833
ترشحات واژن در بارداری

ترشحات واژن در بارداری

1397/10/02 بازدید1939
اگر چه بارداری با بسیاری از لحظات هیجان انگیز و رشد جنین همراه است اما در عین حال می‌تواند عوارض جانبی ناخواسته ای مانند حساسیت سینه‌ها، تغییرات هورمونی و ترشحات واژن بارداری را همراه داشته باشد. در مورد ترشحاتی که در بارداری بروز می‌کند، متخصصان انواعی را در نظر گرفته‌اند که برخی از آنها اقدام درمانی ویژه نیاز دارند و برخی دیگر لازم به مداخله نیست.

ترشحات موکوسی

در طول بارداری جریان خون زیادی داخل گردن رحم ایجاد می‌شود که همین موضوع باعث افزایش ترشح می‌شود که به گفته متخصصان نیاز نیست خانم‌های بارداری نگران باشند چون بین زنان باردار نسبتا شایع بوده و معمولا بی‌ضرر است. از آنجا که این نوع ترشح در سه ماهه اول و سوم شایعتر است ممکن است بخواهید در این زمان از پدهای مخصوص استفاده کنید یا لباس زیرتان را مرتب عوض کنید و هنگام شستن لباسهای زیر از صابونهای بی عطر و غیرحساس استفاده کنید.
این ترشحات واژن چه شکلی است: این ترشحات شبیه مایع رقیقی است که بوی مشک میدهد و شیری رنگ است و برای تمیز نگهداشتن واژن طراحی شده است. حتی اگر این ترشحات طبیعی باشد وقتی زیاد باشد می‌تواند تحریک کننده بوده و ایجاد ناراحتی کند.
چه زمان به دکتر مراجعه کنید: اگر ترشحات غلیظ و با بوی ناخوشایند باشند، سفید، خاکستری- زرد یا حتی سبز باشند و حتی اگر ترشحات آبدار یا پودری باشند، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

ترشحات بارداری


ترشحات پلاگ مخاطی

هدف این نوع ترشحات آن است که دهانه رحم از بروز عفونت در امان بماند. به گفته پزشکان در اوایل بارداری و حدود هفته هفتم بارداری این ترشحان بروز می‌کند. زمانی که ترشحات پلاگ مخاطی شروع به افزایش ترشح می‌کنند نشان دهنده آن است که دهانه رحم در حال باز شدن است و ممکن است در ادامه زایمان اتفاق بیفتد. برای خانمهایی که تازه مادر شده اند، زایمان ممکن است هفته بعد یا درست پس از ترشح پلاگ مخاطی شروع شود. در صورتی که بارداری اول نباشد این علامت نشان دهنده آن است که زایمان به فاصله چند ساعت اتفاق می‌افتد.
این ترشحات واژن چه شکلی است: طبق گزارش انجمن بارداری آمریکا پلاگ مخاطی معمولا روشن، کمی صورتی یا خونی رنگ است و همچنین می‌تواند چسبنده باشد یا به صورت رشته‌ای.
چه زمان به دکتر مراجعه کنید: اگر پلاگ مخاطی ترشح شود بهتر است پزشک معاینه‌تان کند تا بداند زایمان نزدیک است. اگر دچار خونریزی شدید بهتر است هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید.

لکه بینی

اگرچه ممکن است دیدن هر نوع ترشح خون آلودی هشدار دهنده باشد در برخی موارد به ویژه در سه ماهه اول لکه بینی کاملا طبیعی است.
این ترشحات واژن چه شکلی است: این ترشحات خونی هستند و به رنگ صورتی یا قهوه‌ای دیده می‌شوند. اگر ترشحات قرمز رنگ باشند باید به پزشک مراجعه شود.
چه زمان به دکتر مراجعه کنید: لکه بینی به چند دلیل از جمله رابطه جنسی، زخم دیواره واژن یا عفونت رخ می‌دهد. برخی مادران نیز ممکن است یک دوره قاعدگی را در سه ماهه اول تجربه کنند که بسیار نادر است. متخصصان می‌گویند خونریزی در بارداری به ویژه بارداری بعد از سقط جنین اول هرگز نباید نادیده گرفته شود. این به این دلیل است که در برخی موارد لکه بینی می‌تواند نشانه اولیه سقط جنین، بارداری خارج رحمی یا جفت پراویا باشد.

ترشحات ناشی از عفونت قارچی

هورمونهای بارداری PH واژن را تحت تاثیر قرار می‌دهند و باعث ایجاد حساسیت بیشتر به موجودات بیماری زا از جمله قارچها می‌شوند. بنابراین زنان باردار اغلب عفونت‌های قارچی را در سه ماهه دوم و از هفته بیست و هشتم بارداری تجربه می‌کنند. به گفته پزشکان عفونتهای قارچی در دوران بارداری ممکن است دشوار باشد و ممکن است دو هفته طول بکشد. آنها توصیه می‌کنند برای جلوگیری از عفونت، لباس زیر نخی استفاده شود و هنگام شستشو از جلو به عقب واژن این کار انجام شود.
این ترشحات واژن چه شکلی هستند: این ترشحات رقیق، سفید و با بوی تند هستند که میتواند بافت پنیری نیز داشته باشد.
چه زمان به دکتر مراجعه کنید: اگر فکر میکنید عفونت قارچی دارید به پزشک مراجعه کنید تا این عفونت را بررسی و تشخیص دهد. پزشک معمولا یک کرم واژینال برای درمان این نوع عفونت تجویز میکند.

ترشح مایع آمنیوتیک

این ترشح که لیکور هم نامیده می‌شود می‌تواند در هر زمان در طول بارداری رخ دهد اما در سه ماهه دوم یا سوم بارداری بیشتر اتفاق می‌افتد. این ترشح معمولا گرم است و بلافاصله شما احساس خیسی می‌کنید.
این ترشحات واژن چه شکلی است: متخصصان می‌گویند اگر این ترشح با کمی خون مخلوط باشد می‌تواند شفاف و صورتی کمرنگ باشد. البته این ترشحات در صورت وجود مکونیوم ممکن است زرد یا سبز باشد. مایع آمنیوتیک به هیچ عنوان بوی ادرار نمی‌دهد و بیشتر بی بوده یا بوی شیرین می‌دهد.
چه زمان به دکتر مراجعه کنید:
اگر شک دارید که این ترشحات مایع آمنیوتیک باشد بهتر است هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است زمان زایمان فرار رسیده باشد.

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha
1066
1133