2703
2553
عنوان

کودکی با نشانه های اوتیسم

| مشاهده متن کامل بحث + 2399257 بازدید | 51146 پست
سلام یاسمین جان  اینجا مربی‌ها خیلی خیلی صبورن و با بچه‌ها خیلی مدارا میکنن ؛ اینجا قانون دربا ...

سلام عزیزم. ممنون از توضیحات کاملت. میشه بگی تو کدوم کشور زندگی میکنید که اینقدر با بچه ها خوب رفتار میکنن و بهشون اهمیت میدن؟

سلاااام عزيزم خيلي ممنون كه وقت ميزاري و اينقد كامل توضيح ميدي واقغا متناتونو ميخونم حس خوبي ميگير ...

خواهش میکنم عزیزم انشاالله شما هم همیشه شاد و تندرست باشین 

دلیل اینکه اینجا مینویسم اینه که به شما مامانای دلسوز که هر روز میان اینجا سر میزنین و پیگیر و نگران هستین کمک کنم تا مشکلات و ناراحتی‌های بی‌موردی که با تشخیص نادرست به من تحمیل کردن برای شما اتفاق نیفته

وقتی پسرم دو سالش بود به دلیل تاخیر گفتاری خیلی طبیعی بود که از لحاظ ارتباط مشکل داشت؛ ما تنها بودیم همسرم شش روز هفته صبح تا شب کار میکرد و شبا خیلی دیر میومد خونه و کلا بچه رو‌ نمیدید منم افسردگی شدید داشتم؛ بعد از زایمان افسردگی گرفتم و به شدت دلتنگ و بی‌تاب ایران بودم برای همین برای بچم وقت نمیذاشتم و اغلب روزا خونه ما ساکت و بی‌هیجان بود

خوب تو این شرایط قراره برای بچه چه اتفاقی بیفته!!!؟؟؟

تقریبا هفت هشت ماه پسرم تحت نظر تیم پزشکی بود و همه انگلیسی زبان بودن خوب طبیعیه وقتی گفتاردرمان یا دکتر انگلیسی زبان با بچه من حرف میزد بچم نمیفهمید چون حتی یک کلمه انگلیسی بلد نبود و نمیتونست دستورات حتی ساده‌شون رو انجام بده و هاج و واج میموند اونا هم میگفتن این بچه هوش پایین داره درک نداره و دستورپذیر نیست! به همین راحتی!!!! عجیب‌تر اینکه من بی‌تحربه هم حرفاشونو باور میکردم و دائم در حال گریه بودم

اگه تو یه جمعی که همه چینی هستن کسی با شما چینی حرف بزنه شما میتونی باهاش ارتباط برقرار کنی؟ تو اون محیط چه حسی بهت دست میده؟

من دو سال و نیم زجر کشیدم ؛ چون میدونستم بچه اوتیسم تا آخر عمر اوتیسم میمونه فقط با کسب مهارتها و آموزش بهتر میتونه زندگی کنه تازه اگه هوش متوسطی داشته باشه و مشکلات جانبی دیگه نداشته باشه؛ ولی بچه تاخیری درسته مراحل رشدو دیرتر طی میکنه و با همسالاش تفاوت زیاد داره ولی با گذشت زمان معایب رفع میشه و در ده سالگی دیگه کسی باورش نمیشه این بچه تاخیر رشدی داشته؛ 

در تمام این مدت هرگز کسی وضعیت زندگی من و همسرم و شرایط پسرم رو بر اساس واقعیت زندگی ما بررسی نکرد تا اینکه هفته پیش با هزینه سنگین شخصی رفتیم پیش یه دکتر خیلی خوب

دکتر زیر و بم زندگی ما رو درآورد از همه چی با جزئیات براش گفتیم هر چی فکرشو بکنین و در نهایت سرش رو تکون داد و گفت واقعا از آنچه بر شما گذشته متاسفم شما قربانی یه سوتفاهم بزرگ شدین اما به من گفت شاید همین باعث شد که شما مشکل پسرت رو بیشتر جدی بگیری و باهاش کار کنی و تو غم و افسردگی فرو نری و بچت هم درجا نزنه ؛ واقعا اینجا بود که به حکمت خدا پی بردم

اگه به من گفته بودن بچت تاخیر داره و با گذشت زمان درست میشه و فقط بذارش مهد و باهاش بازی کن، مطمئنم بچم نصف این چیزی که الان هست هم نبود چون با اون وضعیت خراب روحی که من داشتم صد در صد دوباره بچه به حال خودش رها میشد

همه اینا رو گفتم تا بدونین اشتباه پزشکی همه جا هست؛ مشکل کوچولوهاتون رو جدی بگیرین، کاری به تشخیص نداشته باشین فقط بدترین حالت ممکن رو برای خودتون تصور کنین و با جدیت با دلبندتون کار کنین و فقط بر اساس چند تا نشونه مشترک تو طیف اوتیسم، فکر نکنین دیگه خدایی نکرده دنیا روی سرتون خراب شده و حتما بچه اوتیستیکه

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!!😥 

من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود و حتی توی تعطیلی های عید هم هستن. 

بیا اینم لینکش ایشالا مشکلت حل میشه 💕🌷

وای من خوندم تاپیکو بدنم سست شد توروخدا مگه بچه ای ک ارتباط اجتماعیش ضعیف باشه نشانه اوتیسمه؟ بد غذایی و رشد کم اینا هم اوتیسمه؟ توروخدا جواب بدین بچه ها

دختر من دو سال 8 ماه شه خیلی خوب حرف میزنه دوتا شعر حفظه یه سوره قرآن حفظه اماما رو تا امام 8 حفظه از یکسال و دو ماهگی کلمه میگف از دو سالگی جمله الانم ک کامل حرف میزنه 

چیزی ک منو نگران کرد ازین تاپیک راجبه دخترم این ک 

ارتباط اجتماعیش خیلی پایینه بر عکس منو باباش ک ب شدت روحیه جمعی و اجتماعی داریم تو جمع ک بچه ها هستن اصلا قاطی شون نمیشه اونا همه باهم بازی میکنن دختر من یه گوشه تنها 

از مهمونی و شلوغی متنفره گربه میکنه بریم خونمون 

فقط با افراد خاص بازی میکنه مث دختر عمش ازش سیر نمیشه 

از آب و دریا و حمام ب شدت میترسه 

خیلی بد غذاش اشتهاش خییییییلی کمه و ب طبع اون رشدشم کمه 

2سال و 8 ماه شه ده کیلو و نیمه و قدشم 82 دقیقا یکسال عقبه 

دختر دوستم دقیق دقیق یکسال کوچیکتره از دختر من قد و وزنش مث دختر منه 

توروخدا بهم بگین اگ هس زود پیگیری کنم 😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

خداوند به حضرت موسی فرمود با زبانی که گناه نکردی دعا کن تا روا گردد. حضرت فرمود کدام زبان است که گناه نکرده باشد؟  خداوند فرمود تو با زبان دیگران گناه نکرده ای از دیگران بخواه برای حاجتت دعا کنند تا روا گردد. با یه صلوات دعام میکنی؟؟؟ 😢

دکتری که هفته پیش رفتیم پیشش و با اطمینان گفت پسرم اوتیسم نداره موارد زیر رو بررسی کرد :

سابقه خانوادگی من و همسرم (هر دو به موقع حرف زدیم اما هر دو کم حرفیم و چندان اجتماعی نیستیم)

مشکلات مشابه در بچه‌های هم‌نسل پسرم در فامیل هر دوی ما (بچه‌هایی با تاخیر گفتاری در فامیل هر دوی ما بوده ولی مشکلشون به شدت پسر من نبوده)

وضعیت حاملگی من و نحوه زایمان پسرم ( حاملگی خیلی سختی داشتم؛ افسردگی حاملگی گرفتم؛ زایمان خیلی بدی داشتم؛ پسرم هشت ماهه به دنیا اومد و موقع زایمان خیلی اذیت شد و ضربان قلبش افت کرد)

شرایط زندگی و خصوصیات اخلاقی من و همسرم در ارتباط با هم و پسرمون ( قبلا درباره اینا توضیح دادم؛)

سوال درباره اولین کلماتی که پسرم گفت و سن شروع حرف زدن و دستورپذیری و درک (پسرم دو سالگی بیست سی کلمه میگفت تا سه سالگی دایره لغتش خیلی زیاد شد و سه سال و نیمه بود که شروع به گفتن جملات دو و سه کلمه‌ای کرد با کاربرد درست؛ از سه سالگی اکولالیا داشت که به مرور کم شد؛ وقتی فارسی حرف میزدیم درکش خوب بود دستورپذیریش ضعیف بود که تقریبا بعد از سه سالگی کاملا دستورپذیر شد و کارای دو و سه مرحله‌ای رو به راحتی انجام میداد)

خوابش همیشه خیلی خوب بود ؛ من اصلا مشکل خواب باهاش نداشتم خیلی راحت دو ساله بود از شیر گرفتمش ؛ خیلی راحت سه سال و هفت ماهه بود از پوشک گرفتمش؛ الان هم در دستشویی رفتن کاملا مستقله؛ هیچ وقت مشکل بدغذایی نداشت حساسیت غذایی نداشت؛ در جویدن مشکل نداشت؛ در هر سنی همیشه از لحاظ قد و وزن بالاتر از سنش بود هیچ وقت مشکل یبوست نداشت؛ 

سوال درباره نحوه بازی و حرکات تکراری ( پسرم تا سه سالگی چرخ ماشینا رو یا هر چیزی رو که قابلیت چرخوندن داشت، میچرخوند؛ حرکات تکراری داشت و هنوز هم اگه بیکار باشه حرکات تکراری داره مثل باز و بسته کردن در هر چیزی؛ وقتی هیجان‌زده میشد بال بال میزد الان خیلی بهتر شده و حرکات اضافی دستاش خیلی کم شده و روی نوک پا راه میرفت که الان سه چهار ماهی هست که دیگه این مشکل هم رفع شده )

پسرم صرع نداره؛ هرگز تشنج نکرده ؛ بیش‌فعال نیست هرگز و هیچ وقت یادم نمیاد مثلا برای داشتن یا خواستن چیزی خودشو زمین انداخته باشه یا سرشو به زمین و دیوار بکوبه یا از این مدل کارا؛ خودآزاری و خودزنی نداشته و نداره؛ جمع و شلوغی رو دوست داره ؛ بچه‌ها و بزرگا رو دوست داره ؛ هرگز تو چیزی پس‌رفت نداشته ولی پیشرفتش کند بود که الان خدا رو شکر چند ماهیه خیلی خوب پیشرفت میکنه؛ حس‌های پنجگانه‌اش تند و کند نیستن به جز حس بویایی؛ من تا به حال ندیدم پسرم چیزی رو بو کنه یا از بوی چیزی بدش بیاد یا خوشش بیاد؛ احساس میکنم حس بویاییش کنده؛ رو این قضیه دارم کار میکنم؛ از  شش ماهگی هم هر وقت صداش میکردیم برمیگشت و هرگز ما احساس نکردیم مشکل شنوایی داره و ارتباط چشمیش هم همیشه خوب بوده؛ کوچیک که بود یادمه یه مدت کوتاهی غریبه‌ها رو میدید گریه میکرد یا مطب دکتر و بیمارستان رو میدید گریه میکرد فکر میکرد میخوان بهش آمپول بزنن که بزرگتر شد دیگه این مشکل حل شد؛ 

نسبت به تغییرات انعطاف‌پذیره دقتش به اطراف خیلی زیاده و متوجه هر تغییری میشه و استقبال میکنه

سوال درباره مهارتهای حرکتی و راه رفتن و دویدن ( پسرم هشت ماهگی نشست؛ نه ماهگی چهار دست و پا رفت؛ ۱۱ ماهگی ایستاد؛ ۱۳ ماهگی شروع به قدم برداشتن کرد؛ ۱۵ ماهگی راحت راه میرفت و میدوید؛ ولی زیاد زمین میخورد؛ ۱۸ ماهگی اشاره کردن با انگشت رو یاد گرفت و از اون به بعد به همه چی اشاره میکرد؛ هرگز مشکل بالا رفتن و پایین اومدن  از پله نداشت ولی همچنان در مهارتهای حرکتی و حفظ تعادل نسبت به همسناش ضعف داره و قرار شد این قضیه رو جدی‌تر پیگیری کنیم)

آزمایشات ژنتیکی از من و همسرم و پسرم گرفتن خوشبختانه هیچ مشکلی نداشتیم از پسرم جداگانه آزمایشهای دیگه هم گرفتن که اونجا هم مشکلی پیدا نکردن خدا رو شکر 

دکتر تمام این موارد رو با جزییات بیشتر بررسی کرد و بعد هم با پسرم شروع به بازی کرد

اول حباب بازی( بازی محبوب پسرم ؛ دائم به فارسی میگفت بازم حباب درست کن بترکونم این وسطا هم چند تا کلمه انگلیسی به کار برد ما هم جملات فارسی پسرم رو برای دکتر ترجمه میکردیم)

بعد بازی نمادین انجام دادن پسرمو برد تو آشپزخونه؛ پسرم قابلمه و ملاقه برداشت گفت میخوام شام درست کنم بعد قاشق و بشقاب برداشت گفت دارم غذا میخوردم یامی یامی ؛ بعد چاقو برداشت گفت میخوام نون کات کات کنم ؛ فارسی انگلیسی قاطی حرف میزد 😂 بعد به یه عروسکه غذا داد بعدم یه کم چرخید برای خودش و آخرش هم یه عروسک دیگه رو سوار ماشین کرد

بعد دکتر براش کتاب خوند کلماتی رو که دکتر میگفت تکرار کرد و چند بار بال بال زد از هیجان؛ من گفتم این بال بال زدن و حرکات اضافی رو‌ گاهی داره کفت اشکال نداره ماساژش بدین

با هم نخ و مهره بازی کردن خمیربازی و شن بازی ، مداد داد دستش نقاشی کنه؛ پازل بهش داد حل کنه ؛ چند تا ماشین بهش داد بازی کنه و لگو داد باهاش چیزی بسازه ؛ بعد گفت باید روی حرکات دستش بیشتر تمرین کنین بذارین با آرد و آب خودش خمیر درست کنه و مداد دست گرفتن رو بیشتر تمرین کنین؛ این وسطا هم دایم اسمشو صدا میزد و پسرم برمیگشت

دکتر الکی گریه کرد و پاشو گرفت ؛ پسرم ناراحت شد اومد بغل من کز کرد بهم گفت عمو دکتر اوخ شده خورده زمین؛ احساس گناه میکرد فکر میکرد اون کاری کرده که دکتر پاش درد گرفته 😅😂

این کل ارزیابی دکتر بود که هفته پیش انجام دادیم ؛ امیدوارم جواب خیلی از سوالاتونو داده باشم ❤️🙏

2720
دکتری که هفته پیش رفتیم پیشش و با اطمینان گفت پسرم اوتیسم نداره موارد زیر رو بررسی کرد : سابقه خانو ...

دکتر ب این میگن ن ب دکترای ایران که درعرض۵دقیقه ویزیت الکی میگن اوتیسم یا تاخیر یاهرچی....

باید برای ارزیابی بچه وقت گذاشت

کاش اینجاهم همچین دکترایی بود...

انشاله موفق باشه پسرت.خودتم خمیشه شادوخوشحال.پستهات عالی بودن هرچند من بچم کوچیکه  ونمیشه پیاده کنم روش خیلی چیرارو.اما لذت بردم ازحرفات....

راستی قبل از۱۸ماهگی اصلا اشاره نداشت؟

بابا وماما رو کی گفت؟

یسالگی چیا میگف

دکتر ب این میگن ن ب دکترای ایران که درعرض۵دقیقه ویزیت الکی میگن اوتیسم یا تاخیر یاهرچی.... باید برا ...

مرسی عزیزم انشاالله شما هم همیشه موفق و شاد باشین

پسرم قبل از ۱۸ ماهگی اشاره نداشت راستش ما هم باهاش تمرین نکرده بودیم اما تقریبا ۱۸ ماهش بود تو خونه میچرخید برای خودش،  چیزی بهش نشون میدادم نگاه میکرد بعد اشاره کردن یاد گرفت و با انگشت همه چی رو نشون میداد

مامان و بابا و آبه و ها‌‌پو جزو اولین کلماتش بود که گفت و تقریبا یک سالش بود؛ اما تا دو‌سالگی پیشرفت چندانی نکرد و فقط بیست سی تا کلمه میگفت و اشتباه بزرگ من این بود که تو این سن طلایی پای تلویزیون و کارتون گذاشتمش فکر میکردم اینطوری زودتر یاد میگیره حرف بزنه در صورتی که صد در صد اشتباه بود؛ از دو‌سالگی به بعد فقط روزی یک ساعت میذاشتم کارتون ببینه تا تقریبا سه سالگی؛ الان تقریبا بیشتر از یک ساله که نمیذارم تلویزیون ببینه مگر در مواقع خیلی استثنایی که کار دارم و نمیرسم باهاش بازی کنم در کل در هفته شاید دو ساعت کارتون ببینه

سندروم ایکس شکننده یه بیماری ژنتیکیه از کروموزوم ایکس میاد اگه بچه پسر باشه از مادر بهش منتقل م ...

رازجان منم همیشه فکر میکنم پسرم به من رفته به شوهرم نرفته 

پس ژنتیک پسربیشترشبیه مادر میشه ؟؟

سلام یاسمین جان  اینجا مربی‌ها خیلی خیلی صبورن و با بچه‌ها خیلی مدارا میکنن ؛ اینجا قانون دربا ...

خیلی خیلی ممنونم از توضیحات عالی که دادی. 

برات آرزوی شادی و سلامتی دادم

عزیزم برات درخواست دوستی دادم. 

2714

سلام دوستان. یه سوال در مورد خواب بچه هاتون داشتم. 

شما بچه هاتون چند ساعت شبها میخوابن؟ وقتی شبها خوابن، دیگه اصلا بیدار نمیشن؟ روزها هم میخوابن؟ 

ممنون میشم اگه تونستین جواب بدبن و لطف کنبن بگین بچتون چند سالشه.

من الان پسرم دو سال و ۸ ماهه است. یه دو سه ماهی هست وقتی خوابش میاد خیلی خیلی مقاومت میکنه. طوری که شبها از وقتی شروع میکنم که بخوابونمش تا وقتی بخوابه حداقل بیشتر از یک ساعت طول میکشه. در حالیکه کاملا خسته و کلافه است اما نمیخوابه. راه حلی دارین؟

تازه هر چندوقت یه بار هم با گریه از خواب بیدار میشه و بعد از کلی گریه دوباره میخوابه. یه مدت خوب خوب شده بود و ۱۰ تا ۱۲ ساعت یه سره میخوابید. اما باز افتاده روی منقطع خوابیدن.

انگار وقتی از خواب میپره نصف شبها، بلد نیست دوباره چطوری بخوابه. کلافه میشه. عروسکی چیزی هم دوست نداره که بدم بهش بغل کنه تا آروم شه.

کلا به نظرم خوابش کیفیت نداره. نمیدونم چطوری بهش یاد بدم که وقتی خسته ای بخواب. انقدر تقلا نکن.

سلام دوستان. یه سوال در مورد خواب بچه هاتون داشتم.  شما بچه هاتون چند ساعت شبها میخوابن؟ وقتی ...

روزها هم تا یکی دو ماه پیش میخوابید که خوب بود. الان اونم نداره. ابنا باعث میشه عصبی و خسته باشه ولی حاضر نیست بخوابه. یه مدت دکتر اشرفی بهش خواب آور داد و خیلی خوب شد. نمیخوام دوباره به بچه دارو بدم

خواهشا اگه کسی تجربه ای داشته بگه لطفا

دوستان من خیلی مفصل میخوام درباره نحوه ارزیابی دکترها در مورد اوتیسم و تشخیص اوتیسم براتون توضیح بدم ...

چقدر خوب توضیح دادی...خدا خیرت بده..پسر من به زودی ۲سالش میشه.از ۱۰ماهگی اسیر مراکز کاردرمانی هستیم...اول جسمی...خدارو شکر راه افتاده.از۱۸ماهگی ذهنی دارم میبرم...گفتار هم بردم ولی گفتار درمان هنوز میگه امادگیشو نداره....خودم مشکوک به اتیسم هستم..اگه باشه خفیف هست....ولی کاردرمان ذهنی و جسمی و حتی  دکتر مغز و اعصابش میگن نیست....از علایمی که گفتی پسر من فقط چرخش ماشین ها رو داره..البته به مدت خیلی کم...شاید یک دقیقه و خسته میشه میندازه ی طرف....نزدیک ۲سالگی پسرم هستم و شدیدا نگرانشم.خصو صا تازگیا همکاریش تو مراکز کاردرمانی کم شده و گریه میکنه  که بریم....خیلی بهم میریزم..امید داشتم گفتارشو شروع کنم که گفتار درمان میگه فعلا نمیشه..کلاس های ذهنیشو بیشتر کردم.

خواهش میکنم عزیزم انشاالله شما هم همیشه شاد و تندرست باشین  دلیل اینکه اینجا مینویسم اینه ک ...

خدارو شکر عزیزم که پیگیری کردی و داری نتیجشو میبینی...تو پست هات خیلی حس خوبی هست..انشالله پسرت هر روز رو به جلو پیشرفت کنه....منم متاسفانه یا خوشبختانه مادر پیگیر و نطقه بینی هستم....اگه منم به حرف اطرافیان بودم پسرم شرایطش خیلی بد بود....

دکتری که هفته پیش رفتیم پیشش و با اطمینان گفت پسرم اوتیسم نداره موارد زیر رو بررسی کرد : سابقه خانو ...

عالییی عاایییی عالییییی..توضیح دادی....پسر منم  مثل پسر شماست..با کمی تفاوت.....

سلام دوستان. یه سوال در مورد خواب بچه هاتون داشتم.  شما بچه هاتون چند ساعت شبها میخوابن؟ وقتی ...

بعضی از بچها ها کلا بد خوابن..پسر من تا یک سالگی واسه خواب کمی اذیت میکرد.ولی بعد یک سالگی خوب شد.الان به زودی ۲سالش میشه و هنوز شیر خشگ میخوره

.روزها ۲تا ۳ساعت پشت سر هم بدون مقاومت میخوابه..شبها هم همینطور..ساعت۱۱تا۱۲تایم خوابش شروع میشه و ۹تا ۱۰بیدار میشه...نصفه شب یکبار شیر میخوره...عموما خوب میخوابه ولی بعضی از شبها هم اذیت میکنه و بی قرار میشه‌ولی تو خواب بی قراره‌نه اینکه بلند بشه بشینه....

سلام عزیزم. ممنون از توضیحات کاملت. میشه بگی تو کدوم کشور زندگی میکنید که اینقدر با بچه ها خوب رفتار ...

سلام شادی جان من انگلستان زندگی میکنم پسرم همین جا به دنیا اومد

2706