1345
1363
عنوان

کودکی با نشانه های اوتیسم

| مشاهده متن کامل بحث + 1072914 بازدید | 30217 پست
واکنش به اسم و ارتباط چشمیش احتمالا به خاطر اینه که توجهش یه کم پایینه، تمرینات کاردرمانی خیلی توجه ...

١٦ ماهشه و توجهش يكم پايينه. اما از طرفي هم حواسش به محيط اطرافش خيلي هست به همه صداها حركات رفت و امدها. اصلا بچه اي نيست كه تو خودش باشه. چه تمريناتي براي بالا بردن توجهش خوبه اگه براي اين سن تمرينات مناسبي ميشناسي بهم بگو چون هنوز پس كاردرمان نبردم و تا دو هفته ديگه هم نميتونم ببرم. 

واکنش به اسم و ارتباط چشمیش احتمالا به خاطر اینه که توجهش یه کم پایینه، تمرینات کاردرمانی خیلی توجه ...

امگا ٣ بهش ميدم. يه روز درميون ماساژش ميدم. روي توپ پيلاتس ميشونمش بپر بپر ميكنه. خودش ميره روي تخت مي ايسته ميگه بپر و سعي ميكنه بپره. دالي بازي هر روز ميكنم. بازي هاي هيجاني و بدو بدو و از سر و كولم بالا بره هر روز داريم. زياد باهاش حرف ميزنم. خمير بازي رنگ انگشتي يا كثيف كاري با ماست هفته اي چند بار ميذارم بكنه. اشاره كردن و كلمه تكرار كردن رو هم هر روز انجام ميدم. يه برنامه نوشتم براش كه اكثر ايتم هاش رو نميرسم باهاش كار كنم ولي تا اونجايي كه بتونم در روز باهاش بازي ميكنم. 

سلام دوستان من یه پسر 8 ماهه دارم که ارتباط چشمیش خیلی ضعیفه یعنی نگاه میکنه فوری جهت نگاهش را تغییر میده گاهی تو خودشه و هر چی باهاش میگم اصلا بهم نگاه نمیکنه به راحتی نمیخنده باید کلی قلقلکش بدم یا شکلک در بیارم تا بخنده تو محیط بیرون از خونه که دیگه اصلا هیچ توجهی به هیچ کس نمیکنه مثلا اگه کسی بگیرش بغل و تو صورتش نگاه کنه روشو برمیگردونه با اسبابازیهاش کلی بازی میکنه و درکل بچه خیلی ارومیه خواهش میکنم از دوستانی که اختلال اوتیسم رو در زندگیشون لمس کردن و میدونن بهم کمک کنن و بگین بچه هاتون تو سن بچه من که بودن رفتارشون چطوری بود؟ممکنه پسر منم این مشکلو داشته باشه؟تو این سن قابل تشخیصه؟

قیمت تورهای پاییزی آنتالیا در علی‌بابا

ممنون اصلا هیجوره دوست نداره غذابخوره ازبوش میفهمه.

دنیا جان پس تقریبا بر اساس توضیحات شما من تقریبا دیگه مطمئن شدم که حواس پسر شما یکپارچه نیست و تندکاره ؛ یعنی هم حس شنواییش تندکاره و هم بویاییش یا حتی شاید چشاییش؛ بوی غذاها رو تندتر از حد معمول استشمام میکنه مزه‌هاشون رو هم همینطور برای همین خیلی از غذاها ممکنه به مذاقش خوش نیاد؛

شایدم من کلا اشتباه میکنم ولی به نظرم بهتره با دکتر مشورت کنی اگه حدس من درست باشه برای یکپارچگی حواس پسرتون حتما میتونین کمک بگیرین؛ انواع ماساژ و راهکارهای دیگه‌ای که درمانگرا بر اساس شرایط گل پسرتون پیشنهاد میدن خیلی موثره

سلام دوستان من یه پسر 8 ماهه دارم که ارتباط چشمیش خیلی ضعیفه یعنی نگاه میکنه فوری جهت نگاهش را تغییر ...

عزیزم سلام اونموقع که من اومدم این تاپیک تقریبا چیزاییکه تو گفتی رو دختر منم داشت.

باز تو پسرتوو قلقلک بدی وشکلک دربیاری میخنده دختر من خودمو میکشتم نهایت یه لبخند کوچولو وتمام....حتی قلقلک میدادم گریه میکرد بجای خنده.هرکی بغلش میکرد اصلا ارتباط نمیگرفت نگاه میکردا اما زود میومد بغل خودم بعل کسی نمیموند.فقط با اسباب بازی بازی میکرد و تو خودش بود صداشم ک درنمیومد....

الان خداروشکر خیلی تغییر کرده میخنده دیگه.حتی با یه چیز کوچیک میخنده.نمیدونم چقدر تمرین وماساژ و زمان یا حتی داروها که بهش میدادم هر کدوم سهمی تو این وضعیت الانش داشتن....

بیشتر باهاش ارتباط داشته باش وبازی کن..

1350
سلام .عزیزم یه سوال داشتم شما به پسرتون روزهای هفته و ماه های سال رو به فارسی آموزش دادی یا انگلیسی؟

من اسم فصلها رو هم فارسی هم انگلیسی یادش دادم ولی توضیح مربوط به هر فصل رو فقط به فارسی یادش دادم

روزهای هفته رو فقط انگلیسی بلده مفهوم دیروز و امروز و فردا رو هم به انگلیسی یادش دادم ؛ روزهای هفته رو به فارسی قاطی پاتی میگه هنوز درست یادش ندادم صبر کردم به انگلیسی کاملا براش جا بیفته تا روزهای فارسی رو بهش یاد بدم؛ به نظرم روزهای فارسی یاد گرفتنش راحتتره

ماه‌های سال رو هم در حال یادگیریه فعلا ماه‌های میلادی رو دارم بهش یاد میدم ؛ یک موزیک ویدیو مخصوص بچه‌های مهدکودکی تو یوتیوب هست که روزی سه چهار بار براش میذارم اینطوری ماه‌ها رو با شعر یاد میگیره راحت‌تره

١٦ ماهشه و توجهش يكم پايينه. اما از طرفي هم حواسش به محيط اطرافش خيلي هست به همه صداها حركات رفت و ا ...

شادی جان بازی برای افزایش توجه و‌تمرکز برای بچه‌های یک تا دو ساله خیلی زیاده حتما خودت خوب میدونی، منم چند تا برات مینویسم هر چند فکر کنم تکراری باشه:

شونه تخم مرغ رو برعکس کن و خونه‌های شونه تخم مرغ رو سوراخ کن دور هر سوراخ رو رنگ‌های مختلف کن و چند تا گوش‌پاک‌کن بده بهش بعد رنگ هر سوراخو بهش بگو و کمکش کن گوش‌‌پاک‌کن رو بندازه تو سوراخ‌ها اینطوری هم رنگا رو یاد میگیره هم دقتش بالا میره

چند تا اسباب‌بازی کوچیک بنداز تو وان یک قاشق یا ملاقه بده دستش اسم تک تک اسباب‌بازیها رو بگو با ملاقه از آب بیاره بیرون

تو ظرف پر از آب یا شن بازی یا برنج یا حبوبات اسباب‌بازی‌های کوچیک قایم کن بهش بگو مثلا ماهی رو پیدا کن باید با دستش بگرده ماهی رو پیدا کنه

کره هوش و حلقه بازی و لگوبازی و ماهیگیری هم که خیلی خوبه

توی خمیربازی چند تا نی یا خلال دندون فرو کن ماکارانی یا مهره‌های رنگی رو بندازه تو خلال‌ها یا نی‌ها

مکعب‌ها رو از بزرگ به کوچیک بذاره رو هم

عزیزم به نظرمن پسرتون خیلی از ویژگی‌هاشو از شما و پدرش به ارث برده؛ تاخیر کلامی و‌کم‌حرفی و خجالتی ب ...

سلام راز جان عزیزم ممنون از ابراز نظرودلداریتون گلم ...تااتااین شکوفا بشه من پژمرده وپلاسیده شدم  خدا از دهنتون بشنوه بچه م پیشرفت کنه ...مثل گل پسر شما ... آخه گل پسرشما علایم ومشکل زیادیم نداشته که خداروشکر 

امیرعلی بعضی روزا عادیه بعضی روزا پره مشکل در کل بچه ی آرومیه ها ولی جدیدا هیجانی میشه میخنده میپره بالا پایین چند دقیقه ای ...تازه تیکهاش کم شده بود اینو نمیدونم کجای دلم بذارم ...بعضی وقتها میبینم امیرعباس م داره ادای تیکهای امیرعلی و درمیاره ...متاسفانه البته امیرعلی هم از داداشش تقلید میکنه کاراشو خیلی ... امیددارم امیرعباس حرف زدنش بهترشه اینم یادبگیره 

خدایا! گاهی،، نگاهی،،،،
سلام دوستان من یه پسر 8 ماهه دارم که ارتباط چشمیش خیلی ضعیفه یعنی نگاه میکنه فوری جهت نگاهش را تغییر ...

عزیزم اوتیسم در موارد خیلی شدید و مشخص در شش ماهگی هم قابل تشخیصه برای دکترهای متخصص و باتجربه

ولی معمولا به این زودی نتیجه‌گیری نمیکنن مگر اینکه با نشانه‌های بسیار واضح اوتیسم و مشکلات جانبی مثل تشنج هم همراه باشه که فورا نوار مغز میگیرن

در مورد گل پسرتون هم تو این سن فقط پزشک متخصص میتونه ارزیابی و تصمیم‌گیری کنه چون خیلی کار ظریف و پیچیده‌ایه؛ اگه مورد مشکوکی نباشه حتما بهتون میگن تا یک سالگی صبر کنین و دوباره مراجعه کنین انشاالله نگرانیتون کاملا بی‌مورد باشه

در کل اگه پزشکی در مورد کودکی تشخیص اوتیسم بده عملا تا ۱۸ ماهگی کار خاصی نمیشه کرد ؛ معمولا کاردرمانی و گفتاردرمانی رو از ۱۸ ماهگی شروع میکنن که به شدت و ضعف مشکلات کودک بستگی داره

پسرم الان چهار سال و هشت ماهشه چند ماهه با ما بگو مگو زیاد میکنه؛ بعضی وقتا کلک‌ میزنه بعضی وقتا با ...

ای جانم عزیزم الهی پیشرفتش روزافزون باشه ...  

خدایا! گاهی،، نگاهی،،،،
1376
سلام عزیزم خوبی رایان جان خوبه خوندم یه جاراجع به رایان گفته بودی زبونش لمس میشدبالامیاوردراستش پسرم ...

عزیز دلم صبر کردم 

خیلی سخت بود یه بار بردمش دکتر گوارش گفت که به چیزهایی که در مورد تحکم بی محلی در دسترس قرار ندادن غذاهای مورد علاقه بچه و.... در رابطه با تغذیه بچه ها میگن توجه نکن اون حرفا برای بچه هایی هست که از نظر رفتاری مسئله دارن و با غذا نخوردن به اصطلاح میخوان مادر و پدر رو بازی بدن 

گفت بچه ای که دستگاه گوارشیش سالمه پدر و مادر مسایل تربیتی در مورد تغذیه رو رعایت کردن و بچه همچنان بد غذاست یعنی مشکل حسی دخیله 

گفت فقط چکاپ سالیانه انجام بده ازمایش خونش رو بیار ببینم‌ که از لحاظ کمبود ویتامین مشکل پیدا نکنه از طرفی گفت هر چی داره میخوره بذار بخوره البته رایان قد و وزنش خوب بوده و هست و قدش از بچه های همسنش بلندتره تقریبا سایز یه بچه ۶ ساله رو داره 

گفت اشتها اور رو این بچه ها تاثیر خاصی نداره

اما مگه دل ادم اروم میشه کاملا میفهمم چی میگی 

من همیشه عصاره ماهیچه گوسفند میگرفتم شبا با سرنگ قطره قطره میریختم گوشه لپش 😭 یه کم که بهتر شد چون فقط برنج خالی میخورد عصاره رو با برنج قاطی میکردم از چند قطره شروع کردم و اخرا دیگه ۵ سی سی میریختم میخورد 

امگا ۳ رو‌هم شبانه تو لپش قطره قطره میریختم و تخت و اتاقش بوی ماهي گرفته بود 😂

پیشیاره میگفت از لحاظ بویایی تحریکش کن و تو خونه تا میشه بوی غذا و بوهای متنوع باشه و بچه رو در معرض غذاهای مختلف قرار بده اما ازار و اذیت و اجبار نکن شبها کنار تختش با فاصله یکی دو متر یه سب سبزی بذار یه شب سیب قاچ شده و .... که تو خواب بویاییش تحریک بشه 

حالا تصور کن با این حساسیتی که رایان داشت باید ۱۲ ساعت یکبار قرص کلیه هاشو میخورد و نگم برات چه ماجرایی بود دادن اون قرص باز مولتی ویتامین ساعت خاصی نداره و اگر یک روز نخورن چیزی نمیشه اما اون قرص باید سر ساعت داده میشد قرصو با پنير قاطي ميكردم يا ميذاشتم لاي شكلات اما گاهي ميفهميد و اون روز تا شب بد غذا تر ميشد و سر لج ميوفتاد  

الان رایان تقریبا همه غذا ها جز اش و سوپ رو‌ میخوره اما باید بذاریم دهنش یعنی با اینکه بلده با قاشق و چنگال غذا بخوره ما باید بهش غذا بدیم میوه هم میخوره و اكثرا براي غذا خوردن ازمون باج ميگيره

تو مهد غذا نميخوره يا در حد چند قاشق 

ببین من جدول داشتم هر روز هر چی میخورد و‌مینوشتم و خیلی ریز و مورچه ای بهش اضافه میکردم مثلا ٥. تا دونه عدس تو برنجش میذاشتم و...

مطمعن باش خوب میشه بهش سخت نگیر مهر ماه سال گذشته رایان در طول شبانه روز چند لیوان شیر و ۵ قاشق برنج خالی خیار و هویج منوی غذای روزانش بود

اینم بگم هنوز هم با اشتها و ولع نمیخوره اما چون پیشرفتشو تو غذا خوردن دیدم دیگه غصه نمیخورم

رایان تا حالا بستنی لواشک اسمارتیز اب نبات و خیلی خوراکیهای دژگه ای که همه بچه ها براشون سر و دست میشکونن رو‌نخورده 

سلام راز جان عزیزم ممنون از ابراز نظرودلداریتون گلم ...تااتااین شکوفا بشه من پژمرده وپلاسیده شدم &nb ...

انشاالله درست میشه نگران نباش عزیزم کاملا درکت میکنم

پسر منم هنوز موقع خوشحالی یا هیجان زیاد ، گاهی دستش رو تکون میده یا بالا پایین میپره به قول شما که میگین تیک داره 

خیلی سرچ کردم چی کار میشه کرد از دستاش هم زیاد کار میکشم مثلا شیشه آب دو‌ کیلویی میدم دستش چند متر باهاش راه بره یا جاروبرقی دستی میدم دستش جارو بزنه یا این بازی‌ که دو تا طنابو به دو طرف میکشیم توپ حرکت میکنه (اسمش رو یادم رفته) هر روز انجام میدیم باهم؛

تازگی‌ها تا ناخودآگاه دستاشو تکون‌ میده خودش شروع میکنه به رقصیدن یعنی خودش کاملا فهمیده یه عادت خیلی بد داره که باید ترکش‌ کنه منم امیدم به اینه که خودش بتونه به خودش کمک کنه

چند روز پیش براش توضیح دادم که مامان جان سعی کن به حرکات دستت کنترل داشته باشی این حرکات انگار برات مثل عادت شدن و عادت خیلی بدیه وقتی خوشحال میشی دستاتو ببر بالا هورا بکش ؛ الان دو سه روزه داره سعی میکنه هر وقت خوشحال میشه هورا بکشه؛ نسبت به قبل هم خیلی بهتر شده حرکاتش خیلی کمتر شده ؛ من امیدوارم تا یک سال دیگه این مشکل هم از بین بره

انشاالله یه روزی نگرانیهامون کاملا از بین بره🙏

عزيزم، حرفات انگار از ته دل من مياد، چقدر قشنگ ميفهمم حرفاتو، منم خيلي وقتا بيصدا اشك ميريزم و براي ...

س

سلام عزیزم انشالله زندگی روی خوششو با سلامتی بچه هامون بهمون نشون بده  دیگه غصه ی بچه هامونو نخوریم ... ممنون از شما بابت دلگرمیتون عزیزدلم  

خدایا! گاهی،، نگاهی،،،،
عزیز دلم دوست دارم کمکت کنم اما من غیر از دخترم یه شازده ی کمتر از ۲ سال هم دارم کمتر وقت میکنم اما ...

عزیزم مبارکها باشه شازده پسرتون ...دیگه لذت راحت بزرگ کردن یه بچه طبیعیو ببری انشالله

خدایا! گاهی،، نگاهی،،،،
1226
انشاالله درست میشه نگران نباش عزیزم کاملا درکت میکنم پسر منم هنوز موقع خوشحالی یا هیجان زیاد ،  ...

ممنون عزیزم از توضیحات خوبتون ...واقعا نمیدونم یجوری میخنده میپره و سرخوش میشه انگار قرص توهم زا خورده نگران میشم بعدا حواسشو پرت میکنیم درس میشه کم کم ... فکرکنم حساسیت ما رو بچه هامون تا آخرعمرمون پا برجا باشه   

خدایا! گاهی،، نگاهی،،،،
عزیز دلم صبر کردم  خیلی سخت بود یه بار بردمش دکتر گوارش گفت که به چیزهایی که در مورد تحکم بی م ...

مامان رایان پسرمن رفلاکس هم داره وقتی غذا نمیدم فقط شیر میخوره آبدهانش زیادمیشه ،تا الان نخوندم کسی این مسکلو داشته باشه هردکتری هم میریم برا رفلاکس میگن باید غذا بخور نه شیر تاخوب بشه .

عزیز دلم صبر کردم  خیلی سخت بود یه بار بردمش دکتر گوارش گفت که به چیزهایی که در مورد تحکم بی م ...

عزیزم چقد مکافات کشیدین سر غذا ی رایان جان باز خدارو شکر بهتر شده ...

خدایا! گاهی،، نگاهی،،،،
مامان رایان پسرمن رفلاکس هم داره وقتی غذا نمیدم فقط شیر میخوره آبدهانش زیادمیشه ،تا الان نخوندم کسی ...

عزیزم سوپ خیلی مقوی با‌بلغورو قلم یاپای مرغ ... درست کن بعدا تو مخلوط کن میکس کن ببین میخوره نمکم بزن بذار خوشمزه شه بعضیا نمک نمیزنن بچه میل پیدا نمیکنه تو سوپش عدسم بریز چون شیر زیاد میخوره کمبود آهن میگیره ... پسر من از اولشم هیچ مشکلی باغذا نداشت ولی من میترسیدم غذا بپره گلوش همه ش میکس میکردم از روی بی تجربگی ...برای بچه دومم دیگه میکس نکردم ... ولی شما میکس کن ببین میخوره ... بستنی مثلا اول ازین ساده ها که چیزی توش نباشه مثل قیفی بده دستش بخوره ...کارتون بذار حواسش پرت شه غذا بده ...از شیره خرما و انگور غافل نشو تو ماست بریز بده ببین میخوره من تو صبحونشونم میریزم همچنین عسل ... جلوش مسواک بزن مسواک پسرتم بده دستش خمیرنزن همینجوری بزنه به دندونش حسش تقویت میشه ..البته همسرتون این کارو بکنه بهتره چون پسرا خیلی به پدر توجه میکنن امیرعلی از همون بچگی با باباش که خیلی به مسواک زدن حساسه مسواک میزنه البته اولا همون مسواک سبز رنگی که باباش میزد و میخواست مسواک رنگ دیگه نمیگرفت تا شبیه اون مسواکو گرفتیم براش... عزیزم درآخر بگم هرکسی درگیر یه مشکلی از بچه شه منم درگیر از پوشک گرفتنه بچه هامم خیلی طولانی شده واقعا کلافه و خسته م تازه فرشها و وسایل خونمونو شستیم چندروزه خونمون حکومت نظامیه مثل مامور وظیفه شناس دم دقیقه اینارو میبرم دستشویی ... میدونم قضیه غذا نخوردن بچه خیلی سخته ولی مشکلات دیگه هم اعصاب آدمو داغون میکنه ...

خدایا! گاهی،، نگاهی،،،،
عزیزم سلام اونموقع که من اومدم این تاپیک تقریبا چیزاییکه تو گفتی رو دختر منم داشت. باز تو پسرتوو قل ...

کمند جان ممنونم از اینکه جواب دادی و خدا را هزارن مرتبه شکر که دختر نازت خوب شده

1364