1225
نوزاد شبیه پدر می شود یا مادر، علم چه می گوید؟

نوزاد شبیه پدر می شود یا مادر، علم چه می گوید؟

1397/10/19 بازدید3780

نی نی سایت: خیلی از پدر و مادرها به خصوص کسانی که منتظر اولین فرزند هستند، دوست دارند بدانند فرزندشان شبیه کدام یک از والدین می شود. بیشتر شبیه مادرش می شود یا بیشتر شبیه پدر است. اگر شما هم جزو کسانی هستید که دوست دارید بدانید فرزندتان شبیه چه کسی می شود این مطلب را از دست ندهید.
به گزارش شهروند متخصصان علم ژنتیک براساس برآوردهای تجربی روش‌هایی معرفی کرده‌اند که تا اندازه‌ای می‌توان براساس آنها خصوصیات ظاهری نوزاد را حدس زد.

رنگ چشم

اگر مادر و پدری چشمانی قهوه‌ای داشته باشند، حتما چشم فرزندشان هم قهوه‌ای نمی‌شود. پدر و مادری با چشمان قهوه‌ای می‌توانند فرزندی با چشمان آبی داشته باشند. البته عکس این موضوع هم وجود دارد. یعنی پدر و مادری چشم آبی می‌توانند فرزندی با چشمان قهوه‌ای داشته باشند. به گفته متخصصان، رنگ چشم‌ها توسط بسیاری از ژن‌ها تعیین می‌شود مثلا ممکن است یک ژن مسئول رنگ آبی و ژن دیگر مسئول رنگ قهوه‌ای باشد. همچنین ژن‌ها میزان رنگدانه‌ها را کنترل می‌کنند. بنابراین رنگدانه آبی می‌تواند شانس کمتری نسبت به رنگدانه قهوه‌ای داشته ‌باشد یا این‌که رنگ متنوعی مانند فندقی ایجاد کند.
 

قد نوزاد

پدر قد بلند است و مادر قد کوتاه، قد فرزندشان شبیه کدام یک می شود؟ قد بچه، متوسط قد والدین خود می شود، البته این متوسط قد به اضافه ٥سانتیمتر برای پسر و منهای ٥سانتیمتر برای دختر است. همچنین دو پدر و مادر بلندقد و کوتاه‌قد به ترتیب فرزندانی بلند و کوتاه خواهند داشت. اما در برخی مواقع این قانون نقض می‌شود. در واقع، بلندی قد یک صفت پلی‌ژنتیک است؛ به‌علاوه این‌که عوامل محیطی مانند تغذیه بد می‌تواند باعث شود تا قد یک بچه به اندازه کافی رشد نکند.

رنگ مو

در تعیین رنگ موی نوزاد هیچ تضمینی وجود ندارد رنگ موی بچه به یکی از والدین برود، بلکه می‌تواند ترکیبی از رنگ موی هردو باشد. یک موی قرمز، رنگ واقعی دو نسخه از یک ژن روشن مغلوب است. در واقع تنها یک تا دو‌درصد مردم دارای موی قرمزرنگ، پوست کک‌مکی و چشمان روشن هستند اما رنگ‌های کلاسیک بخشی از بسته‌بندی ژنتیکی هستند. ژن‌ها می‌توانند کاملا نامریی به نسل‌های بعدی منتقل شوند.

وزن

بارها دیده شده که والدین سنگین‌وزن، فرزندانی چاق دارند اما موضوع مهم این است که حداقل یک ژن خاص علت این افزایش وزن است. به نظر می‌رسد بچه‌ای که از هریک از والدین خود نوع مختلف این ژن را به ارث می‌برد، نسبت به بچه‌ای که فاقد این دو نسخه ژنتیکی است، به‌طور متوسط ٣ تا ٤کیلوگرم وزن بیشتری دارد. البته این به این معنی نیست که یک پدر و مادر چاق محکوم به داشتن فرزندان چاق هستند. چاقی یک ویژگی چند عاملی شناخته می‌شود به این معنی که ژنتیک و عوامل محیطی در بروز آن نقش دارند. بهترین راه برای داشتن وزنی مناسب ورزش و تغذیه خوب به‌ویژه در دوره بارداری است.

ویژگی‌های فیزیکی

اگر یکی از والدین چال گونه داشته باشند یا اگر یکی از افراد فامیل دارای این ویژگی باشند، این احتمال وجود دارد که نوزاد هم روی گونه‌اش چال داشته باشد. چال‌ها به‌عنوان ژن مغلوب هستند و برای داشتن یک صفت غالب، فقط یکی از والدین باید دارای این ویژگی باشند تا از طریق ژن به جنین منتقل شود. به همین ترتیب نوزاد می‌تواند ویژگی‌های مادر یا پدر یا هر دو را به ارث ببرد. گاهی وقت‌ها نیز ممکن است یک ویژگی غیرعادی مثل گوش‌های پهن نوزاد، والدین را به فکر وا ‌دارد اما اگر کمی دقت کنند، متوجه می شوند که این خصیصه در یکی از افراد خانواده آنها وجود دارد.

ارسال نظر شما

login captcha

راجع به هوش نوزاد هم بزارین