمی هم پخش میشه توی تلویزیون،دیگه ما چی بگیم...یعنی دیگه چیزی نمیمونه که بگیم...یعنی از روی خودمون خجالت میکشیم چیزی بگیم...و ایراد بگیریم به اشتباهات افراد برای نوشتن حروف....وقتی کل قواعد زبانمون به فنا رفته.

کلی هزار سال،گذشته تا زبان فارسی ایجاد شده و قواعد ش مکتوب شده، بعد سی ثانیه تبلیغ فامیلا و.... هوتوتو....

اینکه چرا من این مطلب رو دیر نوشتم به علت اینه که،دو هفته اول،حین پخش تبلیغ،مثل شیرین عقلا،سرم رو کج میکردم،چشمام رو گِرررررررد و دهنمم بااااااز....و هر چی فسفر تو مغزم داشتم میسوزوندم،ببینم به چه زبونی یا چه گویشی دارن شعر میخونن،بعد از دو هفته فهمیدم زبان فامیلاییه....سپس دو هفته تو شوک بودم،که کدوم ذهن خلاقی همچین ایده ای داده آخه....کی نشسته همچین شعرهای پر مغزی رو سروده....

خلاصه الان موفق شدم،متن فاخر اراجیفم رو تایپ بنمایم...ببخشید تایپ انگلیسیه...متن فاخر اراجیفم رو به کتابت درآوردم،گرچه کتابی درکار نیست و ای وای،کتابم عربیه

بیخیال....اراجیف بافتم دیگه،،،گیر ندین ای بابا😄

»»»زبانمان را پاس بداریم

»»»بعضی لغات عربی دیگه جزء زبانمون شده،نمیشه جداش کرد که

»»»کلی بازبینی کردم تبلیغ حبوبات و چای و برنج فامیلا رو....برنجش رو که هییییییییچی نفهمیدم ازش،اون دوتا رو به سختی نوشتم براتون

»»»از خدا برای همگی طلب صبوری در مقابل تبلیغ های مزخرف تلویزیون را دارم،خصووووووصاً فامیلاشون...😐

عزت زیاد