1239
میگرنی ها دچار دیابت و بیماری قلبی نمی‌شوند؟

میگرنی ها دچار دیابت و بیماری قلبی نمی‌شوند؟

1397/10/08 بازدید268
نی نی سایت: اینکه بگویند کسانی که از سردردهای ضربان‌دار، پر تپش و ناتوان کننده میگرن رنج می‌برند، دچار دیابت و بیماری قلبی نمی‌شوند،  قاعدتا عجیب است اما محققان در مطالعه تازه‌ای ادعا کرده‌اند که میگرن این خاصیت را دارد!

محققان یک موسسه فرانسوی بعد از پاکسازی اطلاعات سلامت بیش از 74 هزار خانم فرانسوی در یک مطالعه بلندمدت بین 1925 تا 1950 متوجه شدند زنانی که از سردردهای میگرنی رنج می‌برند، بسیار کمتر از دیگران در معرض دیابت نوع دو قرار دارند.

خبر خوب این است که میگرن معمولا با بیماری دیگری همراه نمی‌شود؛ مطالعات قبلی احتمال داده بود که این بیماری سخت عصبی باعث افزایش احتمال بروز بیماری‌های جدی دیگر مثل بیماری قلبی، فشار خون بالا، چاقی و ... می‌شود.

بعضی محققان حتی احتمال می‌دادند که میگرن می‌تواند با مقاومت انسولینی- که باعث افزایش قند خون می‌شود- مرتبط باشد. و میگرن هم مثل مقاومت انسولینی، با چاقی مرتبط است.

میگرن در خانم ها

واقعا میگرنی ها دیابت نمی‌گیرند؟

بر خلاف تمام این ارتباطات نزدیک، مطالعه اخیر نتایج متفاوتی داشت: بعد از تطبیق وزن بدن و سایر فاکتورهای سلامت، مطالعه اخیر نشان داد زنانی که میگرن دارند، 30 درصد کمتر در معرض خطر دیابت نوع 2 قرار دارند.
 
همچنین آنها متوجه شدند زنان میگرنی چند سال قبل از اینکه به دیابت نوع دو مبتلا شوند، تعداد حملات میگرنی‌شان کمتر شده بود؛ ضمن اینکه وقتی دیابت این بیماران به طور کامل شناسایی می‌شود، تعداد حملات میگرنی‌شان کاهش یافته و کاملا یکنواخت می‌شود و برای چندین دهه به همین روال باقی می‌ماند.

بر اسا این الگوی عجیب، زنان میگرنی که درگیر دیابت می‌شوند، تعداد حملات میگرنی‌شان کاهش می‌یابد: «از آنجا که تجمع گلوکز پلاسما به مرور زمان و تا زمان تبدیل شدن به دیابت نوع دو افزایش می‌دهد، ممکن است وقوع علائم میگرن کاهش می‌یابد».

محققان معتقدند این یافته بسیار جالب به این معنی نیست که یکی از این بیماری‌ها باعث دیگری شده یا مانع از بروز یکدیگر می‌شوند؛ برای توضیح رابطه کشف شده بین دیابت و میگرن، نیاز به مطالعه بیشتری است.

به گفته این پژوهشگران، اگر بروز دیابت نوع 2 واقعا عامل کاهش حملات میگرنی باشد، این موضوع خبر مهمی برای شناسایی اولین علامت منجر به بیماری قند خون خواهد بود.

منبع: ScienceAlert

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha