موضوع بحث

تجربیات راجع به مدفوع نی نی ها

88691 بازدید | 44 پست
سلام به همگی مامانا
می خواستم تو این تاپیک تجربیاتمون رو راجع به مدفوع نی نی ها به اشتراک بذاریم چون همونطور که می دونید کوچکترین تغییر وضعیت جسمی نی نی ها رو مدفوعشون اثر میگذاره

مثلا مدفوع سبز نشونه چیه؟
مدفوع زرد با رگه های خون -مدفوع بلغمی -مدفوع با رگه های سیاه-مدفوع با دونه های سفید-مدفوع سبز لجنی-مدفوعی که دارای بو باشه-مدفوع شل و ......

لطفا تجربیاتتون رو اینجا بیان کنین
ممنون
1394/09/03
|
15:47
پسر من شیر خشکیه مدفوعش اکثر اوقات سبز صدریه.گاهی هم سبز لجنی میشه گاهی هم خردلی رنگ.به دکترش گفتم میگه اشکالی نداره مال شیر خشکه .دکتر پسرم همین طور گفت که مدفوع تقریبا بی رنگ یا کرم رنگ هم به خاطر مصرف شیر خشکه.
مدفوع پسرم که 3 ماهه هست و شیر خودمو می خوره ، زرد یا بهتر بگم طلایی هست و دونه های سفید داره و دکتر گفت طلایی هست .
میگن مدفوع سبز نشونه سرما خوردگی هست ولی من هر وقت به پسرم که دل درد می گرفت رازیانه میدادم مدفوعش سبز می شد
مدفوع ژله ای یعنی چه جوری؟

تخفیف 30 هزار تومانی دیجی کالا برای کاربران نی نی سایت

تاریخ اعتبار تا 20 آبان 96

فرصت طلایی برای کاربران نی نی سایت. برای دریافت کد تخفیف از دیجی کالا اینجا را کلیک کنید

طی سال های اول زندگی ، مدفوع کودک تغییرات زیادی می کند.

ابتدا سفت، چسبناک ، قیرمانند و دارای سلول های مرده پوستی است که وقتی نوزاد درون رحم مادر بوده ، آنها را خورده است....


در طی هفته اول دوران نوزادی مدفوع شل و زردرنگ است و مانند خردل زردرنگ با دانه های کوچک به نظر می رسد.در هفته اول، نوزاد در هر روز 8 تا 10 بار مدفوع شل می کند که در بیشتر نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، بعد از هفته اول تا هفته چهارم تعداد آن به 4 بار در روز کاهش می یابد.

نوزادانی که شیرخشک می خورند تا قبل از شروع خوردن غذاهای جامد، تعداد دفعشان کمتر است و مدفوعشان نیز تغییر چندانی نمی کند، زیرا ترکیب شیرخشک بر خلاف شیر مادر، تغییری نمی کند.

مدفوع نوزادانی که شیرخشک می خورند، زردرنگ یا قهوه ای مایل به زرد است و کمی سفت تر از مدفوع نوزادانی است که شیر مادرشان را می خورند.

رنگ قهوه ای مایل به زرد ، زرد ، سبز یا قهوه ای برای مدفوع هر نوزادی طبیعی است.

از 4 تا 8 هفتگی، تعداد دفع به یک بار در روز کاهش می یابد که این مقدار برای نوزادان شیرخشکی اغلب ثابت است، ولی بیشتر نوزادان شیرمادرخوار ممکن است کمتر از این تعداد ( حتی سه روز یک بار) هم مدفوع کنند.

اگر نوزادی که شیرخشک می خورد تا 4 روز مدفوع نکرد و نیز نوزادی که شیرمادر می خورد تا 7 روز مدفوع نکرد، بایستی هر چه سریع تر او را نزدیک متخصص اطفال ببرید، مخصوصاً اگر دیدید نوزاد درد هم دارد.گفته می شود حتی اگر نوزاد شیرمادرخوار 8 روز یک بار مدفوع کند طبیعی است، زیرا شیرمادر، ماده شگفت انگیزی است که مواد باقیمانده و زائد آن بسیار کم است، به شرطی که مدفوع سفت و خشک نباشد.

نوزاد برای عمل دفع به خودش فشار می آورد. در این مواقع کودک را از زمین بلند کنید تا سنگینی بدنش رو به پایین باشد و زانوهایش را به طرف سینه اش برده، آنجا نگه دارید تا حالت چمباتمه پیدا کند (مثل حالت مدفوع کردن) . اگر نوزاد هنگام زور دادن گریه کرد، نشان دهنده یبوست است.

شدت یبوست بستگی به سن و رژیم غذایی نوزاد دارد.

مدفوع مدت بیشتری در روده می ماند و آب بیشتری از مدفوع جذب بدن می شود. در این مواقع مدفوع خیلی خشک می شود و خروج آن از روده همراه با درد است.

اگر مدفوع نوزادی که هنوز غذای جامد نمی خورد ، سفت باشد یا بوی زننده ای بدهد، دو احتمال وجود دارد:

1- بایستی آب و مایعات بیشتری بنوشد(خصوصاً در هوای گرم).

2- نشانه ای از یک بیماری است.

بنابراین موضوع را با یک متخصص اطفال در میان بگذارید.

اگر سن نوزاد کمتر از یک ماه بود و برای 4 روز مدفوع نکرد، حتماً او را نزد یک متخصص کودکان ببرید.

اگر نوزاد، تغذیه تکمیلی را شروع کند، مدفوع دوباره تغییر می کند و ممکن است نرم تر یا سفت تر از قبل شود، ولی بوی آن بدتر از قبل می شود.

موز ، برنج و سایر غلات، مدفوع را سفت تر می کنند. هویج و کدوسبز در بعضی کودکان باعث یبوست می شوند. گلابی ، هلو ، آلو ، زردآلو و نخودسبز مدفوع را شل تر می کنند.

اگر دریافت غذایی کودک متعادل باشد، یعنی در مصرف یک نوع ماده غذایی زیاده روی یا کوتاهی نکند، حالت مدفوع طبیعی خواهد بود.

اگر مدفوع کودک خیلی سفت بود ، به او آبمیوه بدهید.

بهترین آنها ، آب سیب است که باید دو بار در روز به کودک بدهید. اگر باز هم خوب نشد، آب آلو به کودک بدهید که موثرتر است.اگر دیدید کودک به خودش فشار می آورد و می خواهد مدفوع کند، پائین تنه او را در آب گرم قرار دهید. این کار باعث می شود عضلات این ناحیه شل شده و مدفوع آسان تر خارج شود.

اگر مصرف آب میوه و سایر موادغذایی باعث بهبود یبوست نشد، از شیاف گلیسیرین استفاده کنید و آن را در مقعد نوزاد بگذارید.اگر باز هم بهبود نیافت، حتماً به یک متخصص کودک مراجعه کنید. می توانید از مواد ملین برای نوزاد استفاده کنید، البته بایستی تحت نظر پزشک و با توصیه او باشد؛ مثلاً نصف قاشق مرباخوری سبوس که با مواد غذایی دیگر مخلوط شده باشد، دوبار در روز به او بدهید.

البته همانطور که گفتم بایستی تحت نظر متخصص کودکان باشد، زیرا فیبر بالای موجود در سبوس ممکن است به معده و دستگاه گوارش کودک آسیب وارد کند.

اگر نوزادی که شیرمادرش را می خورد، تا سه روز مدفوع نکرد، هیچ جای نگرانی ندارد، بلکه مایه خوشحالی است، چون پوشک های کمتری را کثیف کرده است.

تا وقتی که برای نوزاد خود از پوشک استفاده می کنید، باید مراقب باشید تا به محض کوچکترین خروج مدفوع ، او را وارسی کرده و در صورت لزوم پوشک او را عوض کنید.

یادآوری می کنم که شیر مادر غذای کاملی برای کودک است که مادر آن را از وجود خودش به فرزندش هدیه می کند و دارای مواد زائد کمی است
هر رنگی به غیر از قهوه ای می تونه غیر عادی باشه... با اینحال اطفالی که به دلائل مختلف فعالیتهای روده اونها زیاده ... می تونه رنگ های دیگه هم وجود داشته باشه( مثل زرد و یا سبز). عاملی که بیش از همه در رنگ مدفوع دخالت داره نوع تغذیه هست...بطوری که علت اغلب موارد غیر عادی شدن رنگ مدفوع به خاطر نوع خاص هست. در کودکانی که اسهال دارند...چون کیموس غذائی خیلی سریع رد میشه و فرصت جذب مواد طبیعی نیست... مدفوع به همان حالتی که در قسمتهای بالائی روده بوده ... به شکل اسهال خارج میشه.

علل قرمز رنگ شدن مدفوع:
وجود خون- وجود ژلاتین قرمز- red Kool-Aid- مصرف قره قروط- مصرف غلات و حبوبات قرمز رنگ - آب گوجه فرنگی....

علل سیاه شده مدفوع:
خونی که از معده آمده - وجود آهن- مصرف داروی بیسموت- مصرف شیرین بیان - ....

علل سبز شدن مدفوع:
مصرف ژلاتین سبز- وجود آهن- مصرف اسفناج - اسهال- شیر مادر( مخصوصا در 2 ماه اول) -

علل سفید- زرد شدن مدفوع:
مصرف داروهای ضد اسید معده- مصرف زیاد شیر- وجود بیماری هپاتیت

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید:
1- اگر مدفوع , قرمز و یا سیاه و یا قیری بدون توضیح مشخص باشه.
2- کودک واقعا و بطور شدیدی بد حال باشه...
3- اگر سایر رنگ ها بیش از سه ماهه که تدوام داره و شما هم عوامل ایجاد کننده اونها رو حذف کرده اید( مثل مصرف مواد غذائی خاص)...
برگرفته از سایت ایران سلامت
دکتر من گفته نباید بلغمی باشه نشونه عفونت هست. چطور باید تشخیص بدیم. دکتر می گفت شبیه سفیده تخم مرغ
ولی آخه مدفوع نی نی من بیشتر وقتا حالت کشسانی داره و تا حدود کمی لزج . یعنی بلغمیه؟ شیر خودمو می خوره و 40 روزشه
اگر مدفوع نوزادی که هنوز غذای جامد نمی خورد ، سفت باشد یا بوی زننده ای بدهد، دو احتمال وجود دارد:

1- بایستی آب و مایعات بیشتری بنوشد(خصوصاً در هوای گرم).

2- نشانه ای از یک بیماری است.

بنابراین موضوع را با یک متخصص اطفال در میان بگذارید
ارسال نظر شما