1313
مرگ 10 هزار نوزاد به دلیل فقر در ایران

مرگ 10 هزار نوزاد به دلیل فقر در ایران

1397/09/21 بازدید415

نی نی سایت: خبر کوتاه و دردناک است. مرگ سالانه 10 هزار نوزاد به دلیل فقر اقتصادی. محمد حیدری رئیس اداره سلامت نوزادان وزارت بهداشت اعلام کرد به ازای هر هزار تولد 8.27 نوزاد به دلیل فقر اقتصادی در کشور می میرند و با توجه به تولد سالانه حدود یک میلیون و 400 نوزاد هر سال بیش از 10 هزار نوزاد به این علت از بین می روند.
محمد حیدری در باره این خبر به ایرنا گفت:« استانهای سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمانشاه و کرمان دارای بیشترین مرگ نوزادان هستند. در این استانها به دلیل پایین بودن سطح سواد سلامت، فقر اقتصادی و عدم مراقبت های دوران بارداری نوزادان هنگام تولد می میرند. در هر منطقه ای از کشور که فقر اقتصادی وجود دارد، مرگ نوزادان نیز بیشتر اتفاق می افتد و بیشترین علت مرگ آنها، نارسایی جنین است.»
حیدری با بیان اینکه سلامت مادر و نوزاد یکی از اولویت های حوزه سلامت وزارت بهداشت، است، گفت:« با اجرای برنامه های مختلف از جمله شناسایی مشکلات مادران باردار و برگزاری کارگاه بهبود کیفیت سعی داریم در مناطق مختلف از جمله مناطق محروم برای کاهش میزان مرگ نوزادان، تلاش کنیم. ارتقا کیفیت خدمات سلامت به مادران و نوزادان و بازنگری دستورالعمل ها از اقدامهای مهم و ضروری در بهبود شاخص های حیاتی ملی است و سعی داریم با بررسی عملکرد گروه نوزادان و ارائه راهکارهای مناسب جهت بهبود سلامت آنها خدمات ارائه شود.کارگاه بهبود کیفیت برنامه ای است که در مناطق محروم برای پیشگیری از مرگ نوزادان و ارتقای شاخص سلامت آنان از سوی وزارت بهداشت در حال انجام است تا بتوانیم با اقدامات بهداشت عمومی مادران باردار و کیفیت ارائه خدمات، سلامت نوزادان محقق شود.»
بر اساس گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با اجرای طرح تحول سلامت 700 تخت NICU جدید در کشور معادل یک سوم تخت های قبلی تخت جدید راه اندازی شد که در کاهش مرگ نوزادان موثر است.

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha