1188
سیگار کشیدن در بارداری، حداقل ویتامین C بخورید

سیگار کشیدن در بارداری، حداقل ویتامین C بخورید

1397/09/24 بازدید243
نی نی سایت: محققان می‌گویند مادران بارداری که برای ترک سیگار کشیدن در بارداری مشکل دارند و نمی‌توانند این عادت را به طور کامل کنار بگذارند، بهتر است برای محافظت از ریه جنینی که در رحم دارند، ویتامین C مصرف کنند.
پژوهشگران دانشگاه علم و سلامت اورِگون می‌گویند نوزادانی که مادرشان روزانه ۵۰۰ میلی‌گرم ویتامین C مصرف می‌کند، در ۳ ماهگی مجاری تنفسی سالم‌تری نسبت به دیگر نوزادان دارند.
با این وجود متخصصان معتقدند اولین دغدغه و هدف مادران باردار سیگاری و متخصصان باید ترک سیگار مادر باردار باشد.

خطرات سیگار کشیدن در بارداری

همه می‌دانند سیگار کشیدن در بارداری چه صدمات جبران ناپذیری به جنین می‌زند: سیگار کشیدن در بارداری می‌تواند احتمال زایمان زودرس، تولد نوزاد نارس، خونریزی واژینال و مشکلات بندنافی را افزایش دهد.
ضمن اینکه سیگار کشیدن مادر در بارداری خطر بروز معلولیت های مادرزادی مثل شکاف کام و لب یا پایین بودن وزن تولد را افزایش می‌دهد.
ضمن اینکه اگر مادری در بارداری سیگار بکشد، ممکن است ریه‌های جنین صدمات جدی در مراحل رشد ببیند و در سال‌های بعدی زندگی، ظرفیت ریه‌های او کاهش یابد.

مطالعه اخیر پژوهشگران با حضور بیش از ۲۵۰ مادر باردار که بین هفته ۱۳ بارداری تا هفته ۲۳ بارداری سیگار می‌کشیدند، انجام شد که در اولین مرحله، تمام مادران مشاوره ترک سیگار دریافت کردند و از هر ۱۰ مادر سیگاری، یک نفر توانست سیگارش را کنار بگذارد.


سیگار کشیدن در بارداری و نقش ویتامین C

در مرحله بعد، محققان به نیمی از مادران باردار سیگاری قرص ویتامین C دادند و برای نیمی دیگر فقط قرص‌های دارونما تجویز کردند.
بعد از تولد بچه‌های این مادران، محققان عملکرد ریه نوزادان را اندازه‌گیری کرده و انسداد مجاری تنفسی را بررسی کرده‌اند و متوجه شده‌اند ریه بچه‌هایی که مادرشان ویتامین C دریافت کرده، از ریه بچه‌هایی که مادرشان دارونما خورده، عملکرد بهتری دارد.

دکتر سیندی مک اِووی، پروفسور متخصص بیماری‌های کودکان در دانشگاه علم و سلامت اورگون می‌گوید: «سیگار کشیدن در بارداری نشان دهنده طبیعت به شدت اعتیاد آور نیکوتین است که تاثیر بسیار مخربی بر جمعیت آسیب‌‌پذیرتر می‌گذارد».
به گفته دکتر مک اووی، پیدا کردن راهی برای کمک به بچه‌هایی که در رحم در معرض نیکوتین و دود سیگار هستند، باعث شناسایی خطرات خاصی شد که محصولات اعتیادآور می‌توانند داشته باشند تا شاید بتوان کمی از تاثیرات همیشگی این مواد بر بچه‌هایی که هیچ دخالتی در قرار گرفتن در معرض دود سیگار نداشته‌اند، کم شود.

بنا بر تئوری محققان، اعتیاد به سیگار کشیدن می‌تواند میزان ویتامین C موجود در بدن را کاهش دهد؛ با دریافت مکمل، مادران می‌توانند از سلول‌هایشان در برابر آسیب‌هایی که توسط رادیکال‌های آزاد تولید می‌شود، تا حدودی محافظت کنند.
دانشمندان متذکر شده‌اند: «با اینکه شاید مصرف مکمل ویتامین C بتواند میزان آسیب احتمالی دود سیگار به ریه جنین را کاهش دهد، اما خطراتی مثل چاقی، اختلالات رفتاری و دیگر مشکلات جدی سلامت جسمی و روانی در کمین بچه‌های مادران سیگاری است».
منبع: DailyMail

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha