2726
عنوان

کودکی با نشانه های اوتیسم

| مشاهده متن کامل بحث + 2407882 بازدید | 51171 پست
سلام عزیزم خوبی رایان جان خوبه خوندم یه جاراجع به رایان گفته بودی زبونش لمس میشدبالامیاوردراستش پسرم ...

عزیز دلم صبر کردم 

خیلی سخت بود یه بار بردمش دکتر گوارش گفت که به چیزهایی که در مورد تحکم بی محلی در دسترس قرار ندادن غذاهای مورد علاقه بچه و.... در رابطه با تغذیه بچه ها میگن توجه نکن اون حرفا برای بچه هایی هست که از نظر رفتاری مسئله دارن و با غذا نخوردن به اصطلاح میخوان مادر و پدر رو بازی بدن 

گفت بچه ای که دستگاه گوارشیش سالمه پدر و مادر مسایل تربیتی در مورد تغذیه رو رعایت کردن و بچه همچنان بد غذاست یعنی مشکل حسی دخیله 

گفت فقط چکاپ سالیانه انجام بده ازمایش خونش رو بیار ببینم‌ که از لحاظ کمبود ویتامین مشکل پیدا نکنه از طرفی گفت هر چی داره میخوره بذار بخوره البته رایان قد و وزنش خوب بوده و هست و قدش از بچه های همسنش بلندتره تقریبا سایز یه بچه ۶ ساله رو داره 

گفت اشتها اور رو این بچه ها تاثیر خاصی نداره

اما مگه دل ادم اروم میشه کاملا میفهمم چی میگی 

من همیشه عصاره ماهیچه گوسفند میگرفتم شبا با سرنگ قطره قطره میریختم گوشه لپش 😭 یه کم که بهتر شد چون فقط برنج خالی میخورد عصاره رو با برنج قاطی میکردم از چند قطره شروع کردم و اخرا دیگه ۵ سی سی میریختم میخورد 

امگا ۳ رو‌هم شبانه تو لپش قطره قطره میریختم و تخت و اتاقش بوی ماهي گرفته بود 😂

پیشیاره میگفت از لحاظ بویایی تحریکش کن و تو خونه تا میشه بوی غذا و بوهای متنوع باشه و بچه رو در معرض غذاهای مختلف قرار بده اما ازار و اذیت و اجبار نکن شبها کنار تختش با فاصله یکی دو متر یه سب سبزی بذار یه شب سیب قاچ شده و .... که تو خواب بویاییش تحریک بشه 

حالا تصور کن با این حساسیتی که رایان داشت باید ۱۲ ساعت یکبار قرص کلیه هاشو میخورد و نگم برات چه ماجرایی بود دادن اون قرص باز مولتی ویتامین ساعت خاصی نداره و اگر یک روز نخورن چیزی نمیشه اما اون قرص باید سر ساعت داده میشد قرصو با پنير قاطي ميكردم يا ميذاشتم لاي شكلات اما گاهي ميفهميد و اون روز تا شب بد غذا تر ميشد و سر لج ميوفتاد  

الان رایان تقریبا همه غذا ها جز اش و سوپ رو‌ میخوره اما باید بذاریم دهنش یعنی با اینکه بلده با قاشق و چنگال غذا بخوره ما باید بهش غذا بدیم میوه هم میخوره و اكثرا براي غذا خوردن ازمون باج ميگيره

تو مهد غذا نميخوره يا در حد چند قاشق 

ببین من جدول داشتم هر روز هر چی میخورد و‌مینوشتم و خیلی ریز و مورچه ای بهش اضافه میکردم مثلا ٥. تا دونه عدس تو برنجش میذاشتم و...

مطمعن باش خوب میشه بهش سخت نگیر مهر ماه سال گذشته رایان در طول شبانه روز چند لیوان شیر و ۵ قاشق برنج خالی خیار و هویج منوی غذای روزانش بود

اینم بگم هنوز هم با اشتها و ولع نمیخوره اما چون پیشرفتشو تو غذا خوردن دیدم دیگه غصه نمیخورم

رایان تا حالا بستنی لواشک اسمارتیز اب نبات و خیلی خوراکیهای دژگه ای که همه بچه ها براشون سر و دست میشکونن رو‌نخورده 

سلام راز جان عزیزم ممنون از ابراز نظرودلداریتون گلم ...تااتااین شکوفا بشه من پژمرده وپلاسیده شدم &nb ...

انشاالله درست میشه نگران نباش عزیزم کاملا درکت میکنم

پسر منم هنوز موقع خوشحالی یا هیجان زیاد ، گاهی دستش رو تکون میده یا بالا پایین میپره به قول شما که میگین تیک داره 

خیلی سرچ کردم چی کار میشه کرد از دستاش هم زیاد کار میکشم مثلا شیشه آب دو‌ کیلویی میدم دستش چند متر باهاش راه بره یا جاروبرقی دستی میدم دستش جارو بزنه یا این بازی‌ که دو تا طنابو به دو طرف میکشیم توپ حرکت میکنه (اسمش رو یادم رفته) هر روز انجام میدیم باهم؛

تازگی‌ها تا ناخودآگاه دستاشو تکون‌ میده خودش شروع میکنه به رقصیدن یعنی خودش کاملا فهمیده یه عادت خیلی بد داره که باید ترکش‌ کنه منم امیدم به اینه که خودش بتونه به خودش کمک کنه

چند روز پیش براش توضیح دادم که مامان جان سعی کن به حرکات دستت کنترل داشته باشی این حرکات انگار برات مثل عادت شدن و عادت خیلی بدیه وقتی خوشحال میشی دستاتو ببر بالا هورا بکش ؛ الان دو سه روزه داره سعی میکنه هر وقت خوشحال میشه هورا بکشه؛ نسبت به قبل هم خیلی بهتر شده حرکاتش خیلی کمتر شده ؛ من امیدوارم تا یک سال دیگه این مشکل هم از بین بره

انشاالله یه روزی نگرانیهامون کاملا از بین بره🙏

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!!😥

من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش ایشالا که مشکلت حل میشه 💕🌷

عزيزم، حرفات انگار از ته دل من مياد، چقدر قشنگ ميفهمم حرفاتو، منم خيلي وقتا بيصدا اشك ميريزم و براي ...

س

سلام عزیزم انشالله زندگی روی خوششو با سلامتی بچه هامون بهمون نشون بده  دیگه غصه ی بچه هامونو نخوریم ... ممنون از شما بابت دلگرمیتون عزیزدلم  

خدایا! گاهی،، نگاهی،،،،
عزیز دلم دوست دارم کمکت کنم اما من غیر از دخترم یه شازده ی کمتر از ۲ سال هم دارم کمتر وقت میکنم اما ...

عزیزم مبارکها باشه شازده پسرتون ...دیگه لذت راحت بزرگ کردن یه بچه طبیعیو ببری انشالله

خدایا! گاهی،، نگاهی،،،،
2728
انشاالله درست میشه نگران نباش عزیزم کاملا درکت میکنم پسر منم هنوز موقع خوشحالی یا هیجان زیاد ،  ...

ممنون عزیزم از توضیحات خوبتون ...واقعا نمیدونم یجوری میخنده میپره و سرخوش میشه انگار قرص توهم زا خورده نگران میشم بعدا حواسشو پرت میکنیم درس میشه کم کم ... فکرکنم حساسیت ما رو بچه هامون تا آخرعمرمون پا برجا باشه   

خدایا! گاهی،، نگاهی،،،،
عزیز دلم صبر کردم  خیلی سخت بود یه بار بردمش دکتر گوارش گفت که به چیزهایی که در مورد تحکم بی م ...

مامان رایان پسرمن رفلاکس هم داره وقتی غذا نمیدم فقط شیر میخوره آبدهانش زیادمیشه ،تا الان نخوندم کسی این مسکلو داشته باشه هردکتری هم میریم برا رفلاکس میگن باید غذا بخور نه شیر تاخوب بشه .

عزیز دلم صبر کردم  خیلی سخت بود یه بار بردمش دکتر گوارش گفت که به چیزهایی که در مورد تحکم بی م ...

عزیزم چقد مکافات کشیدین سر غذا ی رایان جان باز خدارو شکر بهتر شده ...

خدایا! گاهی،، نگاهی،،،،
مامان رایان پسرمن رفلاکس هم داره وقتی غذا نمیدم فقط شیر میخوره آبدهانش زیادمیشه ،تا الان نخوندم کسی ...

عزیزم سوپ خیلی مقوی با‌بلغورو قلم یاپای مرغ ... درست کن بعدا تو مخلوط کن میکس کن ببین میخوره نمکم بزن بذار خوشمزه شه بعضیا نمک نمیزنن بچه میل پیدا نمیکنه تو سوپش عدسم بریز چون شیر زیاد میخوره کمبود آهن میگیره ... پسر من از اولشم هیچ مشکلی باغذا نداشت ولی من میترسیدم غذا بپره گلوش همه ش میکس میکردم از روی بی تجربگی ...برای بچه دومم دیگه میکس نکردم ... ولی شما میکس کن ببین میخوره ... بستنی مثلا اول ازین ساده ها که چیزی توش نباشه مثل قیفی بده دستش بخوره ...کارتون بذار حواسش پرت شه غذا بده ...از شیره خرما و انگور غافل نشو تو ماست بریز بده ببین میخوره من تو صبحونشونم میریزم همچنین عسل ... جلوش مسواک بزن مسواک پسرتم بده دستش خمیرنزن همینجوری بزنه به دندونش حسش تقویت میشه ..البته همسرتون این کارو بکنه بهتره چون پسرا خیلی به پدر توجه میکنن امیرعلی از همون بچگی با باباش که خیلی به مسواک زدن حساسه مسواک میزنه البته اولا همون مسواک سبز رنگی که باباش میزد و میخواست مسواک رنگ دیگه نمیگرفت تا شبیه اون مسواکو گرفتیم براش... عزیزم درآخر بگم هرکسی درگیر یه مشکلی از بچه شه منم درگیر از پوشک گرفتنه بچه هامم خیلی طولانی شده واقعا کلافه و خسته م تازه فرشها و وسایل خونمونو شستیم چندروزه خونمون حکومت نظامیه مثل مامور وظیفه شناس دم دقیقه اینارو میبرم دستشویی ... میدونم قضیه غذا نخوردن بچه خیلی سخته ولی مشکلات دیگه هم اعصاب آدمو داغون میکنه ...

خدایا! گاهی،، نگاهی،،،،
عزیزم سلام اونموقع که من اومدم این تاپیک تقریبا چیزاییکه تو گفتی رو دختر منم داشت. باز تو پسرتوو قل ...

کمند جان ممنونم از اینکه جواب دادی و خدا را هزارن مرتبه شکر که دختر نازت خوب شده

عزیزم اوتیسم در موارد خیلی شدید و مشخص در شش ماهگی هم قابل تشخیصه برای دکترهای متخصص و باتجربه ولی ...

ممنون از راهنمایتون......ان شاءالله روز به روز شاهد موفقیتهای بیشتر گل پسرتون باشین

ممنون برام وقت گذاشتی پسرمنم همه اون چیزایی که شماگفتی وخیلی چیزای دیگه روهیچ وقت نخورده بعضی روزا چون خونه خودمون نبودیم مثلامهمون بودیم غذاشون مثلاپلوخورش یازرشک پلوبامرغی چیزی بوده درطول روز غذامصرفیش فقط لبنیات بوده حالاچون ماکارونی عدسی شیربرنج وشامی کباب میخوره توخونه همیشه ازاین ۴غذابراش درست میکنم بعضی وقتا به هزارسختی یه قاشق ازیه چیزجدید به غذاش اضافه میکنم یاکل غذاشودیگه لب نمیزنه یااون لقمه روبالا بالامیاره وزنش همیشه زیرنموداربوده قدش ولی همیشه رونموداره شایدچون ارث قدبلندی بهش رسیده خیلی سخته لبرام دعاکن مثل گل پسرشماکم کم بهترشه 

سلام دوستان من یه پسر 8 ماهه دارم که ارتباط چشمیش خیلی ضعیفه یعنی نگاه میکنه فوری جهت نگاهش را تغییر ...

سلام عزيزم. پسر من الان ١٦ ماهشه و از ٢ ماهگي تا ٧ ماهگي كاملا اين حالت پسر شما داشت و خيلي هم زياد بود و همه متوجه ميشدن و ميگفتن چرا نگاه نميكنه بهمون. خدا رو شكر ارتباط چشميش رو به بهبود بوده هميشه و الان هم خيلي بهتره حتا با غريبه ها. بقيه كارهاشم مطابق سنشه و البته مشكلاتي هم داره كه هنوز براش نگرانم و ميخوام به زودي با يك دكتر يا كاردرمان مشورت كنم و نتيجش رو حتما اينجا ميگم. 

ممنون برام وقت گذاشتی پسرمنم همه اون چیزایی که شماگفتی وخیلی چیزای دیگه روهیچ وقت نخورده بعضی روزا چ ...

عزیزم همین غذاهایی رو که دوست داره مهمونی میری درست کن با خودت ببر که اونجا گشته نمونه و از غذاهای جدید به شکل رسمی و تو محیط رسمی دلزده نشه و بالا نیاره من دیدم تو مهمونی مثلا مادری زوری خورشت بادمجون میکنه تو حلق بچه ، خوب اون طفلکی هم دوست نداره بالا میاره

غذا خوردن در درجه اول باید با لذت باشه

دکترا میگن بالا آوردن زیاد اثر خیلی بدی روی سیستم گوارش میذاره و باید به هر شکل و ترفندی مانعش شد

بچه‌ای که مشکل حسی یا گوارشی داره صد در صد باید زیر نظر دکتر و کاردرمانگر باشه تا رژیم خاص و راهکارهای خاص بهش بدن

ولی بچه‌ای که فقط بدغذاست و هیچ مشکل دیگه‌ای نداره فقط باید از لحاظ لذت خوردن تحریک شه اونم به دلخواه و انتخاب خودش؛ شما غذای جدید رو دهنش نذار که بالا بیاره بذار خوراکی‌های جدید رو خودش کشف کنه یعنی بذار رو میز اگه برداشت خورد که هیچ اگه برنداشت اصرار نکن ؛ با همین روش پسر من تقریبا از دو سالگی انواع میوه‌ها رو میخوره

برای ظرف و قاشق و چنگال و لیوانش هم ببرش فروشگاه بذار خودش اینا رو انتخاب کنه تا غذا خوردن براش لذیذتر شه ؛ غذا و نوشیدنی رو هم فقط تو این ظرفها بهش بده

غذا خوردنش هم باید تایم مشخصی داشته باشه یعنی هر روز سر یک ساعت مشخص؛ این نکته خیلی خیلی مهمه؛ من تو ایران میبینم خانواده‌ها زیاد رعایت نمیکنن

وقتی غذای جدیدی میخوای درست کنی و بهش بدی، از خودش کمک بگیر یا ببرش تو اشپزخونه تا ببینه چی داری درست میکنی ؛ مواد اولیه رو در دسترسش بذار بهش پیشنهاد بده خودش امتحان کنه؛ اگرم نخورد اهمیت نده خودت بشین با اشتها و میل بخور

از عروسکها و اسباب‌بازی‌های مورد علاقه‌اش هم کمک بگیر و هر روز داستان بساز از خودت؛ مثلا پیتزا یا کیک یا هر غذایی درست کن به عروسکش هم بده و یک داستان جالب درباره عروسک و پیتزا از خودت بساز ببین چه واکنشی نشون میده

وقتی پسرم چهار ماه و نیمش بود به ما یه لیفلت دادن برای راهنمای رژیم غذایی که تو هر سن چه غذاهایی رو بچه‌ها باید امتحان کنن چون میگن بچه‌ها از پنج ماهگی خوردن غذای خانواده رو باید شروع کنن علاوه بر شیر مادر و شیر خشک؛ زیر برنامه غذایی نوشته بود جنگ و دعوا سر غذا خوردن ممنوع ، اصرار ممنوع ، غذا خوردن با لذت و شادی و بازی ، خریدن غذاهای ناسالم و هله هوله ممنوع و نکته مهم اینکه خود بچه غذا رو انتخاب کنه و بخوره حتی از یک سالگی این خیلی مهمه که پدر و مادرا به بچه غذا ندن و خودش با دست و بعد با قاشق و چنگال بخوره حتی با کثیف کاری

من سر این قضیه حساسیت رو گذاشتم کنار از همون بچگی پسرم رو آزاد گذاشتم ؛ یادمه یک سالش بود ماکارانی کمی سرد میشد میذاشتم جلوش خودش با دست برمیداشت میذاشت دهنش با هزارتا کثیف‌کاری؛ ظرفهای غذای کارتونی براش میخریدم؛ هر غذایی رو میدیدم دوست داره بیشتر براش درست میکردم اجازه دادم از همون اول تمام طعمها رو امتحان کنه و خودش انتخاب کنه؛ همیشه با عروسکهاش غذا میخورد، کارتون یا موسیقی خاصی که بهش علاقه داشت رو فقط موقع غذا خوردن براش میذاشتم، مخصوصا موقع صبحونه خوردن که همیشه دنبال بهانه میگشت نخوره

تا حالا تو عمرش نوشابه و آدامس و آب‌میوه‌های بیرون و هله‌هوله‌های رنگی که دست بچه‌ها هست و لب و دهنشون رنگی میشه ندیده و اصلا نمیشناسه ، چون اصلا نمیخریم وقتی جایی میرم یا ایران میومدم هم اجازه نمیدادم این چیزا رو امتحان کنه؛ خدا رو شکر همیشه هم نمودار رشدش عالی و بالای نود درصد بود الان که هزارماشاالله برای رسپشن لباس سایز هفت تا هشت ساله براش سفارش دادیم ؛ 

نجوا جان شما هم این راهکارها رو امتحان کن و غذا خوردن رو با هر روشی با لذت و بازی همراه کن؛

با بالا رفتن سن و تغییر و تحولاتی که تو سیستم گوارش ایجاد میشه بچه‌ها خیلی بهتر میشن

انشاالله درست میشه نگران نباش عزیزم کاملا درکت میکنم پسر منم هنوز موقع خوشحالی یا هیجان زیاد ،  ...

پسر منم دو سالشه.و یکی از مشکلات اصلی من حرکت دستش موقع هیجان هست.البته خیلی کم شده ولی کامل رفع نشده.منم از دستاش سعی میکنم زیاد کار بکشم.کامیونشو هل بده.توپ بلند کنه...خمیر بازی کنیم.منم امید دارم تا سال دیگه رفع بشه.

2706