1478
صبحانه مناسب برای زنان باردار دیابتی

صبحانه مناسب برای زنان باردار دیابتی

1397/10/17 بازدید1539
دیابت بارداری! وقتی یک خانم باردار نام دیابت بارداری را می‌شود و متوجه می‌شود به این مشکل مبتلا شده احتمالاً به شدت نگران می‌شود. ممکن است ناگهان تصمیم بگیرد که رژیم سفت و سختی را دنبال کند و برای درمان دیابت بارداری دست به کار شوید تا از علائم دیابت بارداری و عوارض آن در امان بمانید. در این صورت بهتر است بدانید که صبحانه اولین و مهمترین وعده غذایی در دوران بارداری محسوب می‌شود. از این رو لازم است که افراد مبتلا به دیابت بارداری به این وعده غذایی مهم توجه داشته باشند. اگر جزو افرادی هستید که به دیابت بارداری مبتلا شده‌اید بهتر است این غذاها را برای وعده صبحانه آماده کنید تا از بالا رفتن قند خون پیشگیری کرده و بتوانید با دنبال کردن بهترین رژیم غذایی بارداری، ماه‌های آخر را به سلامت طی کنید.

نان و پنیر سبوس‌دار، صبحانه مناسب برای دیابت بارداری

یکی از غذاهایی که بیشتر ما ایرانی‌ها در وعده صبحانه مصرف می‌کنیم، نان و پنیر است. این صبحانه جزو غذاهای مفیدی است که مصرف آن در بارداری توصیه می‌شود؛ بویژه اگر همراه آن مقدار کمی گردو هم مصرف کنید. البته در مورد نان و پنیر یک نکته مهم وجود دارد و به خانم‌های باردار توصیه می‌شود که حتماً در وعده صبحانه از نان سبوس‌دار استفاده کنند تا قند خون آنها به‌خوبی تنظیم شود.

صبحانه مناسب افراد با دیابت بارداری

چرا نان سبوس دار برای دیابت بارداری مفید است؟

نان‌های مختلف حاوی هیدرات‌های کربن هستند. .وقتی نان می‌خوریم هیدرات کربن آن در بدن ما به قند تبدیل می‌شود. نان‌های سبوس دار حاوی هیدارت کربن پیچیده هستند و وقتی آنها را می‌خوریم قند بدن را به طور آهسته و پیوسته افزایش می‌دهند. از این رو مصرف نان‌های سبوس دار به تنظیم قند خون کمک می‌کند. علاوه بر این نان‌های سبوس دار فیبر هم دارند و مصرف غذاهای فیبردار سبب می‌شود که خانم‌های باردار در طول روز احساس سیری بیشتری داشته باشند و کمتر به سمت مصرف غذاهای حاوی قندهای ساده مانند شیرینی و شکلات گرایش داشته باشند.

صبحانه دیابت بارداری و مصرف لبنیات

درست است که در این دوران به ویژه از هفته 33 بارداری به خوردن لبنیات تاکید می‌شود اما بهتر است اگر دچار دیابت بارداری هستید در مصرف آن زیاده‌روی نکنید. تحقیقات پژوهشگران نشان می‌دهد که مصرف یک فنجان از محصولات لبنی در وعده صبحانه از افزایش ناگهانی قند خون جلوگیری می‌کند و این موضوع برای سلامت خانم‌ها در دوران بارداری اهمیت زیادی دارد و به کنترل دیابت بارداری کمک می‌کند. علاوه بر این مصرف لبنیات کم‌چرب از تجمع چربی‌های اشباع‌شده در بدن پیشگیری کرده و خطر افزایش کلسترول خون را از بین می‌برد.

دیابت در بارداری و تغذیه مناسب

کره مربا، صبحانه نامناسب برای دیابت بارداری

اگر به دیابت بارداری مبتلا هستید توصیه می‌شود که تا زمان تولد فرزندتان از مصرف کره و مربا در وعده صبحانه خودداری کنید. مربا حاوی قندهای ساده است و می‌تواند سطح قند خون بدن را ناگهان افزایش دهد. علاوه بر این کره هم حاوی چربی‌های اشباع شده است که مصرف آن در ماه‌های آخر بارداری توصیه نمی‌شود. اگر ناگهان هوس کردید که کره بخورید بهتر است به سراغ مقدار کمی کره گیاهی بروید و فقط در حد رفع ویار بارداری از این صبحانه استفاده کنید.

ارسال نظر شما

login captcha

سلام من تو هفته ۳۳ بارداری هستم،تقریبا ماه پیش آزمایش دادم دکترم گفت قندم لب مرزه ، یعنی الان دیابت دارم؟؟ فشارخون هم دارم ، میشه راهنمایی کنید چه غذاهایی بهتره مصرف کنم که برای دیابت و فشارخون مناسبن؟؟؟ ممنونم

@_sorme_

سلام دوست عزیز اگر تست تحمل گلوکز شما که به صورت یک ساعته گرفته می شود بالا است  باید مصرف کربوهیدرات مانند برنج ماکارونی و .. و قندهای مصنوعی را کاهش داده می توانید از پزشک تغذیه نیز  رژیم غذایی مناسب بگیرید باید رژیم غذایی کم نمک نیز داشته باشید و از غذاهای کنسرو ی استفاده نکنید موفق باشید