2726
عنوان

کودکی با نشانه های اوتیسم

| مشاهده متن کامل بحث + 2408811 بازدید | 51177 پست
عزیزم ای بی ای تنها کافی نیست.حسی و حرکتی و و گفتار خیلی مهمه....

می‌دونم کافی نیست ،برای حس و حرکت ،ماساژ میدم البته سعی میکنم تا حدی اصولی باشه مثلاً حس سر انگشتاش ضعیفه ، انگشتاشو بند بند فشار میدم تا وقتی حس درد رو داشته باشه ،یا رون پاش حساسه از ماساژ آروم شروع میکنم بعد محکم تر ،از برس زبر و لیف زبرم استفاده میکنم یا برعکس ،خونه بازی میبرم ،استخر توپ،براش سرسره گرفتم ،تا پله هارو بره بالا پایین و ...،الانم سعی میکنم به شن بازی دست بزنه که موفق نبودم خیلی بدش میاد ،تازه اول راهم ⁦☹️⁩

عزیزم ای بی ای تنها کافی نیست.حسی و حرکتی و و گفتار خیلی مهمه....

برای گفتارم ماساژ میدم ولی میگن ماساژ مسواک الان زوده،چون بدش بیاد شاید نزاره بقیه ماساژارو بهش بدم ،گفتار درمانی رو گفتن که اول باید دستور پذیری رو یاد بگیره بعد شروع کنم ،کارت دید آموز گرفتم که باهاش کار میکنم ،نکته مثبت aba برای من تماس چشمی بوده خیلی پیشرفت کرده ،اگر اشتباه میرم راهم بهم بگین واقعا از همه راهنمایی ها استقبال میکنم 

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

البته یه درمانگر گفت بهم ،بچه هایی که مشکل جویدن چیزای سفت و بلع یا آبریزش از دهان رو ندارن ،احتیاج به ماساژ برای گفتار ندارن ،فقط بهشون خوراکی سفت و پاستیل بدین ،مثلا سیب گاز بزنن، و برای گفتار اول درک مفهوم مهمه بعد گفتنش ،یعنی بی هدف نگه،اگه میگه آب واقعا تشنه باشه 

لیدی جان من میخواستم، هر چی زنگ میزنم میگن هنوز آماده نیست، تمرینات حسز حرکتی چجوریه عزیزم؟ تا حالا ...

یله عزیزم اینا مشکل حسی هست...اوصولا بچه های تاخیری مشکل حسی دارن..حالا شاید دختر شما نداشته باشه...ببین تمرینات حسی نسبت به شرایط بچه هست..کارهای حسی که تو خونه باهاش میکنم..حتما روزی ۲۰دقیقه رو توپ پلاتیس کار میکنم باهاش..کف پا و کف دست رو ماساژ میدم و با ماساژر تحریک میکنم...از حبوبات استفاده میکنم.رو دست و پاهاش میریزم...همین پارک پر از تحریکات حسی هست..تاب سرسره..عالیه..حالا برم ببینم چیکار میکنن بهتون میگم..حس عمقی لمسی و تعادل خیلی مهمه..وقتی یکپارچه بشن بچه توجه میکنه تمرکز میکنه..اروم میشه و یادگیریش بالا میره.....

2728
برای گفتارم ماساژ میدم ولی میگن ماساژ مسواک الان زوده،چون بدش بیاد شاید نزاره بقیه ماساژارو بهش بدم ...

عزیزم به نظرم برو پیش یه گفتار درمان حرفه ای..گفتار درمان پسر من تا ۲ماه روی تحمل کاریش کار کرد..پسرم زود خسته میشد.بعد کم کم تحصصی شروع کرد..سن بچتون خوبه واسه گفتار....تو گفتار درک هم کار میشه..جالب اینجاست من ۶ماه گفتار میبرم به ندرت از کارت استفاده کرده...همش تو غالب  بازی بوده

یله عزیزم اینا مشکل حسی هست...اوصولا بچه های تاخیری مشکل حسی دارن..حالا شاید دختر شما نداشته باشه... ...

مرسی عزیزم، اتفاقا منم براش توپ پیلاتس گرفتم ولی همون کارهای معمولی را انجام میدم، مثلا به شکم میزارمش روش تابش میدم، آره پارک واقعا عالیه، من دخترمو سوار این چرخ و فلک کوچیک ها هم میکنم خیلی کیف میکنه، استخر توپ هم فکر کنم برای تحریک حساشون عالی باشه

سلام ،گلم ،اتفاقا هست ،نمونه اش پسر خود من که تا قبل از دو سالگی رشد جسمی و رفتاری اش کاملا عادی بود ...

سلام دوست عزیز

امیدوارم خوب و خوش باشین

عزیزم پست‌های من رو دقیق نخوندین

من تو همه پست‌هام تاکیدم پس‌رفت برای زیر سه سال بود؛ اگر دقیق پست‌های من رو خونده باشین نوشتم محاله بچه‌ای تا سه سالی همه چیزش عادی باشه و یه دفعه بعد از سه سالگی پسرفت کنه و بره تو سکوت و تنهایی مگر اینکه به دلایلی مثل تصادف یا پرت شدن از جایی یا تشنج کردن، مغزش آسیب دیده باشه

پسرفت تو بچه‌های ا‌تیستیک بعد از سه سالگی اتفاق نمیفته بلکه قبلش اتفاق میفته و والدینی که ادعا میکنن بچه‌شون تا سه سالگی عادی بوده و یک دفعه ۱۸۰ درجه تغییر کرده و به هم ریخته احتمالا با نشانه‌های اوتیسم  آشنا نبودن و دیر متوجه شدن یا در مرحله انکار بودن؛

بچه‌های اوتیستیک معمولا بین یک تا سه سالگی پس‌رفت دارن به‌خصوص توی مهارت‌های کلامی و برقراری ارتباط دوطرفه و تماس چشمی؛ گاهی بچه‌هایی که اوتیسم شدید دارن که از شش ماهگی کاملا نشانه‌های ا‌تیسم رو نشون میدن؛  فرزند شما هم پسرفتش زیر دو سال بوده که در نود درصد بچه‌هایی که توی طیف هستن این پسرفت دیده میشه و این یکی از مواردیه که فرق بین بچه‌هایی که صرفا مشکلات حسی دارن یا تاخیری هستن رو با بچه‌های اوتیستیک نشون میده؛ من هم یکی از دلایلی که هرگز تشخیص دکتر رو درباره پسرم باور نکردم همین بود که پسر من هرگز پسرفت نداشت و ارتباط چشمی و واکنش به اسمش از اول خوب بود فقط کمی حرکات کلیشه‌ای و بال بال زدن دست داشت که تازگی می‌تونم بگم تا نود درصد رفع شده هیچ کار خاصی هم نکردیم تا به حال هم کاردرمانی نبردمش و بیشتر از شش ماهه که گفتاردرمانی هم نبردمش.

سلامی هم عرض میکنم خدمت بقیه مامانای گل

صفحات آخر تاپیک رو خوندم و دیدم بعضی‌ها خبرهای خوشی نوشتن برای همه‌تون خیلی خوشحالم و امیدوارم شادی‌هاتون پایدار و همیشگی باشه

خوشبختانه منم خبرهای خوبی براتون دارم

تقریبا بالای نود درصد،  ما و مسئولین مدرسه‌ی پسرم به اطمینان رسیدیم که پسرم اوتیستیک نیست و تشخیص دکتر اشتباه بوده؛ 

ارتباط‌گیریش با بچه‌های مدرسه داره بهتر میشه الان تمام بچه‌ها رو به اسم میشناسه و صداشون میکنه و باهاشون بازی میکنه؛ دقیقا پا به پای بقیه بچه‌ها درسهای کلاس رو یاد میگیره و حرف زدن فارسی و انگلیسیش هم جهش خیلی خوبی داشته؛ الان روزی هفت ساعت مدرسه میره و حتی روزای تعطیل هم میگه منو ببرین مدرسه😁دایره لغات انگلیسیش خیلی زیاد شده و داره سعی میکنه به انگلیسی جمله بسازه و بیرون با مردم حرف میزنه تو مدرسه هم ازش خیلی راضی هستن چون کاملا تابع قوانین و سیستم آموزشی مدرسه هست؛ زبان فارسیش هم تقریبا روان شده و دیگه کامل حرف میزنه و درکش هم نسبت به پیرامون و اتفاقات خیلی خوب شده ؛ الان میتونم بگم فرق چندانی با همسنهاش نداره و شاید تا کمتر از شش ماه دیگه از هر لحاظ کاملا هم‌ردیف همسن‌هاش بشه؛ تقریبا یک ماه و نیم دیگه هم تولد پنج سالگیش رو باید جشن بگیریم و از الان داره اسم دوستاشو ردیف میکنه که دعوتشون کنیم و برای تولدش برنامه میچینه😁😍

عزیزان خیلی از بچه‌های تاخیری تا پنج سالگی به همسن‌هاشون میرسن ؛ دوزبانه بودن پسر من هم بر مشکلاتش افزوده بود ولی به قول معلمش عملکرد مغز بچه‌های دوزبانه به مرور زمان خیلی بهتره و حتی گاهی هوش اجتماعی‌شون هم بالاتره؛ الان که پسرم علاوه بر فارسی و انگلیسی، اسپانیایی هم داره تو مدرسه یاد میگیره؛

به آینده امیدوار باشین تلاش مستمر حتما به نتیجه میرسه

امیدوارم همیشه شاد و تندرست باشین🌺🌹😍

عزیزم باید برای کار کردن باهاش ریز به ریز برنامه بریزی، اینجوری وقتت هم هدر نمیره، هم برنامه گفتار ه ...

خیلی ممنون از توضیحت خیلی کمکم کرد همین چیز ها که گفتی ریز به ریز خیلی ساده هستن ولی شاید به فکر آدم نرسه .و همین یاد آوری ها کمک بزرگی میکنه و من رو از سر درگمی نجات بده.منم خیلی باهاش کار میکنم.بازی میکنم.ولی نمی دونم الان چی بدردش می خوره یا باید چیکار کنم .مثلا تو خونه  که میرم سراغ کارم دخترم رو هم میارم کنارم و بهش توضیح میدم چی کار میکنم.یا سعی میکنم توجهش رو جلب کنم به صورتم الان ارتباط چشمیش خیلی بهتر از سه ماه پیش شده و به اسمش خیلی بیشتر عکس العمل نشون میده.و تو خونه حواسش بیشتر جمع شده ولی وقتی مهد میبرم انگار تو هپروت میره.اما از روز اول خیلی بهتر شده یادمه روز اول رفتم دنبالش تو استخر توپ شاید بیشتر از ده دقیقه کنارش ایستادم و چند بار صداش کردم اما اصلا متوجه من نشد و اخر بعد یه ربع فهمید من اومدم دنبالش 

تمام دنیام آقاییه و دو تا دوخملام
عزیزم شما کلاس هاشو شروع کن..بعید میدونم مشکل طیف داشته باشه...شما از کلینیک ذهن زیبا راضی هستین؟؟؟م ...

سلام راستش. تعریف دکتر علیزاده رو تو اینترنت دوستانی کرده بودن منم رفتم اخه مور اعتماد هرکی رفته سریع گفته اوتیسم منم نرفتم اما دکتر علیزاده هم همش 5دقیقه پسرمو ارزیابی نکرد و یکسری سوالات ازمن پرسید در رابط با کلیشه ها که داره یانه گفتم نه فقط ارتباطش ضعیفه و واکنشش به اسمش کمه و اشاره نداره گفت ببر کاردرمان و گفتار بعد 4ماه دوباره بیار فعلا فقط مشکوکه. اما شنیدم کاردرمان مرکزش خوبه

سلام راستش. تعریف دکتر علیزاده رو تو اینترنت دوستانی کرده بودن منم رفتم اخه مور اعتماد هرکی رفته سری ...

ممنون عزیزم..برای تشخیص باید ببرین پیش یک  روانشناس ...کاردرمان صلاحیت تشخیص نداره...

سلام به همه دوستان ،من خیلی وقته که تاپیک نیومدم چون گفتم چندوقت بی خیال باشم، نمیدونم بعضی ازدوستان شاید منو بشناسند چون وقت هم نکردم بخونم 

خواستم براتون بنویسم  پسرم ۳سالش پرشد ولی هنوز ازاون تغییر خبری نیست ،پوشک میپوشه،شبها بیخوابه،بدغذا،حرف زدنش خوبه فعلا ازاسمش استفاده نمیکنه حرف ماروهم زیادتکرارنمیکنه،ولی بینهایت ترسو شده دوست نداره ازخونه بیرون بریم یا توتلویزیون چیزی نشون میده فرارمیکنه میادپیش من، فعلا هم هیچ کلاسی دیگه نمیبرم داروی هم نمیدم.

2706