1188
سندرم فریاد گربه در نوزادان!

سندرم فریاد گربه در نوزادان!

1397/09/20 بازدید569

نی نی سایت:هر جا سخن از سندرم است نام ژنتیک و اختلالات ژنتیکی هم به وسط می آید. سندرم فریاد گربه هم به دلیل اختلالات ژنتیکی در نوزادان به وجود می آید. دکتر علی بخشی متخصص ژنتیک معتقد است سندرم فریاد گربه اختلال ژنتیکی است که به راحتی با انجام آزمایش کاریوتایپ، می‌توان از تولد نوزادان مبتلا به این اختلال پیشگیری است.
این متخصص ژنتیک در این باره گفت:«این بیماری ارثی نیست و امکان دارد پدر و مادر هر دو سالم باشند و فرزند آنها بر اثر اختلال ژنتیکی به این سندرم مبتلا شود. این نوع سندرم در اثر حذف بازوی کوتاه کروموزم شماره پنج رخ می دهد که متاسفانه موجب اختلالات اسکلتی و ذهنی در نوزاد متولد شده می شود. نوزادان مبتلا به سندرم فریاد گربه دچار عقب ماندگی های ذهنی و اسکلتی شده، حالت صورت آنها تغییر کرده و چانه های آنها کوتاه می شود و صدایی زیر شبیه صدای گربه دارند که به همین علت این نوع سندرم به سندرم فریاد گربه نام گرفته است.»
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه به ایسنا گفت:« متاسفانه این نوزادان با توجه به مشکلات بسیار این اختلال، عمر زیادی ندارند و در زمان حیات آنها نیز هزینه های نگهداری و حمایت آنها بالا است. راهکار موثر در خصوص این نوع اختلال پیشگیری از تولد نوزادان مبتلا به این نوع سندرم دانست و بر انجام آزمایشات ژنتیک پیش ازتولد تاکید کرد. مادران باردار باید در سه ماه اول بارداری آزمایش کاریوتایپ جنینی بدهند که با انجام این آزمایش اختلالات کروموزومی قابل تشخیص است و می توان از تولد این نوزادان پیشگیری کرد.»

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha