1188
دوست داشتن را در رفتارهای روزمره آموزش دهید

دوست داشتن را در رفتارهای روزمره آموزش دهید

1397/11/08 بازدید447

کتاب دوستت دارم

 • نویسنده و تصویرگر : تاد پار
 • مترجم : شقایق خوش نشین
 • انتشارات شهرقلم،1396
 • قیمت نسخه کاغذی : 6000تومان
 • مخاطب : کودکان 2 تا 5 ساله
در کلاس های فرزندپروری و آموزش هایی که برای والدین طراحی شده است؛ مدام از دوست داشتن بی قید و شرط صحبت می شود. اینکه باید فرزندان خود را فارغ از هر چیزی که هستند و هر کاری که می کنند؛ دوست داشته باشیم و به هیچ دلیلی نباید آنها را از محبت خود محروم کنیم. این محرومیت از محبت حتی نباید به صورت ابراز کلامی «اگه این کارو بکنی دیگه دوستت ندارم» و نظایر آن باشد. شاید بر آوردن این مهم، کار چندان ساده ای نباشد؛ چون در گذشته آنقدر مشخص و مهم نبود که اطمینان کودک از محبت والدین چه نقش مهمی در احساس امنیت او دارد. کودک باید بداند اگر اشتباه یا خطایی از او سر زد؛ این به معنی بد بودن خود او نیست. بلکه او کار اشتباهی انجام داده است. با این مقدمه برویم به سراغ کتاب کودک این هفته که به زیبایی هر چه تمامتر به کودک می آموزد که عشق والدینش به او همیشگی و بی قید و شرط است. چرا که فقط دانستن ما کافی نیست. باید این باور را در ذهن کودک خود بپرورانیم که تحت هر شرایطی برای ما مطلوب و عزیز است.
کتاب با تصویرسازی های زیبا و ساده با رنگهای شاد، هم توجه کودک را به کتاب خواندن جلب می کند و هم او را علاقمند می کند که خودش به راحتی تصاویر را توصیف کند. نویسنده توصیه های خوبی به والدین می کند. او از والدین می خواهد با همخوانی کتاب با فرزندانشان، لحظات مشترک شیرینی خلق کنند.     می خواهد که متناسب با خانواده خود ضمیرها و جمله بندی ها را تغییر دهند و از کودک هم بخواهند در مورد هر موقعیت صحبت کند و تجربه یا خاطره خودش را بگوید. همچنین می توان در طی این صفحات و عبارات، فهمید که کودک ما دوست داشتن را چگونه و از روی چه رفتارهایی حس می کند. چه تصوری راجع به دوست داشته شدن از طرف والدینش دارد و چگونه آن را ادراک می کند.
چیزی که این کتاب را شیرین تر می کند؛ نشان دادن معنای دوست داشتن در رفتارهای روزمره ماست. کودک می فهمد که دوست داشته شدن فقط به معنی خریدن اسباب بازی خاص یا رفتن به رستوران و ... نیست. بلکه آغوشی که مادر و پدرش می گشایند تا کودک گریان و خسته خود را در بر بگیرند نیز محبت آنها را می رساند. کودک می فهمد که دوست داشته شدن ربطی به کارها و رفتار او ندارد. بنابراین سعی  نمی کند توجه و محبت مادر و پدر را ولو به قیمت انجام رفتارهای بد و لجبازی و پرخاشگری کسب کند. والدین هم می آموزند نشان دادن محبت های مداوم و روزمره بسیار موثرتر از محبت های بزرگ و غافلگیرانه به دلیل تولد یا کسب موفقیت شایان کودک است.

کتاب خدمتکارها

 • نویسنده : کاترین استاکت
 • مترجم : نسترن ظهیری
 • انتشارات ققنوس،1395
 • قیمت نسخه کاغذی : 42000تومان
 • قیمت نسخه دیجیتال : 20000تومان
 • مخاطب : بزرگسالان
دهه 60 میلادی در آمریکا، دوران تغییرات و اتفاقات بسیاری بوده است. کتاب حاضر اتفاقات آن دوران را روایت می‌کند. داستان با روایت زنی شروع می‌شود به نام ایبیلین، که پرستار یک دختر کوچک در خانواده ای سفیدپوست و ثروتمند است. ایبیلین که به تازگی پسر جوانش را براثر حادثه ای از دست داده، سعی می‌کند اندوه بزرگش را با نثار محبت بسیار به دخترک تسکین دهد. این هفدهمین کودکی است که او بزرگ می‌کند و خیلی خوب می‌داند بچه ها چه می‌خواهند؛ چگونه آرام می‌شوند؛ چطور باید محبت و حمایت خود را بهشان نشان بدهی و ... . همه این نزدیکی و درهم تنیدگی زندگی سیاه و سفیدپوستها ، در تضاد فراوان با وضعیتی است که سیاهان و رنگین پوستان در یک شهر کوچک در ایالت های جنوبی آمریکا و در کل کشور تجربه می کنند.
با اینکه قهرمان کتاب ایبیلین است و از دید او به طور موازی زندگی دوست صمیمی اش مینی را شاهدیم؛ زندگی زنان سفیدپوست ثروتمندی که برایشان کار می‌کنند؛ را هم می‌شنویم. یکی از این زنان دختری است به نام اسکیتر که بر خلاف دوستانش ازدواج نکرده، به تازگی از دانشگاه فارغ التحصیل شده و در پی یافتن شغلی برای خود است. او تصمیم می گیرد کار کردن برای سفیدپوستان را از دید سیاه پوستان بررسی کند و گزارشی در این باره بنویسد. بنابراین به ایبیلین پیشنهاد همکاری می‌دهد و کار مخفی این دو نفر در اوج دوران اعتراضات ضدنژادپرستانه، رفتارهای خشونت بار و تحقیرآمیز سفیدپوستان، نزدیک شدن روزهای سیاه جنگ ویتنام و تلاش زنان برای یافتن هویتی مستقل از مردان و نقش گریزناپذیر مادری و همسری، آغاز می‌شود.
در ادامه شاهد واکنش دوستان اسکیتر به روابط مشکوک او با خدمتکاران سیاه پوست، رابطه اسکیتر با مادرش بخاطر اطلاع از اخراج دایه کودکی اسکیتر به دلیلی واهی، نوع والدگری و فرزندپروری طبقه ثروتمند سفیدپوست و نقش زنان این طبقه در زندگی مشترک و رفتارهای اجتماعی هستیم.
کتاب با اینکه به روایت یکی از دوران های پر تب و تاب معاصر می پردازد؛ ولی به هیچ وجه از جذابیت های دراماتیکش کم نمی شود. شخصیت های متعدد و متنوع داستان با گرایش های مختلف ما را همراه خود می کنند و زندگی و درونیات خود را در معرض قضاوت ما قرار می‌دهند. در روند داستان می‌فهمیم تبعیض گسترده و ریشه دار فقط بر اساس رنگ پوست افراد نیست. بلکه هر کس با هر کسوتی، وقتی می‌خواهد از کلیشه های سنتی که برای زن/ مرد (سیاه و سفید) اندکی فاصله بگیرد و متفاوت با آن رفتار کند؛ از طرف جامعه طرد می‌شود و گاه باید تبعات بسیار سنگینی برایش بپردازد. کتاب خدمتکارها شاید به ظاهر داستانی دور از زندگی روزمره ما را روایت می کند؛ ولی به خواننده تیزبین نشان می دهد که این کلیشه ها و قضاوتها در همه فرهنگها و سنت ها وجود دارند و مانع از زندگی بی ترس و تهدید برای افرادی می شود؛ که شاید دوست ندارند یا نمی خواهند دقیقا مثل روند رایج و غالب جامعه زندگی کنند.
نوع رفتار تبعیض آمیزی که ما نیز در جامعه خود بین قومیت ها و ملیت ها  و مذهب ها و جنسیت های گوناگون، طبقات مختلف اجتماعی و اقتصادی و تحصیلی و حتی بین نسل های مختلف شاهدیم؛ چندان دور از شرایط این کتاب نیست. شاید بهتر باشد این بار با نگاهی دقیق ببینیم، چقدر افکار تبعیض آمیز باعث بروز رفتارها و بر زبان آوردن گفتارهای مان می شود. این توجه را به فرزندانمان هم باید منتقل کنیم. دنیایی که در آن زندگی خواهند کرد و مدیریت و شکل دهی آن را به دست خواهند گرفت؛ پر از این تفاوت ها و تضادها است. یاد دادن فرهنگ رواداری و تحمل مخالف ، شاید یکی از مهمترین آموزه هایی است که باید در ذهن فرزندان و جامعه خود ثبت کنیم.
این کتاب در سال 2009 برنده دو جایزه بزرگ بوکه و بوک سنس شده است و 22 هفته جزو لیست پرفروش ترین های نیویورک تایمز بوده است. در ضمن فیلمی نیز به اقتباس از ان در سال 2011 ساخته شده که دیدنش خالی از لطف نخواهد بود.

ارسال نظر شما

login captcha

ممنون بابت معرفی کتاب روزهای دوشنبه.

لطفا کتاب هایی که انتخاب میکنید چاپ شده سالهای قبل هم باشه. اکثرا کتابهای معرفی شده جدید چاپ هستند و امکان دسترسی به کتابهای جدید برای شهرستانها ممکن نیست.

خیلی ها کتاب بچه ها رو از کتابخانه های عمومی امانت میگیرند و  کتابهای معرفی شده چند ماهی هست که چاپ شدن و هنوز در دسترس همه نیستن.