موضوع بحث

تست PCT

20014 بازدید | 9 پست
PCT چیست و به علت انجام می شود؟
نقش سرویکس ( دهانه رحم) در باروری، ایجاد محیط مغذی، و PH مناسب ( بیش از 7) برای اسپرم ها و محافظت آنها در برابر عوامل مخرب و تسهیل انتقال آنها به داخل رحم است.موکوس سرویکس درست قبل از تخمک گذاری تحت تاثیر استروژن شدیدا افزایش یافته ( حتی خود شخص متوجه آن می شود) سیال و شفاف شده و خاصیت کشسانی زیادی به خود می گیرد.
علل سرویکال مسئول کمتر از 5 درصد موارد نازایی بوده و از طریق تست بعد از نزدیکی Post coital test (PCT) مورد بررسی قرار می گیرد.
PCT در چه زمانی باید انجام گیرد و چه اقداماتی باید قبل از آن صورت گیرد؟
- PCT یک تا دو روز مانده به تخمک گذاری حدودا بین 12 تا 16 قاعدگی صورت می گیرد.
- زوجین باید از 2 روز قبل از نزدیکی خودداری نمایند.
- زوجین باید در روز مقرر اقدام به تماس جنسی کرده و پس از 6 تا 10 ساعت از نزدیکی نمونه هایی از موکوس سرویکس تهیه شود. آزمایش پس از مقاربت یا PCT کاملاً شبیه بررسی ترشحات دهانة رحم در تست پاپ اسمیر است،
- بعد از تماس جنسی از شستن واژن باید خودداری شود.
- در صورت اینکه جواب PCT در ساعات 6 تا 10 غیر طبیعی باشد باید تست فوق را طی ساعات 10 تا 13 پس از نزدیکی تکرار نمود و آنگاه نتیجه گیری کرد.
این آزمایش بر اساس اندازه‌گیری پارامترهایی در موکوس مثل حجم، خاصیت سرخسی شدن، قابلیت کش‌آمدن، ویسکوزیته و سلول‌های عفونی درجه‌بندی می‌شود و زنانی که در این درجه‌بندی، نمرة بالای 10 به دست می‌آورند از لحاظ کیفیت و کمیت موکوس سرویکس در گروه نرمال قرار می‌گیرند. سپس تعداد و تحرک اسپرم و همینطور میزان اسیدیته (pH) در هر دو منبع واژینال و سرویکس (دهانه رحم) در زیر میکروسکوپ مشاهده می شود. در حالت نرمال pH واژن اسیدی و دهانه رحم خنثی یا قلیایی باشد و حداقل 10 اسپرم متحرک با درجه تحرک پیشرونده سریع و کند .
نتیجه نرمال PCT نقش تعیین کننده در انتخاب روش درمانی دارد و نشان دهنده آن است که:
1- شوهر به اندازه کافی اسپرم طبیعی تولید می کند.
2- به دنبال نزدیکی، اسپرم به طور صحیح در داخل واژن قرار گرفته است.
3- غدد دهانه رحم طبیعی هستند.
4- استروژن به میزان کافی قبل از تخمک گذاری تولید شده و در نتیجه تخمک گذاری طبیعی است.
5-آنتی بادی ضد اسپرم در موکوس وجود ندارد. منفی شدن PCT یعنی عدم وجود اسپرم یا بی حرکت بودن تمام اسپرمها درموکوس می باشد.

مواردی که سبب غیر طبیعی شدن تست می شوند عبارتند از:

1- تست در زمان مناسب انجام نشده است. برای مثال PCT خیلی زود یا خیلی دیر در سیکل انجام شده است. زمان اشتباه از شایعترین علل نتیجه غیر طبیعی بوده و لازم است که دوباره تکرار شود.
2- تخمک گذاری در طی آن سیکل قاعدگی رخ نداده است. شاید دلیل آن فشار و استرس و تعیین غلط زمان انجام نزدیکی باشد.
3- تعداد اسپرم خیلی کم بوده یا حرکت آن کم است.
4- دهانه رحم غیرطبیعی می تواند سبب منفی شدن تست گردد. برای مثال عفونت مزمن در دهانه رحم مانع تولید موکوس کافی می شود و در بعضی از زنان که دارای زخم در دهانه رحم می باشند، موکوس به اندازه کافی تولید نمیشود.
5- وجود آنتی بادی علیه اسپرم در ترشحات دهانه رحم
6 درمان با داروهایی همچون کلومیفن، ،Tamoxifen، پروژسترون، دانازول که همگی برای درمان ناباروری استفاده می شوند می توانند مانع تولید موکوس خوب شوند.
7- کاهش قابلیت کش آمدن موکوس می تواند ناشی از کاهش سطح استروژن سرم (نامناسب بودن وضعیت تخمک) می باشد.

1394/06/11
|
16:22
اسم این ازمایش (PCT (Post Coital Test یا همان تست بعد از نزدیکی میباشد از طریق همین آزمایش است که می توان تشخیص داد موکوس دهانه رحم قادر است اسپرم ها را نگهداری کند یا خیر .
وقتی مشخص شد موکس مشکل دارد با تسی به نام ASAs =Anti Sperm Ab هم صحت آن دقیقتر شده و خانم به درمان می پردازد.

فروش ویژه پوشاک و کیف و کفش زنانه


تا %60 تخفیف + %15 تخفیف بیشتر با کد: wds-15

نگران نباشید پزشک با گرفتن شرح حال از بیمار و در نهایت جمع آوری اطلاعات جانبی از وضع بیمارش تشخیص می ده که این آزمایش لازم هست یا خیر .
معمولا وقتی مراجعه کننده بعد از اینکه تصمیم به باردار شدن می گیره مدت زمانی (تقریبا یک سال) بدون جلوگیری باردار نمیشه بعد از طی یک سری آزمایشات از آقا و خانم شامل آنالیز اسپرم مرد و سونوی واژینال خانم و .... دلیلی برای عدم بارداری وجود نداره پزشک مشکوک میشه که شاید اسپرم ها نمی توانند از مایع موکوسی دهانه رحم عبور کنند اونوقت است که این تست داده می شود. در حال حاضر از شیوه ها و تکنیک هایی دیگر هم می توان به این قابلیت موکوس دهانه رحم پی برد
سلام آزمایشگاه پارسه این آزمایشpctرا یک دکتر عمومی برای من داده چون من ناباروری بی دلیل دارم آیا این آزمایش خیلی مهمه چون شوهرم راضی به انجام این آزمایش نشده ونظرش اینه که دکتر بی دلیل این آزمایش را نوشته آیا اگر این مشکل که گفتین تو آزمایش باشه باiuiهم نمیشه بچه دارشد؟چون من 2مرحله iuiانجام دادم ولی نشد.اگرهم برای ivfبرم انجام نمیشه؟
ارسال نظر شما

کاربر گرامی جهت ارسال پست شما ملزم به رعایت قوانین و مقررات نی‌نی‌سایت می‌باشید